Toplumlarda sağlığa ayrılan bütçe artırıldıkça ortalama yaşam da uzuyor buna bağlı olarak ta toplumdaki yaşlı insan sayısında artış oluyor. İleri yaşlarda görülen Alzheimer hastalığı (tam karşılığı olmasa ve de biraz aşağılayıcı bir isim olsa da Türkçede bu hastalığa bunama, hastaya da bunak denir) rastlanma sıklığı da artıyor. Türkiye’deki yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte bu hastalığın görülme sıklığı da artıyor. Şöyle bir düşündüğümüzde etrafımızda bir veya birkaç hasta olduğunu fark ederiz.
Alzheimer Tedavisinde Yenilik?
Yeni yöntemde beyne direk müdahale ediliyor.İsviçre’li bilim adamları Alzheimer hastalığına neden olan sinirlerdeki zarar görmeyi engelleyen implant gibi yerleştirilen kapsül geliştirdiler.
Lozan Fedaral Politeknik okulu çalışanlarının araştırmasındaalzheimer tedavisinde yenilikler hastanın bağışıklık sistemini hastalığa karşı harekete geçiren implant capsül geliştirdi. Hastalığın beynin farklı alanlarında amiloid adlı proteinin birikmesiyle ortaya çıkması fikri en rağbet gören teoridir ve bilim çevrelerince kabul görmektedir. Bu proteinlerden oluşan plak denilen tabakalar nöronlara zarar verici etki gösteriyor ve zaman içinde hafızada zayıflama başlıyor. Yapılan çalışmalarda bu protein birikimi sonucu oluşan tabakalardan kurtulmanın en etkili yolunun bu yapılara karşı yok edici vücudun kendi savunma mekanizmalarını işaretleyerek yok etmesi sağlanmaktadır.
Çalışmada kullanılan 2.7 cm uzunluğunda 1.2 cm eninde bir cihazdır. Antikor denilen bu savunma hücrelerinin oluşturduğu maddenin üretimini artırmaktadır. İçerisine yerleştirilen hücreler daha spesifik antikor yaparak soruna çözüm getirmektedir. Deri altına yerleştirilen cihazın hayvan deneyleri yüz güldürücü sonuç alınabileceği yönündedir.
Kısa vadede insanlar üzerinde denenmesi beklenmese de Alzheimer tedavisinde devrim niteliğinde verilere ulaşmak ümit vermektedir. Her ne kadar hastadan çok hasta yakınlarına eziyet olsa da ileri yaş insanların en sorunlu hastalığıdır beyin fonksiyonlarının bu şekilde kaybı yanı bunamadır.

 

alzheimer tedavisinde yenilik

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Alzheimer Tedavisinde Yenilik” Yazısında Yorum Yok

kadal