Medical Art Klinik

En iyi saç ilacı dendiğinde “bizim geliştirdiğimiz mucize formüllü ilaç” söylemi kastedilmeyecektir.Tedavilerde en iyi kavramı genellikle yanlış yorumlamaktan kaynaklanmaktadır çünkü her ilacın avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır.Burada önemeli olan şu faktörler yan yana konduğunda hangisinin daha öne çıktığıdır.

Önerilecek ilaçlar şu değerlendirilmeler sonucu belirlenmiştir

Başarı yüzdesi; “ % 100 etkili “ , “ kesin sonuç “ gibi aldatmacaları görmezden gelerek başarı yüzdesi değerlendirilmeli. saç ürünü

Etki-yan etki;her ilacın etkisi olduğu gibi yan etkiside olur bu yan etkiler kabul edilebilir ölçüde olmalıdır, bunun en tipik örneği finasteriddir yan etki konusunda ciddi yayınlar vardır.

Fiyat etkinlik oranı;pahalı ilaç iyidir mantığından etkilenmeden kabul edilebilir fiyatta olanlar alınmalıdır.

Bulunabilme kolaylığı;gelecekte temin etme zorluğu olabilecek ilaca başlanmamalıdır

Etkisinin devam etme süreci;zamanla etkisi azalmamalıdır

Kullanım kolaylığı;günde 1-2 defa olan ve uygulaması uzun sürmeyen ürün tercih edilmelidir

Üretici firmanın güvenilirliği

Saçta bırakacağı leke ve koku;İlaç uygulandıktan sonra sosyal yaşama devam etmeyi engelleyecek düzeyde koku ve görünüm olmamalıdır.

En önemlisi etkinliktir saç ilaçlarında etkinlik değerlendirmesi şu şekilde yapılabilir

Bölgesel kullanılan ilaçlar

Minoxidil;% 78 civarında olumlu sonuç verir,finasteridle birlikte kullanılmazsa aylar içinde etkisi giderek azalır,en sık alerji yapan saç ilacıdır.(rogain,minoxil,rogan adlı ilaçlarda vardır).saç kökünde kanlanmayı artırır ve kökü uyarır.

Finasterid;propecia adlı haptır başarısı % 70 civarıdır.DHT hormonu üzerinden etkilidir,hap olarak alındığı için tüm vücutta yan etki yapabilir.cinsel istekte azalma,erkekte meme büyümesi gibi yan etkileri vardır.(propecia,proscar adlı tabletlerdir.)

Procapil ;minoxidil gibi kökün kanlanmasını artırır ve kökü uyarırken finasteri gibi bölgesel olarak DHT yi azaltır.Allerji çok seyrek görülür.Tüm vücudu etkilemediği için propecia gibi cinsellik üzerine yan etki yapmaz.(hairforte , floxia adlı ilaçlarda vardır)

Hiçbir işe yaramayan reklamlarla bir süre satılıp sonra piyasadan çekilen yüzlerce bitkisel ürün vardır bunlardan uzak durulmalıdır, yoksa sadece para kaybı değil aynı zamanda ümitler de yitirilmiş olur.

Saç çıkaran haplar

Hap alırken şunlara dikkat edilmelidir,içeriğinde mutlaka saçın yapı taşı keratin olmalıdır ve bunun miktarı belirtilmelidir (en pahalı hammadde olduğu için az konabilir) mümkün olan en yüksek keratin içeren tercih edilmelidir.Çinko gerekli bir elementtir olmalıdır,DHT yi engelleyici saw palmetto olmalıdır,keratinin öne maddesi L-sistin olmalıdır,bayanlarda sıkça kansızlık sebep olduğundan demir (iron) olmalıdır.

Sayfa başında yazan değerlendirmeler açısından bakıldığında tercih sırası şu şekilde olabilir

Xpecia teblet ;İçerik açısından en iyi formülasyondur.Bayan ve erkekler için ayrı formüllerle üretilmiştir.Muadillerinde iki önemli üstünlüğü vardır 1-dökülme sebebini engeller,2-ek bir tablet almayı gerektirmez.Saç kalitesini artırma,tüyleşmişlerin kalitesini yükseltme,saç uzamasını hızlandırma etkileri etkileri benzerleri gibidir.Erkek ve bayan formu vardır bayanlarda kansızlık sık görüldüğü için ek olarak kan yapıcı madde eklenmiştir ve muadillerinin önüne geçmesini sağlamaktadır.Hair Pharma tarafından üretilir işi saç olan firma olduğu için güvenilirdir.

Pnantogar kapsül;Assos ilaç tarafından ithal ediliyordu ancak ithalatı durduruldu ve pan plus adıyla satılmaktadır

Pan plus kapsül;Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur.Pantogara benzer içeriklidir,saç dökülmesine etkili bir madde yoktur daha çok kalite artışına yöneliktir.İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama pantogar İsviçre de üretilirken pan plus un İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi kuşku doğurmakta, etkinlik ve güvenilirlik konusunda şüphe uyandırmaktadır.

Telovium kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur Bayanlarda seyrek görülen erkeklerde görülmeyen dökülme tipi telogen effluviumda etkili olduğu söylenmektedir,kısmen kalite artışına yöneliktir.İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Diğer taraftan pan plus veya pantogar varken böyle bir ürün çıkarılması da anlaşılır değildir.

Shen min tablet ;Bayan ve erkek formları vardır.piyasadan büyük oranda çekilmiştir.Dökülme ve kalite artışına etkili olduğu belirtilmekteydi.

Perfectil Tablet;Muadilleri 60-90 veya 120 tablet içerirken perfectil bir kutuda 30 tablet olarak üretilmiştir.İçeriğinde saçla hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda madde olmakla birlikte saça etkili olabilecek maddelerde içermektedir.Bu tür saç tabletlerinin olmazsa olmazı sayılan keratin konmamış olması affedilmez bir eksiklik olarak değerlendirilebilir çünkü saçın yapı taşı keratindir ve keratinsiz bir saç ürünü düşünülemez ancak keratin hammaddesinin satış fiyatı diğer ürünlerin 10-20 katıdır ve karlılığın azalmasına sebep olur.Benzerlerine tercih etmek için önemli bir avantajı yoktur.

Benzer çok sayıda ürün vardır ancak daha çok bilinenler yazılmıştır.

Reklamlarda söylenenin aksine şampuanların saç dökülmesine hiçbir etkisi olmayacağı bilimsel olarak kanıtlandığı için şampuanlar değerlendirmeye alınmamıştır.

İlaç kullanırken daha çok tablet formu tercih edilmelidri çünkü renkli kapsüllerin çoğu hayvan sakatatından özellikle domuzdan elde edildiği için Türkiyeye ithalatı yasaklanmıştır.Bu yasakta hayvan kaynaklı kapsüllerin domuzdan elde edildiği şüpheside etkilidir.Bitkisel kaynaklı olan şeffaf kapsüllerin ithalatı yasaklanmamıştır.Yasaklanan boş kapsüllerdir yurtdışında kutulanıp gelen ilaçlarda yasak yoktur.

Yüzden fazla saç ilacının değerlendirildiği sacilaclari.com adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi saç ilacı” Yazısında 181 Yorum

 1. merve diyor ki:

  Merhaba. Saçlarım ince telli ve dökülüyor, daha çok önleri. Zeytinyağı, argan yağı ve badem yağı karıştırıp 1 saat bekletiyorum. Faydası olur mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  yağ yerine dökülme nedenini belirlemek için doktora gitmelisin

 2. Yasin diyor ki:

  Merhaba,
  Benim sorunumla ilgili bir paylaşım var mi diye baktım ama göremedim.21 yaşındayım saçlarım çok kıvırcık ve ince.Uzaktan bakınca dökülme falan yok gibi,lakin yakından bakınca inanılmaz bir sekilde seyrek bir saç yapım var.
  Ve tepe noktasından açılmaya başladı(6 aydır)ve açılma devam ediyor.kafamin tepe noktasından bir selfie çektim,derisi görünüyor,ve bu duruma üzülüyorum.Daha önce hic ilaç kullanmadım,saçlarımı geri kazanmak için ne yapmam gerekiyorsa yaparım,
  Saygılarımla.
  Dr.Muharrem KAYA
  lokal etkili bir sprey procapil yada minoxidil içeren birde xpecia tablet yada biotin kullanabilirsin

 3. fatoş diyor ki:

  Hocam benim saclarımda egzama var ve cok dökülüyor sıkıntı sitresse girdigim zaman daha cok sacdiplerim kaşınıyor ve kepek olup daha cok dökülüyor kaşlarım da oluyor rica etsem banada yardımcı olurmusun
  Dr.Muharrem KAYA
  tüm egzamalı alanlarda dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin

 4. Tarık diyor ki:

  hocam benim trikotilomani rahatsızlığım vardı. şuan bıraktım . saçımın üst kısmında biraz açıklık var i doktora gittim , nanogen vegf erkek serum (damla) önerdi , sizce nasıl bir ilaç , ne kadar kullanmalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  yaşadığınız hastalık nedeniyle kökler zarar görmüş olabilir.eğer kökler zarar gördüyse saçlarınızın çıkması beklenmez

 5. melek diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben 17 yasindayim saclarim ince telli ve dökülüyor. Saçlarımın önlerinde az sac var. Sac derim görünüyor. Dökulmeden ziyade önlerde az saç olmasini daha cok kafaya takiyorum. Bana önerebileceğiniz bir ilac var mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  önlerde az saç varsa erkek tipi dökülmeniz vardır.procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet başlamanızı öneririm

 6. zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam ben xpecia kullanıyorum bi hafta sonra burun ameliyat olacam acaba ara vermem gerekir mi
  Dr.Muharrem KAYA
  Hayır gerekmez

 7. gurkan diyor ki:

  Hocam yasım 20 6 ay ıcerisnde bırden saçlarım seyreldı 2 aydan berı propecıa+perfectil+minoxili sprey kullanıyorum sızcebı faydası olurmu kulanmaya devam edıymı sızın bı onerınz varmı
  Dr.Muharrem KAYA
  2 aydır az da olsa değişim görmeniz beklenirdi, hiç bir etki görmedinizse aynı üründe ısrar etmeye gerek yok.

 8. veli diyor ki:

  hocam 1,5 senedir uğraşıyorum ama hala bir çözüm yolu bulamadım
  durumum saçlarım seyrek ve şakak açıklıklar var yaşım 21 üzülmüyorum bununla başa çıkmaya çalışıyorum
  Arkadaşlarım var 2 3 sene içinde sonuçları güzel oldu onların moral vermesiyle bende bununla başa çıkmaya çalışıyorum ama ne yapayım bilmiyorum doktor moktor maddi durumum iyi değil şamğuan vs serum üzerinden gitmek istiyorum hocam yardım edin lütefn ?
  Dr.Muharrem KAYA
  10 mg biotin ve minoxidil içeren sprey kullanabilirsin

 9. erdem84 diyor ki:

  hocam merhaba. hair fortenin yanına xpecia yerine 10 mg biotin kullanırsak yine yüksek fayda sağlayabilirmiyiz. malum biotin tablet daha ucuz ve 100 lü olduğu için kullanması daha cazip geliyor.
  Dr.Muharrem KAYA
  olabilir kullanabilirsin

 10. burak diyor ki:

  hocam merhaba saçlarımda cansızlık söz konusu açıklık olmasa da saç tellerinde biraz incelme var dökülme normal sayılır bunun için xpecia tablet alabilirmiyim?ayrıca düzenli kulanımda ilerleyen yıllarda genetik dökülmeye karşı bir önlem olabilir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet alabilirsin ama 2 tablet kullanmalısın.genetik dökülmeyi %70 oranında engeller

 11. Yusuf diyor ki:

  Hocam 15 yaşındayım saçım çok sık ve gürdü ama birkaç ay içinde seyreldi baya derim gözüküyor doktor demir eksikliği anemisi ve kansızlıktan telogen efflivium teşhisi koydu babamda kellik yok doktor gyne ferror ve panplus verdi ve bunları kullanıyorum merak ettiğim saçlarım eski sıklığına kavuşur mu ? yani ben aynada derimi görmeye dayanamıyorum daha fazla
  Dr.Muharrem KAYA
  tedavi alırsan düzelir.bu arada 10 mg biotinde almalısın

 12. mehmet diyor ki:

  hocam merhaba iki sorum olacaktı benim?
  1)alın çizgisindeki saç dökülmeleri engellenebilir mi?
  2)saçlarımda en ufak bir açılma yok fakat erkek tipi saç dökülmesi konusunda erken teşhis konulduğunda yalnızca xpecia tablet yeterli olur mu? şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  ön çizgideki dökülme zor engellenir.genetik dökülmede günde 2 tablet xpecia alımı dökülmeyi %70 oranında engeller

 13. Tarık diyor ki:

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım , 2 ay öncesine kadar saçlarımı elimle çekiyordum ve rahatlıyordum,bu birazda psikolojik bir rahatsızlıktı. bunu yaparken saçlarım 3-4 cm vardı.saçlarımın arasını elimle açınca biraz üst kısımlarda açılma farkettim ve okul biter bitmez saçlarımı 3 güne bir 3 kere usturaya verdirdim fakat bir faydası olmadı.şuan saçlarım yaklaşık 1 cm ve sadece saçımın üst kısmında (elimle çektiğim kısımlarda) açılma var . 1 kaç hafta öncesine kadar sarımsak yağı ve zeytinyağı karışımı kullanıyordum fakat bir faydasını hissetmedim. çam terebentin alıp şampuanın içine kattım , bunu 2 haftadır yapıyorum , saça faydası oluyor ama saçlarım geri çıkmıyor. Ne yapabilirim , hangi ilacı kullanabilirim ? Teşekkür ederim..
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesi konusunda hiçbir şampuan diğerinden iyi değildir çünkü şampuanların saç dökülmesinde herhangi bir etki yapması teknik olarak mümkün değildir ancak illaa bir şampuan seçecekseniz saw palmetto özütü lssre içeren şampuan tercih edebilirsiniz.
  sadece hap kullanacaksanız içerik açısından en iyi etkiyi xpecia tabletten bekleyebilirsiniz ki bu başarı % 70-75 düzeylerinde olur sadece sprey Kullanacaksanız % 3 procapil içeren sprey tercih edebilirsiniz bundan beklentiniz % 80-85 düzeylerinde olmalı bu hap ve spreyi birlikte kullanırsanız % 95 düzeylerinde memnun edici sonuç alırsınız % 5 hiçbir etki görmeyebilirsiniz

 14. eyüp diyor ki:

  hocam merhabalar, ben 21 yaşındayım yaklaşık 16 yaşımdan beri saçım zayıflıyor ve ön kısımlardan ve tepe kısmında açıklık var acaba dökülmeye sigara da sebebiyet verir mi bir de hangi ilacları önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 15. gunay diyor ki:

  Selâmün aleykum hocam. 35 yaşındayım 3 çocuk annesiyim. 3 cu bebeğim 4 aylık. Bir aydır saçlarım dökülmeye bawladi. Sebovium wampuan kullanmayi duwunuyorum. Ve panplus kullanmayın düşünüyorum,ama emzirdiyim için endiweliyim acaba bebeğe zarar verirmi bu kapsul?
  Dr.Muharrem KAYA
  kan değerlerinize baktırın aneminiz olabilir.10 mg biotin başlayabilirsiniz

 16. Fatma diyor ki:

  Hocam merhaba,

  Xpecia tablet saçlara bakım amaçlı kullanılabilir mi daha güçlü olması için?
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanılabilir

 17. ibo diyor ki:

  hocam iyi günler ben 2 sene önce minoxil forte kullandım dökülen yerler kapandı ilacı bırakınca tekrar eski haline geldi. minoxidil i önecelikli önermişsiniz onu kullanmayı düşünüyorum fakat ilacı bırakınca yeniden dökülme olurmu ayrıca bu ara internette dermaroller denen bi aletle kullanımı öneriliyor faydası var mı yok mu bilginize ihtiyacım var
  Dr.Muharrem KAYA
  önemi yok önemli olan ilaç uygulandıktan sonra 4 saat cildinizde kalması.genetik tip dökülmede saçınızın varolmasını istediğiniz sürece günlük-düzenli ilaç kullanmak zorundasınız.bıraktığınız anda saçınız dökülür.

 18. Fatmacan diyor ki:

  Merhabalar, benim saçlarım çok fazla dökülüyor ve üst bölümlerinde açılmalar var. Yaklaşık 2 3 senedir bu rahatsızlığı yaşıyorum. Yaşım henüz 19. Daha önceden doktora gittim fakat hiç ilgilenmediler kan testi bile yapmadıkları için sonuçlarımı bilmiyorum. Tırnaklarımda çok çabuk kırılıyor ve soyuluyor. Saçlarımın uzamasında sorun yok fakat tepeleri çok döküldü ve tenim belli oluyor neler önerirsiniz acaba ? Simdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Sayfada yeterince anlaşılır bilgiler var okuyup kendiniz karar verin

 19. Tuba diyor ki:

  Hocam merhaba 21 yasindaym saclarm cok seyrek ve ince telli biraz dokulme var ama en cok sknti cektgm nokta hic uzamaması , doktora gttm tahliller temiz cikti demir eksikligi icin bir hap verdi kullandm bir sure bir ise yaramadi . Ne onerirsiniz ? Doktora gtmeden bisi kullanmam dgru olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  öncelikle demir eksikliğini düzeltmeniz gerekir.saçınız içinde biotin 10 mg başlayabilirsiniz

 20. özlem diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben 20 yaşındayım saçlarım çok ince telli ve cansız küçüklükten beri . Bir çok bitkisel yağ ve şampuan denedim fayda etmedi. Gürleşmesini istiyorum ne önerirsiniz lütfen yardım edin.
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Çok değişeceğiniz sanmıyorum ama en etkilisi B7 vitaminidir 10 mg lıktan günde bir tane alın

 21. yamachan diyor ki:

  Hocam merhabalar.Yaşım 34, çok eskiden 2002 yıllarında 3-4 ay kadar sürede saçlarımın önü epey bi döküldü.Sonra yavaş yavaş devam etti.Artık çok az dökülme oluyor ama ön tarafın açılmasından korkuyorum.Saçlarımın resmini çekip bu saç eken yerlere göndermiştim Hocam bana canlı kökler var,saç ekimi için daha uygun değil saçlarınız, mezoterapi iyi olur demişlerdi.Ben şu an revigen şampuan kullanıyorum, sizde ricam hocam bu saç köklerim canlı ise ne yada neler kullanırsam bana faydası olur,yeniden çıkar.Şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılar.
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik tipte dökülmede dökülmeyi önlemek için düzenli hergün ilaç kullanmak gerekir.çünkü köklere zarar veren DHT hergün salınır.sizin onu hergün baskılamanız gerekir.bunun yanısıra kökleri dht ye karşı korumak için ve saçınn gelişimini arttırmak ,anagen dönemi uzatmak,minyatürleşmeyi önlemek için ürün kullanmak gerekir.procapil içeren ve içeriği zengin hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.her ikisinide ilk 3 ay günde 2 doz 3.aydan sonra tek doz kullanabilirsiniz

 22. merve diyor ki:

  Hocam,hamileler için önerebileceğiniz organik bir şampuan varmı ,varsa kokusuz olanını önerebilrmisiniz,yoksa parfümlüde olabilir,teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  sawpoo kullanabilirsin

 23. songül diyor ki:

  minoxilin yanında xpecia kullanımının faydası nedir doktoro danismadan kullanmak dogrumu
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsin.tedavi sonuçları daha iyi olur.xpecia besin takviyesi gibidir,vitamin ,mineral ve saça yönelik birtakım maddeleri içerir

 24. Seyit diyor ki:

  Hocam 25 yaşındayım.Saç tellerim inceldi ve bazı yerlerde adeta tüyleşti.Yorumlarda okudum xpecia tablet öneriyorsunuz.Bu tablet saç tellerini kalınlaştırıp sıklaşmasını sağlayıp güçlendirir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçında minyatürleşme var ve bu genetik tip dökülmenin en önemli bulgusudur.bu nedenle hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmalısın.tek başına tablet yeterli olmaz

 25. Mehmet ali diyor ki:

  hocam merhabalar yaşım 25 ve son iki yıldır baya kötü bir şekilde sac dökülmesi yaşıyorum önterafta tek dökülme oluyor ve bir tutam kaldı diyebilirim geçen sene doktor minoxil verdi kullandım fakat dokülmeden dolayı daha fazla saç kaybı olmasın diye bıraktım arkadaşlar bioxin forte önerdi hem tabletini hem serum ve şampuanını kullanmaya başladım 9 aydır kullanıyorum bir fayda görmedim dökülme azaldı ama hala azda olsa dökülüyor fakat yeni saç çıkmadı ne tavsiye edersiniz şampuan ve kapsül veya hap olarak şuan panplus öneriyorlar sizin önerileriniz ne olabilir hocam tavsiyenizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim… :)
  Dr.Muharrem KAYA
  bu defa procapil içeren ürün kullanın içeriği zengin olan hairforte u kullanabilirsiniz.yanındada xpecia tablet alın.ilk 3 ay iki doz sonra tek doz kullanıma devam edebilirsiniz

 26. Ayfer diyor ki:

  Merhaba doktor bey, 29 yaşımdayım. Yaklaşık 10 yıldır dökülme problemi yaşıyorum. Sprey formlu ürünleri saçı her gün yıkamak zorunda olduğum için düzenli kullanamadığımdan şampuan yoluna gittim tabi işe yaramadı. Biotin600 mg.lık takviye hap aldım bilindik bi markadan, bunun yanı sıra mezoterapi görmeye başladım 15 günde bir yaptırmalıymışım beş seans boyunca. Ilkini yaptırdım. Bir de doktor panplus yazdı. Mezoterapiden sonraki günlerde uyandığımda yastığımda 40 tele yakın yeni çıkan küçücük ve incecik saç telleri vardı. Korktum açıkçası, yeni çıkanları bari kaybetmeyeyim. Siz xpecia tavsiye ediyorsunuz, punplasa başlamadım, onla değiştirmeli miyim? 5mglık biotin demişsiniz 600 çok değil mi, yüzdeki tüyleri vb arttırır mı? Siz ne önerirsiniz bana acaba? Çok sordum ama yardım ederseniz çok çok sevinirim, iyi günler.
  Dr.Muharrem KAYA
  o 600 mg değil mikrogramdır.genetik tip dökülmede mezoterapinin katkısı olur ama kalıcı değildir,hep yaptırmak zorundasınız.etkinliğin sürmesi için.şampuan genetik saç dökülmesinde pek anlamlı etkisi yoktur.şampuanda önemli olan zararlı olan kimyasalları içermemesi. xpecia tablet alabilirsiniz.

 27. gökhan diyor ki:

  hocam 25 yasındayım ve şaçlarımda bi seyrelme var bende xpecia tablet ve rogan losyon kullanıyorum bide extradan advance ampoules men serumunu kullanıyorum saçlarım eskisi gibi olurmu yada tavsiye ediceniz başka bir şey varmı ?
  şimdiden teşekkür eder iyi çalısmalar dilerim saygılarımla
  Dr.Muharrem KAYA
  düzenli kullanımla fibrozis oluşmayanlar geri gelir

 28. esra :(yardım) diyor ki:

  Hocam merhaba,

  25 yaşındayım. yaklaşık 5 yıldır saçlarım dökülüyor ve hiçbir çözüm bulunamadı. yan taraflarım ve saçımın arka alt tarafında saç yok denilecek kadar azaldı. Değerlerim kontrol ettirdim hiçbir eksiklik yok. Genetikte değil. Şimdi bi arkadaşımın önerisi ile panplus aldım. İşe yarıcakmı bilmiyorum. Çıkmazdayım. Dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  araştırma hastanesi yada üniversite hastanesine gidip araştırmanızı öneririm

 29. deniz diyor ki:

  merhaba hocam ben 33 yaşındayım brezılya fonu ve rofleden dolayı sacım cok dokulerek seyrekleşti.yan taraflarımda kucuk tuyler var ama serce parmagı kadar uzuyor sade 2 yıldır bu haldeler:(cıldıyeye gıttım demır ve bıyoın eksıklığı var.3-4 aydır ılac kullnıyorm ancak degerlerım yukseldığı halde hıcbır degısıklık goemedım.hatta 1 haftadır sacım seyrelecek kadar dokuluyor.sızın yorumlarınızı gordukten sonra xpecıa tablet kullnmaya karar verdım.işe yarar mı onun yanında bır urun daha kullanmalı mıyım?simdiden tesekkur ederım
  Dr.Muharrem KAYA
  günde iki doz kullanabilirsin.

 30. MURAT diyor ki:

  Hocam merhaba
  Dökülme için Xpecia ve hairforte kullanıyorum.Saçlarımda seboreik egzema var Dermotto aldım ama etkileşim olur diye kullanmadım.Dermotto yu bunlarla birlikte kullanabilirmiyim.İyi çalışmalar.
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte u bırakıp öncelikle seboreik dermatitini tedavi et.dermoTTO yu haftada 2-3 kez ve climbazol içeren şampuan seboderm kullan.dermatit düzelikten sonra hairforte a başla

 31. Can diyor ki:

  Merhaba,
  3 sene once HGF losyonu 7 ay kullanmistim. Cok iyi sonuc aldim ancak 6 aydan sonra minoxidil icerikli losyon kullanan bir cok kisi gibi dokulme yeniden baslayinca birakmistim. HGF losyonda mnioxidil disinda DTH engelleyen maddeler var ancak bu maddeler herkeste ortalama 6 aydan sonra gorulen dokulme sorununa bir care olmadi. Hairforte losyonda da aynisi olur mu sizce? Yoksa surekli kullandigim takdirde belli bir sure sonra HGF de oldugu gibi kazandigim saclari kaybetmeye baslar miyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  düzenli kullanımla kaybetmezsiniz.

 32. erdem diyor ki:

  Hocam merhaba. yıllardır her türlü ürünü denedim hemde düzenli kullandım ama gözle görülür bir sonuç alamadım (minoxili kısa bir süre kullandım 3-4 ay) yaşım 31 ve 18 yaşından beri saçlarım seyrekleşte. ama artık fazla vaktim kalmadı. önlerde bir tutam saçım kaldı arkalarda iyice seyrekleşti. Bir mucize olmaz biliyorum ama saçlarımı kısmen gürleştirecek yeni saç çıkışı olucak nasıl bir yol izlemeliyim.
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.düzenli ilaç kullanılması gerekir.procapil içeren ve yan maddeler yönündende zengin hairforte sprey ile saça yönelik her tür maddeyi içeren xpecia tableti ilk 3 ay günde 2 defa ,3. aydan sonra günde bir defa düzenli kullanırsanız olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorum.ama sabır göstermezseniz bir sonuca ulaşamazsınız.ailesel olan dökülmelerde değişikliği görmek için en az 3 ay beklemek zorundasınız

 33. eetkinty diyor ki:

  Mrb bn minoxxil kullanmaya baslati m 15 gun oldu saclarim cok dokuluyor eskisinden daha fazla ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem KAYA
  spreyler kullanıma ilk başlandığı zaman bir süre minyatürleşen saçların dökülmesine neden olur.onlar zaten dökülecekti ve alttan sağlıklı saçın gelişimini hızlandırıyor.3.aydan itibaren yeni saçlarınızın çıktığını göreceksiniz

 34. Nur diyor ki:

  İyi günler hocam 33 yaşındayım ve erkek tipi saç dokülmem var,18_19 yaşla rında başladı, sacim inceldi ve
  önler seyreldi 24 yaslarimda pantogar,revigen ve restoreksle tedavi gordum saclar iyi duruma geldi tedaviyi
  Bira ktim hamilelik doneminde saclarim cok iyiydi ancak dogum sonrasi dökülmeden sonra yine zayıf gürünüm kazandı. Arti sonbahar dönemi saclar kötü, ilkbahar veyaz iyi durumda oluyor. Sorum hangi ürünlerle kaç aylik bir tedavi uygulamalıyım ve devamında hayat boyu saçımın kalitesini nasıl sabit tutabilirim yanıt verirseniz minnettar olurum tesekkurler..
  Dr.Muharrem KAYA
  ilk 3 ay hairforte sprey ve xpecia tablet günde 2 doz daha sonraki dönemde tek dozla devam etmeni öneririm

  • Nur diyor ki:

   Devaminda 1 tablet ömür boyu mukullanmaliyim hocam yoksa sac iyi duruma geelince sadece dökülme yaşadığım mevsimde devam etsem olur mu çok teşekürler.
   Dr.Muharrem KAYA
   hayır.dökülmen erkek tipi değilse istediğin sonucu aldığın zaman bırakabilirsin.mevsimsel yinelemeler varsa ve eğer tespit edebildiysen o döneme girmeden 10-15 gün önce başlarsın

 35. CİHANcom diyor ki:

  benimde saçdökülme sorunum var. hair forte sprey ile sawpoo şampuanı birlikte kullansam olurmu.tşk
  Dr.Muharrem KAYA
  olur.ben xpecia tabletde eklemelisin.

 36. gökan diyor ki:

  Hocam slm bn 18 yasındayım saclarım cok dökülüyor tepe kısmı ve ön kısım doktora gittim bana minoxil verdi kulnaniyorum 1ay oldu saclarim dahada cok dokuluyor surduğüm kisim degilde baska taraf dokuluo neden hoca
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülmenin olduğu tüm alanlarda kullan birde xpecia tablet başla

 37. esra diyor ki:

  Mrb hocam. Ben 4 aydır minoxil %2 sprey kullanıyorum ve mezoterapiye gidiyorum. Başlarda saçımı daha iyi gibiydi sadece onde acilma vardı ama şimdi tepemde açılmaya başladı. Dokulmelerim çok azaldı ama anne tarafında da bu sknt olduğu için tedirginim. Çok az ufak saclar çıkmaya başladı ama açıklıklar bir türlü kapanmıyor. Yeniden saç çıkmasını sağlamak için onereceniz baska ilaclar var mi? Bi de genetikte varsa bi ömür kullanilmasi gerekiyor demissiniz ama hamilelikte spreyin kullanilmasi doğru olur mu? Ya da bu donemde kullanabilecem ilaç ya da sprey onerebilir misiniz ?çünkü benim dokulmelere genetik olmalı. Tahlil sonuçları temiz çıktı.
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxile ek xpecia tablet kullanabilirsin

  • esra diyor ki:

   Tsk ederim hocam. Peki hamilelikte ya da dogumdan hemen sonra yan etkisi bulunmayan kullanilabilecek bi sprey ya da tablet var mi?
   Dr.Muharrem KAYA
   hamilelikte ürün kullanmana doğru olmaz.daha çok protein ağırlıklı beslen.vitaminleride yeterli almaya özen göster

 38. ahmet diyor ki:

  Hocam xpecia aldım günde üç tane kulansam sonuç daha iyimi olur yoksa zararlimi , ikinci sorum expecia kullanınca sakala ve bıyık da bi gelişme olurmu sık olmasini istiyom
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır zararlı değil ama israf iki tane yeterli,yüz kılları pek etkilenmez kullandığın ürünlerden

 39. furkan diyor ki:

  Merhaba hocam. Benimde size sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim. 18 yaşındayım saçlarım seyrek ve son 3_4 yıl içinde ciddi şekilde azaldı fazla bi kellik durumu yok ama tepe kısmında aşırı azalma oldu kafa derim rahatlıkla görülebiliyor. İnternetten sarımsak şampuanı(natural world) sipariş veriyorum ve 5 aydır kullanıyorum tabi yanında taşköprü sarımsak yağı(haftada 3 gün) ve multicomplex biotin(haftada 2 gün) kullanıyorum öncekine göre ciddi şekilde dökülme durdu hatta alın kısmında aynaya karşı baktıgımda diplerde saç cıktıgını görebiliyorum fakat tepelerde göremiyorum size göre tepe kısmındada devam ettiğim sürece yeni saçlar cıkarmı boş olan yerler sıklaşırmı?
  Dr.Muharrem KAYA
  tepe kısmı genellikle biraz daha zor cevap verir.procapil ve minoxidil sprey kullanabilirsin daha etkili olur

 40. kolra diyor ki:

  hocam x-pecia tablet ömür boyu kullansakta zararı yokmu bi süre sonra ?
  Dr.Muharrem KAYA
  yok.

  • Oğuz diyor ki:

   xpecia yı gunde 2 tablet olarak kullanın denılıyo pekı sabahb aksam 1 ertanemı yoksa oglen 2 tablet bırden alsak sıkıntı olurmu ?
   Dr.Muharrem KAYA
   farketmez.yemekten 20 dk sonra alabilirsiniz

 41. kolra diyor ki:

  hair forte ve sawpoo şampuan 2 si yeterlimi hocam saç için – xpecia kullanmak istemiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  yeterli olur ama xpecia kullanmakla direkt saçın ihtiyacı olan maddeleri almış oluyorsun

 42. kolra diyor ki:

  hocam hairforte sprey kaç ay sonra bırakılır sonuç aldıktan sonra bir daha dökülmemek şartıyla
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik dökülmeniz varsa saçlarınızın olmasını istediğiniz sürece kullanmak zorundasınız

 43. medine diyor ki:

  hocam saclarım cok seyrek ve ince telli artı kısa uzamıyor canlı durmuyor ve hiç gür durmuyo ne yapmam gerekiyo bitkisel ve kimyasal eher türlü yolu denedim hiçbbir sonuç alamadım acil yardım istiyorum asclarımı kaybetmek üzereyimmmm.
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet alabilirsin.ilk 3 ay günde iki tablet al

 44. can diyor ki:

  hocam merhabalar yasım 29. ben seberoik dermatit ten cok cektim kullandığım ilaçlar pek işe yaramadı bende rahatsızlık her başladıgında saclarımı kazıttım ve sarımsak sürdüm bse kalmadı gecti ama ara ara tekrar ediyor. ayrıca saclarımda dökülüyor rogan kullanmaya baslladım oda kasıntı ve kabuklanma yaptı bende kullanmayı bıraktım . tekrar baslasam kasıntı olurmu yine . yada seberoik dermatit i tetiklermi rogan. saclarımn dökülmesi psikolojik olarak cökertti beni. önereceginiz bişe varmı
  Dr.Muharrem KAYA
  procapil içeren ürünleri deyebilirsin.xpecia tablet kullanabilirsin

  • can diyor ki:

   procapil ürün derken önereceginiz herhangi bir ürün varmı . ve xpecia tableti ne kadar kullanmam gerekiyor . tableti tek basına kullanmam yeterli olurmu hocam . cok tesekkür ederim simdiden
   Dr.Muharrem KAYA
   hairforte sprey olabilir hem procapil içeriyor hemde saç için gerekli diğer maddeleri ve xpecia tablet kullanabilirsin.bu ürünleri ilk 3 ya günde 2 defa sonraki dönemde günde 1 defa kullanabilirsin

 45. halil diyor ki:

  Hocam bundan 4 5 ay once saclarimda seyrelme hissettim ve doktora gittim saclarim cok seyreldi genelinde bur seyrelme var doktora gittim degerlerim normal cikti doktorda sende genetik bir seyrelme yok gibi dedi ve makineyle sac diplerime bakti kokleri duruyo dedi ve bana minoxil onerdi dedim hocam bu birakinca dokuyomus dedi evet ama biz kademeli birakacaz hic bise olmayacak dedim nasil kadmeeli bana dedi 1 sene sabah aksam duzenli kullanacan ondan sonra 2 ay gunde 1 kez ondan sonra 2 ay 2 gunde 1 ondan sonra 2 ay 1 gun kullan 3 gun kullanma ondan sonra 2 ay bir gun kullan 5 gun kullanam ondan sonraki 2 ay hafatada 1 ondan sonraki 2 ay 15 de bir dedi bu dogrumudur hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  sizde DHT nin yapımı nasıl engellenecekmiş peki?bugünkü yorumlardan birine cevap vermiştim bu konuyla ilgili.hatta minoxil ilerleyen dönemde sadece kanlamayı artırıp kökü uyardığı için etkisiz kalıyor,bereberinde dht oluşumunu engelleyen bir maddenin mutlaka bulunması gerektiğini…böyle birşey bana göre mümkün değil

  • halil diyor ki:

   Peki hocam ben yinede doktorun dedigi sekilde kullanacam fakat dediginiz gibi ise yaramazsa kellik beni mi bekliyor cunku ben dht yi engelleyici hicbir ilac kullanmak istemiyorum cinsellik bozuyormus onlar
   Dr.Muharrem KAYA
   procapil içeren hairforte kullanabilirsiniz

 46. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalar yasim 23 genetik sac dokulmem var saclarimi korumam dokulmeyi engellemek adina ne kullanmalıyim genetik dokulmenin onune tam olarak nasil gecebilirim. İyi calismalar
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 47. Murat diyor ki:

  Hocam yaklaşık 5 ay önce dermatologa gittim saçım seyrek ve ince telli minoksil sprey , prominoksil şampuan ve pan plus hap verdi. hapı 3 ay kullanmamı söyledibu hapı uzun süre kullanmamda bir sakınca olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  herhangi bir sakıncası yok

 48. zehra diyor ki:

  Merhaba hocam ben 27yaşında bayanım sürekli saçlarım dökülüyordu ama yaklaşık 8aydır aşırı dökülüyor doktora gittim erkek tipi saç dökülmesi başlamış dedi ve minoxil sıprey pampulus şampuan verdi sıprey kafamda uyuşma ve sivilceler oluştu kullanmayı bıraktım şampuanda pek işe yaramıyor saçlarım çok ince telli ve zayıf dökülmesine daha fazla dayanamadım saçlarımı kazıdım sizin öneriniz ne olur acaba ? Teşekürler
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte spreyi denemelisin o zaman oda reaksiyon yaparsa bırak.spreyle birlikte xpecia tablet alabilirsin

 49. ahmet diyor ki:

  mrb hocam.ben 22 yaşındayım.saçımda aşırı yaglanma ve dökülme başladı.özellikle enseden çok fazla saç dökülmesi görülüyor.sebebi nedir ? ne yapabilirim hocam ? teşekkürler şimdiden.
  Dr.Muharrem KAYA
  ense bölgesinden dökülme oluyorsa dermatologa görünmelisin

 50. ibrahim diyor ki:

  slm dr bey ben sac ekimi yaptıralı 1 ay oldu sok dökülme var ne zamana kadar sürer ekim dr sebamed everyday kullan dedi pun plus al dedi ben onun yerine xpecai tablet kullansam daha iyi olmaz mı sok dökülme bitince mi baslayayım
  Dr.Muharrem KAYA
  şok dökülme süresi kişiye göre değişir.ekim yaptırdığınız alana minoxil yada hairforte sprey kullansaydınız kanlanma artacağı için şok dökülmeniz azalabilirdi.gerçi şimdide başlayabilirsiniz dökülen saçlar daha kısa sürede gelir.xpecia tabletde kullanabilirsiniz.hatta günde iki tablet alırsanız saç çıkma hızınız artar

 51. seda diyor ki:

  merhaba hocam yaklaşık 2.5 yıl önce minoxil kullanmıştım kaşlarım için çok fazla kullandığım için kızarıklık ve kabuklanma yaptı bi nevi yara oldu.öncesin de düenli kullandığımda etkisini göstermişti.2.5 yıl aradan sonra tekrar kullanmak istiyorum.bana ne önerirsiniz cildim aynı tepkiyi gösterir mi
  Dr.Muharrem KAYA
  o tepki fazla kullandığınız için değil alerjiniz olduğu için olmuş.alerjiniz olduğu için yine aynı şeyler olacaktır.size kalmış.yada hairforte u deneyin bu sefer o etken madde olarak farklı bir madde içeriyor.ama erkek için olan ürünü alın

 52. gk diyor ki:

  Merhaba doktor bey 19 yasinda bir bayanim kucuklugum den beri alnimin cok genis olmasi canımı sıkıyor ve su aralar daha da artti gibi hissediyorum stresten dolayi alnimin belirli bir bolumunde küçük tüyler var acaba minoxil kullansam alnimin acikligini kapatabilir miyim? Ayrica cipram 20 mg kullanıyorum bu iki ilac etkilesir mi ? Cok tesekkur ederim şimdiden
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil lokal kullanılan bir ilaç herhangi bir yan etki olmaz.minoxili deneyebilirsiniz.

 53. Sevda diyor ki:

  Merhaba hocam,
  26 yaşında bir bayanım saçlarım hep bir miktar dökülürdü ama son 5 aydır feci şekilde dökülüyor,saçlarım uzun olmasına rağmen incecik kaldı ve alın bölgesi açılmaya başladı. Son çare aktardan aldığım fiyto isimli bir şampuan kullanıyorum ama pek bir faydasını görmedim ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  alın bölgesinde açılma varsa erkek tipi dökülme olabilir.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.şampuan olarak da sawpoo alabilirsiniz

 54. yunus diyor ki:

  Merhaba hocam son 3 yıldır saçlarım aşırı derecede dökülüyor, üst tarafta çok az saç kaldı ve çok yaglı zeytinyagı dökmüş gibi bana ne önerirsiniz ayrıca hiçbir ürün yada ilaç kullanmadım artı psikolojimde bozuluyor. Teşekkür ederim şimdiden.
  Dr.Muharrem KAYA
  saç azaldıkça yağlanma artar çünkü ciltinizin salgıladığı yağ miktarı değişmiyor fakat saçınız azalıyor.dolayısıyle kıl başına düşen yağ miktarı artıyor.yağlanma için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.dökülme içinde minoxil yada hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 55. özgür diyor ki:

  MERABA HOCAM BENIM SACLARIM UZUN KEN ÇOK FON ÇEKTIRIYORDUM. SACLARIMIN ÜSTÜ AÇİLDİ DÖKÜLME YOK AMA ÜSTÜ AÇİK FÖNDEN YANAN SAÇ KÖKLERIM IÇIN BI ÖNERINİZ VARMİ HOCAM
  Dr.Muharrem KAYA
  tek başına fön etkili değildir sanırım.ailesel saç dökülmeside vardır bence sizde.bi dermotologla görüşün.saç dökülmesine yönelik ürünler kullanabilirsiniz

 56. ahmet diyor ki:

  Hocam selam ben 23 yaşındayım saçalrım çok aşırı dökülü xpecia tablet kulanmya başladım 2 ahfta oluyo degişen bişrşey yok :( babamın saçlrı fırça gbi bense zayıf cansız dökülü of sizce başka ne yapmalıyım hocam lutfen yardımcı olun
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte sprey alabilirsin.ilk 3 ay her ikisinide günde iki defa sonraki 3 ay günde bir defa kullan.sonraki dönemde ise hairforte spreyi günaşırı kullan fakat dökülmeyi gözlemle dökülme artarsa hergün kullanmaya devam et,xpecia yı daima tek tabletle devam et

 57. Naciye diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey;

  Size Almanya’dan yaziyorum . Saclari beline kadar uzun bir bayanim. 46 yasindayim. Bundan bir bucuk yil once rofle yaptirdim. Kuafor sakak kisimlarinda olan bolumlerde diger kisimlara oranla oryalin dozunu fazla kullandi ve saclarimin bu kisimlari yiprandi ve kulak hizasinda kopmalar meydana geldi. Bunun uzerine internette bu sorun icin arastirma yaparken sarimsak saclara iyi geliyor diye yazilara rastladim ve 4 kez sakak bolgemden kulak hizasina kadar iyice bastirarak sac diplerina sarimsak surdum. Once o bolgede kizariklik olusmaya basladi sonrasinda ise o bolgelerde yer yer dokulmeler oldu. Aradan 15 ay gecmesine ragmen Almanya’da gitmedigim doktor calmadigim kapi kalmadi. Degisik yaglar ve metodlar ile kurler uyguladiysam da sonuc alamadim. O bolgede saclar uzamiyor. Buradaki sac klinikleri ve ilgili doktorlar sarimsagin sac koklerine kadar inmeyecegini boyle bir etki yapmayacagini soylediler. Bunlari soylerken de herhangi bir tahlil veya analiz yapmadilar. Kendi milletimin doktorlarina guveniyorum ancak burada malesef boyle bir imkanim yok. Caresiz kaldim ne yapacagimi bilemiyorum ve bu durum psikolojimi de bozmaya basladi. Dort ay kadar biotin kullandim ve yine internette okudugum bir yaziyla biotinin fazla kullanimi neticesinde yuz bolgesindeki ince tuyleri kuvvetlendiriyormus diye kullanimi biraktim. Vitamin B kompleksi ve Q10 ile Omega 3 takviyesi aliyorum. Fakat herhangi bir degisiklik olmuyor. Kendii mantigima gore diger bolgedeki saclar uzuyor ve bu bolge uzamadigi icin sarimsagin gercekten bu bolgedeki sac koklerine zarar verdigini dusunuyorum. Kaldi ki yine internette okudugum kadariyla benzer vakalar yasanmis ve sebebin sarimsak oldugu beyan ediliyor. Bu konuda onerilerinizi bekliyor ve ilginiz icin tesekkur ediyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  saemısak cildi tahriş ederek o bölgeye olan kan akımını arttırır ve saçların daha çok beslenmesini sağlar.kıl köklerinizi tahriş ettiğini zannetmiyorum.eğer bulabilirseniz minoxil veya hairforte spreyin bayan formlarını kullanın bu bölgelerde birde xpecia tablet öneririm

 58. Alpaslan diyor ki:

  Slm hocam ben Hollandada yasiyorum, yasim 35 benim bas ust bolgede sac kaybi acilma oluyor, ozellikle mevsimsel gecislerde son bahar kis aylarinda son 7 yildir boyle devam etti bahar yaz aylarinda biraz yogunlasma oluyor ama 2014 yili seyrelme iyce belli oldu 1 kere prp tedavisi yaptirdim sonuc sifir biraktim,simdi doktorum finasteride 1.25 mg verdi 1 yil kullanma sartiyla, onu kullaniyorum onunda yan etkileri acikca sperm bosalma olmuyor ve hapi ikiye bolerek iciyorum dokulmem devam ediyor ve finasteridenin yan etkileride devam ediyor ne tavsiye edersiniz….Surcu lisan ettiysem affola..Saygilar..
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey ve xpecia tablet alabilirsin

 59. Levent diyor ki:

  Slm hocam ben 38 yaşımdayım saçlarım tepeden itibaren baya bi seyrediyor kullanmadığım şampuan ilaç bitkisel kalmadı ama hala seyremeye devam ediyor böyle giderse sonum kellik olacak bana ne öneriyorsunuz ve birde benim midede ülser var önereceğiniz ilacın zararı olurmu ? Tşk.ler.
  Dr.Muharrem KAYA
  normalde minoxil sprey veya hairforte sprey öneriyorum ama siz hairforte kullanın içeriği tamamen bitkisel ve xpecia tablet alabilirsiniz,herhangi bir zararı olmaz midenize (yemekten 20 dakika sonra alabilirsiniz)

 60. Kübra diyor ki:

  Merhaba hocam benim saçlarım uzun yıllardır seyrek ve ince telli.Daha önce dönem dönem aşırı dökülmelere maruz kaldım.Uzama problemi yaşamıyorum.İstediğim şimdikinin 2 katı kadar saçım olsun.Aynaya bakınca ister istemez moralim bozuluyor. Kafamda öyle açılmalar yok .Minoxidil kullansam bir faydası olur mu? sizin başka önereceğiniz ne tarz şapuanlar olur?Kesin sonuç alabilir miyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  sawpoo şampuan kullanabilirsin.birde saçlarını güçlendirmek için xpecia tablet alabilirsin

  • Kübra diyor ki:

   Kesin bir sonuç olur mu hocam?Gerçekten canım çok sıkılıyor bu duruma.Bir de beyaz saçlarım var bunun için önerebileceğiniz bir şey var mı?
   Dr.Muharrem KAYA
   büyük oranda istediğin sonuçu alırsın ama beyazlama için üretilmiş ürünlerin sonuçları benim pek hoşuma gitmiyor,yetersiz renkleriyor

   • Kübra diyor ki:

    Tamam hocam hemen dediğiniz ürünleri alacağım.Peki saç ektirmek istesem mümkün olur mu bu?Bana piyasadaki en iyi beyaz giderici ürünü söyler misiniz? Grecian Gradual ın etkisi olur mu?Biliyorum çok sıktım sizi.Şimdiden verdiğiniz her cevap için ayrı ayrı teşekkür ediyorum
    Dr.Muharrem KAYA
    youthairi deneyebilirsin çok satılan ve uzun süredir piyasada olan bir ürün demek kki sonuçlarından memnun kalıyorlar.eğer donör alanınız iyi ise ekim yapılabilir

 61. Emir diyor ki:

  Hocam merhaba ben 16 yaşındayım benim saçlarım ince teli ve Yağlı saçım çok dökülüyor ve sertleşiyor bana ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  seboderm şampuan kullanabilirsin

 62. ali diyor ki:

  Merhabalar ben dr plus un sarımsak ve kreatinin şampuanı hergün akşam kullanıyorum saçlarım seyrek vede ince bi zararı olur mu?18 yaşındayım. Önerdiğiniz başka bir şey var mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçları hergün yıkamamak gerekir.en azından gün aşırı yıkamalısın

 63. buket diyor ki:

  Hocam merhaba 19 yaşındayım saçların çok seyrek on ve tepe kısmı doğum kontrol halinin sac çıkardığı söyleniyor bi bilgi verebilirmisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır çıkarmaz.çünkü doğum kontrol hapının içerdiğinin kat be kat fazlası vücudunda var.onun bir etkisi olmaz

 64. jöntürk diyor ki:

  Hocam merhaba saçlarmda özellikle ense bölgemde küçük sivilceler var bu acaba minoxidil den kaynaklı olabilir mi 2 yillik bi kullanıcısıyim. Bir de saçlarım da yağlanma var bunun için 10 mg lik Biotin mi almam gerek bu sivilceler için ne yapabilirim. Saygılar.
  Dr.Muharrem KAYA
  saçınızdaki yağlanma için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz.ense bölgesine minoxil mi uyguluyorsunuz o bölgeye gerek yok uygulamanıza.seboderm sonrası sivilcelenme geçebilir

 65. emel diyor ki:

  Mrb hocam. Benim de saçlarım 6 aydır aşırı dökülüyor. Gur olan saclarim artik cok seyrek. Ben ülseratif kolit hastasıyım. Ilac kullaniyorum.agustos ayinda kortizon kullandim kisa süreli. Ayrica nodullerim de var ama tedavi görmüyorum.barsak hastaligimdan dolayi her ilaci kullanamiyorum .yurtdışında oturuyorum bana yardimci olursaniz sevinirim. Saçlarımı kaybetmek istemiyorum. Teşekkürler. .. .
  Dr.Muharrem KAYA
  nodüller troid demi?eğer troidde ise bu sorunu çözmeniz gerekir.saç dökülmesi bundan kaynaklannıyor olabilir.ülseratif kolite bağlı emilim bozukluğu olabilir oda saç dökülmesine neden olabilir.bir süre desteklemek için xpecia tablet kullanabilirsiniz

 66. melek diyor ki:

  hocam merhabalar. saçlarımda çok fazla dökülme mevcut ince telli , seyrek ve uzamıyor.yanlarda ve tepe kısımda ciddi açılmalar oldu.sistemik lupus hastasıyım immünsupresif ilaç kullanıyorum(imuran 125 mg)ilaç kullanımıyla saç dökülmem daha da arttı. sawpo şampuan ve xpecia tab de kullanıyorum.ek olarak önerebileceğiniz başka bişey var mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  daha önce hairforte kullananlardan olumlu geri dönüş aldım.kullanabilirsin

 67. mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam internette biraz arastirma yaptim rehair diye bi urun var 90 gunde sonuc diyo kafam karisti hairforte mi rephair mi sizce hangisi
  Dr.Muharrem KAYA
  bence her iki ürününde internet sitelerine bakın hangisi bilimsel ürünse onu kullanın

 68. mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam xpecia taplet in yan etkisi varmi
  Dr.Muharrem KAYA
  içeriğinde yan etki yapan madde yok bildiğim kadarıyla

 69. tan sarp diyor ki:

  hocam slm. yasim 38. saclarimi tamamen kaybettim.
  tabi bircok urun kullandim ama sonuc basarisiz. en uzun sureli
  proscar kullandim (2yil) ancak yan etkileri oldu biraktim.
  minoxil 6 ay, adini simdi unuttugum sampuanlar, sac kurleri
  vicy vs..elde var sifir..onlenemez sekilde bir dokulme ve kellik
  korkulan sonuc..
  sac ekimi dusundum ama calisiyorum. rahat olamam. ustelik
  biraz da urkuyorum.
  sac cikar mi esasen bilmiyorum. hala bir umit var mi sizce..
  tepe on 3_4 yildir kel..
  slmlr
  Dr.Muharrem KAYA
  Tamamen kelleştiyse ilaçlardan beklentiniz olmamalı

 70. Tolunay diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 17saçlarımda aşırı derecede yağlanma var neredeyse su gibi bide aşırı derecede dökülüyor yanları boş verin ön tarafta neredeyse bitmiş durumda son 3 senedir böle bu durum beni çok üzüyor ne önerirsiniz hocam şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.saç kaliteni arttırmak için xpecia tablet başlayabilirsin.dökülmeyide azaltır.

 71. Uğur diyor ki:

  Doktorum propecia diye ilac kullanmami istedi 2 sene boyunca ama yan etkilerinde seksüel istekte azalma veya eroksiyonda zorlanma gibi yan etkileri vardir yazıyor sizin düşüncenz nedir
  Dr.Muharrem KAYA
  evet bu ve benzeri yan etkileri olabilir

  • ugur diyor ki:

   Propecia 2 sene kullanicaksin dedi doktorum ama forumlarda devamli kullanım diyor sizce nasıdir ?
   Dr.Muharrem KAYA
   dökülme nedeniniz AGA ise saçınızın olmasını istediğiniz sürece kullanmalısınız

 72. deniz diyor ki:

  merhaba benım saclarım hıc uzamıyor televium kullanıyorum ama faydası olur mu bilmiyorum. piyasadaki en etkili saç uzatan ilaç hangisidir? sadece saçı etkileyen? hairburst furyası var internette ne düşünüyorsunuz
  Dr.Muharrem KAYA
  kendi kişisel deneyimlerime dayanarak bir ürünün ne kadar çok reklamı yapılıyorsa o üründen o kadar uzak durmak lazım.bilimsel desteği olan ürünlerden şaşmamak lazım.saçlarının daha hızlı uzamasını istiyorsan içeriğinde saçın ihtiyacı olan her maddeyi içeren xpecia tableti kullanabilirsin

 73. Hasan diyor ki:

  27 yaşındayım saçlarım çok yağlanıyor ayrıca ince telli ve seyrek tabi dökülme de var önerebileceniz bi ilaç var mı yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlanma için seboderm şampuan kullanabilirsin.tellerini kalınlaştırmak ve dökülmeyi önlemek için xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsin

  • Hasan diyor ki:

   teşekür ederim hocam ayrıca önerdiğiniz bu ilaçlar dökülen saçların tekrar çıkmasını Sağlar mı?
   Dr.Muharrem KAYA
   dökülmesi 5 yıldan fazla olmayan saç kıllarının tekrar çıkmasını sağlayacaktır

   • Hasan diyor ki:

    hocam bu ilaçları bulamıyorum hiç bir yerde önerebileceğiniz başka ilaç var mı?
    Dr.Muharrem KAYA
    hangi ilaçları ?

   • akyol mugla diyor ki:

    saclarımın özellikle ön bölgesinde epeyce bir seyrelme var ( 3-4 yıl önce başladı ) ayrıca asırı yaglanma ve incelmede var bana tüm bunlar için önereceğiniz ürün varmı hocam ? birde bu ürünlerin kullanımı ve saclarım tekrar çıkarmı acaba hocam.
    Dr.Muharrem KAYA
    yağlanma için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.dökülme ve seyrekleşme için hairforte sprey veya minoxil sprey,ayrıca saçlarının kalitesini arttırmak için xpecia tablet alabilirsin.düzenli kullanırsan saç kaliten artar.dökülenlerden bir kısmı geri çıkar

 74. Nursena diyor ki:

  Hocam mrb ben 20yasindayim ince telli kivircik uzamayan saclarim var bagdem yagi ceviz yagi baobab vb yaglarla bakim yapiyorm ek olarak doktorum panplus onerdi ancak ilacla ilgli ne bi prospektüs nede bi bilgi var net olarak.. Yardmci olursaniz cok sevinirm tesekkurler..
  Dr.Muharrem KAYA
  içeriği zengin olan xpecia tablet kullanabilirsin

 75. mustafa diyor ki:

  Hocam hairforte sprey xpecia taplet i ayni anda mi kullanicam ayrica kac ay kullanmam gerekiyor sac derim yagli ayrica ne kullanmam gerekir
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik dökülmeniz varsa saçınızın olmasını istediğiniz sürece kullanmak zorundasınız.ilk 3 ay hem hairforte sprey hemde xpecia tableti günde iki defa alacaksınız.hairforte spreyi uyguladıktan sonra 4 saat saçınızı yıkamayacaksınız.sonraki 3 ay her ikisini de günde bir defaya düşüreceksiniz.sonraki dönemde spreyi gün aşırı uygulayacaksınız.saç deriniz yağlı ise climbazol içeren seboderm kullanabilirsiniz

 76. mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam piyasadaki ilaclar gercekten duzenli kullanilirsa sac cikariyormu siz hangisini onerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülmenizin üstünden 5 yıldan fazla geçmemişse düzenli kullanmanız halinde saçlarınız çıkacaktır.minoxil veya hairforte sprey olabilir hairforte spreyin içeriği daha zengin ve xpecia tablet kullanabilirsin

 77. tugba diyor ki:

  Muharrem bey merhaba 1 sene once troid kanseri nedeni
  ile troidlerimin hepsi alindi.Bu arada 24 yasinda bir bebek annesiyim.daha sonra iyot tedavizi gördüm.Ameliyattan sonra saclarim cok döküldü ve seyreldi uzamasi da yavasladi bana ne onerebilirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  kullandığınız iyotun etkisiyle anagen eflivium olur.kıl köklerini uyarmak için lokal olarak hairforte sprey,yine saçın yapı taşı 10 mg biotin yada xpecia tablet kullanabilirsiniz

 78. serhan diyor ki:

  Hocam merhaba yaşım 24 saçlar seyrelmeye başladı babamda kel genetik sanırım psikolojim bozuldu ön taraftan açılamalar başladı gidişat hiç iyi değil lütfen bi yardım
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.siz saçınızın olmasını istediğiniz sürece ürün kullanmak zorundasınız.bugün başlayıp yarın sıkılacaksanız hiç başlamayın.minoxil veya hairforte sprey,xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanabilirsin

 79. Erhan diyor ki:

  Merhaba hocam benim yaşım 19ailede genetik olarak saç dökülmesi var abimle aramızda 2yaş var onunki fazlasıyla döküldü benimki iyi gibi ama yan taraflarda dökülmeler var tepede farkedilmeyecek ufak açıklık oluştu bana ne önerirsiniz lütfen yardım edin :(
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik dökülmeniz varsa durdurmak için ilaç kullanmanız gerekir.genetik dökülme kronik bir hastalık gibidir.saçınız olmasını istediğiniz sürece ilaç kullanmak zorundasınız.bıraktıktan sonra 6 ay içinde saçınız hızla dökülür.ben sprey olarak minoxil yada hairforte öneriyorum ama hairforte un içeriği daha zengin bunun yanısıra xpecia tablet alabilirsiniz.ama sonuna kadar götürmeyecekseniz hiç başlamayın.

 80. fatma diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 20 saclarım cok seyrek ve cansz aynı zmn da dökülüyor saçıma zarar vereck fön düzlestrıci vs gibi seylerı de kullandgm pek söylenemz ama saclarm bır türlü çoğalmıyor gıderek azalıyor. haftada düzenli olarak sacıma zeytınyagı ve badem yagı karısımı sürüyorum ama herhangı bı degısım yok yan bölgelerde sacım cok az tepelerde de açılma var bana hangı ılacı önerırsınz ve bununla bırlıkte doğal yağları da kullanmaya devam etmeli miyim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  açılmaların olduğu alana günde 2 defa hairforte sprey sür,4 saat saçını yıkama;ayrıca günde iki defa xpecia tablet al 3 ay bu şekilde kullan.sonraki 3 aydada her ikisinide günde 1 defa kullan.istediğin sonuca ulaştığın zaman spreyi bırak.xpecia yı bir süre daha kullan

 81. Seda diyor ki:

  Merhaba hocam Dogum kontrol hapini sampuana koyup kullandigimizda sac cikartiyor mu. Ya da icildiginde de cikartiyor mu? Saygilar…
  Dr.Muharrem KAYA
  doğum kontrol hapı ağızdan kullanım içindir.ciltten emilmez.hele hele şampuanın içine köyup yıkama süresi kadar kısa bir zamanda hiçbirşeyin emilimi mümkün değil.ciltten emilim için moleküllerin çok küçük olması ve emilimi sağlayacak extra maddelerin olması gerekiyor.böyle şeylere inanmayın

 82. ali diyor ki:

  merhabalar hocam yaklaşık 10 ay (ocak) önce minoxidil kullanmanmaya basladım. ilk zamanlarda hiç sıkıntı yokken 5. ayın (mart) ortasında deride sivilcilenme kızarma ve kaşıntı oldu kullanımı bıraktım. bıraktıktan 2 gün önce tekrar kullanmaya basladım bugun deride su gibi akıntı ve kafada şişme oldu bugün hiç sürmedim. Boyle bir yan etki hiçbir yerde yok. Bu durumlar geçici etkilermidir devam etmelimiyim….
  Dr.Muharrem KAYA
  ilacı kesin herkeste farklı etkiler çıkabiliyor.sizde allerjik reaksiyon gelişmiş

 83. ugur diyor ki:

  hocam yaşım 23 saçlarım inceldi ve yan taraflardan açılma başladı minoxcil le birlikte xpecia kullansam olurmu ve bu xpecia hangi gün aralığında günde ne kadar kullanmalıyız
  Dr.Muharrem KAYA
  olur.ilk 3 ay hem minoxili hem xpecia yı günde iki defa sonraki üç ay her ikisinide günde bir defa almalısın

 84. elif diyor ki:

  mrb hocam 30 yaşındayım 7 yıl önce doğum yaptım ve o zamandan beri saçlarım düzenli dökülüyor eskidende gür bir saçım yoktu ama kötü de değildi. artık çok seyrekleşti ve açıklıklar oluştu. tahlillerde bişey çıkmıyor dr mezoterapi önerdi ve başladım üç seans aldm daha fark yok birde perfectil verdi. saçımda yeni çıkan saçlarda çok ama dökülme çok fazla dökülme dursa saçım kendine gelecek. psikolojim bozuldu artık. Xpecia kullansam dahamı etkili olur başka neler yapabililirm? düzenli tedaviyle saçlarımı geri kazanabilirmiyim ? birde bu hapları 1-2 yıl kullanmak zararlı mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia kullanabiirsin ilk iki ay iki tablet al günde daha sonra tek tabletle devam et.bu haplar gıda takviyesi niteliğindedir uzun süre kullanımda herhangi bir sıkıntı olmaz.genetik dökülmesi olanların ömür boyu kullanması gerekiyor

 85. lale diyor ki:

  Merhaba hocam
  40yaşındayım, hep ince telli idi saçlarım, sıkıntılı dönemler de geçirince ciddi bi dökülme beyazlama oldu.şu an ciddi açıklık , Cansızlık, dönem dönem de dökülmeler var, Dr a gittim sadece şampuan karışımları verdi pek faydası olmadı, demir eksikliği de var.ne önerisini
  Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  demirde içeren Xpecia tablet kullanabilirsin

 86. Feyza bulut diyor ki:

  Dökülme sorunum yok benım doktor bey.saclarım cok kuru az uzamıyor ve cansız ysnı kısaca sacı kalitesi ıcın içiyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  tamam sen ilk ay iki sonraki ay tek tablet kullan

 87. Feyza bulut diyor ki:

  xpecia tabletı bır aydan sonra tek tablete düşürmemi soyledınız aldığım fırma 3 aydan sonra dedı,günde ıkı tabletı aynı anda alabılır mıyım yoksa sabah aksam mı sızın bılgınıze ıhtıyacım var teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  bence dökülmenin şiddeti ve kullanılıyorsa ek ürün kullanımına göre her iki şekilde de kullanılabilir. yani dökülme şiddetliyse ve tek tablet kullanılacaksa 2 tablet sürekli kullanılabilir ama yanında sprey kullanılıyorsa bir ay sonra tek tabletle devam edilebilir.

 88. buse diyor ki:

  Merhabalar ben 17 yaşındayım.saçlarım yağlı ve gür değil önceden boyle değildi çok uzun ve gürdü kestirdikten sonra yaglanmaya ve dökülmeye başladı . dokulmemesi duzgun uzamasi ve gurlesmesi ne yapmayalım yardimci olur musunuz ?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçların yağlı ise climbazol içeren seboderm şampuan ; saçların uzaması ve dökülmemesi için xpecia tablet alabilirsin

 89. Anonim diyor ki:

  Merbabalar,17 yasindayim ince telli bir sac yapim var. saclarimin dipleri gür fakat uzadikca seyreklesiyor uclari.cok az bir zamanda uzuyor senelerdir ayni boyda sacim.yardimci olursaniz sevinirim :)
  Dr.Muharrem KAYA
  saç uçlarınıza doğal yağlarla bakım yapabilirsiniz.fön ve düzleştirici gibi şeylerden uzak durun.birde daha hızlı uzamasını istiyorsanız xpecia tablet kullanabilirsiniz

 90. Feyza bulut diyor ki:

  Cevabınız ıcın cok teşekkürler evet içerdiğinde biotin var ama cok az.sac ıcın 5 mg onerıyorsunuz kafama takıldı bılgılendırırsenıZ cok sevınırım
  Dr.Muharrem KAYA
  biotin tek başına kullanılıyorsa o zaman 5 mg olabilir.ama xpecianın içeriğinde biotinin oluşmasına yardımcı olduğu maddeler direk var. o nedenle gerek yok.

 91. Feyza bulut diyor ki:

  Biotinin kac mg nı onerırsınız
  Dr.Muharrem KAYA
  ne amaçla kullanacağınıza bağlı.tırnak için 2mg,saç için 5 mg.şeker hastalarında 10 mg :))

 92. Feyza bulut diyor ki:

  Hocam merhaba xpecia hap kadın+ biotini aynı anda kullanmamn vücuduma zararı olur mu,ne kadar süre kullanmalı,ne kadar ara verılmelı?tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı olmaz.elinizde varsa kullanın ama xpecianın içeriğinde zaten biotin var bu yüzden extra almanıza gerek yok.Bir ay günde iki tablet yemeklerde 20 dk sonra ,daha sonra tek tablet alabilirsiniz istediğiniz sonuca ulaştığınızda bırakabilirsiniz.

 93. Anonim diyor ki:

  merhaba ben 19 yaşındayım saçlarım çok ince telli olduğundan az görünüyor gürleşmesi ve hızlı uzaması için ne önerirsiniz hairburst haplarını çok duydum ama güvenirliğinden emin değilim
  Dr.Muharrem KAYA
  içeriği zengin olduğu için xpecia tablet önereririm

 94. nihal diyor ki:

  Merhaba, kızım 16 yaşında ve çok yoğun saç dökülmesi yaşıyor.Kullandığı şampuanlar ya da kuaförden flakon tarzında aldığımız ürünler dökülmeyi engellemedi.Kan tahlillerinde de bir sorun görünmüyor. Baba ve halanın saçları çok seyrek. Soya çekim olabilir mi? Yukarıda önerdiğiniz ilaçları bu yaşta kullanmasının mahsuru var mı?( Özellikle teloviumu kullananlar tavsiye ettiler) Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia kullansın .içeriği zengin

 95. omer diyor ki:

  Hocam bende yogun sekilde sac dokulmesi meydana geldi 3 aydir minoksil kullaniyorum ama sac dokulmem durmadi sakaklarimda kucuk killanma oldu ama sac diplerimi goremedigim icin bisey belli olmuyor ama minoksil kullandiktan sonra sac dokulmemde hic azalma olmadi hatta dahada fazlalasti bunun uzerine mezoterapi almayi dusunuyorum bu yontem etkilimidir hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  mezoterapiyi yaptırdığınızda haftada bir yada 15 günde bir yaptıracaksınız.saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir düzenli ve her gün ilaç kullanmayı gerektirir.haftada yada 15 günde bir yapılan mezoterapi yeterli değildir. minoxil sprey istediğiniz sonucu vermediyse hairforte sprey ve xpecia tableti birlikte kullanın

 96. asiye diyor ki:

  Merhaba hocam yasım 38 yırmı yıldan berı sac dokulmesı problemı yasıyorum. Sac dokulmem kullandıgım andracur adlı ılacın ardından basladı. Saçlarım cok gurdu şimdi sadece beşte biri kalmıstır herhalde. Ama saçlarım hala yerine çıkıyor ama çok cansızlar daha çok küçükken dökülüyorlar. Şimdi xpecia tablete başladim. Faydası olurmu acaba.
  Dr.Muharrem KAYA
  evet faydası olur

 97. zerrin diyor ki:

  HOCAM MERHABA SAÇ DÖKÜLMESİ PROBLEMİ YAŞIYORUM DOKTORA GİTTİM GEREKLİ TAHLİLLER YAPILDI b12 EKSİKLİGİ VARMIŞ KAŞLARIM KİRPİKLERİMDE DÖKÜLÜYOR AYRICA TIRNAKLARIMDA ÇİZGİLER OLUŞTU MEDOBİOCOMLEX-K VERDİ AYRICA AYNI FİRMANİN BİOTİN ŞAMPUANINI KULLANMAMI SÖYLEDİ MARKETTEN ALINAN ŞAMPUANLARI KULLANMAMAMI SÖYLEDİ 2 AY SONRA YAPILAN TAHLİLLERDE B GRUBU VİTAMİNLERİM TAVAN YAPMIŞ FAKAT DÖKÜLMELER DEVAM EDİYOR BU SEFERDE MEDOBİOHTİN 5000 ÇİNKO B GRUBU VİTAMİNLERİNDEN OLUŞAN HAP VE BİOTİNLİ OLAN ŞAMPUANA DEVAM ETMEMİ SÖYLEDİ SAÇLARIM YAGLI DÖKÜLMELER DURMADI YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM NE KULLANMALIYIM CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
  Dr.Muharrem KAYA
  saçınızdaki yağlanma için seboderm kullanın.saç dökülmeniz varsa minoxil veya hairforte spreyin bayan formunu ve xpecia bayan tablet almanızı öneririm .bu tedaviyi 3 ay uygulayın saçınızda olumlu değişim olacaktır

 98. Turan diyor ki:

  Hocam merhaba ben yaklasik bir aydir xpecia tablet kullaniyorum. Tableti hicbir eczanede bulamadim eczacilar xpecia nin saglik bakanligi onayli olmadigini tarim bakanligi onayli oldugu icin satmadiklarini soylediler. Hocam bunun anlami nedir saglik acisindan guvenilir mi kullaniyorum ama ?
  Dr.Muharrem KAYA
  eczanızın söylediğini yanlış anlamış olmalısınız.bu grup ürünler hep tarım bakanlığı izni ile üretilir.daha merkezi eczanelerde araştırın

 99. sinem diyor ki:

  merhaba ben saçlarımı güçlendirmek adına bi kozmetikçiden keratin özlü bi serum aldım fakat saçlarımın parlaklığı istediğimden fazla arttı ve yağlanma oldu her gün saçımı yıkamak mecburiyetinde kalıyorum şimdiden teşekkürler…
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlı saçlar için önerilen şampuanlardan kullanın eski halini alır bence

 100. büsra diyor ki:

  Hocam merhaba
  Bende saclarimi uzatmak istiyorum sağlıklı bi şekilde ama çok ince telliler bana hem saçı uzaticak hemde sıklaştırıcak bi ilaç önerebilir misiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet olabilir

 101. mert diyor ki:

  Mrb hocam saçlarımda dökülme yok aşırı yağlanma ve incelme söz konusu xpecia tablet kullansam faydası olur mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme yoksa xpecia kullanmanızın anlamı olmaz, seboderm şampuanı araştırın

 102. gizem diyor ki:

  Hocam merhaba. Benim saçlarım uzun zamandır çok dökülüyo,çok üzülüyorum doktora gittim bana pan plus şampuan ve losyon verdi. Panplus hic fayda etmedi aksine saçımda kepekle başlayan sorun kabuksu hal aldı. Denemediğim şampuan kalmadı. Şuan zeytinyağlı doğal sabun kullanıyorum,sizce dökülmeye ve kabuklanmaya iyi gelir mi? 1aydır kullanıyorum bi değişme yok lütfen yardımcı olun..
  Dr.Muharrem KAYA
  lssre içeren şampuan kullanabilirsiniz ama ilaç kullanmanız daha etkili olur

 103. Anonim diyor ki:

  Doctor menim sacimda keratin var amma men bununla yanasi minoxidil 2% istifade edirem.yan etkisi varmi???
  Dr.Muharrem KAYA
  % 2 nin pek yan etkisi yok

 104. berkay diyor ki:

  25 yaşındayım. çenemde sakallarım var. bıyığımda var. ancak yanaklarımda 7 8 kıl var sadece. ne önerirsiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  bu yaştan sonra tek çözüm sakal ekimi

 105. yücel diyor ki:

  Mereba hocam bn 25 yasındayım askere kadar saclarmdan bı tel dusmezdı askerlık dönemınde saclarmda bi dökülme basladı odur budur dökülüyo alın bolgesinın yanlarından ve faullerın yanlarından gözle görülür seyrelme dökülme var arkadaslar fiyto dıye bı sampuan kullan gecer dedıler kullandm ama bı etkısı olmadı hocom bn saclarımı kaybetmek ıstemıyorum nekullansam durdurur ve saclarm cıkar yardımcı olurmusunuz hocam lütfen
  Dr.Muharrem KAYA
  şampuanlardan fazla beklentiniz olmasın, etkili ilçallardan kullanın

  • yücel diyor ki:

   İlac olarak ne önerırsınız hocm nekullanım
   Dr.Muharrem KAYA
   sayfada ayrıntılı bilgi var

 106. adem diyor ki:

  Hocam mrb.ben 38 yasindayim.1 ay önce minoxil aldim.kullanmaya basladim.saclarim dokulmeye basladi.kasinti kabuklanma ve agri yaptı.nornalmi? Biraktim suan.Devam etmelimiyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  allerji yapmış olabilir bir süre ara verip yeniden başlayın yine aynısı olursa bir daha kullanmayın

 107. hakan diyor ki:

  Sayın hocam saçlarım 7-8 sene önceye kadar daha sıktı dermatologa gittim genetik olabileceğini söyledi, ketoral şampuan+losyon+hairford sprey+xpecia+zinco verdi,zinco bir ayda bitti,ketoralda kullandım bitti,spreyi ve tableti ilk altı ayda sabah akşam olarak kullandım sonra günde tek kullanıma düşürdüm ve aradan 8 ay geçti, saçlarımda iyileşme yönünde fark yarattı daha canlı sanki ve hızlı büyüme var fakat 7-8 sene önceki gürleşmeye geri kazanım henüz olmadı, daha kullanmaya devam etmeliyim?,istediğim gürleşme için önereceğiniz başka bir ek yöntem (ilaç yada bakım tedbirleri…vs) varmı? teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  saç ilaçları 2 yıl boyunca olumlu katkı sağlamaya devam eder bunu bebeklerin saçına benzetebilirsiniz.

 108. burhan diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 20 18 yaşından beri saçlarım dökülüyo ve iyice seyrelmeye başladı anlımda biraz açılmaya başladı hocam napabiliriz bi çaresi yokmu
  Dr.Muharrem KAYA
  doğru tedaviyle % 95 dökülme durur ve kaybettiklerinizin bir kısmını geri kazanabilirsiniz
  sayfada yol gösterici bilgi var ayrıntılı okuyup ne kullanacağınıza karar verin

 109. Ömer diyor ki:

  Merhaba Hocam. Yaşım 32. Saçlarım 10 yıldır dökülüyor. Şu an iyice seyrelmiş durumda. Yanlarım gayet iyi. Önler biraz dökük ama tepe bölgem iyice gitmiş durumda. Saçlarım yeniden çıkar mı, çıkarsa benim için hangi ilaçları önerebilirsiniz? Selametle kalın.
  Dr.Muharrem KAYA
  doğru tedaviyle büyük oranda geri kazanabilirsiniz ama eskisi gibi olması mümkün değil

 110. tahsin diyor ki:

  Merhaba Muharrem Bey;
  26 yaşındayım.Saçlarım 3 sene içinde 7. dökülme evresine ulaştı.ailede kellik vardir.benimkiler 6-7 ay hergün fön çekiyordum ve dökülme bir anda başladı.Hiçbir şikayetim yoktu.Fakat çevremin bir kere saç tedavi merkezlerine gitmem için baskı altına alıp bu seruvene benide dahil ettiler:) en ünlü en uzman doktora gittim.2500-3000 grift alınabiliyor,2 ekim ve saç protezi gerektigini( bir sene sürecek) belirtiyorlar.Bu kadar eziyeti çekmek istemiyorum.Sayın Hocam kendime bi reçete yaptım revita şampuan krem ve spreyini kullansam ve prp,mezoterapi uygunlamasini her ay yaptirsam sonuç alabilirmiyim.bir kerede ozon tedavisi yaptirmayi düşünüyorum.sizin fikriniz nedir ? siz ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  ben anlamadımki protez yapılacaksa ekime ne gerek var
  prp, mezoterapi ve ozon tedavinde tek değişim cüzdanınızın hafiflemesi olur, saçınızda hiçbir değişim olmaz.
  bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar kullanın

  • tahsin diyor ki:

   Cevap için teşekkür ederim.haklısiniz piyasa sürülen her ürün bilimsel olarak kanıtlanmis olarak sunum yapıyorlar.bu aslında guvensizlige sürükluyor.size benim gibi yazan yardım isteyen arkadaşlarin tek sıkıntısi güvensiz piyasa bence.Para ve zaman kaybından korkuyor korkuyoruz,araştırmaya devam ediyorum her karşılatigim üründe soru işareti beliriyor kafamda.siz ne önerirsiniz dediğiniz gibi cuzdanim hafifletmeye bence en önemlisi çıkacak psikolojisi ile başlayıp hüsran ile bitmesini istemiyorum.bilimsel olarak kanıtlanmis ilac onerebilirmisin rica etsem.
   Iyi çalısmalar
   Dr.Muharrem KAYA
   dünyada 2 blgesel madde procapil ve minoxidil bir ağızdan alınan madde finasterid ve bir de bitkisel ürün var saw palmetto bunları içermeyenlere boşa para vermeyin.

 111. kerem diyor ki:

  hocam yaşım 17 yaşındayım babam ve dedem kel ilerde benimde dökülücek diye korkuyorum yanlarda hafif açılmaya meyilli dedi doktor yan taraflarda seyreklik var faul olduğu kısımlarda şimdiden önlem almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülecek diye ilaç alnmaz dökülmenin varlığını kanıtlayıp öyle başlayın

 112. şirin diyor ki:

  Saçlarımda aşırı dökülme yok ama saçlarım çok az 5 yaşındaki kızda benden daha fazla saç vardır tepe kısmım açık ayrıcada çok yağlı istinasız hergün yıkıyorum şampuan olarak bişey önerebilirmisiniz yada uygulayabilceğim bi kür hap kullanmak istemiyorum. Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlanma için seboderm şampuan kullanbilirsiniz.dökülme hala varsa ona yönelik ilaç kullanın kürlerden beklentiniz olmasın

 113. fgn diyor ki:

  hocam bende saç dökülmesi yaşıyorm ama benimki farklı saçlarm çok seyteldiği için bikaç arkadaş şampuanıma doğum kontrol hapı koyup saç çıkartıyormş ama benim saçlarm çok seyreldi ne yapabilirm nolur cvp yazn lütfen….
  Dr.Muharrem KAYA
  doğum kontrol hapı kadınlık hormonu içerir ve ciltten emilir, erkekseniz ciddi yan etki yapabilir kadınsanız zaten hormonlarınız olduğu için etki etmez. dökülmeniz varsa bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanın

  • fgn diyor ki:

   ya çok özür dilerim ama tam olarak cvp alamadm..yani mesela hanfi ilaçları kunabilirm? Evet halen saç dökülmem var.. Bayanım nolur net bi cvp yazn lütfen??? :(
   Dr.Muharrem KAYA
   kadınlar için üretilen % 2 procapil içeren spreylerden biri yanı sıra xpecia gibi geniş spektrumlu bir ilaç kullanın

 114. harun diyor ki:

  selam hocam benim saclarım 23 yıldır azar azar dökülmeye başladı ilac kullananlara sordum tavsiye etmediler bu 2 aydır saçlarım fazla dökülmeye başladı ne önere bilirsiniz saygılarımla
  Dr.Muharrem KAYA
  23 yıldır bitmiş olması gerekirdi :) hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın memnun kalırsınız

 115. soner diyor ki:

  merhaba ben takım set aldım kullanmaya başlayalı 20 gün oldu hiç bir hareket yok dökülme devam ediyor. xpecia hap sawpoo şampuan ve hairforte spray. kısaca kardeşler yerli malı dandik malı onu söyleyeyim. hiç bir halta yaramıyor bu markalar. ben pişman oldum aldım.130 tl me mal oldu saçlarım iyice açıldı.
  Dr.Muharrem KAYA
  hiçbir saç ilacının 20 günde hiçbir değişiklik yapmayacağını en erken değişimin 3 ayda başlayacağını bilmeyecek kadar acizseniz siz en iyisi sizin gibiler için üretilen bioxcin tarzı ürünler kullanın, bir haftada saçlarınız eskisi gibi olsun :)

 116. hakkı diyor ki:

  hocam bende erkek tipi dökülme var hgf sprey+ xpecia mı yoksa hair forte sprey+xpecia ikilililerinden hangisini önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte +xpecia

 117. ayse diyor ki:

  Hocam Merhaba doğum yapalım 1.5 sene oldu aşırı saç dökülmem var tepe bölgelerin açıldı çok üzülüyorum şuanda hiç birşey kullanmıyorum kilo problemi yaşıyorum demir ilaçları kilo aldırıyor diye duydum o yüzden birsey kullanmıyorum:( demir takviyesi yapıldığında dökülen saçlarım geri çıkarmı :(
  Dr.Muharrem KAYA
  gebelik ve doğum sonrası anemiye bağlı saç dökülmesi görülebilir.eğer neden anemi ise çıkar

 118. Bilal diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 19 saçlarımda seyrelme var babam kel herkes ırsi diyor ama ben saçlaırmın dökülmesini istemiyorum eczacı bana bioxcin şampuan ve sprey önerdi siz ne dersiniz bu konu hakkında
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 119. yasemin diyor ki:

  mrb ben 20 yaşındayım yaklaşık bir yıldır saçlarım dökülüyordu bu sene ilk defa saçlarımı boydım kökleri ölmüş gibi sürekli dökülüyor doktora gittim sadece kan testleri yaptı hiç ilaç vermedi pan plus kapsülleri önerdi henüz kullanmadım araştırma aşamasındayım saçlarımda açılmalar oluştu çok korkuyorum ne önerirsiniz acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet

 120. alı diyor ki:

  selam hocam ben 22 yasındayım saclarım dokuluor ve bıraz seyrelme oldu ne kullanmam lazım
  Dr.Muharrem KAYA
  lokal olarak hairforte sprey veya minoxil ,tablet olarakda xpecia yı önerebilirim

 121. ilknur diyor ki:

  merhaba suanda 8 aylık hamıleyim hamılelık basından beri saçıran sorunum var mınık mınık ve dagılmıs halde ayrıca tepe bolgemdede seyrelme sözkonusu budurumda kullana bileciğim birşey varmı saygılar
  Dr.Muharrem KAYA
  sarımsak yeterli olabilir

 122. zeynep diyor ki:

  Erkek tipi dökülme var ve çabuk uzamıyor minoxidil ve hairburst ve xpecia erkek kullansam faydası olur mu ve birçok ürün kullansam zararı olur mu şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  doğurganlık yaşındaysanız xpecia bayan ve hairforte kullanabilirsiniz

 123. hasan diyor ki:

  Merhaba hocam yasim 32 iki sene onceye kadar sacima tarak girmiyordu iki senedir yogun dokulme var ozellikle yikadigim zaman her yerim sac oluyor doktora gitmedim fakat minoxsil bitkisel yaglar sampuanlar bir cok urun kullandim bir fayda goremedim sacimda bolgesel bir acilma yok fakat onlerim iyice zayifladi seyrelmeye basladi ne yapmaliyim hocam xpecia kullansam faydasi olurmu yada sizin bir tavsiyeniz varmi :(
  Dr. Muharrem KAYA
  xpecia kullanabilirsiniz

 124. miro diyor ki:

  Mrb.hocam.benim saclarim eskiden cok gurdu.sac boyamaya cok erken basladim ve cokta sık boyadim.simdi 26 yasindayim.ozellikle tepe kismimda ciddi seyrelme var.tamamen kel deil ama saclarimi ortadan ikiye ayirsam kellesmeye basladigini cok rahat farkedebilirsiniz.artik boyamiyorum saclarimi hatta hic sekil bile vermiyorum.bitkisel cozumler denedim ama cok kalici ve belirgin bi duzelme olmadi.sizce be gibi hi tedavi onerirsiniz.
  Dr. Muharrem KAYA
  xpecia tablet ve kellesen alanlarda hairforte spreyi bir arada kullanırsanız 3-6 ay gibi kısa sürede daha kaliteli saçlarınız olur.

 125. derya diyor ki:

  Merhaba hocam.ben 25 yasindayim ve yaklasik 6 aydir zoretanin tedavisi goruyorum.zoretanin tedavisinden oncede saclarim dokuluyordu .zoretaninle beraber sac dokulmem artmadi. Saclarimda ozellikle sag tarafta ve tepe kisminda azalma var yaklasik 3 yildir. Tahlillerimde serbest testesteron 2.37 DHEAS 437 cikti. 17-oh progesteron 2.81 cikti. tiroid fonksiyon testleri normal ama tiroid otoantikorlari pozitif yalniz klinik olarak otiroid oldugu icin ilac kullanmiyorum.yalniz otoimmun tiroidite karsi koruyucu oldugu icin selenyum 100mcg onerdi endokrin..ferritin 69 hemoglobin 13 ..ben sac dokulmesi icin cinko 50 mg ve bevitab 250 mg kullaniyorum üç gündür. .kendim basladim..cinko eksikligi olmayabilir bende .baktirmadim ama kullaniyorum. Tahminimce pcos olabilirim..buna bagli hiperandrojenik alopesi olabilir. Ben bu durumda diana 35 mi, yasmin mi ,aldacton mu ,minoxil mi,procail mi,? Yani acikcasi hangi tur ilac kombinasyonlarini kullanmaliyim..topikal+sistemik+destek vitamin(b7) gibi +bemix,evigen,bepanten,olive formulasyonu+ya daaldacton ? +flutamid+sipreteron asetat ?Gibi tedaviletin hangilerini birlikte kullanmaliyim..
  Dr. Muharrem KAYA
  lokal sprey olarak minoxil veya hairforte kullanabilirsiniz,bu tedaviyi desteklemek içinde zengin içeriği nedeniyle xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 126. firaz diyor ki:

  Merhabalar. Hocam ben 18 yaşındayım saçlarım çok seyrek ve ince. Son zamanlarda epey Bi dökülme başlamıştı bende tavsiyelere uyarak minoxile başladım . Suriye malı minoxildi. 1 ay kadar kullandıktan sonra saç dokulmem 3-4 kat arttı kullanmayı bıraktım hemen. Ama dökülme durmadı 2 haftadır kullanmayı bıraktığım halde avuç avuç saç geliyor . Kaş yapayım derken göz çıkardım. Ne yapmalıyım. Yardımcı olun lütfen
  Dr. Muharrem KAYA
  içeriğinin zenginliği nedeniyle lokal olarak hairforte sprey ve beraberinde xpecia tablet alırsanız saçlarınız daha kısa sürede kendine gelir

 127. gonca diyor ki:

  Hocam 26 yaşindaym kendimi bildim bileli sacim dokuluyor kan testlerimi yaptirdim troid yada kansizlik cikmadi. saclarm ince telli gurlesmesini ve daha saglikli olmasini istiyorum ne onerirsinz
  Dr. Muharrem KAYA
  xpecia tableti araştırın

 128. Kadir diyor ki:

  Hocam yaşım 31. Saçlarım zamanla çok döküldü. Alnımdan tepeye kadar döküldü. Sadece güçsüz zayıf tüğler var dökülmüş bölgede. Saçlarım çok sık’tır ve diğer kalan teller çok kalın dökülmüş alandaki tüğlere göre. Hocam iki üç ay minoxidil 5% yazan sprey almıştım eczaneden 3 kutu onu kullandım ve dökülen alanda sadece ince güçsüz tüğler biraz çoğalır gibi olmuştu sadece. Yani kalınlaşma olmadı ve ondan sonra daha bir etkisi olmuyor gibi gözüktü ve ben bıraktım. Zaten 3 veya 4 günde bir kullanırdım yani ilk 3 ay dedikleri gibi günde 2 defada kullanmadım.
  Kısacası dökülmüş alanda çok ince tüğ gibi kıllar bulunmakta ama uzaktan neredeyse gözükmüyor. Ben bunları canlandırabilirmiyim? Ne kullanabilirim? Ve saçlarımı zeytınyağlı defne sabunla yıkamaya başladım bunun bır zararı varmı yoksa önerdiğiniz bir şampuan varmı? Saçlarımı kısa tutuyorum artık.
  Öneriniz nedir hocam? Saygılarımla
  Dr. Muharrem KAYA
  % 3 procapil içeren spreylerden biriyle birlikte 10 mg lık B7 vitamin tabletlerinden kullanın

 129. Mücahit diyor ki:

  Merhaba hocam , 1-2 yıldır saçlarım dökülüyor çok doktora gittim hepsi kan testi yaptı dökülmeme normaldir normaldir dediler ve hazin son tepem açılmaya başladı . Son gittiğim doktor hairforte sprey , xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanmamı söyledi. Bende aldım kullanıyorum 1 aydır , fakat dökülmem arttı özellikle şampuanı kullanırken çok dökülüyor . Sizce bu dökülme geçer mi ?
  Dr. Muharrem KAYA
  bu dökülme tüm bilimsel ürünlerde olan geçici bir durumdur ve daha kaliteli olarak çıkması beklenir

 130. Berkay diyor ki:

  Merhaba Hocam..
  20 Yaşımdayım.3 yaşımdan beri saçlarımın en kısa hali 20cm uzunluğunda.. 15 Yaşımda günlük 10-15 tel ile başlayan dökülme yıllarca sayısını arttırdı.. Tepesi bayağı seyrekleşti bende lise bitince tepeyi kapatmak için saçlarımı iyice uzattım.. Bu sefer alnımın üstü tamamen seyrekleşti.. Saçlarım düz,çok ince ve çok yağlı.. Her gün yıkamak zorunda kalıyorum.. Yıkamadığım zaman ise yağlıyken daha çok dökülüyor.. 5 Yıl Bioxin saç şampuanı kullandım fakat ne dökülme durdu ne de yerine yenisi çıktı.. Doktora gittim Minoxil sprey ve şampuan verdi,hiçbir fark görmedim.. Tahlil yapıldı hiçbir eksiklik görülmedi.. Ailede anne ve baba tarafında da hep 40-45 yaşından sonra dökülme olmuş.. Ben iki seneye onlara yetişeceğim gibi .. Ne önerirsiniz ?
  Dr. Muharrem KAYA
  procapil içeren spreylerden biri yanı sıra 10 mg lık B7 vitamininden günde bir tane alın

 131. zeliha diyor ki:

  Hocam merhaba bende 1 yildir strese bagli sac dokulmesi var kan tahlilleri normal cikti 6 ay panplus kullandim vichy aminexil serum kullandim ama dokulme bir turlu gecmiyo strese bagli dokulme ne zaman duzelir kac ayda ?hocam gunde kac tel dokulme normal
  Dr. Muharrem KAYA
  strese bağlı dökülme 1 yıl sürmez
  70 saç teli kayıp normal kabul edilir

 132. serkan diyor ki:

  merhaba hocam.
  yaşım 24. 18 yaşımdan beri saçlarım yoğun olarak dökülmekte ilk başlarda ciddiye almadım. şaçım bir gün içinde yağlanıyo ve ince telli. daha sonralar dökülenlerin yerine yenilerin çıkmadığını gördüm. 22 yaşımda minoxil forte 5 kullandım yan etkierini gördüğüm için bırakmak zorunda kaldım. daha sonra ise 6 aydır Hairforte Sprey Erkek kullanıyorum şuan kepeklenme var henüz bunun dışında aşırı bir etki göremedim. ne yapmam lazım saygılarımla…
  Dr. Muharrem KAYA
  ek olarak günlük 10 mg B7 vitamini tabletlerinden birini alın

 133. Bülent diyor ki:

  hocam sac dökülmesi yaşiyom anlamadım acaba ırsimi diye düşünüyom kullanabileceğim bi ilac yada şampuan varmı?
  Dr. Muharrem KAYA
  dökülme tarzı ve yerini tarif etseydiniz yorum yapabilirdim

 134. sedef diyor ki:

  Merhaba Hocam;
  Yıllardır saçlarım aynı boyda hiç bir şekilde uzatamıyorum. saçlarımın yapısı ince telli fakat 10 yıl öncesini hatırlıyorum saçlarım çok gürdü şuanda inanılmaz az saçlarım var ve son 2 yıldır da çok fazla saç dökülme yaşıyorum. demir eksikliği var. bunun için ilaç kullanmam gerek fakat ilacı kullanamıyorum demir ilaçları mide bulantısı ve kilo alımı yapıyor. doktora gittim verdiği sampuan ve ilaç hiç bir işe yaramadı. evde yaptığım bitkisel bakımlarda ( badem yağı,argan yağı,yumurta,evigen kapsül, bepanten kapsül… vs karışımları saç diplerine uygulamak) pek sonuç göstermedi. saçlarımı uzatacak ve gürleştirecek kesin bir ilaçlı tedavisi uygulamak istiyorum öneriniz var mıdır?
  Dr. Muharrem KAYA
  biotin alabilirsiniz.

 135. Nigar diyor ki:

  Merhaba hocam, benim 19 yaşım var. Yoğun saç dökülmesi yaşıyorum. Minoxil Forte 5% önermişti doktorum, ama bir etkisi yok şu anda. Ne öneriyorsunuz? Diğer bir sorum, saçımı kestirip kısaltmamın, saç dökülmesine bir etkisi var mıdır acaba? Teşekkür ederim.
  Dr. Muharrem KAYA
  Saç ilaçlarının etkisini görebilmek için en az üç ay kullanmalısınız. Sonuç alamazsanız farklı bir ilaca geçebilirsiniz. Saçı kısaltmanın saç dökülmesine etkisi yoktur.

 136. seda diyor ki:

  Hocam merhaba be 27 yaşındayım 8 ay boyunca zoretanin tedavisi gördüm saçlarım çok döküldü ilaç biteli 6 7 ay oldu ama hala dökülme devam ediyor saçlarım çok seyreldi aynaya bakamıyorum artık dökülmeyi nasıl durdurablirm dökülen saçlarım geri çıkar mı ?
  Dr. Muharrem KAYA
  Xpecia tableti araştırmanızı öneririm.

 137. aysenur diyor ki:

  Peki ne kadar surede cikmasi beklenir
  Dr.Muharrem KAYA
  en geç 8 ayda çıkması beklenir

 138. aysenur diyor ki:

  Merhaba hocam ben uzun süredir duzlestirici kullaniyordum sonra cevremdeki herkes tepemin acildigini ve kellesmeye basladigimi soylediler sac dokulmem yok fakat yuksek isidan dolayi saclarim incelmis ve daha sonra kopup dokulmusler acaba tekrar cikarma ve cikmasi icin ne yapmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  düzleştiriciden döküldüyse kendiliğinden geri çıkması beklenir

 139. çiğdem diyor ki:

  Hocam merhaba, 4 aydır saçlarım çok dökülüyor. Kansızlık ve demir eksikliği var ama senelerdir vardı.Saç derimde yanma ve yaralar çıkmaya başladı fön bile çektiremiyorum çok acıyor dipleri, bende cildiyeye gittim. Panplus tablet ve plantur 39 kafeinli şampuan yazdı doktorum. bunların fiyatları da belli sizce iyi gelir mi saçlarıma, tekrar yerine çıkar mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  kansızlık ta varsa xpecia yı araştırın onda demir de var

 140. zeliha diyor ki:

  Hocam ben sac dokulmesi icin 6 aydir panplus kullsndim dokulme devam ediyo doktor perfectil verdi fakat kilo almaktan korkuyorum haftafa 3 tane kullanirsamda kilo alirmiyim cevabinizi bekliyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  panplus ta perfektil de saç dökülmesini engelleyen madde içermez resmi sitelerini okursanız saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğu yazmaz daha çok kalite artışı sağlar
  dökülmeniz varsa saç dökülmesi tedavisi için üretilen ilaçlar kullanın

 141. arife diyor ki:

  Hocam 26 yasinda bir bayanim.surekli sacim dokuluyor.yapilan testlerde erkeklik hormonumun yuksek oldugu soylendi.bu sac dokumunu etkiler mi.siz ne onerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  DHT duyarlığı varsa erkek tipi dökülme olabilir

 142. deryaa diyor ki:

  Merhaba hocam, benim sorunum yıllardan beri süregelen homojen bir dökülmenin olması. Kan değerlerim normal, neredeyse yılda bir doktora gidiyorum bu sebeple. Kesin bir çözüm bulamıyorlar. Saçlarım ince telli ve git gide seyrekleşti. En son gittiğim doktor Pan Plus tablet ve Hairma şampuan önerdi. Pan Plus’ın gideni geri getirme veya gitmeye meyilli saçları durdurma gibi bir özelliği olmadığını okudum. Kalite artışı yapar yazıyor. Kalite artışındaki kasıt nedir? Madem kalite artıyor, kök besleniyor neden dökülecek saç köküne de etki etmiyor? Şampuanlar da dökülme, gürleştirme, besleme gibi özelliklerden yoksun. Faydası varsa da minimum. Ne yapmamı önerirsiniz? İyi çalışmalar…
  Dr.Muharrem KAYA
  kalite artıran ilacın dökülmeye etki etmesi gerekmez, ikisi farklı kavramlar.anlattıklarınız telogen effluvium veya DUPA saç dökülmesi düşüdürüyor

  • deryaa diyor ki:

   Hocam peki ne kullanmamı önerirsiniz? Kullanacağım ilaç vs ne kadar zamanla kullanmam gerekir?
   Dr.Muharrem KAYA
   sayfayı okuyun aklınıza en çok yatan kombinasyonu kullanın

 143. fat diyor ki:

  hocam merhaba yasim 24 erkek tipi sac dokulmem var nano hair diye bir sampuan var tavsiye edermisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  şampuanların hiçbiri saç dökülmesini tedavi etmez,boşa para harcamayın.dökülme konusunda market şampuanından farkı yok

 144. Deniz diyor ki:

  Meraba 19 yaşındayım. Saçlarım gerçekten çok fazla dökülüyor açıklık ve ara ara hiç saç olmayan yerler oluşmaya başladı doktora çıktım kan testinde herhangi birşey çıkmadı ne önerirsiniz ne kullanabilirim minoxidil mi? Oluşan boşluklarda tekrar saç çıkmasını sağlar mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  boş alanlar varsa saçkıran olabilir ve minoxidil etkilemez

 145. Mustafa diyor ki:

  Hocam yaşım 25. 21 yaşımdan beri saçlarım dökülüyor. Geçen sene 6 ay minoxil kullandım. Olumlu etki aldım ama aşırı kepek oluşumundan dolayı kullanmayı bıraktım. Bu arada şehir değişikliğimde oldu. Saçlarımda çok hızlı aşırı bi dökülme başladı bende doktora gittim. Pan plus, Termo life şampuan ve minoxil verdi. Şampuan haricinde başka birşey kullanmıyorum saçlarımda bu arada çok seyreldi. Ne yapmamı önerirsiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  sayfada ayrıntılı bilgi var minoxidil dışında procapil var % 3 lük olanlardan kullanabilirsiniz.beraberinde hap ta almanız akıllıca olur

 146. songül diyor ki:

  Mrb.ben 30 yasındayım ,.1 aydır saçım tutam tutam geliyo dr.pan plus tablet verdi.sızce gecermi birde sampuan kullaniym etkisi olurmu Başka sebebi olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  pan plusun saç dökülmesine etkisi olmaz,
  her ne kadar reklamalrda söylense de şampuanlarda dökülmeye etki etmez
  sebebi buradan anlamak mümkün değil bir çok şey olabilir

 147. ceyda diyor ki:

  Merhaba doktor bey doğum yapalı 3.5 ay oldu ve saçlarım son 1 haftadır hafif hafif dökülmeye başladı doktorum perfectil tablet önerdi ama burda okuyunca tereddüt te kaldım. Emziriyorum aynı zamanda bebeğime etkisi olmadan kullanabileceğim bir ürün onerebilirmisiniz yada petfectil i kullanabilirmiyim aynı zamanda bu ilaçlar kilo yapıyor mu. Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  perfektilde kilo alma amaçlı verilen b12 ve b6 vitaminleri var ve kilo almanız beklenir,bebeğinize zararlı olabilecek madde yok içinde o açıdan kullanmanızda sakınca yok.xpecia tableti araştırın onun kilo aldırma etlkisi olmaz

 148. samet diyor ki:

  hocam yaş 22 saçlarım önceden beri dökülüyordu,ama bu 6 ay içinde sınavlara çok çalıştım ve çok dökülme gerçekleşti saçlarda,en iyi ürün hangisidir ve yan etkisi olmayan.kullanabileceğim bir ilaç?…vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer gerçekten strese bağlıysa kendiliğinden geri çıkacaktır,dökülme genetikse kullanabileceğiniz en etkili ürünlerden biri % 3 procpil içeren spreyledir araştırıp karar verin

 149. ali diyor ki:

  hocam 21 yaşındayım dermatolog saçlarım çok çok ince oldugunu söyledi dökulme çok şiddetlii ön kısımda gözle rahat görunebilecek seyrelme oldu ve saçlarım artık tuyleşmeye başladı saç tellerimin kalınlaşması için pan plusmu kullamalıyım yoksa xpecia mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bence içeriklerini değerlendirip hangisi aklınza yatarsa ona kendiniz karar verin

  • ali diyor ki:

   xpecia tablet kullamayı düşünüyorumm kulanım sonucu herhangi bir yan etkisi olabilrmi kısırlık gibi sonçlara yol açma durumu varmı sizce bazı ilaçlarda oldugunu duymuştm kullanmayı bıraktıgım zmn sorunlar yeniden ortaya çıkarmı teşekkürler…
   Dr.Muharrem KAYA
   cinsiyetle ilişkisi yok
   bütün saç ilaçları gibi bırakıldığında etkisi kalkacağı için dökülme sebebi devam ediyorsa dökülme yeniden başlar.

 150. Yeşim diyor ki:

  Muharrem Bey merhaba. Ben 28 yaşında bir kadınım. Saçlarımın yapısı ince telli olduğundan diğer saç tiplerine oranla daha zayıf ve cansız gözüküyor maalesef. Saçta dökülmeler oluyor fakat çok şükür hastalık boyutunda ya da açıklık olacak şekilde değil. Saçlarımı canlı ve bakımlı hale getirebilmek için Xpecia tablet kullanımı yeterli midir yoksa Minoxidil ya da Procapil katkılı sprey ya da losyonlar kullanmalı mıyım? Hem sprey hem de tablet kullanımı vücutta ciddi yan etkiler bırakır mı? Sorularımı cevaplarsanız çok memnun kalıcam. Çalışmalarınızda başarılar. Hoşça kalın..
  Dr.Muharrem KAYA
  aktif dökülmeniz yoksa xpecia yeterli olur bölgesel minoxidil yada procapil kullanmanıza gerek yok,ek olarak biotinli şampuan kullanabilirsiniz.

 151. hasan diyor ki:

  hocam, xpecia tableti her eczaneden reçetesiz temin edebilirmiyiz?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet temin edilebilir

 152. ebru çoşkun diyor ki:

  merhabalardoktor bey; ben 26 yasında bır bayanım.saclarımda dokulme ve acılma olmaya baslamıstı. eczaneden 2012 aralık -2013 eylul arası pirorin ve minoxdil aldım bu sure boyunca kullandım ve saclarım duzeldı en ıyı duzelmede bende olmustu.ve haplarım ve mınoxdıl bıttı. sonra 2013 eylul ekım kasım zaman zarfında saclarım dokulmeye basladı.avuc avuc dokuluyordu.stres bıraz hayatımda vardı kımseye bellı etmesemde kafama cok takıyordum. kellesmeye basladım eczacım bana yapmam gereken testlerı verdı. bende yaptım. tekrar piorin aldım kullanıyorum.
  04 mart 2014 de kan tahlılı yaptırdım. sonuclar ıyı cıkmıstı.sadece tsh (tiorid) 4.47 bıraz yuksek cıkmıstı. doktorum korkulacak bırsey olmadıgını soyledı ama yınede testler yapalım onlemını alalım dedı.
  ılk once özel bır hastaneye gıttım. cıldıyede kı dr. ılac yazdı ve bununla beraber sac ekımı lazerle uygulayıp tedavı edıcez dedı. tamm dedım ındım sac ekımı ıcın dıger dr. oda bu hastanede ılk defa olacak boyle bır uyg dedı. sonuc verır vermez bılemem dedı. oyle deyınce ıcıme hıc sınmemıstı bunlar.
  dıger bır hastaneye gıttım cıldıyedekı dr, dıger dr un yazdıgı ılacı yazdı. bu dedı sende gelıp gecıcı ılacla tedavı olunur dedı. ve sac ıcın ultralan crınale,anaphase sampuan ve pun plus kapsul yazdı. oradan da tırorıd ıcın ultrasona gırdım sonuclar ıyı cıktı ama bıraz onlem almamız adına genel cerrah tırorıd ıcın ılac yazdı.
  ve ben su an da pıorın kapsulunu kullanmaya devam edıyorum.pun plus yazdı dr bana. ve ben hangısını kullanmaya devam etmeyelım. pan plus yorumlarını baya bı arastırdım ıyı olmadıgını anladım. dıger ılaclarla piorın kullanmaya devam etsem yararlı olur mu acaba.? lutfen yardımcı olursanız cok sevınırım bugun ona gore ılaclarımı alıcam.
  Dr.Muharrem KAYA
  aralarında ciddi fark yok bence bu tür bir ilaç kullanacaksanız içeriklerini kendiniz kıyaslayın xpecia tableti de araştırın.

 153. Ayse Avcı diyor ki:

  Hocam Merhaba;
  Ben bundan tam bir yol önce sac ekimi yaptirdim ve hicbir faydasini göremedim. Görmememi. Sebebi kadim olmadan kagnakli mi. Sonuç olarak bir kadinim ve bu psikolojmii kotu etkiliyor. Bu ürünü de demedim fakat bir etkisini göremedim. Kesin bir tedavisi yok mudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  tabiki dökülmenin sebebi önemli

 154. erhan kilic diyor ki:

  Iyi gunler hocam.. benim yas 19 1 senedir sacim dokuluyo simdi gozle gorulur bazi yerlerde aciklik var…minoksidil oneriyo herkes .. kullanmayi dusunuyom ama cikan saclar sonra geri dokuluyomus… pahalida siz ne onerirsiniz …dokulmemesi icin bisey yapilir mi… simdiden tsk ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxilin etkisi zamanla azalır bu doğru ama ucuz minoxidil kullanabilirsiniz,procapil zamanla etkisini kaybetmez onu araştırın

 155. özlem diyor ki:

  Hocam iyi çalışmalar
  Son günlerde internette saç dökülmesi ile ilgili araştırmalar yaparken çok sık karşıma çıkan birşeyi size danışmak istiyorum,doğum kontrol hapının ezilerek şampuana katılması,bu yöntem hem dökülmeyi durduruyormuş hem yeni saçların çıkmasını sağlıyormuş hem de hızlı uzatıyormuş,çok memnun kalıp güzel sonuç alanlarda var hiç sonuç alamayanlarda var ,siz bir hekim olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz,bilimsel bir dayanağı ya da açıklaması olabilirmi,yoksa bu da bir şehir efsanesimidir :) cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  biraz karışık bir izahı var ama denememenizi öneririm sonuçta onda kadınlık hormonu var

 156. osman diyor ki:

  hocam haır forte procabıl dıye bı urun var ustekı bılgılerde procabılın ıcerıkte olması daha ıyı olur demısınız bu urunde uyuyo soyledıgınıze tavsıye edermısınız ılgınız ıcın cok tesekurler
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsiniz.

 157. çağatay diyor ki:

  iyi günler böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.benim de sorunum saç dökülmesi.babamın babası,babam kel ve ben şu an 28 yaşındayım son 5-6 aydır stres çok yüksek ve saçlarımın üst bölümü açıldı önlerde açııyor kelliğe doğru gidiyor elimi attığımda çekince saçımı 4-5 tel her seferde geliyor.bundan rahatsız olmaya başladım.bu konuda bir bilgimde yok ne yapmam lazım nasıl yapılır.Finasterid Minoxidil ve ya bir başkası.ne kullanmalıyım nasıl kulalnmalıyım tavsiye eder misiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  sayfada ayrıntılı bilgi var okuyup karar verebilirsiniz,bence procapil uzun vadede daha iyi

 158. eda diyor ki:

  merhaba, benim saçlarım uzamıyor. vitamin takviyesi alıyorum ama yinede uzamıyor. bana önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçla ilgili vitamin B7 vitaminidir onu alabilrisiniz yada biotin ve yanı sıra saçın yapım maddeleri içeren xpecia tablet alabilirsiniz.

 159. Serkan diyor ki:

  Hocam yaşım 17, saç tellerim ince ve her elimi attıgımda 5,6 tel geliyor.Gittiğim her doktor Minoxidil %5 Forte yi önerdi ,kullanmaya başlamalımıyım ve saçlarım biraz uzun kısaltıp kullanmakmı daha faydalı yoksa farketmez mi?Teşekkürler :)
  Dr.Muharrem KAYA
  kafa derisine uygulamak nasıl kolay oluyorsa saçınızın uzunluğunu ona göre tutun
  minoxidil iyidir ama % 3 procapil içeren spreyleri araştırıp ona göre karar verin uzun vadede procapilin etkisi azalmaz

 160. yunus diyor ki:

  slm hocam onden hafif seyrekleşme var yaş 19.hgf mi minoxidil mi kullanayım karar veremedim hangisi saç çıkarmada daha iyi saygılar
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  sayfada yeterince ayrıntılı bilgi var bu kadar önemli bir karar için okumaya değer :)

 161. alı diyor ki:

  Hocam yasım 22 sacların dokuluo ve seyrelmıs durumda saclarım ıp ınce olmus ölmüş durumda saclaeım elımmı hee degdıgımde saclarım elıme geloıo ne onerırsınız bana ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem KAYA
  bilimsel ürünlerle % 90 dan fazla bir ihtimalle memnun edici sonuç alırsınız
  sayfada yeterli bilgi var

gajah