Pişik genellikle kalçaların arasında ve anüse yakın bölgelerde olur,daha seyrek olarak kasıklarda,koltuk altında ve kuyruk sokumunda da görülebilir.

Nedenleri;

-Seyrek bez değişimi.

-Altının ıslak tutulması

-Kalitesiz bez kullanımı

-Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı

-Bazı gıdalar

-Allerji

-İshal

-Banyoda sabun kullanımı

-Dar kıyafet giydirilmesi.

-Mantarlar

-Aşırı sıcak hava

-Gün içinde havalandırmama

Pişikten korunma önlemleri;

Öncelikle korunma önlemleri alınmalıdır bunun için,ishal tedavi edilmeli,ebeğin bezi sık değiştirilmeli,Altı ıslak tutulmamalı,bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli,kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı,pişiği azdırabilecek gıda varsa yedirilmemeli,gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı,banyoda sabun kullanımı azaltılmalı,dar kıyafet giydirilmemeli,zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı.

Pişik tedavisi nasıl yapılır

 

Öncelikle sebepler ortadan kaldırılmalıdır,sebeplerin kaldırılmasına rağmen pişik devam ediyorsa kortizonlu kremler yada pişik tedavisine özel geliştirilmiş pruzon merhem kullanılabilir.Kortizon tercih edilirse ağır yan etkileri olacağı bilinerek kısa süre kullanıp kesilmelidir.

 

Pişik tedavisi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Pişik nedenleri” Yazısında 2 Yorum

 1. Burcu Alperen diyor ki:

  Hocam bebegim 35 günlük. Makatin sag ve solunda 2 3 tane nokta halinde derisi kalkmis gibi kirmizi. Bu pişik mi acaba ne yapmaliyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  pediatriste kontrole götürebilirsin.

 2. müzeyyen demirci diyor ki:

  HOCAM; 12 aylık bebeğim var. yaklaşık 2 aydır pişik sorunumuz var. altını temizlerken; çoğunlukla yıkıyorum, kuruluyorum 10 dakika bezsiz tutup sonra bezliyorum, yada pamukla siliyorum. günde 4 defa kaka yapıyor, ben 6 defa altını değiştiriyorum. trosyd ve travazol değişimli kullanıp ardından çinkooksit kremini sürüyorum. pişiği 10 günde toparlıyor . tam iyileşti derken tekrar başlıyor ve gerçekten kötü durumda.. kıpkırmızı.. bez markasını değiştirdim, kremlerini sürdükten sonra bezinden önce alt değiştirme pamuğundan (makyaj temizleme pamuğuna benziyor, ebatları biraz daha büyük) koyuyorum. ama bunlara rağmen geçmiyor, ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim. bu kremlerin yan etkileri çok biliyorum. çaresiz kaldım tedavi konusunda.. 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  kullandığınız ilaçlar mantar ilacı oysa pişikte mantar seyrektir, bence pruzon merhem kullanın düzelir, ılık ortamda daha uzun süre açık tutun böylece tekrar ihtimali de azalır

kodok