Kondilom (makat siğili – kondiloma akümünata) mikrobik bir hastalıktır,HPV (human papillom virüsü) ile oluşur.Mikrop sebebiyle olması hastalığı daha ciddi hale getirmektedir çünkü tedavi edilmezse kişi kendi kendine yani vücudunun diğer bölgelerine ve yakın çevresindeki diğer insanlara bulaştırabilir.

Kondilom bulaşma yoluyla ortaya çıktığı için teşhis konduğunda ilk akla gelen anal sex yaptığıdır ancak klozetten yada kondilomlu kişiyle tokalaşma ile bulaşabilir.Tedavide hastalığın kaynağının da kurutulması gerekir.Şöyleki hastalık olan kişinin cinsel partnerinin de tedavi olması gerekir yoksa hastalık tekrar bulaşır.

Bu hastalıkta en ciddi sorun makattan bağırsağa ilerleyerek rektum denilen kalın barsağın son kısmına bulaşmasıdır.Bu durumda tedavi daha zor olmaktadır.Bu alana bulaşmışsa tedavinin geciktirilmesi halinde barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.Tedaviye başlamadan bu ihtimal mutlaka değerlendirilmeli ve bağırsağın son kısmı görüntülenmelidir yoksa sadece dışarıdakiler tedavi edilir içerdekiler ilerlemeye devam eder.

Gerek makatın içindekiler gerekse dışındakiler mercimek kadar olabildiği gibi karnabahar kadar devasa boyutlara ulaşabilir.Siğil ne kadar büyür ve ne kadar geniş alana yayılırsa tedavisi de o kadar zorlaşır.

Kondiloma genel yaklaşım tespit edildiği anda seviyesinin (bağırsakta olup olmadığının) tespiti sonrasında tedavi edilmelidir.Tedavide kullanılacak kimyasallar veya bitkisel ürünler anüs içindeki ve bağırsağın son kısımlarındaki kondiloma etki etmeyeceğinden hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Anüs siğilleri bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır.

Bayanlarda anal bölgede siğil varsa vajina bölgesi ve özellikle rahim ağzı HPV açısından jinekolog tarafından incelenmeli ve varsa aynı dönemde tedavi edilmelidir.

Tedavi ayrı bir sayfada incelenecektir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“kondilom nasıl bulaşır” Yazısında Yorum Yok

tikus