Medical Art

Kendi kendini tatmin etmek diğer deyimle masturbasyon kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olan bir şey değildir.Bu sebeple dökülme probleminde sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipi dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır. Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç dökülmesi sebebi değildir. Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları (reseptör) olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.DHT ye duyarlı olan bayanlarda hormon düzeyi erkeklere göre çok düşük olmasına rağmen erkek tipi dökülme olması bu şekilde izah edilebilir.

Kendini tatmin etmek bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz , yapmayı bırakmak da var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz, cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür. Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanış da gerçek değildir. Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel istekte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; saç dökülmesini durdurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır, erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar, meni miktarını azaltır.Finasterid gibi hormonu azaltan procapilde de saç dökülmesinde finasterid kadar etkilidir ama bölgesel kullanıldığı için vücutta cinsellik ile ilgili yan etki yapmaz.

Kendini tatmin etmenin saç döktüğü inancının gelişmesi de şu şekilde izah edilebilir; ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar, cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç köküne de zarar verdiği için saçlarda da dökülme yapar. Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasa da bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder.

Saç dökülmesi tedavisinde DHT mutlaka engellenmelidir yoksa saç dökülmesi durdurulamaz,DHT yi engelleyen üç ürün vardır

Finasterid;hap şeklinde alınır ancak cinsellik üzerine yan etkileri vardır

Procapil;Bölgesel olarak kullanılır en etkili üründür ve cinsellik üzerinde yan etki yapmaz.

Saw palmetto;bitkisel üründür ağızdan hap olarak veya bölgesel olarak sprey şeklinde kullanılabilir yan etkisi yoktur.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Masturbasyon saç” Yazısında 2 Yorum

 1. ferdi zafer diyor ki:

  MERABALAR HOCAM SAC EKIMI SONRASI SIKCA CINSEL ILISKIDE BULUNMAK ZARARLIMISIR…
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır değildir

 2. sevinç diyor ki:

  merhaba ben ergenliğe tam 11 yaşında girdim. 13 yaşında saçlarımda bariz seyrelme oldu ve hala öyle. dht hormonum sürekli yüksek çıktı. genelde 600-900 arası çıkıyordu. benım asıl sormak ıstedıgım dht cınsel isteklilik yapar mı??ben bu konuda gerçekten muzdaribim. benı zor durumda bırakıyor. bu hormonu tedavi etmem iiçin ne yapmalıyım??
  Dr.Muharrem KAYA
  cinsel istekte testosteron etklidir DHT nin etkisi azdır
  cinsiyetinizi yazsaydınız ona göre öneride bulunurdum

kadal