Davranışsal sorunlar arasında değerlendirilen tırnak yeme alışkanlığı duygusal kökenli bir sorundur. Özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yedikleri tespit edilmiştir,daha çok çocuklarda görülmesine karşın yetişkinlerde de görülen bir davranış bozukluğudur.

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda 3-4 yaşlarında başlar ve sonradan öğrenilen  bir davranıştır. Ailesinde tırnak yeme alışkanlığı olan bir çocuk bunu kopyalayabilir.

Diğer tırnak yeme nedenleri:

Evdeki aşırı baskıcı tutumlar ve kuralcı yapı

Çocuğun azarlanması, toplum içinde aşağılanması,

Yaşına uygun sorumluluk verilmemesi

Kardeşler arasında taraf tutma

Ana baba ilgisizliği

Yaşanan korkular

Çocukta gerginlik ve huzursuzluk oluşturan nedenlerin araştırılmalı,Tırnak yemek duygusal kökenli bir bozukluk olduğu için azarlamak, korkutmak, başkalarını örnek göstermek veya çocuğu tehdit etmek sorunu çözmez ,durumu daha da ağırlaştırır.

Çocukları, korku ve kaygı oluşturabilecek film, video, atari gibi faaliyetlerden uzak tutmak gerekir. Ebeveynler coçukların önünde asla kavga etmemelidir. Sorun uzun sürerse bir uzmanla  görüşülmeli. Çocuklar yeni ortamlara ve yeni kişilere uyum göstermekte zorluk çekmezler. Ve çocuklarda bazı davranışların sorun haline gelmesine  neden olan yetişkinlerin davranış ve tutumlarıdır..

Tırnak yeme alışkanlığı ,gençlik döneminde ve yetişkinlerde de görülür. Öncelikle stres  veya tırnak yiyen bir aile bireyinden etkilenme nedeniyle başlayan bu sorun kısa bir süre sonra engellenemez bir alışkanlık haline gelir. Tırnak yeme hayatın sorunlu dönemlerinde artar, sorunlar azaldığında veya işler yoluna girmeye başladığında kısa süreli azalmalar gösterir.Gerginliğin arttığı ve sıkıntılı dönemlerde ise artar.Gençlikte okuldaki başarısızlığın yanı sıra kız erkek arkadaşlıkların da yaşanan sorunlar, travmalar tırnak yemeyi alışkanlık haline getirir.

Tırnak yemeye bağlı ortaya çıkabilecek fiziksel sorunlar:

-Uzun süre tırnak yeme devam ederse dişlerin kesici kenarları aşınabilir

-Dişetlerine.tırnak içindeki bakteriler bulaşıp dişetini iltihaplandırabilir.

-Normal şartlarda ağızda bulunmayan mikroorganizmalar, tırnak yeme yoluyla özellikle tuvalet sonrası ellerini yıkama alışkanlığı gelişmemiş çocuklarda ağza taşınır.Buda bağısak enfeksiyonlarına, parazitlerin bulaşmasına neden olur.

-Tırnak yeme alışkanlığı olan  çocuklar diğer çocuklara kıyasla daha çabuk hastalanırlar bu da o çocuğun genel hayat başarısını olumsuz etkiler.

-Diğer sorunlar ise kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, anjin, ağız ve sindirim yolu enfeksiyonları gibi ağır antibiyotik kullanmayı gerektiren hastalıklardır.

Tırnak Yeme Tedavisi:

-Kesin ve kalıcı tedavisi hipnozla yapılabilir hipnoz yapacak kişiye ulaşılamıyorsa

-Koruyucu oje kullanılabilir.

-Psikolojik destek sağlanabilir.

Tüm bunlardan beklenen sonuç alınamıyorsa yüzde yüze yakın olumlu sonuç alınabilecek hipnozla tedavi ( hipnoterapi ) yapılabilir.Hipnozla tedavi başarısı en yüksek tedavi şeklidir ve % 100 yakın olumlu sonuç alınır. Hipnoz konusunda yardım almak için bu konuda birikimli kişi Vildan Özgül ün kişisel sitesi vildanozgul.com a bakılabilir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Tırnak yeme nasıl bırakılır” Yazısında 72 Yorum

 1. Hazal diyor ki:

  Merhaba anasınıfında bakıcimızdl tırnağını yiyordu o zamandan beri bende yemeye başladım 9 yıldır hala yiyorum son bir kaç yıldır da tırnak etlerimle birlikte yemeye basladım oje sürdüm ama fayda etmedi ojeyle birlikte yedim ne önerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  en iyi ve etkin yol hipnoterapidir

 2. Serkan diyor ki:

  Merhaba hocam tirnaklarimi çok yiyorum 17 yaşındayım nasıl oje denedim olmadı ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  bu konuda en iyi çözüm hipnoterapidir

 3. Tayfur diyor ki:

  20 yasindayim bazen sitemres basinca tirnaklarimi yemeye basliyorum ve bu hem beni hemde ortamlarda geren bozduran bir aliskanlik nasil birakabikirim bu kotu aliskanligi
  Dr Muharrem Kaya
  davranışsal bozuklukların en iyi tedavi yolu hipnoterapidir

 4. semra diyor ki:

  Merhabalar 21 yaşındayım neredeyse bütün yöntemleri denedim ama bırakmak inanılmaz güç bir durum. ve artık bırakmak istiyorum başa çıkamıyorum.
  Bunun için hipnozu uygulamak istiyorum. bunu nasıl ve nerde yaptırabılırım . bilgi verirseniz sevinirim.

  Sevgilerimler…
  Dr.Muharrem Kaya
  internete tıbbi hipnoz ve yaşadığınız ili yazarsanız size en yakın uygulayıcıya ulaşabilirsiniz.

 5. eda diyor ki:

  merhaba. tırnaklarımı yememekiçin ne yapmalıyım ve uzatmak için?…
  Dr.Muharrem Kaya
  en iyi yöntem hipnoterapidir

 6. ece diyor ki:

  merhaba; ben 13 yasındayım tırnaklarımı yememek istiyorum ama olmuyor tınaklarımı cok sık yiyorum yememek için ne yapmalıyım…?
  Dr.Muharrem Kaya
  en iyi yöntem hipnoterapidir

 7. Bigem dogan diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben 13 yasindayim ve kardesim 9 yaşında o doğduğu andan itibaren tirnak yiyorum ve etimide yiyorum birkeresinde annem aci oje surdu o olmadi onuda yedim bir turlu birakamiyorum. Ne onerirsiniz hipnoterapi ve hipnoz disinda
  Dr.Muharrem Kaya
  okulda psikolojik danışmandan yardım alabilirsin

 8. Asli diyor ki:

  Ben 10 yaşındayım 4 yaşımdan beri tırnak yiyorum onu bıraktım etlerini bile yiyorum hatta kanıyor bazen. Kendime söz veriyorum,bir günden bir güne kadar zaman veriyorum ama olmuyor.şu anda tırnaklarım ojeli ama hala yiyorum vazgeçemiyorum.31 mayıs 2016 ya kadar tırnaklarım düzelmezse 4. Sınıf veda balosuna gidemeyeceğim konusunda annem ve babam çok baskılıyor beni.hipnotetapi,oje,psikiastrist dışında önereceğiniz şeyler varmı?annem takma tırnak almama izin vermiyor bu arada.
  Dr.Muharrem Kaya
  yok

 9. birsen diyor ki:

  hep tirnak yiyorum aci ojede aldik ama ise yaramadi sizce ne yapmaliyim lutfen yardim edinn annem gil felan hep kiziyor nolur bisey soyleyin
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırabilirsin

 10. Yahya diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben 12yasindayim ve suanda hastayim annemler tirnak yediğim için bana çok kıziyorlar ve yemek veya bisey yediğim zaman midem bulaniyor neden ? Bide hocam nasil birakabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırabilirsin

 11. Aysel Topal Leventoğlu diyor ki:

  MERHABALAR! 4 YAŞINDA BİR KIZIM VAR ANA SINIFINA GİDİYOR VE OKULDA TIRNAK YEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI BU SORUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  oje kullanabilirsini

 12. beyza nur diyor ki:

  öncelikle merhaba ben 16 yaşındayım kendimi bildim bileli tırnak yiyorum. çok kısa süre için tırnak yemeyi bırakmıştım ama evde veya aileden kaynaklı strese girdim sınav stresi de dahil aslında kendime güvenimde tam ama sıkıldığım zaman veya dizi izlerken heyecanlandığımda tırnak yemeğe başlıyorum ve kısalana kadar yiyorum. şimdi takma tırnak aldım galiba ona protez tırnak deniyor tam bilmiyorum ama takma tırnağı(protez tırnağı)tırnaklarıma uygulasam ve böyle bırakmaya çalışsam belki işe yarayabilir mi ben onu öğrenmek istiyorum. teşekkürler
  Dr Muharrem KAYA
  Tabiki yarayabilir denemelisiniz

 13. derya diyor ki:

  merhaba yaşım 12kendimi bildim bileli tırnak yiyorum babam la annem bu konu üzerinde benimle kaç defa konuştu9 yaşımda 1seneye kadar bırakmıştım ama ondan sorna alışkanlığım devam etti babamla annem kaç defa bu konu üzerinde araştırma yaptılar bana acı oje bile aldılar ama hayla daha devam ediyor arkadaşlarımdan 12 yaşına kadar sakladım onlara anlatmaya utandım ama artık bıktım lütfen bir çözüm söyleyln
  Dr.Muharrem Kaya
  istenmeyen davranışlar üzerine en etkili yöntem hipnoterapidir

  • Beyza diyor ki:

   Bende 13 yaşındayım ve tırnaklarımı yiyorum arkadaşlarım bidaha uzamayacağını söylüyor. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Gerçekten çok stresliyim
   Dr.Muharrem KAYA
   yemeyi bırakırsan uzar

 14. yeliz diyor ki:

  yaşım 9 10 gireceğim sürekli trnak yiyorum bazen utandığım için arkadaşlarımdan elllerimi bile saklıyorum 4 sendedir hiçbir arkadaşıma durumu farkeetirmedim ama artık bıktım ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  davranış bozukluklarında en iyi tedavi yolu hipnoterapidir

 15. ceyda diyor ki:

  uzun yıllardır tırnak yiyorum ve ellerim, parmaklarım çok kötü durumda ve cildim iyileşmiyor, nasıl iyileşir bunun için ilaç ve ya sölisyonlar var mı? büyüyünce çocuklarım, işe girerken patron, bir arkadaşım bana bu parmaklar ne böyle diye sorarsa ne diyeceğim ? bunları geçirmenin yolu var mı, bu alışkanlığı bırakmak kolay benim için sorun sonucunda olan yaraları nasıl yok edeceğim, lütfen yardım edin ellerimden utanıyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologla görüşün.cildinizdeki hasara göre size vitamin önerecektir

 16. Meryem diyor ki:

  Merhaba yaşım 14 15 e giriceğim. Ufak yaştan berli tırnak yeme alışkanlığım var bırakamıyorum bir türlü sonuna kadar söküp atmak istiyorum çok iğrenç ve çok kötü duruyor buda benim psikolojimi ve morelimi çok bozuyor hipnozdan hariç başka yollarınız varmı?
  Hipnoz ve tedaviden baska yollarınız?
  Dr.Muharrem KAYA
  psikolog yada psikiatrist ile görüşmelisin başka yolu yok

 17. ahmet diyor ki:

  Pardon bişi sorcam hipnoz yaptırırken bize başka seyler yaptira bilirlermi
  Dr.Muharrem KAYA
  siz isterseniz sizin istedikleriniz yapılabilir

 18. tuba diyor ki:

  merhaba 20 yıldır tırnak kenarındaki etleri yiyorum. ellerimi yemesem dudaklarımı yiyiorum dudaklarımı yemesem yüzümdeki sivilcileri yoluyorum veya kıl koparıyorum illaki ugrasacak bir şey buluyorum, yani bende psikolojik bir rahatsızlık olabilir mi? ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  takıntıda olabilir alışkanlıkda.bence psikoterapi yada hipnoterapi yaptırın

 19. bünyamin diyor ki:

  ben küçüklükten beri tırnagımmı yiyorum ve şuan 16 yaşındayım hala yiyorum ben tırnaklarımın eski yani et kısmının önüne geçmesini istiyorum ve tırnak yemeyi ne zaman bırakabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  kendine hipnoterapi yaptırırsan hemen bırakabilirsin

 20. zehra diyor ki:

  Ben tırnaklarını yiyorum onu geçtim etlerini de yiyorum bi çözümmmmmmmm nolur bana bi çözümmm:-( 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 21. kaan fame diyor ki:

  2 yıldır tırnaklarımı yiyorum dipleri hep ağrıyor çok yiyorum ailem çok kızıyor bu alışkanlığıma kanadığı oluyor bırakmak istiyorum ama nasıl ?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 22. zehra diyor ki:

  merhaba ben tırnak yeme alışkanlığını kardeşimden görüp başladım ve daha da bırakamıyorum acı ojeleri de sürdüm ama onlarıda yedim aynı zamanda etlerimide yiyorum ve yutuyorum lütfen yardım edin
  Dr.Muharrem KAYA
  böyle bir alışkanlıktan kurtulmanın tek yolu hipnoterapi

  • hilal diyor ki:

   Küçüklüğümden beri tırnaklarımı yeme hastalığım var ve 15 yaşındayım, burada hipnoz yaptırabileceğim bir doktor yok başka ne yapabilirim?
   Dr.Muharrem KAYA
   psikolog veya rehberlik uzmanlarıda olabilir

 23. okkeş diyor ki:

  meraba ben ökkeş 3 yaşından belli tırnak yiyorum ve ne yapmalıyım abim her hafta kondyor ediyor kızıyor ve sinirleyor 3 yada 4 güne kadar uzaması gerek ne yapımmmmmmmmmmmmmmmm çok korkuyorum
  çaresi varmı
  Dr.Muharrem KAYA
  var hipnoterapi yaptırabilirsin

 24. asli diyor ki:

  kucuklugumden beri tirnaklarimi yerim . erkezden elimi saklar dikkat cekmesin diye,oje surmezdim . hep azarlanir aglardim . ama halen yiyorum , yardima ihtiyacim var…………..
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 25. gurbet diyor ki:

  merhaba ben 17yaşindayım çocukluğumdan beri tırnaklarımı yiyorum kemiriyorum bazen 2. 3 hafta bırakıyorum uzuyor fakat dayanamayıp trkrar kemiriyorum ne yaapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 26. ipek diyor ki:

  merhaba ben 23 yaşındayım 7 yaşımdan beri tırnak yiyorum her şeyi denedim kısa süreli çözümlere ulastım sadece. rahatsız oluyorum ellerimin çirkin görüntüsünden dolayı illa psikiyatri uzmanıyla mı görüşmem gerekiyor?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yapan merkezleri araştır senin için daha iyi olacaktır

 27. Sultan diyor ki:

  Merhaba ben 6 yasında tırnak yemeye basladım.Su an 11 yasındayım acı oje kullandım yararı olmadı tam tersıne tatlı geldı 🙂 Tırnaklarımıda parmak etlerimide yiyorum yutmuyorum tırnaklarım çok kötü gözüküyor. Bugun yorumları okudum. Çok kötü bi hastalıga neden olur mu acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın.kötü görüntüye neden olduğu kesin kötü hastalığa neden olmasa bile

 28. leyla diyor ki:

  merhaba, ben şu an 15 yaşındayım ve yaklaşık 7 yaşımdan beri tırnaklarımı yiyorum. Annemin derslerim konusundaki baskısı bir etken olabilir, kendimi bildim bileli hep stresli olmuştum zaten. Bu sene de şubat aylarında bağırsak enfeskiyonuna yakalandım. Bunun tırnak yememle bir ilişkisi olabileceğini düşünüyorum. Şu sıralar gittikçe artıyo ve köküne kadar yiyorum, genellikle heyecanlandığım, sinirlendiğim ya da canım sıkıldığında yaptığımı tespit ettim. Sizce nasıl durdurabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 29. umut diyor ki:

  merhaba ben kūcūkūkren beri tırnak yiyiorum bi sıkıntım yok ama alışkanlık olmuş nasıl kurtulurjm bana yardımcı olabilir misiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz yaptırabilirsin

 30. omer diyor ki:

  S.a ben 10 senedir tirnak yiyorum bunun zarari varmdiir genelde sacimda cok kepek oluyor bu bundanmi kakaynaklaniyordur sizce..
  Dr.Muharrem KAYA
  kepek için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.tırnak yeme alışkanlığından hipnoterapi ile kurtulabilirsin.

 31. Ali diyor ki:

  2 yaşındaki kardeşim var 1 ve 2 aydır Tırnaklarını yiyor ne yapmalıyız
  Dr.Muharrem KAYA
  o yaş grubuna yapılacak en iyi şey bu iş için üretilmiş ojelerden kullanmak

 32. maruf diyor ki:

  mehaba ben maruf 14 yaşındayım ben hem tırnagımı hemde ona yakın etleri yiyiyorum bide yedigim tırnakları veya etleri yiyip yutmuyorum hemen tükürüyorum bunun bir zararı olur mu ?
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı yok ama ellerin sağlıksız görünür,birde kötü bir alışkanlık

 33. ceren diyor ki:

  4 günde tırnağımın düzelmesini istiyorum bırakamıyorum ndogum gunumelütfen acill
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman gidip protez tırnak taktırmalısın

 34. süheyla diyor ki:

  ben 17 yıldır tırnak yiyorum ve 27 yaşındayım. hipnoz işlemi nasıl oluyor kısaca bildirirmisiniz acaba. genelde dizi izlerken yada boş vakitlerde yeme alışkanlığım var maalesef yardımcı olabilirmisiniz. hem ücretler nedir nasıl uygulama yapıyorsunuz ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bunu internetten araştırmalısın.yaşadığın şehirde yapan varmı ne kadara yapıyorlar bunları ben bilemem.hipnoterapi telkin üzerine kurulu bir tedavidir

 35. irem diyor ki:

  Meraba 3 yaşımdan beri bende tırnaklarmı yiyorum suan 17 yaşndayım 1 sene evvel biraktim ama daha sonra tekrar başladım. Neden başladgmi bilmiyrum ama hiç memnun degilim tirnaklarmn yine eskisi gbi guzel olmasini istiyrum bunu saglamam icin daha neler yapmam gerekir.
  Dr.Muharrem KAYA
  tırnak yeme tedavisinde en güzel yöntem hipnoz tedavsidir

 36. asdfg diyor ki:

  ben tırnaklarımı yemeyi 1sene önce bıraktım ama tırnaklarımın şekli çok kötü acaba doktora gitsem ilaç tedavisi ile düzelir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  günlük 2 mg biotin alırsan tırnak kaliten artar

 37. özge diyor ki:

  tırnak yiyorum ama bırakamıyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  🙂 aç kalmayın o zaman.tırnak yemede en iyi tedavi şekli hipnozdur

 38. büşratoys diyor ki:

  Tırnaklarımı yemeye 4 yaşımda başladım ve şuan 13 yaşımdayım.9 yıldan beri tırnaklarımı yiyordum fakat bıraktım çok şükür.o tırnaklarımı yerken bazen yutuyordum tırnak midede erimiyormuş.yıllardır mideme verdiğim zarar ne kadardır büyüğünce bir sorun çıkar mı en kısa zamanda yazın lütfen
  Dr.Muharrem KAYA
  tırnak midene bi zarar vermeden atılmıştır.sıkıntı yapmana gerek yok

  • büşratoys diyor ki:

   Size bir sorum daha olacak ne güzel bırakmıştım fakat bu illet şeye tekrar başladım.gerçekten çok üzülüyorum.psikiyatriye gitmemin bir faydası olur mu hipnoz kesin çözüm mü? Ne yapmalıyım acı oje eldiven denemediğim hiç bir şey kalmadı takma tırnak kullansam uzamasını sağlar mıyım hipnoz acıtıyormu birde tırnak yemek istemiyorum fakat kenarlarından kırıyorum.
   Dr.Muharrem KAYA
   hipnoz yaptırabilirsiniz protez tırnak deneyebilirsiniz

 39. eslem diyor ki:

  ben 3 yaşında annem bana oje sürdüğünde yemeğe başlamışım ama hipnoz istemiyoruz bırakamıyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman acı ojeler var onları deneyin başka seçenek yok

 40. ela diyor ki:

  ya ben 15 yasındayım 1 yasından beri tırnak yiyorum ve bırakamıyorum acaba hipnoz dışında ne önerebilirsiniz artık tırnaklarımdan iğrenmeye başladım lütfen yardımcı olun bana 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  bu amaç için üretilmiş ojeler var başkada bişi bilmiyorum

 41. irem diyor ki:

  Ben tırnak yemiyorum ama parmak eti yiyorum bu çok kötü bir alışkanlık ama bundan kurtulamıyorum parmaklarımı sevmiyorum ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  tek kurtuluş yolu hipnoz

 42. emine diyor ki:

  ben 15 yaşındayım 6-7 yıldır tırnak yiyorum yutuyorum bunu nasıl bırakabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz yaptırabilirsiniz

 43. kullanıcı diyor ki:

  ben 12 yaşındayım ve annem ve babam tırnak yediğimi söylüyor ben de diyorum ki ben tırnak yemiyorum sadece koparıp yere atıyorum ve bu alışkanlıktan kurtulamıyorum annem bir daha tırnak yersen seni bırakıp giderim diyor ne yapabilirim ve herkese hipnoz tedavisi önermişsiniz nasıl bir tedavi ? yardım edin lütfen bu iğrenç alışkanlıktan kurtulmak istiyorum ve en çok baş parmağımdakini yiyorum diyer leri uzuyor ama baş parmağımdakiler uzamıyor sanki bilmiyorum ne öneriyorsunuz
  Dr.Muharrem KAYA
  sanada hipnozdan başka önerebileceğim birşey yok.Bilinçli hipnoz veya medikal hipnoz diye internetten araştırabilirsin

 44. gilo diyor ki:

  yaa lütfen yardım edin nolur :/ 18 yasına gircem tırnaklarımdan tıksınıyorum bırakmak istıyoum olmuyo olmuyo cok sey denedim ama yardımıza ıhtıyacım var nolur yaa artık uzun tırnak istyrum :(((
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz yaptırmalısın

 45. Yunus Emre Demir diyor ki:

  18 Yasındayım. 95 gün sonra falan YGS ye giricem. Sınavdan sonra polislik istiyodum ama tırnaklara bakılıyormuş. Direk mülakattan eliyolar yani. Benim bu kısa zamanda bu kötü alışkanlıktan kurtulmam lazım. Kendimi bildim bileli yiyorum. Yutmuyorum ama. İstanbul’da ikamet ediyorum ailem orada ama ben Çorum’da okuyorum. Lise son sınıfım. Yardım edebilir misiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  kendine hipnoz yaptırabilirsin

 46. ateş diyor ki:

  Merhaba Muharrem bey bende kendimi bildim bileli tırnaklarımı yiyorum ve maalesef yutuyorum acı oje eldiven faydasız ellerimden utanıyorum artık sevinçte üzüntüde streste her zaman maalesef
  Dr.Muharrem KAYA
  tek seçenek kalıyor o zaman hipnoz yaptıracaksınız

 47. Sevil diyor ki:

  Tırnak yediğimizde midemizde tırnak erimiyormuş doğru mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet erimez

 48. rabia diyor ki:

  ben 11 yaşındayım tırnaklarımı yiyiyorum ya lütfen yardım edin hipnoz hipnoz bu ne ya üstelik acı oje de kullandım olmuyor bırakamıyorum

 49. ceren diyor ki:

  Ben 17 yasindayim tirnak yemeyi birakabiliyorum ama stres olunca tekrar yiyiyorum birakmam icin ne onerirsiniz acaba ?????
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz

 50. Songül Dinçer diyor ki:

  Merhaba 34 yaşındayım ve kendimi bildim bile tırnaklarımı kanatıncaya kadar yerdim. O kadar iğrenç bir görüntüydü ki eşimin de tek beğenmedi yerim ellerimdi. Toplum içinde ellerimi gizlemek zorunda kalıyordum. Yıllarca bırakmak için her yolu denedim acı oje, protez tırnak, bant, acı biber neler neler… fakat hiç birinde muvaffak olamamıştım. Şimdi gururla söylüyorum ben bu dertten kurtuldum şimdi upuzun ojeli çok güzel tırnaklarım var. Nasıl mı kurtuldum? hiçbir tedavi görmedim İrademle bu iş beyinde bitiyor. Bir manikür seti aldım tırnaklarıma hergün manikür yaptım. Tırnaklarım kısa çirkinde olsa hergün değişik renklerde oje sürdüm. Hergün internetten tırnaklarla ilgili yazılar okudum. ojeli uzun tırnakların resimlerine baktım. Aylarca eşimle tırnak sohbelteri yaptım (artık bıkmıştı. ) Ellerimi ağzıma götürmek istediğim anlarda yanımdan tırnak makasım ve törpüm eksik olmazdı ne yapacaksam onlarla yaptım. Bunu başarmak çok büyük bir övünç aslında tırnak yemeyenler bunu anlayamaz. Kendinize inanın ve gerçekten bırakmak için mücadele edin. çok zor ama başarabilirsiniz. Yalnız şunu da söyleyeyim sigara içmek gibi bu her an yeniden başlanabilir. Tekrar başlamamak için mücadeleyi bırakmamak gerekiyor.

 51. CANAN diyor ki:

  HİPNOZ NEDİR
  Dr. Muharrem KAYA
  hipnoz hipnozdur

  • ilayda diyor ki:

   merhaba ben illayda Bandırmalıyım burda hipnoz yapan kim var bilmiyorum belkide yoktur . bn hayatımda en fazla 15 kere tırnak kesmişimdir. tırnaklarımı artık uzatmak istiyorum biriniz irade demiş 5 günden fazla yemedim sonra bir başka gün hepsini bitirdim ellerim artık çok çirkinleşti bn hipnoz dışında bunu nası bırakabilirim lütfen söler misiniz. ve artık arkadaşlarımın yorumlarından da bıktım her yolu denedim acı işe yaramıo denedim
   Dr.Muharrem KAYA
   Bandırmada hipnoz yapan arkadaşlar var.internetten ulaşabilirsiniz.Tırnak yiyenler için ojeler var deneyebilirsiniz.

 52. deniz diyor ki:

  ben 13 yaşındayım 5 yaşından beri tırnaklarımı yiyorum geçen sene 6 ay bıraktımama yengemi görünce yeniden başladım ellerimi bantlladım eldiven giydim acı oje sürdüm takma tırnak taktım.ama yine de geçiremedim bir türlü bu dertten kurtulamıyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  bir de hipnoterapi yöntemini araştırın
  adınızı değiştirerek yazdığınız diğer yorumlarınızı sildim

 53. Sevim diyor ki:

  Merhaba ben 11 yaşındayım tırnağımı yiyorum ama bırakamıyorum ne yapmalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnoterapi dir

 54. derya diyor ki:

  Ben 13 yaşındayım tırnak yemeye 3-4 yaşlarında başladım.Abimden görüp başlamıştım.Şimdi bırakmak istiyorum çok denedim ama olmuyor,koruyucu oje ve hipnoz dışında ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  takma tırnak kullanabilirsiniz o lezzetsizdir 🙂

 55. zeynep diyor ki:

  ben 17 yaşındayım. küçüklüğümden beri sürekli tırnak yiyorum. bırakmak için bir çok yola başvurdum parmaklarımı bantaladım acı oje sürdüm vb şeyler denedim. bi ara unutmuştum fakat strese girince tekrar başladım. en kısa sürede nasıl bırakabilirim tavsiyeniz nedir ?? 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnoz dur.

 56. melissa diyor ki:

  ben 10 yaşındayım 1 yaşından beri tırnak yiyorum hipnoz dışında ne yapabilirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  acı solusyonlar var onları deneyebilrisiniz.

 57. Ahmet diyor ki:

  8 yaşından beri tırnaklarımı yiyorum herkes tarafından dışlanıyorum ailemle mutlu değilim psikolojik bi baskı var içimde kalp rahatsızlığım var herşeyden korkutuğum için stresimi tırnaklarımla alıyorum ama bırakmak istiyorum cunku sonuçlarının cok kotu olacağını tahmin ediyorum hipnoz falan deme bana hipnozla hiçbir yere varamyız boşuna bana hipnoz mipnoz deme bana adam gibi bilgi verin….!
  Dr.Muharrem KAYA
  sanırım haklısınız hipnozdan yararlanmak için belli bir zeka kapasitesi gerekiyor,anladığım kadarıyla hipnoz size uymaz.

  • kül diyor ki:

   Bu site çok iyiymiş başkalarının zeka kapasitesini görmeden yorumlayacak kadar hemde.Bu arada ne olursa hipnoz demişsiniz ayrı bir şüpheli davranmışsınız.
   Dr.Muharrem KAYA
   evet sizde zeka kapasitenizi çok iyi bir şekilde ortaya koymuşsunuz.bilimsel çalışmalardan yeterince haberiniz olsaydı kanser gibi ölümcül bir hastalığın bile,hipnozla kişinin savunma mekanizmalarını,moralini,tüm vücut mekanizmalarının düzenlenerek iyileşmesine ne kadar katkısı olduğunu bilirdiniz.hipnoz altında anesteziye gerek kalmadan doğumun ve ameliyatların ne kadar kolay yapılabildiğini bilir ve buraya saçma yorumlar yapmazdınız

 58. melek diyor ki:

  20 yasındaym cok aşırı sekılde tırnak yeme alıskanlıgm var oje ıle 2 ıl denedm ama yıne de acı acı yıyorm artk tırnak dıplerm agrıyo goruntuyu gectm agrı da verıyo bu hıpnoz olayı nasıl oluyo kı meslegm hemsıre ondan dolayı dha cok tıskınmeye basladm enfeksıyon hep…
  Dr.Muharrem KAYA
  en mantıklı ve kalıcı çözümdür
  yaşadığınız yerde yapan varmı araştırın

 59. hilal diyor ki:

  merhaba benim adım hilal.18 yaşındayım kendimi bildim bileni tırnak yeme alışkanlığım var ve toplum içince çok rahatsız oluyorum.ellerimi saklayacak yer arıyorum aile içi baskı yok ama vazgeçemiyorum.doktorlardan daha önce yardım aldım tedavi gördüm ama fayda etmedi.sizin önerilerinizle bu alışkanlığıma bir son vermek istiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnozdur,araştırın

 60. melek diyor ki:

  ya ben 9 yaşımdayım tırnak yiyorum tırnaklarım çok kötü.dışarda ellerimi cebime koyuyorum annemlerde baskı yapmıyor ama yeğenimden görmüştüm küçükken o zamandan beridir tırnak yiyorum 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnozla kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

 61. Özlem diyor ki:

  Ya ben 12 yaşındayım tırnak yiyorum ben çok utanıyorum Allah aşkına yardım edin çok zor. Durumdayım
  Dr.Muharrem KAYA
  buradan olsaydı yapayım derdim ama maalesef olmuyor
  araştırıp hipnoz yaptırıp kalıcı olarak kurtulun

 62. sena diyor ki:

  ben tırnak yiyorum.Ve bu yüzden tırnaklarım çok kötü ellerimi arkadaşlarım görmesin diye saklıyorum.ne olur bana yardım edin
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı çözüm hipnoz
  vildan özgül diye biri var araştırın

 63. gülbahar diyor ki:

  merhaba ben gülbahar 13 yaşındayım ve tırnak yiyorum bu alışkanlıktan vazfeçmek istiyorum ne yapabailirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnozdur
  vildan özgül bu konuda iyidir araştırın

 64. melis diyor ki:

  Ben tirnak yiyorum bu aliskanligi nasil biraka bilirim????? Bana yardimci olun ….
  Dr.Muharrem KAYA
  çeşitli acı sıvılar ama en iyisi hipnoz tedavisidir.

 65. bghgdfd diyor ki:

  ben tırnak yiyorum ve bu durumdan çok utanıyorum ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili tedavi hipnoz

  • taylan diyor ki:

   saolun ama işe yaramadı 🙁 :((
   Dr.Muharrem KAYA
   üzüldüm doğrusu,oysa başarısı çok yüksektir

 66. gul diyor ki:

  merhaba ben 21 yasindayim tirnak yeme aliskanligim var onu nasil biraka bilirim ve napmaliyim
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı tedavi hipnozdur

banteng