Medical Art

Yüzdeki kılcal damarların görünecek kadar kalınlaşıp belirgin hale gelmesi sonucu ortaya çıkan estetik bir sorundur.Ciddi bir hastalık değildir daha çok görüntü olarak kişiyi rahatsız eder, kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olur.Fasial telenjektazi denir.Oluşumunda bir çok sebep sayılmaktadır.

Yüzde kılcal damar çatlamsının sebepleri;

En sık sebep güneş ışınlarıdır;güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.

Aşırı sıcak;Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar.Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.

Kronik alkolizm;Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir.

Siroz;kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir.

Kılcal damar çatlamalarının tedavisi;

Uyanıkların ürettiği bitkisel ürünler yada kozmetik sektörünün ürettiği krem gibi şeyle bunların düzelmesinde hiçbir etki yapmaz ve aldatmadan öteye geçemez.Aspirinin bacaktaki kılcal damarların yenisini engelleyebileceği şeklinde görüşler olsa da bunu destekleyen bilimsel çalışma yoktur.Bunun dışında tedavi amaçlı kullanılan ilaç yoktur.

Gerçek tedavisi iki şekilde yapılabilir

1-Radyo frekansla tedavi;kıldan daha ince iğne ile damara girilir ve radyo enerjisi verilir.Cihar damara dokunduğu anda o damar sonsuza kadar yok olur.RF ile tedavi edilen kılcal damar çürümüş dişin çekilmesi gibi etki eder ve bir daha o damar olmaz ama nasıl dişin çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yeni kılcallar çıkabilir yada çıkmayabilir.Uygulama hafif bir acı verir.

2-Lazerle tedavi;Damarın daha koyu renkli olması üzerinden etkili olan bir yöntemdir,damar ışıkla ısınır ve yanar,seanslar halinde uygulanır.Damar içindeki akım hızına bağlı olarak 3-8 seans gerekebilir.Biraz ağrı olur azaltmak için lazer soğuk jelle uygulanır.

Ayrıntılı bilgi için konunun alındığı www.medicalart.com.tr ye bakabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yüzde kılcal damar çatlaması” Yazısında 2 Yorum

  1. Anonim diyor ki:

    LAZER OLDUM IZ KALDI
    Uzm.Dr.Muharrem KAYA
    ne kadar zaman geçtiği önemli

  2. arif şan diyor ki:

    benim yüzümde kendimi bildim bileli kılcar damar çatlakları var.ilk zamanlar şu anki kadar yoğun ve belirgin değillerdi varkat son 3 yıldır.çogalmayla birlikte daha fazla belirgin olmaya başladılar.çok rahatsızlık verici bişi olmaya başladı.tedavi olmak istiyorum.daha önce tedavi olan varsa olum lu yada olumsuz ne sonuç aldıysa mail adresim yazılı cvp larsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

kudanil