Medical Art

Bu yazı ciltte kortizon kullanımına bağlı gelişebilecek sorunları içermektedir.Pişik, böcek sokması, cilt alerjisi, kaşıntı, kurdeşen ve atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında en sık kullanılan ilaç kortizonlu (kortikosteroid) krem ve merhemlerdir.Alternetifi olan anti alerjikler ise yeterince etkili olmadığı için kortizonlu ürünler çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.Kullanılan bu kortizona bağlı ciltte yan etkiler olduğu gibi genel vücutta da yan etki olabilmektedir.

Kortizona bağlı gelişen cilt sorunları nelerdir ?

 * Ciltte incelme

 * Morarma

 * Hipopigmentasyon (beyazlaşma)

 * Akne (sivilcelenme)

 * Strialar (cilt yırtıkları)

 * Telenjektazi (kılcal varis gelişmesi)

 * Sekonder enfeksiyon (iltihaplar)

 Bölgesel kortizon kullanımına bağlı vücutta oluşan yan etkiler olurmu ?

Özellikle bebeklerde oluşan pişikte kortizonlu kremler kullanılndığında cushing sendromu denilen ciddi hastalık ortaya çıkabimektedir.Cushing sendromu vücutta kortizon atışına bağlı olarak aydede yüzü denilen yuvarlak yüzlü kilolu görünüm akla gelir.

Kortizonun yan etkilerinden korunmak için tedaviye potent bir steroid ile başlanmışsa, lezyonlar geriledikten sonra tedaviyi hemen kesmek yada daha düşük potentli bir steroide bir süre devam etmek yan etki ihtimalini azaltır.Mutlaka bölgesel kullanmak gerekiyorsa flutikazon propionat ve mometazon furoat içeren steroidlerin günde bir kez kullanımının da yeterli olabileceği için bunlar tercih edilebilir.Kronik, tekrarlayıcı hastalıklarda sistemik steroid tedavisinden kaçınmak gerekir.

Kortizon gibi etki eden herbal ürünler kullanımında bu tür yan etkiler görülürrmü ?

Hayır görülmez.Meyan kökü extresi kortizon gibi etki eder ancak kortizon kadar etkili bir üründür.Yine benzer şekilde çinko oksit ve kalamin cilt koruyucu etkiye sahiptir.

Böcek sokması,pişik, ,cilt alerjisi,kaşıntı,kurdeşen ve atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında kortizonlu merhemler yerine bitkisel ve bilimsel ürünleri aynı merhemde barındıran pruzon merhem veya benzeri ürünlerin tercih edilmesi kortizonun yan etkilerini yaşamanıza engel olur.

facebook Kortizonun yan etkilerishare 16 16 Kortizonun yan etkileri

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kortizonun yan etkileri” Yazısında 11 Yorum

 1. Emel diyor ki:

  hocam 5 aylık kızım var emziriyorum. Benim rahatsızlığım sonucu Romatoid atrid teşhisi kondu ve bana bir takım ilaçlar verildi. ( Prednol 4mg – Lansor- Brufen 800Mg ve 3 adette iğne) bu ilaçları kullanmamı ve 3 saat sonra emzirmemi doktor söyledi. bu ilaçların Emzirme ile bebeğe geçmesi ve bebeğime ne gibi zararları var kullanmamam yada beğeği sütten kesmem mi gerekiyor bu konuda tavsiyeniz nedir?
  Dr.Muharrem KAYA
  önerilen şekilde kullanırsanız sorun olmaz

 2. buket diyor ki:

  merhaba sezeryan yaram problemli olduğu için kortizon iğnesi kullanıldı şimdi kullanılan yerde morarma ve dokununca elimde beze gibi birşeyler hissediyorum ne olmuş olabilir geçermi acaba?
  Dr.Muharrem KAYA
  yeni yapıldıysa kanama olmuştur ve son derece önemsiz

 3. ahmet diyor ki:

  merhaba hocam. benim 4 aylık kızımın yüzünde 2 aylıkken kızarıklıklar belirginleşti. bunun üzerine doktora gittiğimizde kızımın atopik dermatit olabileceğini söylediler. tedavi için kortizonlu merhem verdiler. doktor 3 gün kullanmamızı söyledi.ilkinde geçirdi ancak sürekli tekrar ediyor. nemlendirici losyonlar da kullanıyoruz ama kaşıntısı ve akması geçmedi. kortizonlu kremi tekrar kullanmalıyım ya da ne yapabiliriz?
  Dr.Muharrem KAYA
  aralıklı olarak kullanabilirsiniz

 4. melih diyor ki:

  hocam benim kortizon yüzünden avuç içi derimde incelme olduğunu düşünüyorum ve şu anda puva görüyorum ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  kortizonu kesmek dışında yapacak bir şey yok

 5. murat diyor ki:

  Bir kac aydır kortizon kullaniyorum ve saclarm dökülmeye başladı bu normal midir ?
  Dr.Muharrem KAYA
  kortizondan olabilir ama kortizon kullanarak tedavi ettiğiniz hastalıktan da olabilir

 6. şeyda diyor ki:

  sırtım göğsüm kafam çok kaşınıyor yırtarcasına doktora gittim kan tahlili yapıldı hiçbişey çıkmadı sterese bağladılar.ve kortizon içeren hap, vücot losyonu, şampuan, vucut krem verdi 1 aylık tedavi herbirinden 3 kutu verdi kortizon içerdiğinden korkuyorum kullanmaya ne yapacamı şaşırdım lütfen yardımcı olun.
  Dr.Muharrem KAYA
  kortizonların yan etkisi vardır ama yaygın şekilde de kullanılıyor
  anti histaminiklerin yan etkisi daha azdır

 7. zeynep diyor ki:

  ben kortizon kullandım. Cildim inceldi ve kılcal damarlarım gözüküyor. Ne yapabilirim ?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  kortizonun bu yan etkisi kalıcıdır,görüntüsü rahatsız ediyorsa tedavi edilebilir
  radyo frekansla tedavi olabilirsiniz.

 8. zafer diyor ki:

  mrb benim saçlarım dökülüyodu ve tedavi olarak kortizon sitroit verildi ve saçlarımın tamamı döküldü 1.5 yıl geçti şuan sarı tüyler çıktı sakalarım saçlarım çok kısa tekrar çıkarmı saçlarım
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  sanırım alopecia totalis düşünmüşler geri çıkabilir

 9. belgin diyor ki:

  merhaba; benim yüzümle ilgili bir problemim var.cildimde pullanmalar oluşmuştu doktor tavsiyesiz kortizonlu krem kullandım(travazol) kremi uzun süre kullandım cildime çok iyi gelmişti zararlı olabileceğini düşünmedim.kremi bıraktıktan sonra burun kenarlarımdan başlayarak yüzümü kabarcıklar kapladı yüzüm kıpkırmızı oldu.birçok doktora gittim.en son dermatop merhem verdi ve onu kullanmaya başladım.yüzüm tamamen geçti ama onunda içeriğinde kortizon varmış şimdi bu merhemi bırakamıyorum.birkaç gün kullanmasam yüzümdeki kabarcıklar tekrar hızlı bir şekilde çoğalmaya başlıyor.üstelik dudak kenarlarımda siğil gibi yağ bezeleri çıktı sebebi sanırım bu merhem. size şunu sormak istiyorum acaba kortizona karşı yüzümde ne oluşmuş olabilir.sürekli kortizonlu merhem mi kullanmak zorunda kalacağım.önerebileceğiniz birşey var mı.şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  kortizon ciltteki kılcal damrları genişletebilir ve kullandıkça giderek artar bir şekilde bırakmanız gerekir.

 10. Ali diyor ki:

  Slm,Benim bir problemim var doktora gitmeye utaniyorum,lütfen bana yardim edin,magat bölgemede magatin tam üstünde deil 2 santim üsttarafda yani arkadan yukardan magat baslangicin iki santim üst kisminda siddetli kasinti vardi cok zorlaniyordum ailem bana o bölgene kolonya sür dedi Bende dedigini yaptim onu yaptikdan sonra bu sefer kadinti magatimada bulasdi simdi nagatimin bahsettigim hem üst bölgesinde hemde magatimda olusuyor,bagzen kasinti magatimin ic kisimina kadar inebiliyor,internetten ilac bakdim bana Kortison iceren Krem kullanabilecegim söylendi Yan etkisininde oldugunu uzun süre kullanildiginda deriyi inceltdigi söyleniyor,Ben almanyada calisiyorum almanca olarak kullana bilecegom ilac söylermisiniz bir ilac var Pruzon melhem yanlis yazmadimsa bu ilacinda iyi oldugu söyleniyor alman eczanesi bu ilaci bulamadi lütfen yardim ediniz
  Dr.Muharrem KAYA
  Almanyada varmı bilmiyorum ama bence utanmayın ve doktora gidin,bunların dışında bir tedavi de gerekebilir

 11. Anonim diyor ki:

  kartizon ömür boyu kulanılırmı veya karaciger iltihabı tedavisinde ömür boyu kulanımı gerekiyormu
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  ömür boyu olmasa da uzun süre kullanılan hastalıklar var

monyet