Ameliyat sonrası ilk banyonun ne zaman yapılacağı bir çok faktöre bağlı olarak değişir bu sebeple en doğru zaman doktorun önerisine uymaktır.Genellikle 48 saat sonra dikişler kaynamış kabul edildiği için dren varlığı dışında bu kadar sürenin sonunda su değmesinin zararı olmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
Ameliyattan sonra banyoya başlama zamanını belirleyen faktörler;
* Doktorun statükocu olması,eski cerrahlar daha geç verir
* Ameliyat kesisi yanı sıra dren olması (boru konması)
* Hastanın bu konudaki hassasiyeti
* Yarada iltihap gelişmesi geciktirir
* Dikişlerin açılması
* Çok yerden kesi yapılmış olması
* Ameliyat yerinde kanama olması
Tüm bu faktörlere değişse de çağdaş fikirleri takip eden cerrahlar genellikle 2-3 gün sonra yıkanmanın zarar vermeyeceği tam tersi yaranın temizlenmesi ve havalanmasının iyileşmeyi hızlandıracağını düşünür.

ameliyatttan sonraKıl Dönmesi Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır
Uygulanan yönteme bağlı olarak çok değişir. Klasik kıl dönmesi ameliyatından sonra banyo 15 gün sonra verilirken mikro sinüsektomi ve diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarında yaralanma küçük olduğu için 3.gün banyo verilir. 3. günden sonra istenilen sıklıkta yıkanılabilir. Bir diğer avantaj da banyodan sonra pansuman önerilmez, kalçaların arasına kağıt havlu koyup nemini almak yeterli olur.

Basur Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır
Basur ameliyatının yapıldığı alan çok kirli bir alandır, pansumandan çok temizlik önerilir. İlk dışkılamadan hemen sonra banyo yapılabilir. Sürenin önemi yoktur, dışkılamayla işlemin yapıldığı yer kirleneceği için anüs bölgesini yıkamak doğru bir yaklaşım olur.

Ameliyatsız Varis Tedavisinde Banyo yapılabilir mi
Ameliyatsız varis tedavileri adından da anlaşılacağı gibi kesme dikme olmadığı için deri bütünlüğü korunur. Deride kesme veya dikiş olmadığı için banyoyu yasaklamak son derece gereksidir. Bandaj uygulandıysa bandaj söküldüğü anda bacaklar veya vücut yıkanabilir.

Ben Aldırma Sonrası Yıkanma
Burada da önemli olan hangi yöntemle alındığı önemlidir. Ameliyatla alındıysa ve dikiş atıldıysa su değdirmek için işlemi yapan doktorun onayı alınmalıdır. Genellikle dikiş alınana kadar su değdirilmemesi önerilir. Amaliyatla ben alma yöntemi artık pek uygulanmamaktadır. Ameliyatsız yöntemler olan radyo frekans, lazer, koter ve plazma yöntemlerinin ertesi gün su değmesinde sakınca yoktur. Yani yeni yöntemlerden sonra ertesi gün yıkanılabilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ameliyat sonrası banyo” Yazısında 11 Yorum

  1. murat dogtas says:

    Hocam ben apandisitten ameliyat oldum yaram enfeksiyon kapmisdi 1,5 ay oldu yara kabuk bagladi banyo yapabilirmiyim kabuga zarar verirmi
    Dr.Muharrem Kaya
    yapabilirsiniz

penyu