Makat çatlağı tedavisi için en sık yapılan ameliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi, sadece sfikterotomi de denir) ameliyatıdır.

LİS Ameliyatı

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır. Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir, kapalı yöntemde ise 1-2 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır. Doku içinde yapılan işlem aynıdır sadece kesilen deri miktarı farklıdır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemlerindendir. Kasın kesilmek yerine ilaçla (botoks) felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır, konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Gaz ve dışkı kaçırma ihtimali ne kadardır ?

anal fissür ameliyatı sonrası gaz dışkı kaçağıAmeliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Düşük ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur ve nerdeyse her hasta bu soruyu sorar.

 Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde yani proctoloji uzmanı yaptığında bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur. Genel ortalamada %1 den daha düşüktür. Makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır  ancak çok ciddi bir sorundur. Özellikle namaz kılan insanlar her vakit namazında abdestlerini yenilemek zorunda kalırlar ve bu durum onları huzursuz eder, bu kadar sık abdest alamnın verdiği zahmet yanı sıra abdest aldıktan sonra namaz kılana kadar “acaba yine kirlendi mi?” gibi soru işareti yaşarlar.

Gaz Dışkı Kaçırma Tedavisi

Ameliyat sonrası görülen kaçağın iki önemli nedeni vardır, biri kasın kesilmesine bağlı güç kaybı diğeri kesilen yerin oluşturduğu deformasyondur. Bu deformasyon alanı dolgu maddesi ile doldurulduğunda deforme alan düzelir ve kaçak ta düzelmiş olur. Ameliyatsız bir yöntemdir, kesme dikme yoktur basit bir enjeksiyonla dolgu yapılır. Dolgu geçici yapılabileceği gibi kişinin kendi yağ dokusundan hazırlanan kalıcı dolgu şeklinde de yapılabilir. Bir diğer yaklaşım ise dudağa yapılan geçici dolgudan yapıp alınan sonuca göre kalıcı dolgu yapmaktır. Bu konuda yetkin kişilerden hizmet almak akıllıca olur çünkü seyrek yapılan bir işlemdir ve tecrübe önemlidir.

 Botoxta kalıcı dışkı kaçırma ihtimali sıfırdır.

 Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?

 Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden  düzelebilir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir. Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır. Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir, ancak kası dikerek yapılan tedavinin başarısı düşüktür çünkü dikilecek kesilen kas kibrit çöpü kalınlığındadır.

 Vücutta kalıcı hasar oluşturduğu için bu ameliyat gelişmiş ülkelerin bir çoğunda yapılmamakta onun yerine rutin botox enjeksiyonu yapılmaktadır.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ameliyat sonrası gaz dışkı kaçırma” Yazısında 20 Yorum

 1. Hakan says:

  hocam merhaba 10 gün önce makat çatlağı ameliyatı oldum bölgede büyük bir hapse oluştu ve sürekli sarı renkte akıntı oluyor ve farkında olmadan ufak bir dışkı kaçırma oluyor acaba geçicimi rica etsem beni aydınlatırmısınız bu konuda beni çok rahatsız ediyor.
  Dr.Muharrem Kaya
  apse dikkatli tedavi edilmeli,fistül oluşabilir.ne yazık ki makat çatlağı ameliyatları sonrası gaz ve dışkı kaçırma görülebiliyor.inş kalıcı olmaz,6-8 ayda belli olur kalıcı olup olmadığı

 2. Melis says:

  Hocam merhaba, ben 5 ay önce tromboze hemoroid ameliyatı oldum. 6 gün sonra da şiddetli kanama nedeniyle tekrar ameliyata alındım. En son olarak da 3 ay önce bölgede fistül değil ancak cepçik oluştuğunu söyledi doktor. Basit fistül gibiydi. Bunun için de tekrar ameliyat oldum. Şuan o bölgede boşluk var, alttan doku gelmesi gerekiyormuş. Ancak son operasyondan sonra, her büyük tuvalet sonrasında dışkı sızıntısı oluyor ve birkaç saat sürüyor. Bu durum psikolojik olarak beni çok etkiledi. Diyetime ve tuvalet düzenime çok dikkat ediyorum. Günde 1 kez sabahları kahvaltı sonrası tuvalet düzenim oturdu. Nadiren 2. de olabiliyor. Bu durum zamanla düzelir mi? Fikrinizi almak istiyorum..
  Dr.Muharrem Kaya
  bu konuda ideaklinik Bakırköy şubesinden Op.Dr.Atilla Kaya ile görüşebilirsiniz

 3. Muhsin says:

  Mrb hocam ben makat çatlagı ve basur ameliyatı oldum makatın dışında da sarkma vardı sarkma lazer ile alındı şimdi o sarkmanın olduğu yerden sarı renkli bi akıntı geliyo ve arada çok küçük dışkı geliyo ameliyat olalı 3 gün oldu lazerli ameliyattı dışkı kaçırma düzelir mi yada o akıntı çok teşekkür ederim en bilgileriniz için
  Dr.Muharrem Kaya
  apse ve fistül oluşmuş olabilir.doktorunuza görünün

 4. Malum says:

  Mrb hocam bende hemeroid ve çatlat ameliyatı oldum lazer le ameliyat yapıldı bu durumda da gaz veya dışkı kaçırma olabilir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  olması beklenmez

 5. Berrin says:

  Merhaba hocam benim 4.5 yaşında oğlum war gaytasini yapamıyordu 4 aylıkken farkettik doktora götürdük ve makatta darlık olduğunu söylediler iki günde bir dilatatörle genişletme yapıyorlardı fayda etmedi 2sene önce ameliyat oldu şimdi sürekli magnesie calcinee adında ilaç kullaniyoruz çocuğum gaytasini kaçırıyor n yapmam lazim.
  Dr.Muharrem Kaya
  kabızlık yoksa magnesie calsine i kesin.o zaman kaçırmayabilir.ama kabızlık varsa geçirdiği ameliyata bağlı dışkı tutamama olabilir

 6. iyi gunler hocam 7 gun once lazer ile hemoroid ameliyati oldum 4 adet meme oldugunu ve yumurta buyuklugunde ve alindigi soylendi. suan akinti oluyor iltahap seklinde ve wc den sonra agrilarim oluyor cok fazlada diskilanma oluyor. agrilar icin dikloran inne yaptirinca cok rahat oluyorum. gunde 2 -3 ltre su corba salata tuketiyorum bu sancilardan nasil kurtulurum.
  Dr.Muharrem Kaya
  ılık oturma banyosu ve anestol pomat ve ağrı kesici kullanabilirsiniz

 7. Hocam ben 2 3 gün önce ameliyat oldum basur ameliyatı bende gaz diski kaçırma oluyor tutamıyor normalmi yoksa bi öneriniz varmı
  Dr.Muharrem Kaya
  normal kabul edilir.daha sonra kendiliğinden düzelmesi beklenir

  • Hocam şimdi 8 gün oldu diski kaçırması yok gaz kacirmasi var sizce iyimi
   Dr.Muharrem Kaya
   21 gün kadar olabilir.normal

 8. Hocam merhaba 5 gün önce ameliyat oldum ama büyük abdestim çok sık geliyor haliyle kanamada oluyor bu durumdan nasıl kurtulabilirim şimdiden teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,yoksa iyileşme süreci uzar.

 9. Erhan says:

  Hocam 5 ay önce anal fissür ameliyatı oldum , akıntı ve kötü koku beni çok rahatsız ediyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm

badak