Medical Art

Makat bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalıklarındandır.O bölgenin nemini sağlayan tükürük bezi benzeri bezlerin iltihaplanmasıyla oluştuğu bilinmektedir.Sıklıkla diğer makat hastalıklarıyla özellikle basurla karıştırılır ancak bulguları da tedavisi de değişiktir.
ANAL APSE ( perianal apse – makatta apse) BELİRTİLERİ:
*Anal bölgede aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan şiddetli ağrı.
*Anüse yakın alanda şişlik.
*Ateş ve terleme
*Ağrılı dışkılama
*Anüse yakın alanda kızarıklık.
ANÜS APSESİ TEŞHİSİ
Genel cerrahi uzmanı muayeneyle doğru teşhis koyar, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tespitine yarar.apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apse içeriği çekilerek emin olunur ama tedavisi için iğneyle boşaltmak doğru değildir.
ANÜS APSESİSİ TEDAVİSİ :
Bütün apseler gibi en kısa sürede boşaltılması gerekir.Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.Cilt kesildiği anda doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur.Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenir.
TEDAVİ GECİKTİRİLİRSE
Fistül hastalığının % 95 i apseden sonra gelişmektedir.Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir.Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.Fistül oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda antibiotikle tedaviye kalkışılmamalı ve boşaltılmalıdır.Bu şekilde fistül olma ihtimali azaltılır.

makat apsesi

anüs apsesi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal apse” Yazısında 6 Yorum

 1. ömer Yozcu diyor ki:

  Merhaba ben 1 hafta önce makat bölgede apse ameliyatı oldum doktorum orda delik bıraktı apse aksin diye. Ama su günlerde orada küçük bi şişlik oldu yeniden apse olabilirmi yaşım daha 16
  Dr.Muharrem KAYA
  olabilir.kontrole gitmelisin

 2. gökhan diyor ki:

  Hocam merhaba 3 gündür makatımın hemen sağ tarafında makata çok yakın bir kısmı makata denk gelen ceviz büyüklüğünde şişme var. Hemoroid midir basur mudur fikrim yok. Hiç kanama veya makattan sarkma durumu söz konusu değil. Ama wc yaparken ağrı yapıyor otururken feci ağrı yapıyor çok canımı yakıyor. Herhangi bir akıntı da yok. Elime geliyor sert bayağı.. Sizce ne olabilir? ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  anal hematom yada anal apse olabilir

 3. murat diyor ki:

  hocam 3 hafta önce setonla fistül ameliyatı oldum. seton duruyor.şimdi aynı yönde değil karşı yönde ağrılı ele gelen şişlik hissediyorum. seton varken farklı yerden tekrar apse gelişebilir mi ne yapmalıyım tekrar drenaj ve fistülle mi karşılacağım yoksa. Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  apse tesadüfi bir durum ve setonla ilişkisi yok

 4. bulent celik diyor ki:

  Hocam 2012 senesinde perianal apse dranaj edilip 2013 senesinde fistul e dondugu icin 2 basarisiz ameliyat gecirdim..suan ayni taniyla hastaligim devam etmekte..birde bu apse agrisi bacaga vurur mu.? Ayriyeten vucuda dailma ihtimali var midir.. saygilar
  Dr.Muharrem KAYA
  o bölgedeki apseler dağılmadan patlar

 5. Mustafa diyor ki:

  Hocam Yarım saatlik zorunlu bir araba yolculuğu yaptim.Sol kalcamda yoğun bir agriyla. Sonrasinda sarı kötü kokulu bir akıntı oldu. Acaba bu nasil yorumlanır. Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  apse olabilir yada kıl dibi iltihabı olabilir

 6. Mustafa diyor ki:

  Hocam ben 10 gun önce apse ameliyatı oldum.Apse makatla kuyruk sokumu arasında idi. Sol kalcama yayilan ve gece uykudan uyandıran bir ağrım var. Dun doktoruma yeniden gittim. Apsenin devam etmediğini ama yaranın erken kapandigini söyledi. Yeniden müdahale etti. Bu akşam aynı ağrı yine başladı.Doktorum hastayla pek konuşmuyor.6 saatte bir ağrı kesici hap alıyorum. Bu ağrı normal mi? Ayni zamanda iki ayrı apse oluşmuş olabilir mi? 32 yas erkeğim. Günde 20 dk iki kere yürüyüş yapıyorum. Daha fazla yürümek yarar sağlar mı? Yada bir öneriniz varsa onu yapayım. Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  yürümenin faydası olmaz
  ağrı olması normal,ikinci apse değildir

bebek