Vücudun her yerinde görülebilen bir sorundur ancak etek giyen kadınlarda ve yüz bölgesinde olduğunda estetik sorun oluşturur. Ağrı gibi şikayet oluşturmasıu beklenmez.
Kılcal damar ; Türkçede bir çok yerde kullanılan alışılagelmiş bir terimdir, genellikle çatlama kelimesiyle birlikte kullanılır ama kelimelerin ifade ettiği anlamla çok uyumlu değildir çünkü aslında çatlayan bir şey yoktur. Asıl adı telenjektazidir.

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Nedenleri

Bacakta görülemeyecek kadar ince olanların 1-2 mm ye kadar genişlemesidir. Oluşuma sebebi ilgili bir çok şey söylense de hiçbirisi için kesin sebep denilememektedir ama şunlar suçlanmaktadır
– Kadın olmak; kadınlık hormonu östrojen etkilidir.
– Ailesel yatkınlık; Annesinde hastalık olan birinde olma ihtimali normalden daha yüksektir.
– Ayakta durmak; Basınç sürekli yüksek olduğu için genişlemeler olur.
– Beyaz tenli olmak; beyaz tenlilerde daha sık görülür, aslında burada sıklığın sebebi kişinin beyaz teninden dolayı daha görünür olmasıdır.
Bacaktaki kılcal damarlar çatlaması nasıl yok edilir ?
İki teknolojik tedavi iki de enjeksiyon uygulamaları vardır.

Bacaklarda Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

bacakta-kilcal-damar-catlamasiAmeliyatla tedavisi yoktur, teknoloji ve çağdaş yöntemlerin uygulandığı kliniklerde bunlarla yapılır, teknoloji ve yeni yöntemlerin uygulanmadığı kliniklerde ise hastaya “bunların tedavisi yok böyle yaşamak zorundasın” denilir ve gönderilir. Bu sözde kısmen haklılık vardır çünkü o klinikte tedavileri yoktur bu doğru ama hasta o iğrenç görünümle yaşamak zorunda değil. Gidip bu işe odaklanmış kliniklerde yaptırabilir. Gelelim uygulamalara;
Lazer
Radyo frekans
Köpük veya skleroterapi
Mikroskleroterapi
Tüm bu yöntemlerle tecrübeli ellerde hiç iz bırakmadan hepsi tedavi edilebilir. Bacaklarda çirkin görünüme sebep olması sebebiyle özellikle etek giymek zorunda olan kadınlar tarafından daha çok talep görmektedir. Bu sayede yazın bile çorap giyme derdinden kurtulurlar. Bu tür damarsal sorunlar denize, havuza, saunaya girenlerde de estetik sorun olarak rahatsızlık verebilmektedir.

Lazer; sorunun olduğu bölgeye yüksek ısı enerjisi taşıyan ışık verilir ve içindeki kanın pıhtılaşması sağlanır. Seanslar halinde uygulanır 5-10 seans sürebilir. Sadece varisle ilgilenen klinikler genellikle bir defa ücret alır ve bitene kadar devam eder.
kılcal damar tedavisi olanlarRadyo frekans; Saç telinin dörtte biri kalınlığı kadar ince bir iğne yardımıyla içine girilir radyo dalgaları verilerek yok edilir. Genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Radyo frekans sadece varis ile ilgilenen kliniklerde bulunabilmektedir.
Köpük tedavisi; Skleroterapi de denir, içine girebilecek kadar ince bir iğne ile yok edici ilaç verilir ancak biraz daha kalınlarda yapılabilir. Sadece damar cerrahları tarafından uygulanan bir yöntemdir.
Aynı yöntemler yüz ve özellikle burun civarındaki kılcallarda da kullanılır. Yüz bölgesindeki çatlamalar yaşa bağlı olarak ortaya çıktığı gibi fazla alkol tüketimi,karaciğer hastalıkları ve fırın gibi ateş karşısında çalışmak gibi durumlarda da sık görülür. Yok edilmesi kişiyi daha genç gösterir. Burun içindekiler sıklıkla burun kanaması olarak karşımıza çıkar ve kulak burun boğaz branşına girmektedir.Basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Mikroskleroterapi; Enjeksiyonun çok küçük iğne ile çok ince kılcallara uygulandığını ifade eder. Mikroskleroterapi uygulamasının yaygınlaşması ile lazer ve radyo frekansları giderek azalmıştır. Mikroskleroterapi konusunda tecrübeli doktor gözle ancak görülebilen damarları bile kolaylıkla yok edebilir. Tedavinize karar verdiğinizde mutlaka mikroskleroterapiyi araşatırmalısınız.

Tüm bu yöntemlerin SGK lı hastalar için de geçerli olduğu Medicalart Klinik resmi sitesi https://www.medicalartklinik.com/

Kılcal Damar Oluşumu Nasıl Engellenir

Aslında engellemek mümkün değildir yeterli bilimsel çalışma yapılmış olmasa da aspirinin ilerlemeyi yavaşlattığı yenilerinin daha az çıkmasına neden olduğu yönğnde bilgiler vardır. Ancak kesinlikle ilerlemeyi durduran yada yenilerinin çıkmasını engelleyen bir ilaç yada uygulama yoktur.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bacakta kılcal damar çatlaması” Yazısında 6 Yorum

 1. Anonim diyor ki:

  Merhaba hocam bende de damar çatışması var.ve yaşadığım yerde kalp ve damar cerrahisi yok ne yapmalıyım?
  Dr Muharrem Kaya
  o zaman uygun merkezlere gidip tedavi olmalısınız

 2. Ahmet diyor ki:

  Hocam ben yüzüme doktor recetesiyle 2hafta boyunca fucicort krem kullandım , 3 aydır yüzümde geçmeyen kızarıklık var. Yüzümde damarlanma mı oldu bu kremin nasıl bi etkisi vardır. İşim gereği güneş ışığına maruz kalıyorum ne yapmam gerekir.
  Dr Muharrem Kaya
  cilt incelir.kılcallar yüzeysel hale gelir.bol güneş koruyucu kullanın 2 saatte bir yenileyin

 3. Esma diyor ki:

  Merhaba hocam.
  Annemin iki bacağında da varis var. Bu gün sağ bacağında kalın damarlardan birinin olduğu bölge kızardı ve ağrı yapıyor. Varis çorabı giymesi doğru olurmu. Aynı zamanda anneme vertiko teşisi koyuldu evde dinleniyor, başında dönme olduğu için varisle ilgili kliniğe gitmeyi erteliyoruz. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı günler.
  Dr Muharrem Kaya
  daha fazla ertelemeyin.dolaşım bozukluğuna bağlı yara açılabilir.varis tedavisini başlatın

 4. skrn diyor ki:

  Merhaba benimde bir sorum olucakti benim bacagimdada kilcar damar var ve bu artti bunun icin guzellik merkezindeki medikal kiliniginemi gitmem gerek yoksa doktorami ve hangi bolum bakiyor
  Dr Muharrem Kaya
  medicalart kalp ve damar cerrahisi klinkleri ile görüşebilirsin

 5. sadullah diyor ki:

  saygı değer doktorum, öncelikler sevgiler saygılar;
  Benim kızım 12 yaşında ve yaklaşık 3 ay önce yukardaki fotoğraftakine benzer fakat koyu değil açık kırmızı şeklinde bacakların her ikisinde solda daha fazla olmak üzere kanlanmalar mevcut ve yayılmış durumda ,kalp damar cerrahisine götürdüm, fazla bakmadan bu cilt çatlaması dedi, fakat benim kızımda daha da yayılmaya başladı. bu problemi hangi branş doktorları bakıyor cildiyeciye götürsem uygun olurmu. kim bakar bu hastalığa tedavi merkezleri nerededir kalp ile alakalımıdır. teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  ana sayfadaki sponsor klinikten Kalp ve Damar cerrahı Op. Dr.Mustafa Bolat ile görüşmenizi tavsiye ederim

 6. şahin diyor ki:

  öncelikle merhaba hocam. futbol maçı esnasında topa sert vurdum ve kasık bölgesinde hafif bir ağrı başladı vücut soğumaya başladıktan sonra ağrı şiddeti arttı sonra yürümeyecek duruma geldim ertesi gün hafif düzelme oldu ve seke seke okula gittim.iki günün sonunla bacağımda hafif uyuşma ve karıncalnama ve sonra onunla beraber bacağımda morarma oldu. acile gittim kılcal damar çatlaması dediler. bacağımda oluşan bu uyuşma ve karıncalanma kılcal damar sonucu mu beni bilgilendirirseniz memnun olurum. şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  uyuşma dolaşım yada sinir sistemindeki sorunlar nedeniyle olabilir.bu nedenle uygun kliniklere gidip muayene olmalısınız

naga