Medical Art

Saç dökülmesini durdurduğu ve tüyleşmiş saçların kalitesini artıdığı kanıtlanmış 3 madde vardır bunlardan ilki tansiyon ilacı olan minoxidil,ikincisi prostat ilacı finasterid ve üçüncü olarakta saça özel geliştirilen procapildir.

Procapil diğer iki ürünün birlikte kullanımı kadar başarılı sonuçlar vermekte ve bunu yan etki oluşturmadan yapmaktadır,özellikle finateridin cinsellik üzerindeki yan etkileri erkekler üzerinde ciddi sıkıntı yapabilmektedir.

Procapil içeren sprey sayısı dünyada yaygın  olmasına rağmen Türkiyede procapil içeren ürün sayısı azdır ama gerek dünyada gerekse Türkiyede giderek daha fazla üreticinin dikkatini çekmektedir.

Bu saç ürünlerinin bir kısmında çok az miktarda bulunabilmektedir,bunlar daha çok “bizim ürünümüzdede var” mantığıyla eser miktarda eklemektedir ama üretim ve içerik konusunda titiz firmalar içeriğindeki preokapili yüzde oranıyla belirtmektedir.

Türkiyede içeriğinde procapil bulunan saç ürünleri

-Floxia sprey

% 3 procapil içeren 50 ml lik spreydir,sadece erkek dozu şeklinde üretilmiştir,Fransadan direkt ithal edilmektedir bu sebeple daha pahalıdır.

-Hairforte kadın

% 2 procapil içeren 60 ml lik spreydir bayan saç dökülmeleri için üretilmiştir,hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma tarafından Türkiyede üretilmektedir.

-Hairforte erkek

% 3 procapil içeren 60 ml spreydir erkekler içindir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma tarafından Türkiyede üretilmektedir

-Restorex

30 ml lik şişlerde dökme şeklinde uygulanacak şekildedir.Ne kadar procapil içerdiği belirtilmemiştir cinsiyet farkı yoktur.% oran belirtilmediği için procapil etkinliği beklenmemelidir.Bioxcin üreticisi tarafından üretilmektedir.

-Fill-in Powder

Toz şeklinde üretilmiştir.Procapil normalde sıvı haldedir ve bu şekilde ciltten emilebilir.Fill-in powder de pudraya yedirilmiş şekilde procapil vardır,saçın daha sık görünmesi için uygulanır.İthal edilmektedir.

İçinde ne kadar procapil olduğu % oranıyla belirtilmeyen ürünlerden beklenen sonuç alınamayacağı için mutlaka dikkat edilmeli,bayan kullanıcılar % 2 erkek kullanıcılar % 3 procapil içeren spreyleri tercih etmelidir,doğurganlık yaşı geçmiş menopozdaki bayanlar tercihen erkek formunu kullanmalıdır.

Procapilin diğer saç ürünlerine en büyük üstünlüğü ilk 3 ay günde 2 defa ikinci 3 ay günde bir defa sonraki dönemde iki günde bir defa kullanımı yeterli olmaktadır oysa diğer saç ilaçları ömür boyu günde 2 defa kullanmayı gerektirir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Procapil içeren spreyler” Yazısında 9 Yorum

 1. samet vural diyor ki:

  Hocam minoxil mi minoxidil mi kullanmak daha etkili olur?Farklari nedir? Bu iki spreyden habgisini tercih etmeliyim genel sac dokulmesi problemim icin?
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxidil etken maddenin adıdır.piyasa adı minoxil

 2. selen diyor ki:

  Yağlar saç gürleştirmede etkili mi?Bu spreyler daha mı etkili yoksa
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlar değil spreyler etkilidir

 3. dilara diyor ki:

  Hairforte kadın sprey saç çıkarmada etkili mi
  Dr.Muharrem KAYA
  etkilidir

 4. fırat diyor ki:

  Hocam merhaba bizim ailede kalıtsal olarak saç dökülmesi var 21 yaşındayım saçlarımda gözle görülür derecede dökülme var aşırı derecede piyasada çeşitli şampuanlar spreyler var hocam etkılı olabilecek bi ilaç önerebilirmisiniz.
  teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey birde xpecia tablet şampuanda sawpoo kullanabilirsin

 5. gökhan diyor ki:

  hocam tesekkürler :) floxıa spreyi kullanmalıyım sizce nasıl bi etkisi olur saclar için
  Dr.Muharrem KAYA
  iyi olur ama o gereksiz pahalı

  • gökhan diyor ki:

   hocam floxıa sprey ile hair forte sprey arasında fark varmı ? biri 125 tl biri 70 tl civarında …sizce ne yapmalıyım
   Dr.Muharrem KAYA
   125 tl yi izah etmek zor belki ithallattan kaynaklanan vergi yüküdür bence pahalısına gerek yok

   • gökhan diyor ki:

    hocam floxıa sprey ıle haır forte spreyin içindeki maddeler vitaminler filan aynımı ?
    Dr.Muharrem KAYA
    hayır hairforte ta ek olarak bitkisel aktifler devar

 6. gökhan diyor ki:

  hocam merhabalar ben xpeciayı kullanmaya basladım ama hairforte sprey kullanmak zor geliyorum ..sprey yerine procapil içeren bir hap içsem onun yerine olurmu ? bana önereceginiz bi hap varmı procapil içeren yan etkisi olmadan
  Dr.Muharrem KAYA
  procapilin hapı olmaz :)

 7. şener diyor ki:

  Sayın hocam:1yiıldır minoxidil kullanmaktayım.saçlarımda gözle görülür canlanma var ancak;günde iki defa uygulamak zor ve bazen imkansız.bunun yerine hangi ilacı önerirsiniz ve onuda ilk kullanımda günde iki defa uygulamam gerekirmi saygılar.
  Dr.Muharrem KAYA
  procapil içeren spreyler 3 ay sonra günde bir öneriliyor % 3 lük olanları araştırın

penyu