Anal fissür (makat çatlağı) de iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.

1-Makat kaslarında kasılma (spazm-kramp girmesi)

2-Kısmen çatlaktan daha çok kas spazmından kaynaklanan ağrı

Gerek ameliyatta,gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır.Bitkisel tedavilerde de amaç bu olmalıdır.Oluşan kas spazmının ağrısı ağrı kesicilere cevap vermeyen bir ağrıdır.

Anal fissür (Makat yırtığı) de önerilen bitkisel tedaviler

-Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir.Bunun için bol sebze meyve yenmeli,ekmek kepekli olandan tüketilmeli,kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.Kabızlık engellenmeden fisssür tedavisi neredeyse mümkün değildir,diğer taraftan fissür düzeldikten sonra kabızlık yine engellenmelidir çünkü iyileştikten sonra kabız kalınması halinde hastalık % 85 ihtimalle yeniden olur.

-Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur.Papatya çayı hazırlayıp oturlacak suyun içine 1-2 fincan koymak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

   Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir

 Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.

Bu şekilde bitkisel anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 30 civarı olabilmektedir ki bu oldukça yüksek bir başarıdır,müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı daha düşüktür.

Makat çatlağı kronikleştiyse bu uygulamalarla zaman kaybetmeden ameliyat veya botox yaptırılmalıdır.Bir çok avantajı sebebiyle kapalı makat çatlağı ameliyatı tercih edilmelidir.

.

Makattaki çatlağın görünümü (şematik)

makat çatlağı bitkisel tedavisi

.

anal fissür bitkisel tedavisi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal fissür bitkisel tedavisi” Yazısında 2 Yorum

 1. Gulseher diyor ki:

  Bende makat çatlaklik olmuş ve doktara gittim ilaç aldım kullandım biraz iyi oldu yine çıktı ve çok kötüyüm ne yapabilirim
  Dr Muharrem Kaya
  botoxla tedavi olabilir,beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz.

 2. mehmet diyor ki:

  benim götümde apse büyügüüü ne yap kerikeyorr yardımcı olurmusuznuz
  Dr.Muharrem KAYA
  bir an önce boşalttırmalısınız

sapi