Medical Art

Bacak sızlaması dendiğinde akla ilk romatizma gelir doğal olarakta yaşlı insanlar ve özellikle kadınlarda olduğu düşünülür.Halbuki bacak sızlamalarının en sık görülen sebebi toplar damar hastalıkları yani varislerdir.
Varis hastalığında damarların genişlemesi sebebiyle damar içinde kan göllenir ve dolaşım yavaşlar buna bağlı olarak damarlardan doku içini az miktarda sıvı sızar bu sıvı sızması hastada bacaklarda sızlama ve ödem yani şişliğe sebep olur.Sızlamalara ek olarak akşamları özellikle yatakta kramp şeklinde ağrı ve bacaklarda huzursuzlukta sık görülür.
Varislerden kaynaklanan bacak sızlamasının teşhisi ve tedavisi son derece basittir.Tecrübeli bir damar cerrahı birkaç dakikalık muayene sonucu hastalığın teşhisini doğru bir şekilde koyabilir.Yine varis tedavi seçenekleri konusunda tecrübe ve teknolojiye sahip bir uzman tüm varisleri ameliyatsız bir şekilde iş gücü kaybına sebep olmadan tedavi edebilir.
Bacaklarınızda sızlama varsa varis yönünden kendi kendinizi değerlendirmeli genişlemiş damarlar varsa damar cerrahıyla görüşmelisiniz.
Bacak sızlaması ayrıntılı bilgi için tıklayınız

facebook Bacak sızlamasıshare 16 16 Bacak sızlaması

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bacak sızlaması” Yazısında 9 Yorum

 1. gamze diyor ki:

  Sag bacagimda sizlama var uzandiğimda bile daha çok artiyor bazı yerleri zonkluyor herhangi bir rahatsizliğim yok çok üstünde durduğum zaman kramp şeklinde ağrilar oluyor.Şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  varisten tutun bel fıtığına kadar birçok nedeni olabilir araştırmalısınız

 2. zeliha d diyor ki:

  İlk once belimden asagiya kadar bi sizlama vardi sonra sag bacagima gecti ve uyuyamiyorum bile sizintidan ayakta sabit duramiyorum gece yatarken fena bir sekilde sizliyor tedavisi ne olablir yardimci olursanz sevinirim

  Dr. Muharrem KAYA
  siyatalji

  • havva diyor ki:

   mrb 90 doğumluyum dizlerimde tarifi imkansız bir sızı var sürekli oturduğum yerden bile hareket ettirmek zorundayım uzun süre ayakta duramıyorum en çokta gece uyurken aşırı derecede sızlıyor işin tuaf yanı klimanın karşısına geçip uzandıktan sonra sızısı duruyor.yani serin bi yerde durunca azalıyor. bundan 3 yıl önce tahlil yaptığımda romatizma çok yüksek çıkmıştı şimdi yaptığımda yok görünüyor artık sızlamalar çok ilerledi beni uyutmıycak hale geldi. :( ne yapmalıyım.
   Dr. Muharrem KAYA
   romatizmal bir sorundur fizik tedaviyle görüşün

 3. zeynep diyor ki:

  Hocam bendede müthiş bi sizlama var özellikle diz eklemleriminn altında seker tahlili yaptik bisey cikmadi yalmizca idrar yollarında enfeksiyon var dendi ama hicc gecmedi uyuyamiyorum
  Dr. Muharrem KAYA
  varis bacak sızlaması yapabilir eğer varis varsa tedavi ettirin yoksa fizik tedavi yaptırın

 4. ayşe diyor ki:

  ayşe hocam bacaklarımda aşırı üşüme ve sızlama var nedenini soruyorum ne yapmam lazım teşekkürler..
  Dr. Muharrem KAYA
  genişlemiş toplar damarlar veya şeker hastalığı yoksa romatizma yönünden araştırma yapmak lazım.

 5. osman diyor ki:

  89 doğumluyum .ayağımda felaket bi sızlama war. soğuk gördüğünde hemen sızlamaya başlıyo ayaklarım.askerde sızlamadan ötürü revire çıktığımda kas gevşetici verdiler. hiç bi işe yarmadı .askerden geldiktn sonra doktora göründüm.bişey yok dedi :D anlam wermeye çalışıyorum…ortopediye gittim bizim ilgi alanımız değil dediler.ne yapmalıyım? neden sızlar?
  Dr.Muharrem KAYA
  fizik tedaviyle görüşün

 6. ufuk cure diyor ki:

  Hocam 82 dogumluyum sag bacak diz altindan ayagima kadar siddetli bir sizlama olustu. Gorunur sekilde varis li damar falan yok. Sizce nedendir.
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  miyalji olabilir

 7. mehmet diyor ki:

  bacaklarım çok sızlıyor ne yapmalıyım ?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  öncelikle sebebi bulmaya çalışmalısınız,sebebe göre tedavi önerilir

 8. halil diyor ki:

  bacaklar için venotreks ilacı kullandım bir süre sonra bıraktım şimdi çok bacak sızlaması çekiyorum kılcal damar çatlaması var dedi doktor ne yapmalıyım
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  venotrex kılcal damarlarınıza etki etmez
  radyo frekansla 1 seansta tedavi edilebiliyor araştırın
  SGK nız varsa medicalart diye bir klinik var orayla görüşüp öyle karar verin

naga