Medical Art

En iyi saç ilacı dendiğinde “bizim geliştirdiğimiz mucize formüllü ilaç” söylemi kastedilmeyecektir.Tedavilerde en iyi kavramı genellikle yanlış yorumlamaktan kaynaklanmaktadır çünkü her ilacın avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır.Burada önemeli olan şu faktörler yan yana konduğunda hangisinin daha öne çıktığıdır.

Önerilecek ilaçlar şu değerlendirilmeler sonucu belirlenmiştir

Başarı yüzdesi; “ % 100 etkili “ , “ kesin sonuç “ gibi aldatmacaları görmezden gelerek başarı yüzdesi değerlendirilmeli.

Etki-yan etki;her ilacın etkisi olduğu gibi yan etkiside olur bu yan etkiler kabul edilebilir ölçüde olmalıdır.

Fiyat etkinlik oranı;pahalı ilaç iyidir mantığından etkilenmeden kabul edilebilir fiyatta olanlar alınmalıdır.

Bulunabilme kolaylığı;gelecekte temin etme zorluğu olabilecek ilaca başlanmamalıdır

Etkisinin devam etme süreci;zamanla etkisi azalmamalıdır

Kullanım kolaylığı;günde 1-2 defa olan ve uygulaması uzun sürmeyen ürün tercih edilmelidir

Üretici firmanın güvenilirliği

Saçta bırakacağı leke ve koku;İlaç uygulandıktan sonra sosyal yaşama devam etmeyi engelleyecek düzeyde koku ve görünüm olmamalıdır.

En önemlisi etkinliktir saç ilaçlarında etkinlik değerlendirmesi şu şekilde yapılabilir

Bölgesel kullanılan ilaçlar

Minoxidil;% 78 civarında olumlu sonuç verir,finasteridle birlikte kullanılmazsa aylar içinde etkisi giderek azalır,en sık alerji yapan saç ilacıdır.(rogain,minoxil,rogan adlı ilaçlarda vardır).saç kökünde kanlanmayı artırır ve kökü uyarır.

Finasterid;propecia adlı haptır başarısı % 70 civarıdır.DHT hormonu üzerinden etkilidir,hap olarak alındığı için tüm vücutta yan etki yapabilir.cinsel istekte azalma,erkekte meme büyümesi gibi yan etkileri vardır.(propecia,proscar adlı tabletlerdir.)

Procapil ;minoxidil gibi kökün kanlanmasını artırır ve kökü uyarırken finasteri gibi bölgesel olarak DHT yi azaltır.Allerji çok seyrek görülür.Tüm vücudu etkilemediği için propecia gibi cinsellik üzerine yan etki yapmaz.(hairforte , floxia adlı ilaçlarda vardır)

Hiçbir işe yaramayan reklamlarla bir süre satılıp sonra piyasadan çekilen yüzlerce bitkisel ürün vardır bunlardan uzak durulmalıdır.

Saç çıkaran haplar

Hap alırken şunlara dikkat edilmelidir,içeriğinde mutlaka saçın yapı taşı keratin olmalıdır ve bunun miktarı belirtilmelidir (en pahalı hammadde olduğu için az konabilir) mümkün olan en yüksek keratin içeren tercih edilmelidir.Çinko gerekli bir elementtir olmalıdır,DHT yi engelleyici saw palmetto olmalıdır,keratinin öne maddesi L-sistin olmalıdır,bayanlarda sıkça kansızlık sebep olduğundan demir (iron) olmalıdır.

Sayfa başında yazan değerlendirmeler açısından bakıldığında tercih sırası şu şekilde olabilir

Xpecia teblet ;İçerik açısından en iyi formülasyondur.Bayan ve erkekler için ayrı formüllerle üretilmiştir.Muadillerinde iki önemli üstünlüğü vardır 1-dökülme sebebini engeller,2-ek bir tablet almayı gerektirmez.Saç kalitesini artırma,tüyleşmişlerin kalitesini yükseltme,saç uzamasını hızlandırma etkileri etkileri benzerleri gibidir.Erkek ve bayan formu vardır bayanlarda kansızlık sık görüldüğü için ek olarak kan yapıcı madde eklenmiştir ve muadillerinin önüne geçmesini sağlamaktadır.Hair Pharma tarafından üretilir işi saç olan firma olduğu için güvenilirdir.

Pnantogar kapsül;Assos ilaç tarafından ithal ediliyordu ancak ithalatı durduruldu ve pan plus adıyla satılmaktadır

Pan plus kapsül;Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur.Pantogara benzer içeriklidir,saç dökülmesine etkili bir madde yoktur daha çok kalite artışına yöneliktir.İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi kuşku doğurmaktadır.

Telovium kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur Bayanlarda seyrek görülen erkeklerde görülmeyen dökülme tipi telogen effluviumda etkili olduğu söylenmektedir,kısmen kalite artışına yöneliktir.İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi güvenilirliğine gölge düşürmektedir.

Shen min tablet ;Bayan ve erkek formları vardır.piyasadan büyük oranda çekilmiştir.Dökülme ve kalite artışına etkili olduğu belirtilmekteydi.

Perfectil Tablet;Muadilleri 60-90 veya 120 tablet içerirken perfectil bir kutuda 30 tablet olarak üretilmiştir.İçeriğinde saçla hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda madde olmakla birlikte saça etkili olabilecek maddelerde içermektedir.Bu tür saç tabletlerinin olmazsa olmazı sayılan keratin konmamış olması affedilmez bir eksiklik olarak değerlendirilebilir çünkü saçın yapı taşı keratindir ve keratinsiz bir saç ürünü düşünülemez ancak keratin hammaddesinin satış fiyatı diğer ürünlerin 10-20 katıdır ve karlılığın azalmasına sebep olur.Benzerlerine tercih etmek için önemli bir avantajı yoktur.

Benzer çok sayıda ürün vardır ancak daha çok bilinenler yazılmıştır.

Reklamlarda söylenenin aksine şampuanların saç dökülmesine hiçbir etkisi olmayacağı bilimsel olarak kanıtlandığı için şampuanlar değerlendirmeye alınmamıştır.

İlaç kullanırken daha çok tablet formu tercih edilmelidri çünkü renkli kapsüllerin çoğu hayvan sakatatından elde edildiği için Türkiyeye ithalatı yasaklanmıştır.Bu yasakta hayvan kaynaklı kapsüllerin domuzdan elde edildiği şüpheside etkilidir.Bitkisel kaynaklı olan şeffaf kapsüllerin ithalatı yasaklanmamıştır.Yasaklanan boş kapsüllerdir yurtdışında kutulanıp gelen ilaçlarda yasak yoktur.

Yüzden fazla saç ilacının değerlendirildiği sacilaclari.com adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

facebook En iyi saç ilacıshare 16 16 En iyi saç ilacı

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi saç ilacı” Yazısında 17 Yorum

 1. songül diyor ki:

  Mrb.ben 30 yasındayım ,.1 aydır saçım tutam tutam geliyo dr.pan plus tablet verdi.sızce gecermi birde sampuan kullaniym etkisi olurmu Başka sebebi olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  pan plusun saç dökülmesine etkisi olmaz,
  her ne kadar reklamalrda söylense de şampuanlarda dökülmeye etki etmez
  sebebi buradan anlamak mümkün değil bir çok şey olabilir

 2. ceyda diyor ki:

  Merhaba doktor bey doğum yapalı 3.5 ay oldu ve saçlarım son 1 haftadır hafif hafif dökülmeye başladı doktorum perfectil tablet önerdi ama burda okuyunca tereddüt te kaldım. Emziriyorum aynı zamanda bebeğime etkisi olmadan kullanabileceğim bir ürün onerebilirmisiniz yada petfectil i kullanabilirmiyim aynı zamanda bu ilaçlar kilo yapıyor mu. Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  perfektilde kilo alma amaçlı verilen b12 ve b6 vitaminleri var ve kilo almanız beklenir,bebeğinize zararlı olabilecek madde yok içinde o açıdan kullanmanızda sakınca yok.xpecia tableti araştırın onun kilo aldırma etlkisi olmaz

 3. samet diyor ki:

  hocam yaş 22 saçlarım önceden beri dökülüyordu,ama bu 6 ay içinde sınavlara çok çalıştım ve çok dökülme gerçekleşti saçlarda,en iyi ürün hangisidir ve yan etkisi olmayan.kullanabileceğim bir ilaç?…vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer gerçekten strese bağlıysa kendiliğinden geri çıkacaktır,dökülme genetikse kullanabileceğiniz en etkili ürünlerden biri % 3 procpil içeren spreyledir araştırıp karar verin

 4. ali diyor ki:

  hocam 21 yaşındayım dermatolog saçlarım çok çok ince oldugunu söyledi dökulme çok şiddetlii ön kısımda gözle rahat görunebilecek seyrelme oldu ve saçlarım artık tuyleşmeye başladı saç tellerimin kalınlaşması için pan plusmu kullamalıyım yoksa xpecia mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bence içeriklerini değerlendirip hangisi aklınza yatarsa ona kendiniz karar verin

  • ali diyor ki:

   xpecia tablet kullamayı düşünüyorumm kulanım sonucu herhangi bir yan etkisi olabilrmi kısırlık gibi sonçlara yol açma durumu varmı sizce bazı ilaçlarda oldugunu duymuştm kullanmayı bıraktıgım zmn sorunlar yeniden ortaya çıkarmı teşekkürler…
   Dr.Muharrem KAYA
   cinsiyetle ilişkisi yok
   bütün saç ilaçları gibi bırakıldığında etkisi kalkacağı için dökülme sebebi devam ediyorsa dökülme yeniden başlar.

 5. Yeşim diyor ki:

  Muharrem Bey merhaba. Ben 28 yaşında bir kadınım. Saçlarımın yapısı ince telli olduğundan diğer saç tiplerine oranla daha zayıf ve cansız gözüküyor maalesef. Saçta dökülmeler oluyor fakat çok şükür hastalık boyutunda ya da açıklık olacak şekilde değil. Saçlarımı canlı ve bakımlı hale getirebilmek için Xpecia tablet kullanımı yeterli midir yoksa Minoxidil ya da Procapil katkılı sprey ya da losyonlar kullanmalı mıyım? Hem sprey hem de tablet kullanımı vücutta ciddi yan etkiler bırakır mı? Sorularımı cevaplarsanız çok memnun kalıcam. Çalışmalarınızda başarılar. Hoşça kalın..
  Dr.Muharrem KAYA
  aktif dökülmeniz yoksa xpecia yeterli olur bölgesel minoxidil yada procapil kullanmanıza gerek yok,ek olarak biotinli şampuan kullanabilirsiniz.

 6. hasan diyor ki:

  hocam, xpecia tableti her eczaneden reçetesiz temin edebilirmiyiz?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet temin edilebilir

 7. ebru çoşkun diyor ki:

  merhabalardoktor bey; ben 26 yasında bır bayanım.saclarımda dokulme ve acılma olmaya baslamıstı. eczaneden 2012 aralık -2013 eylul arası pirorin ve minoxdil aldım bu sure boyunca kullandım ve saclarım duzeldı en ıyı duzelmede bende olmustu.ve haplarım ve mınoxdıl bıttı. sonra 2013 eylul ekım kasım zaman zarfında saclarım dokulmeye basladı.avuc avuc dokuluyordu.stres bıraz hayatımda vardı kımseye bellı etmesemde kafama cok takıyordum. kellesmeye basladım eczacım bana yapmam gereken testlerı verdı. bende yaptım. tekrar piorin aldım kullanıyorum.
  04 mart 2014 de kan tahlılı yaptırdım. sonuclar ıyı cıkmıstı.sadece tsh (tiorid) 4.47 bıraz yuksek cıkmıstı. doktorum korkulacak bırsey olmadıgını soyledı ama yınede testler yapalım onlemını alalım dedı.
  ılk once özel bır hastaneye gıttım. cıldıyede kı dr. ılac yazdı ve bununla beraber sac ekımı lazerle uygulayıp tedavı edıcez dedı. tamm dedım ındım sac ekımı ıcın dıger dr. oda bu hastanede ılk defa olacak boyle bır uyg dedı. sonuc verır vermez bılemem dedı. oyle deyınce ıcıme hıc sınmemıstı bunlar.
  dıger bır hastaneye gıttım cıldıyedekı dr, dıger dr un yazdıgı ılacı yazdı. bu dedı sende gelıp gecıcı ılacla tedavı olunur dedı. ve sac ıcın ultralan crınale,anaphase sampuan ve pun plus kapsul yazdı. oradan da tırorıd ıcın ultrasona gırdım sonuclar ıyı cıktı ama bıraz onlem almamız adına genel cerrah tırorıd ıcın ılac yazdı.
  ve ben su an da pıorın kapsulunu kullanmaya devam edıyorum.pun plus yazdı dr bana. ve ben hangısını kullanmaya devam etmeyelım. pan plus yorumlarını baya bı arastırdım ıyı olmadıgını anladım. dıger ılaclarla piorın kullanmaya devam etsem yararlı olur mu acaba.? lutfen yardımcı olursanız cok sevınırım bugun ona gore ılaclarımı alıcam.
  Dr.Muharrem KAYA
  aralarında ciddi fark yok bence bu tür bir ilaç kullanacaksanız içeriklerini kendiniz kıyaslayın xpecia tableti de araştırın.

 8. Ayse Avcı diyor ki:

  Hocam Merhaba;
  Ben bundan tam bir yol önce sac ekimi yaptirdim ve hicbir faydasini göremedim. Görmememi. Sebebi kadim olmadan kagnakli mi. Sonuç olarak bir kadinim ve bu psikolojmii kotu etkiliyor. Bu ürünü de demedim fakat bir etkisini göremedim. Kesin bir tedavisi yok mudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  tabiki dökülmenin sebebi önemli

 9. erhan kilic diyor ki:

  Iyi gunler hocam.. benim yas 19 1 senedir sacim dokuluyo simdi gozle gorulur bazi yerlerde aciklik var…minoksidil oneriyo herkes .. kullanmayi dusunuyom ama cikan saclar sonra geri dokuluyomus… pahalida siz ne onerirsiniz …dokulmemesi icin bisey yapilir mi… simdiden tsk ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxilin etkisi zamanla azalır bu doğru ama ucuz minoxidil kullanabilirsiniz,procapil zamanla etkisini kaybetmez onu araştırın

 10. özlem diyor ki:

  Hocam iyi çalışmalar
  Son günlerde internette saç dökülmesi ile ilgili araştırmalar yaparken çok sık karşıma çıkan birşeyi size danışmak istiyorum,doğum kontrol hapının ezilerek şampuana katılması,bu yöntem hem dökülmeyi durduruyormuş hem yeni saçların çıkmasını sağlıyormuş hem de hızlı uzatıyormuş,çok memnun kalıp güzel sonuç alanlarda var hiç sonuç alamayanlarda var ,siz bir hekim olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz,bilimsel bir dayanağı ya da açıklaması olabilirmi,yoksa bu da bir şehir efsanesimidir :) cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  biraz karışık bir izahı var ama denememenizi öneririm sonuçta onda kadınlık hormonu var

 11. osman diyor ki:

  hocam haır forte procabıl dıye bı urun var ustekı bılgılerde procabılın ıcerıkte olması daha ıyı olur demısınız bu urunde uyuyo soyledıgınıze tavsıye edermısınız ılgınız ıcın cok tesekurler
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsiniz.

 12. çağatay diyor ki:

  iyi günler böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.benim de sorunum saç dökülmesi.babamın babası,babam kel ve ben şu an 28 yaşındayım son 5-6 aydır stres çok yüksek ve saçlarımın üst bölümü açıldı önlerde açııyor kelliğe doğru gidiyor elimi attığımda çekince saçımı 4-5 tel her seferde geliyor.bundan rahatsız olmaya başladım.bu konuda bir bilgimde yok ne yapmam lazım nasıl yapılır.Finasterid Minoxidil ve ya bir başkası.ne kullanmalıyım nasıl kulalnmalıyım tavsiye eder misiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  sayfada ayrıntılı bilgi var okuyup karar verebilirsiniz,bence procapil uzun vadede daha iyi

 13. eda diyor ki:

  merhaba, benim saçlarım uzamıyor. vitamin takviyesi alıyorum ama yinede uzamıyor. bana önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçla ilgili vitamin B7 vitaminidir onu alabilrisiniz yada biotin ve yanı sıra saçın yapım maddeleri içeren xpecia tablet alabilirsiniz.

 14. Serkan diyor ki:

  Hocam yaşım 17, saç tellerim ince ve her elimi attıgımda 5,6 tel geliyor.Gittiğim her doktor Minoxidil %5 Forte yi önerdi ,kullanmaya başlamalımıyım ve saçlarım biraz uzun kısaltıp kullanmakmı daha faydalı yoksa farketmez mi?Teşekkürler :)
  Dr.Muharrem KAYA
  kafa derisine uygulamak nasıl kolay oluyorsa saçınızın uzunluğunu ona göre tutun
  minoxidil iyidir ama % 3 procapil içeren spreyleri araştırıp ona göre karar verin uzun vadede procapilin etkisi azalmaz

 15. yunus diyor ki:

  slm hocam onden hafif seyrekleşme var yaş 19.hgf mi minoxidil mi kullanayım karar veremedim hangisi saç çıkarmada daha iyi saygılar
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  sayfada yeterince ayrıntılı bilgi var bu kadar önemli bir karar için okumaya değer :)

 16. alı diyor ki:

  Hocam yasım 22 sacların dokuluo ve seyrelmıs durumda saclarım ıp ınce olmus ölmüş durumda saclaeım elımmı hee degdıgımde saclarım elıme geloıo ne onerırsınız bana ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem KAYA
  bilimsel ürünlerle % 90 dan fazla bir ihtimalle memnun edici sonuç alırsınız
  sayfada yeterli bilgi var

siput