Medical Art

En iyi saç ilacı dendiğinde “bizim geliştirdiğimiz mucize formüllü ilaç” söylemi kastedilmeyecektir.Tedavilerde en iyi kavramı genellikle yanlış yorumlamaktan kaynaklanmaktadır çünkü her ilacın avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır.Burada önemeli olan şu faktörler yan yana konduğunda hangisinin daha öne çıktığıdır.

Önerilecek ilaçlar şu değerlendirilmeler sonucu belirlenmiştir

Başarı yüzdesi; “ % 100 etkili “ , “ kesin sonuç “ gibi aldatmacaları görmezden gelerek başarı yüzdesi değerlendirilmeli.

Etki-yan etki;her ilacın etkisi olduğu gibi yan etkiside olur bu yan etkiler kabul edilebilir ölçüde olmalıdır.

Fiyat etkinlik oranı;pahalı ilaç iyidir mantığından etkilenmeden kabul edilebilir fiyatta olanlar alınmalıdır.

Bulunabilme kolaylığı;gelecekte temin etme zorluğu olabilecek ilaca başlanmamalıdır

Etkisinin devam etme süreci;zamanla etkisi azalmamalıdır

Kullanım kolaylığı;günde 1-2 defa olan ve uygulaması uzun sürmeyen ürün tercih edilmelidir

Üretici firmanın güvenilirliği

Saçta bırakacağı leke ve koku;İlaç uygulandıktan sonra sosyal yaşama devam etmeyi engelleyecek düzeyde koku ve görünüm olmamalıdır.

En önemlisi etkinliktir saç ilaçlarında etkinlik değerlendirmesi şu şekilde yapılabilir

Bölgesel kullanılan ilaçlar

Minoxidil;% 78 civarında olumlu sonuç verir,finasteridle birlikte kullanılmazsa aylar içinde etkisi giderek azalır,en sık alerji yapan saç ilacıdır.(rogain,minoxil,rogan adlı ilaçlarda vardır).saç kökünde kanlanmayı artırır ve kökü uyarır.

Finasterid;propecia adlı haptır başarısı % 70 civarıdır.DHT hormonu üzerinden etkilidir,hap olarak alındığı için tüm vücutta yan etki yapabilir.cinsel istekte azalma,erkekte meme büyümesi gibi yan etkileri vardır.(propecia,proscar adlı tabletlerdir.)

Procapil ;minoxidil gibi kökün kanlanmasını artırır ve kökü uyarırken finasteri gibi bölgesel olarak DHT yi azaltır.Allerji çok seyrek görülür.Tüm vücudu etkilemediği için propecia gibi cinsellik üzerine yan etki yapmaz.(hairforte , floxia adlı ilaçlarda vardır)

Hiçbir işe yaramayan reklamlarla bir süre satılıp sonra piyasadan çekilen yüzlerce bitkisel ürün vardır bunlardan uzak durulmalıdır.

Saç çıkaran haplar

Hap alırken şunlara dikkat edilmelidir,içeriğinde mutlaka saçın yapı taşı keratin olmalıdır ve bunun miktarı belirtilmelidir (en pahalı hammadde olduğu için az konabilir) mümkün olan en yüksek keratin içeren tercih edilmelidir.Çinko gerekli bir elementtir olmalıdır,DHT yi engelleyici saw palmetto olmalıdır,keratinin öne maddesi L-sistin olmalıdır,bayanlarda sıkça kansızlık sebep olduğundan demir (iron) olmalıdır.

Sayfa başında yazan değerlendirmeler açısından bakıldığında tercih sırası şu şekilde olabilir

Xpecia teblet ;İçerik açısından en iyi formülasyondur.Bayan ve erkekler için ayrı formüllerle üretilmiştir.Muadillerinde iki önemli üstünlüğü vardır 1-dökülme sebebini engeller,2-ek bir tablet almayı gerektirmez.Saç kalitesini artırma,tüyleşmişlerin kalitesini yükseltme,saç uzamasını hızlandırma etkileri etkileri benzerleri gibidir.Erkek ve bayan formu vardır bayanlarda kansızlık sık görüldüğü için ek olarak kan yapıcı madde eklenmiştir ve muadillerinin önüne geçmesini sağlamaktadır.Hair Pharma tarafından üretilir işi saç olan firma olduğu için güvenilirdir.

Pnantogar kapsül;Assos ilaç tarafından ithal ediliyordu ancak ithalatı durduruldu ve pan plus adıyla satılmaktadır

Pan plus kapsül;Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur.Pantogara benzer içeriklidir,saç dökülmesine etkili bir madde yoktur daha çok kalite artışına yöneliktir.İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi kuşku doğurmaktadır.

Telovium kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur Bayanlarda seyrek görülen erkeklerde görülmeyen dökülme tipi telogen effluviumda etkili olduğu söylenmektedir,kısmen kalite artışına yöneliktir.İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi güvenilirliğine gölge düşürmektedir.

Shen min tablet ;Bayan ve erkek formları vardır.piyasadan büyük oranda çekilmiştir.Dökülme ve kalite artışına etkili olduğu belirtilmekteydi.

Perfectil Tablet;Muadilleri 60-90 veya 120 tablet içerirken perfectil bir kutuda 30 tablet olarak üretilmiştir.İçeriğinde saçla hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda madde olmakla birlikte saça etkili olabilecek maddelerde içermektedir.Bu tür saç tabletlerinin olmazsa olmazı sayılan keratin konmamış olması affedilmez bir eksiklik olarak değerlendirilebilir çünkü saçın yapı taşı keratindir ve keratinsiz bir saç ürünü düşünülemez ancak keratin hammaddesinin satış fiyatı diğer ürünlerin 10-20 katıdır ve karlılığın azalmasına sebep olur.Benzerlerine tercih etmek için önemli bir avantajı yoktur.

Benzer çok sayıda ürün vardır ancak daha çok bilinenler yazılmıştır.

Reklamlarda söylenenin aksine şampuanların saç dökülmesine hiçbir etkisi olmayacağı bilimsel olarak kanıtlandığı için şampuanlar değerlendirmeye alınmamıştır.

İlaç kullanırken daha çok tablet formu tercih edilmelidri çünkü renkli kapsüllerin çoğu hayvan sakatatından elde edildiği için Türkiyeye ithalatı yasaklanmıştır.Bu yasakta hayvan kaynaklı kapsüllerin domuzdan elde edildiği şüpheside etkilidir.Bitkisel kaynaklı olan şeffaf kapsüllerin ithalatı yasaklanmamıştır.Yasaklanan boş kapsüllerdir yurtdışında kutulanıp gelen ilaçlarda yasak yoktur.

Yüzden fazla saç ilacının değerlendirildiği sacilaclari.com adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

facebook En iyi saç ilacıshare 16 16 En iyi saç ilacı

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi saç ilacı” Yazısında 60 Yorum

 1. adem diyor ki:

  Hocam mrb.ben 38 yasindayim.1 ay önce minoxil aldim.kullanmaya basladim.saclarim dokulmeye basladi.kasinti kabuklanma ve agri yaptı.nornalmi? Biraktim suan.Devam etmelimiyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  allerji yapmış olabilir bir süre ara verip yeniden başlayın yine aynısı olursa bir daha kullanmayın

 2. hakan diyor ki:

  Sayın hocam saçlarım 7-8 sene önceye kadar daha sıktı dermatologa gittim genetik olabileceğini söyledi, ketoral şampuan+losyon+hairford sprey+xpecia+zinco verdi,zinco bir ayda bitti,ketoralda kullandım bitti,spreyi ve tableti ilk altı ayda sabah akşam olarak kullandım sonra günde tek kullanıma düşürdüm ve aradan 8 ay geçti, saçlarımda iyileşme yönünde fark yarattı daha canlı sanki ve hızlı büyüme var fakat 7-8 sene önceki gürleşmeye geri kazanım henüz olmadı, daha kullanmaya devam etmeliyim?,istediğim gürleşme için önereceğiniz başka bir ek yöntem (ilaç yada bakım tedbirleri…vs) varmı? teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  saç ilaçları 2 yıl boyunca olumlu katkı sağlamaya devam eder bunu bebeklerin saçına benzetebilirsiniz.

 3. burhan diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 20 18 yaşından beri saçlarım dökülüyo ve iyice seyrelmeye başladı anlımda biraz açılmaya başladı hocam napabiliriz bi çaresi yokmu
  Dr.Muharrem KAYA
  doğru tedaviyle % 95 dökülme durur ve kaybettiklerinizin bir kısmını geri kazanabilirsiniz
  sayfada yol gösterici bilgi var ayrıntılı okuyup ne kullanacağınıza karar verin

 4. Ömer diyor ki:

  Merhaba Hocam. Yaşım 32. Saçlarım 10 yıldır dökülüyor. Şu an iyice seyrelmiş durumda. Yanlarım gayet iyi. Önler biraz dökük ama tepe bölgem iyice gitmiş durumda. Saçlarım yeniden çıkar mı, çıkarsa benim için hangi ilaçları önerebilirsiniz? Selametle kalın.
  Dr.Muharrem KAYA
  doğru tedaviyle büyük oranda geri kazanabilirsiniz ama eskisi gibi olması mümkün değil

 5. tahsin diyor ki:

  Merhaba Muharrem Bey;
  26 yaşındayım.Saçlarım 3 sene içinde 7. dökülme evresine ulaştı.ailede kellik vardir.benimkiler 6-7 ay hergün fön çekiyordum ve dökülme bir anda başladı.Hiçbir şikayetim yoktu.Fakat çevremin bir kere saç tedavi merkezlerine gitmem için baskı altına alıp bu seruvene benide dahil ettiler:) en ünlü en uzman doktora gittim.2500-3000 grift alınabiliyor,2 ekim ve saç protezi gerektigini( bir sene sürecek) belirtiyorlar.Bu kadar eziyeti çekmek istemiyorum.Sayın Hocam kendime bi reçete yaptım revita şampuan krem ve spreyini kullansam ve prp,mezoterapi uygunlamasini her ay yaptirsam sonuç alabilirmiyim.bir kerede ozon tedavisi yaptirmayi düşünüyorum.sizin fikriniz nedir ? siz ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  ben anlamadımki protez yapılacaksa ekime ne gerek var
  prp, mezoterapi ve ozon tedavinde tek değişim cüzdanınızın hafiflemesi olur, saçınızda hiçbir değişim olmaz.
  bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar kullanın

  • tahsin diyor ki:

   Cevap için teşekkür ederim.haklısiniz piyasa sürülen her ürün bilimsel olarak kanıtlanmis olarak sunum yapıyorlar.bu aslında guvensizlige sürükluyor.size benim gibi yazan yardım isteyen arkadaşlarin tek sıkıntısi güvensiz piyasa bence.Para ve zaman kaybından korkuyor korkuyoruz,araştırmaya devam ediyorum her karşılatigim üründe soru işareti beliriyor kafamda.siz ne önerirsiniz dediğiniz gibi cuzdanim hafifletmeye bence en önemlisi çıkacak psikolojisi ile başlayıp hüsran ile bitmesini istemiyorum.bilimsel olarak kanıtlanmis ilac onerebilirmisin rica etsem.
   Iyi çalısmalar
   Dr.Muharrem KAYA
   dünyada 2 blgesel madde procapil ve minoxidil bir ağızdan alınan madde finasterid ve bir de bitkisel ürün var saw palmetto bunları içermeyenlere boşa para vermeyin.

 6. kerem diyor ki:

  hocam yaşım 17 yaşındayım babam ve dedem kel ilerde benimde dökülücek diye korkuyorum yanlarda hafif açılmaya meyilli dedi doktor yan taraflarda seyreklik var faul olduğu kısımlarda şimdiden önlem almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülecek diye ilaç alnmaz dökülmenin varlığını kanıtlayıp öyle başlayın

 7. şirin diyor ki:

  Saçlarımda aşırı dökülme yok ama saçlarım çok az 5 yaşındaki kızda benden daha fazla saç vardır tepe kısmım açık ayrıcada çok yağlı istinasız hergün yıkıyorum şampuan olarak bişey önerebilirmisiniz yada uygulayabilceğim bi kür hap kullanmak istemiyorum. Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlanma için seboderm şampuan kullanbilirsiniz.dökülme hala varsa ona yönelik ilaç kullanın kürlerden beklentiniz olmasın

 8. fgn diyor ki:

  hocam bende saç dökülmesi yaşıyorm ama benimki farklı saçlarm çok seyteldiği için bikaç arkadaş şampuanıma doğum kontrol hapı koyup saç çıkartıyormş ama benim saçlarm çok seyreldi ne yapabilirm nolur cvp yazn lütfen….
  Dr.Muharrem KAYA
  doğum kontrol hapı kadınlık hormonu içerir ve ciltten emilir, erkekseniz ciddi yan etki yapabilir kadınsanız zaten hormonlarınız olduğu için etki etmez. dökülmeniz varsa bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanın

  • fgn diyor ki:

   ya çok özür dilerim ama tam olarak cvp alamadm..yani mesela hanfi ilaçları kunabilirm? Evet halen saç dökülmem var.. Bayanım nolur net bi cvp yazn lütfen??? :(
   Dr.Muharrem KAYA
   kadınlar için üretilen % 2 procapil içeren spreylerden biri yanı sıra xpecia gibi geniş spektrumlu bir ilaç kullanın

 9. harun diyor ki:

  selam hocam benim saclarım 23 yıldır azar azar dökülmeye başladı ilac kullananlara sordum tavsiye etmediler bu 2 aydır saçlarım fazla dökülmeye başladı ne önere bilirsiniz saygılarımla
  Dr.Muharrem KAYA
  23 yıldır bitmiş olması gerekirdi :) hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın memnun kalırsınız

 10. soner diyor ki:

  merhaba ben takım set aldım kullanmaya başlayalı 20 gün oldu hiç bir hareket yok dökülme devam ediyor. xpecia hap sawpoo şampuan ve hairforte spray. kısaca kardeşler yerli malı dandik malı onu söyleyeyim. hiç bir halta yaramıyor bu markalar. ben pişman oldum aldım.130 tl me mal oldu saçlarım iyice açıldı.
  Dr.Muharrem KAYA
  hiçbir saç ilacının 20 günde hiçbir değişiklik yapmayacağını en erken değişimin 3 ayda başlayacağını bilmeyecek kadar acizseniz siz en iyisi sizin gibiler için üretilen bioxcin tarzı ürünler kullanın, bir haftada saçlarınız eskisi gibi olsun :)

 11. hakkı diyor ki:

  hocam bende erkek tipi dökülme var hgf sprey+ xpecia mı yoksa hair forte sprey+xpecia ikilililerinden hangisini önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte +xpecia

 12. ayse diyor ki:

  Hocam Merhaba doğum yapalım 1.5 sene oldu aşırı saç dökülmem var tepe bölgelerin açıldı çok üzülüyorum şuanda hiç birşey kullanmıyorum kilo problemi yaşıyorum demir ilaçları kilo aldırıyor diye duydum o yüzden birsey kullanmıyorum:( demir takviyesi yapıldığında dökülen saçlarım geri çıkarmı :(
  Dr.Muharrem KAYA
  gebelik ve doğum sonrası anemiye bağlı saç dökülmesi görülebilir.eğer neden anemi ise çıkar

 13. Bilal diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 19 saçlarımda seyrelme var babam kel herkes ırsi diyor ama ben saçlaırmın dökülmesini istemiyorum eczacı bana bioxcin şampuan ve sprey önerdi siz ne dersiniz bu konu hakkında
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 14. yasemin diyor ki:

  mrb ben 20 yaşındayım yaklaşık bir yıldır saçlarım dökülüyordu bu sene ilk defa saçlarımı boydım kökleri ölmüş gibi sürekli dökülüyor doktora gittim sadece kan testleri yaptı hiç ilaç vermedi pan plus kapsülleri önerdi henüz kullanmadım araştırma aşamasındayım saçlarımda açılmalar oluştu çok korkuyorum ne önerirsiniz acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet

 15. alı diyor ki:

  selam hocam ben 22 yasındayım saclarım dokuluor ve bıraz seyrelme oldu ne kullanmam lazım
  Dr.Muharrem KAYA
  lokal olarak hairforte sprey veya minoxil ,tablet olarakda xpecia yı önerebilirim

 16. ilknur diyor ki:

  merhaba suanda 8 aylık hamıleyim hamılelık basından beri saçıran sorunum var mınık mınık ve dagılmıs halde ayrıca tepe bolgemdede seyrelme sözkonusu budurumda kullana bileciğim birşey varmı saygılar
  Dr.Muharrem KAYA
  sarımsak yeterli olabilir

 17. zeynep diyor ki:

  Erkek tipi dökülme var ve çabuk uzamıyor minoxidil ve hairburst ve xpecia erkek kullansam faydası olur mu ve birçok ürün kullansam zararı olur mu şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  doğurganlık yaşındaysanız xpecia bayan ve hairforte kullanabilirsiniz

 18. hasan diyor ki:

  Merhaba hocam yasim 32 iki sene onceye kadar sacima tarak girmiyordu iki senedir yogun dokulme var ozellikle yikadigim zaman her yerim sac oluyor doktora gitmedim fakat minoxsil bitkisel yaglar sampuanlar bir cok urun kullandim bir fayda goremedim sacimda bolgesel bir acilma yok fakat onlerim iyice zayifladi seyrelmeye basladi ne yapmaliyim hocam xpecia kullansam faydasi olurmu yada sizin bir tavsiyeniz varmi :(
  Dr. Muharrem KAYA
  xpecia kullanabilirsiniz

 19. miro diyor ki:

  Mrb.hocam.benim saclarim eskiden cok gurdu.sac boyamaya cok erken basladim ve cokta sık boyadim.simdi 26 yasindayim.ozellikle tepe kismimda ciddi seyrelme var.tamamen kel deil ama saclarimi ortadan ikiye ayirsam kellesmeye basladigini cok rahat farkedebilirsiniz.artik boyamiyorum saclarimi hatta hic sekil bile vermiyorum.bitkisel cozumler denedim ama cok kalici ve belirgin bi duzelme olmadi.sizce be gibi hi tedavi onerirsiniz.
  Dr. Muharrem KAYA
  xpecia tablet ve kellesen alanlarda hairforte spreyi bir arada kullanırsanız 3-6 ay gibi kısa sürede daha kaliteli saçlarınız olur.

 20. derya diyor ki:

  Merhaba hocam.ben 25 yasindayim ve yaklasik 6 aydir zoretanin tedavisi goruyorum.zoretanin tedavisinden oncede saclarim dokuluyordu .zoretaninle beraber sac dokulmem artmadi. Saclarimda ozellikle sag tarafta ve tepe kisminda azalma var yaklasik 3 yildir. Tahlillerimde serbest testesteron 2.37 DHEAS 437 cikti. 17-oh progesteron 2.81 cikti. tiroid fonksiyon testleri normal ama tiroid otoantikorlari pozitif yalniz klinik olarak otiroid oldugu icin ilac kullanmiyorum.yalniz otoimmun tiroidite karsi koruyucu oldugu icin selenyum 100mcg onerdi endokrin..ferritin 69 hemoglobin 13 ..ben sac dokulmesi icin cinko 50 mg ve bevitab 250 mg kullaniyorum üç gündür. .kendim basladim..cinko eksikligi olmayabilir bende .baktirmadim ama kullaniyorum. Tahminimce pcos olabilirim..buna bagli hiperandrojenik alopesi olabilir. Ben bu durumda diana 35 mi, yasmin mi ,aldacton mu ,minoxil mi,procail mi,? Yani acikcasi hangi tur ilac kombinasyonlarini kullanmaliyim..topikal+sistemik+destek vitamin(b7) gibi +bemix,evigen,bepanten,olive formulasyonu+ya daaldacton ? +flutamid+sipreteron asetat ?Gibi tedaviletin hangilerini birlikte kullanmaliyim..
  Dr. Muharrem KAYA
  lokal sprey olarak minoxil veya hairforte kullanabilirsiniz,bu tedaviyi desteklemek içinde zengin içeriği nedeniyle xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 21. firaz diyor ki:

  Merhabalar. Hocam ben 18 yaşındayım saçlarım çok seyrek ve ince. Son zamanlarda epey Bi dökülme başlamıştı bende tavsiyelere uyarak minoxile başladım . Suriye malı minoxildi. 1 ay kadar kullandıktan sonra saç dokulmem 3-4 kat arttı kullanmayı bıraktım hemen. Ama dökülme durmadı 2 haftadır kullanmayı bıraktığım halde avuç avuç saç geliyor . Kaş yapayım derken göz çıkardım. Ne yapmalıyım. Yardımcı olun lütfen
  Dr. Muharrem KAYA
  içeriğinin zenginliği nedeniyle lokal olarak hairforte sprey ve beraberinde xpecia tablet alırsanız saçlarınız daha kısa sürede kendine gelir

 22. gonca diyor ki:

  Hocam 26 yaşindaym kendimi bildim bileli sacim dokuluyor kan testlerimi yaptirdim troid yada kansizlik cikmadi. saclarm ince telli gurlesmesini ve daha saglikli olmasini istiyorum ne onerirsinz
  Dr. Muharrem KAYA
  xpecia tableti araştırın

 23. Kadir diyor ki:

  Hocam yaşım 31. Saçlarım zamanla çok döküldü. Alnımdan tepeye kadar döküldü. Sadece güçsüz zayıf tüğler var dökülmüş bölgede. Saçlarım çok sık’tır ve diğer kalan teller çok kalın dökülmüş alandaki tüğlere göre. Hocam iki üç ay minoxidil 5% yazan sprey almıştım eczaneden 3 kutu onu kullandım ve dökülen alanda sadece ince güçsüz tüğler biraz çoğalır gibi olmuştu sadece. Yani kalınlaşma olmadı ve ondan sonra daha bir etkisi olmuyor gibi gözüktü ve ben bıraktım. Zaten 3 veya 4 günde bir kullanırdım yani ilk 3 ay dedikleri gibi günde 2 defada kullanmadım.
  Kısacası dökülmüş alanda çok ince tüğ gibi kıllar bulunmakta ama uzaktan neredeyse gözükmüyor. Ben bunları canlandırabilirmiyim? Ne kullanabilirim? Ve saçlarımı zeytınyağlı defne sabunla yıkamaya başladım bunun bır zararı varmı yoksa önerdiğiniz bir şampuan varmı? Saçlarımı kısa tutuyorum artık.
  Öneriniz nedir hocam? Saygılarımla
  Dr. Muharrem KAYA
  % 3 procapil içeren spreylerden biriyle birlikte 10 mg lık B7 vitamin tabletlerinden kullanın

 24. Mücahit diyor ki:

  Merhaba hocam , 1-2 yıldır saçlarım dökülüyor çok doktora gittim hepsi kan testi yaptı dökülmeme normaldir normaldir dediler ve hazin son tepem açılmaya başladı . Son gittiğim doktor hairforte sprey , xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanmamı söyledi. Bende aldım kullanıyorum 1 aydır , fakat dökülmem arttı özellikle şampuanı kullanırken çok dökülüyor . Sizce bu dökülme geçer mi ?
  Dr. Muharrem KAYA
  bu dökülme tüm bilimsel ürünlerde olan geçici bir durumdur ve daha kaliteli olarak çıkması beklenir

 25. Berkay diyor ki:

  Merhaba Hocam..
  20 Yaşımdayım.3 yaşımdan beri saçlarımın en kısa hali 20cm uzunluğunda.. 15 Yaşımda günlük 10-15 tel ile başlayan dökülme yıllarca sayısını arttırdı.. Tepesi bayağı seyrekleşti bende lise bitince tepeyi kapatmak için saçlarımı iyice uzattım.. Bu sefer alnımın üstü tamamen seyrekleşti.. Saçlarım düz,çok ince ve çok yağlı.. Her gün yıkamak zorunda kalıyorum.. Yıkamadığım zaman ise yağlıyken daha çok dökülüyor.. 5 Yıl Bioxin saç şampuanı kullandım fakat ne dökülme durdu ne de yerine yenisi çıktı.. Doktora gittim Minoxil sprey ve şampuan verdi,hiçbir fark görmedim.. Tahlil yapıldı hiçbir eksiklik görülmedi.. Ailede anne ve baba tarafında da hep 40-45 yaşından sonra dökülme olmuş.. Ben iki seneye onlara yetişeceğim gibi .. Ne önerirsiniz ?
  Dr. Muharrem KAYA
  procapil içeren spreylerden biri yanı sıra 10 mg lık B7 vitamininden günde bir tane alın

 26. zeliha diyor ki:

  Hocam merhaba bende 1 yildir strese bagli sac dokulmesi var kan tahlilleri normal cikti 6 ay panplus kullandim vichy aminexil serum kullandim ama dokulme bir turlu gecmiyo strese bagli dokulme ne zaman duzelir kac ayda ?hocam gunde kac tel dokulme normal
  Dr. Muharrem KAYA
  strese bağlı dökülme 1 yıl sürmez
  70 saç teli kayıp normal kabul edilir

 27. serkan diyor ki:

  merhaba hocam.
  yaşım 24. 18 yaşımdan beri saçlarım yoğun olarak dökülmekte ilk başlarda ciddiye almadım. şaçım bir gün içinde yağlanıyo ve ince telli. daha sonralar dökülenlerin yerine yenilerin çıkmadığını gördüm. 22 yaşımda minoxil forte 5 kullandım yan etkierini gördüğüm için bırakmak zorunda kaldım. daha sonra ise 6 aydır Hairforte Sprey Erkek kullanıyorum şuan kepeklenme var henüz bunun dışında aşırı bir etki göremedim. ne yapmam lazım saygılarımla…
  Dr. Muharrem KAYA
  ek olarak günlük 10 mg B7 vitamini tabletlerinden birini alın

 28. Bülent diyor ki:

  hocam sac dökülmesi yaşiyom anlamadım acaba ırsimi diye düşünüyom kullanabileceğim bi ilac yada şampuan varmı?
  Dr. Muharrem KAYA
  dökülme tarzı ve yerini tarif etseydiniz yorum yapabilirdim

 29. sedef diyor ki:

  Merhaba Hocam;
  Yıllardır saçlarım aynı boyda hiç bir şekilde uzatamıyorum. saçlarımın yapısı ince telli fakat 10 yıl öncesini hatırlıyorum saçlarım çok gürdü şuanda inanılmaz az saçlarım var ve son 2 yıldır da çok fazla saç dökülme yaşıyorum. demir eksikliği var. bunun için ilaç kullanmam gerek fakat ilacı kullanamıyorum demir ilaçları mide bulantısı ve kilo alımı yapıyor. doktora gittim verdiği sampuan ve ilaç hiç bir işe yaramadı. evde yaptığım bitkisel bakımlarda ( badem yağı,argan yağı,yumurta,evigen kapsül, bepanten kapsül… vs karışımları saç diplerine uygulamak) pek sonuç göstermedi. saçlarımı uzatacak ve gürleştirecek kesin bir ilaçlı tedavisi uygulamak istiyorum öneriniz var mıdır?
  Dr. Muharrem KAYA
  biotin alabilirsiniz.

 30. Nigar diyor ki:

  Merhaba hocam, benim 19 yaşım var. Yoğun saç dökülmesi yaşıyorum. Minoxil Forte 5% önermişti doktorum, ama bir etkisi yok şu anda. Ne öneriyorsunuz? Diğer bir sorum, saçımı kestirip kısaltmamın, saç dökülmesine bir etkisi var mıdır acaba? Teşekkür ederim.
  Dr. Muharrem KAYA
  Saç ilaçlarının etkisini görebilmek için en az üç ay kullanmalısınız. Sonuç alamazsanız farklı bir ilaca geçebilirsiniz. Saçı kısaltmanın saç dökülmesine etkisi yoktur.

 31. seda diyor ki:

  Hocam merhaba be 27 yaşındayım 8 ay boyunca zoretanin tedavisi gördüm saçlarım çok döküldü ilaç biteli 6 7 ay oldu ama hala dökülme devam ediyor saçlarım çok seyreldi aynaya bakamıyorum artık dökülmeyi nasıl durdurablirm dökülen saçlarım geri çıkar mı ?
  Dr. Muharrem KAYA
  Xpecia tableti araştırmanızı öneririm.

 32. aysenur diyor ki:

  Peki ne kadar surede cikmasi beklenir
  Dr.Muharrem KAYA
  en geç 8 ayda çıkması beklenir

 33. aysenur diyor ki:

  Merhaba hocam ben uzun süredir duzlestirici kullaniyordum sonra cevremdeki herkes tepemin acildigini ve kellesmeye basladigimi soylediler sac dokulmem yok fakat yuksek isidan dolayi saclarim incelmis ve daha sonra kopup dokulmusler acaba tekrar cikarma ve cikmasi icin ne yapmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  düzleştiriciden döküldüyse kendiliğinden geri çıkması beklenir

 34. çiğdem diyor ki:

  Hocam merhaba, 4 aydır saçlarım çok dökülüyor. Kansızlık ve demir eksikliği var ama senelerdir vardı.Saç derimde yanma ve yaralar çıkmaya başladı fön bile çektiremiyorum çok acıyor dipleri, bende cildiyeye gittim. Panplus tablet ve plantur 39 kafeinli şampuan yazdı doktorum. bunların fiyatları da belli sizce iyi gelir mi saçlarıma, tekrar yerine çıkar mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  kansızlık ta varsa xpecia yı araştırın onda demir de var

 35. zeliha diyor ki:

  Hocam ben sac dokulmesi icin 6 aydir panplus kullsndim dokulme devam ediyo doktor perfectil verdi fakat kilo almaktan korkuyorum haftafa 3 tane kullanirsamda kilo alirmiyim cevabinizi bekliyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  panplus ta perfektil de saç dökülmesini engelleyen madde içermez resmi sitelerini okursanız saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğu yazmaz daha çok kalite artışı sağlar
  dökülmeniz varsa saç dökülmesi tedavisi için üretilen ilaçlar kullanın

 36. arife diyor ki:

  Hocam 26 yasinda bir bayanim.surekli sacim dokuluyor.yapilan testlerde erkeklik hormonumun yuksek oldugu soylendi.bu sac dokumunu etkiler mi.siz ne onerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  DHT duyarlığı varsa erkek tipi dökülme olabilir

 37. deryaa diyor ki:

  Merhaba hocam, benim sorunum yıllardan beri süregelen homojen bir dökülmenin olması. Kan değerlerim normal, neredeyse yılda bir doktora gidiyorum bu sebeple. Kesin bir çözüm bulamıyorlar. Saçlarım ince telli ve git gide seyrekleşti. En son gittiğim doktor Pan Plus tablet ve Hairma şampuan önerdi. Pan Plus’ın gideni geri getirme veya gitmeye meyilli saçları durdurma gibi bir özelliği olmadığını okudum. Kalite artışı yapar yazıyor. Kalite artışındaki kasıt nedir? Madem kalite artıyor, kök besleniyor neden dökülecek saç köküne de etki etmiyor? Şampuanlar da dökülme, gürleştirme, besleme gibi özelliklerden yoksun. Faydası varsa da minimum. Ne yapmamı önerirsiniz? İyi çalışmalar…
  Dr.Muharrem KAYA
  kalite artıran ilacın dökülmeye etki etmesi gerekmez, ikisi farklı kavramlar.anlattıklarınız telogen effluvium veya DUPA saç dökülmesi düşüdürüyor

  • deryaa diyor ki:

   Hocam peki ne kullanmamı önerirsiniz? Kullanacağım ilaç vs ne kadar zamanla kullanmam gerekir?
   Dr.Muharrem KAYA
   sayfayı okuyun aklınıza en çok yatan kombinasyonu kullanın

 38. fat diyor ki:

  hocam merhaba yasim 24 erkek tipi sac dokulmem var nano hair diye bir sampuan var tavsiye edermisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  şampuanların hiçbiri saç dökülmesini tedavi etmez,boşa para harcamayın.dökülme konusunda market şampuanından farkı yok

 39. Deniz diyor ki:

  Meraba 19 yaşındayım. Saçlarım gerçekten çok fazla dökülüyor açıklık ve ara ara hiç saç olmayan yerler oluşmaya başladı doktora çıktım kan testinde herhangi birşey çıkmadı ne önerirsiniz ne kullanabilirim minoxidil mi? Oluşan boşluklarda tekrar saç çıkmasını sağlar mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  boş alanlar varsa saçkıran olabilir ve minoxidil etkilemez

 40. Mustafa diyor ki:

  Hocam yaşım 25. 21 yaşımdan beri saçlarım dökülüyor. Geçen sene 6 ay minoxil kullandım. Olumlu etki aldım ama aşırı kepek oluşumundan dolayı kullanmayı bıraktım. Bu arada şehir değişikliğimde oldu. Saçlarımda çok hızlı aşırı bi dökülme başladı bende doktora gittim. Pan plus, Termo life şampuan ve minoxil verdi. Şampuan haricinde başka birşey kullanmıyorum saçlarımda bu arada çok seyreldi. Ne yapmamı önerirsiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  sayfada ayrıntılı bilgi var minoxidil dışında procapil var % 3 lük olanlardan kullanabilirsiniz.beraberinde hap ta almanız akıllıca olur

 41. songül diyor ki:

  Mrb.ben 30 yasındayım ,.1 aydır saçım tutam tutam geliyo dr.pan plus tablet verdi.sızce gecermi birde sampuan kullaniym etkisi olurmu Başka sebebi olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  pan plusun saç dökülmesine etkisi olmaz,
  her ne kadar reklamalrda söylense de şampuanlarda dökülmeye etki etmez
  sebebi buradan anlamak mümkün değil bir çok şey olabilir

 42. ceyda diyor ki:

  Merhaba doktor bey doğum yapalı 3.5 ay oldu ve saçlarım son 1 haftadır hafif hafif dökülmeye başladı doktorum perfectil tablet önerdi ama burda okuyunca tereddüt te kaldım. Emziriyorum aynı zamanda bebeğime etkisi olmadan kullanabileceğim bir ürün onerebilirmisiniz yada petfectil i kullanabilirmiyim aynı zamanda bu ilaçlar kilo yapıyor mu. Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  perfektilde kilo alma amaçlı verilen b12 ve b6 vitaminleri var ve kilo almanız beklenir,bebeğinize zararlı olabilecek madde yok içinde o açıdan kullanmanızda sakınca yok.xpecia tableti araştırın onun kilo aldırma etlkisi olmaz

 43. samet diyor ki:

  hocam yaş 22 saçlarım önceden beri dökülüyordu,ama bu 6 ay içinde sınavlara çok çalıştım ve çok dökülme gerçekleşti saçlarda,en iyi ürün hangisidir ve yan etkisi olmayan.kullanabileceğim bir ilaç?…vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer gerçekten strese bağlıysa kendiliğinden geri çıkacaktır,dökülme genetikse kullanabileceğiniz en etkili ürünlerden biri % 3 procpil içeren spreyledir araştırıp karar verin

 44. ali diyor ki:

  hocam 21 yaşındayım dermatolog saçlarım çok çok ince oldugunu söyledi dökulme çok şiddetlii ön kısımda gözle rahat görunebilecek seyrelme oldu ve saçlarım artık tuyleşmeye başladı saç tellerimin kalınlaşması için pan plusmu kullamalıyım yoksa xpecia mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bence içeriklerini değerlendirip hangisi aklınza yatarsa ona kendiniz karar verin

  • ali diyor ki:

   xpecia tablet kullamayı düşünüyorumm kulanım sonucu herhangi bir yan etkisi olabilrmi kısırlık gibi sonçlara yol açma durumu varmı sizce bazı ilaçlarda oldugunu duymuştm kullanmayı bıraktıgım zmn sorunlar yeniden ortaya çıkarmı teşekkürler…
   Dr.Muharrem KAYA
   cinsiyetle ilişkisi yok
   bütün saç ilaçları gibi bırakıldığında etkisi kalkacağı için dökülme sebebi devam ediyorsa dökülme yeniden başlar.

 45. Yeşim diyor ki:

  Muharrem Bey merhaba. Ben 28 yaşında bir kadınım. Saçlarımın yapısı ince telli olduğundan diğer saç tiplerine oranla daha zayıf ve cansız gözüküyor maalesef. Saçta dökülmeler oluyor fakat çok şükür hastalık boyutunda ya da açıklık olacak şekilde değil. Saçlarımı canlı ve bakımlı hale getirebilmek için Xpecia tablet kullanımı yeterli midir yoksa Minoxidil ya da Procapil katkılı sprey ya da losyonlar kullanmalı mıyım? Hem sprey hem de tablet kullanımı vücutta ciddi yan etkiler bırakır mı? Sorularımı cevaplarsanız çok memnun kalıcam. Çalışmalarınızda başarılar. Hoşça kalın..
  Dr.Muharrem KAYA
  aktif dökülmeniz yoksa xpecia yeterli olur bölgesel minoxidil yada procapil kullanmanıza gerek yok,ek olarak biotinli şampuan kullanabilirsiniz.

 46. hasan diyor ki:

  hocam, xpecia tableti her eczaneden reçetesiz temin edebilirmiyiz?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet temin edilebilir

 47. ebru çoşkun diyor ki:

  merhabalardoktor bey; ben 26 yasında bır bayanım.saclarımda dokulme ve acılma olmaya baslamıstı. eczaneden 2012 aralık -2013 eylul arası pirorin ve minoxdil aldım bu sure boyunca kullandım ve saclarım duzeldı en ıyı duzelmede bende olmustu.ve haplarım ve mınoxdıl bıttı. sonra 2013 eylul ekım kasım zaman zarfında saclarım dokulmeye basladı.avuc avuc dokuluyordu.stres bıraz hayatımda vardı kımseye bellı etmesemde kafama cok takıyordum. kellesmeye basladım eczacım bana yapmam gereken testlerı verdı. bende yaptım. tekrar piorin aldım kullanıyorum.
  04 mart 2014 de kan tahlılı yaptırdım. sonuclar ıyı cıkmıstı.sadece tsh (tiorid) 4.47 bıraz yuksek cıkmıstı. doktorum korkulacak bırsey olmadıgını soyledı ama yınede testler yapalım onlemını alalım dedı.
  ılk once özel bır hastaneye gıttım. cıldıyede kı dr. ılac yazdı ve bununla beraber sac ekımı lazerle uygulayıp tedavı edıcez dedı. tamm dedım ındım sac ekımı ıcın dıger dr. oda bu hastanede ılk defa olacak boyle bır uyg dedı. sonuc verır vermez bılemem dedı. oyle deyınce ıcıme hıc sınmemıstı bunlar.
  dıger bır hastaneye gıttım cıldıyedekı dr, dıger dr un yazdıgı ılacı yazdı. bu dedı sende gelıp gecıcı ılacla tedavı olunur dedı. ve sac ıcın ultralan crınale,anaphase sampuan ve pun plus kapsul yazdı. oradan da tırorıd ıcın ultrasona gırdım sonuclar ıyı cıktı ama bıraz onlem almamız adına genel cerrah tırorıd ıcın ılac yazdı.
  ve ben su an da pıorın kapsulunu kullanmaya devam edıyorum.pun plus yazdı dr bana. ve ben hangısını kullanmaya devam etmeyelım. pan plus yorumlarını baya bı arastırdım ıyı olmadıgını anladım. dıger ılaclarla piorın kullanmaya devam etsem yararlı olur mu acaba.? lutfen yardımcı olursanız cok sevınırım bugun ona gore ılaclarımı alıcam.
  Dr.Muharrem KAYA
  aralarında ciddi fark yok bence bu tür bir ilaç kullanacaksanız içeriklerini kendiniz kıyaslayın xpecia tableti de araştırın.

 48. Ayse Avcı diyor ki:

  Hocam Merhaba;
  Ben bundan tam bir yol önce sac ekimi yaptirdim ve hicbir faydasini göremedim. Görmememi. Sebebi kadim olmadan kagnakli mi. Sonuç olarak bir kadinim ve bu psikolojmii kotu etkiliyor. Bu ürünü de demedim fakat bir etkisini göremedim. Kesin bir tedavisi yok mudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  tabiki dökülmenin sebebi önemli

 49. erhan kilic diyor ki:

  Iyi gunler hocam.. benim yas 19 1 senedir sacim dokuluyo simdi gozle gorulur bazi yerlerde aciklik var…minoksidil oneriyo herkes .. kullanmayi dusunuyom ama cikan saclar sonra geri dokuluyomus… pahalida siz ne onerirsiniz …dokulmemesi icin bisey yapilir mi… simdiden tsk ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxilin etkisi zamanla azalır bu doğru ama ucuz minoxidil kullanabilirsiniz,procapil zamanla etkisini kaybetmez onu araştırın

 50. özlem diyor ki:

  Hocam iyi çalışmalar
  Son günlerde internette saç dökülmesi ile ilgili araştırmalar yaparken çok sık karşıma çıkan birşeyi size danışmak istiyorum,doğum kontrol hapının ezilerek şampuana katılması,bu yöntem hem dökülmeyi durduruyormuş hem yeni saçların çıkmasını sağlıyormuş hem de hızlı uzatıyormuş,çok memnun kalıp güzel sonuç alanlarda var hiç sonuç alamayanlarda var ,siz bir hekim olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz,bilimsel bir dayanağı ya da açıklaması olabilirmi,yoksa bu da bir şehir efsanesimidir :) cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  biraz karışık bir izahı var ama denememenizi öneririm sonuçta onda kadınlık hormonu var

 51. osman diyor ki:

  hocam haır forte procabıl dıye bı urun var ustekı bılgılerde procabılın ıcerıkte olması daha ıyı olur demısınız bu urunde uyuyo soyledıgınıze tavsıye edermısınız ılgınız ıcın cok tesekurler
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsiniz.

 52. çağatay diyor ki:

  iyi günler böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.benim de sorunum saç dökülmesi.babamın babası,babam kel ve ben şu an 28 yaşındayım son 5-6 aydır stres çok yüksek ve saçlarımın üst bölümü açıldı önlerde açııyor kelliğe doğru gidiyor elimi attığımda çekince saçımı 4-5 tel her seferde geliyor.bundan rahatsız olmaya başladım.bu konuda bir bilgimde yok ne yapmam lazım nasıl yapılır.Finasterid Minoxidil ve ya bir başkası.ne kullanmalıyım nasıl kulalnmalıyım tavsiye eder misiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  sayfada ayrıntılı bilgi var okuyup karar verebilirsiniz,bence procapil uzun vadede daha iyi

 53. eda diyor ki:

  merhaba, benim saçlarım uzamıyor. vitamin takviyesi alıyorum ama yinede uzamıyor. bana önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçla ilgili vitamin B7 vitaminidir onu alabilrisiniz yada biotin ve yanı sıra saçın yapım maddeleri içeren xpecia tablet alabilirsiniz.

 54. Serkan diyor ki:

  Hocam yaşım 17, saç tellerim ince ve her elimi attıgımda 5,6 tel geliyor.Gittiğim her doktor Minoxidil %5 Forte yi önerdi ,kullanmaya başlamalımıyım ve saçlarım biraz uzun kısaltıp kullanmakmı daha faydalı yoksa farketmez mi?Teşekkürler :)
  Dr.Muharrem KAYA
  kafa derisine uygulamak nasıl kolay oluyorsa saçınızın uzunluğunu ona göre tutun
  minoxidil iyidir ama % 3 procapil içeren spreyleri araştırıp ona göre karar verin uzun vadede procapilin etkisi azalmaz

 55. yunus diyor ki:

  slm hocam onden hafif seyrekleşme var yaş 19.hgf mi minoxidil mi kullanayım karar veremedim hangisi saç çıkarmada daha iyi saygılar
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  sayfada yeterince ayrıntılı bilgi var bu kadar önemli bir karar için okumaya değer :)

 56. alı diyor ki:

  Hocam yasım 22 sacların dokuluo ve seyrelmıs durumda saclarım ıp ınce olmus ölmüş durumda saclaeım elımmı hee degdıgımde saclarım elıme geloıo ne onerırsınız bana ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem KAYA
  bilimsel ürünlerle % 90 dan fazla bir ihtimalle memnun edici sonuç alırsınız
  sayfada yeterli bilgi var

naga