Bacak varislerinin tedavisi uzun yıllardır ameliyatla tedavi edilmekteydi,son yıllarda tedavi için geliştirilen yeni teknolojik cihazlar sayesinde varisin ameliyatsız tedavisi giderek azalmakta ve teknolojiyle ameliyatsız varis tedavisi yapan klinik sayısı giderek artmaktadır.

Uzun yıllardır ameliyatla tedavi edilen varis,ameliyat sonrası 4 ay varis çorabı giyme zorunluluğu ve 2 ay yatak istirahati gerektirmesi sebebiyle son yıllarda yerini ameliyatsız tedavi yöntemlerine bırakmıştır.

Varis tedavisinde kullanılan lazer , radyo frekans,köpük tedavisi,ilaçla kurutma (skleroterapi) ve köpük tedavisi gibi çağdaş ameliyatsız yöntemlerle çok daha kolay ve risksiz bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin en önemli avantajı;hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir.Özellikle bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.

Lazer ile varis tedavisi

   Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal varis tedavisinde kullanılmaktadır.Kılcal varis ciddi bir hastalık değildir,genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasada özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun omamaktadır.Kılcal varis tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.

   Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmayıda engeller.

   Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir.Kılcal varis tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal varis için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur başka bölgelerden tekrar kılcal varis olma ihtimali azdır.

Lazerin üstünlükleri

-Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.

-İstirahat gerektirmez,tedavi süresince hasta işine devam eder

-Hiç iz bırakmaz

-Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.

-Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.

-Kıl kökleride etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

-Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

Köpükle varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla varisi kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır.Köpükle varis tedavisinde hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen varis şeklini almış damar sonsuza kadar kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis olmaz.

Köpük tedavisinin avantajları

-Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislerede rahatlıkla uygulanabilir.

-Oluşabilecek leke miktarı azalır.

-Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.

-Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

-Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

-Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.

-İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

-Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi

İnce (Kılcal) ve orta (retiküler) varislerin tümünün tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur,bir varis için tek seans genellikle yeterli olmaktadır,seyrek olarak 2.seans gerekebilir.

RF tedavisinin üstünlükleri

-Uygulama kolaydır

-Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır

-Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz

-Etkisi uygulama anında görülür

-Tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur

-Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir

Ameliyatsız varis tedavilerin ortak özelliği ayaktan uygulanabilir,iz kalmaz,iş gücü kaybı olmaz,daha ekonomiktir,tekrar ihtimali ameliyata kıyasla çok daha azdır.Kalınlığı1 mmile25 mmarasındaki tüm varisler tedavi edilebilir.

Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla alınamayacak kadar ince varislerde tedavi edilebilir.

Toplar damar genişlemeniz varsa tedaviye karar vermeden önce ayrıntılı araştırma yapmalısınız.

Varis masajı nasıl yapılır

Masaj bir çok hastalık gibi variste de rahatlatıcı etki yapar. Nerdeyse bütün ağrılı hastalıklarda masaj önerilir ve uygulanır hatta ağrılı durumlar dışında yorgunluk için de uygulanır.Masaj dendiğinde daha çok bacak şikayetleri akla gelir bunların çoğu kas kaynaklı ağrılardır ancak toplar damar hastalıklarında da hastalarda ciddi şikayet olabilmektedir.

Varisten kaynaklanan ağrı, sızı, kramp, yanma, şişlik gibi şikayetleri hafifletmek yada tedavi amacıyla masaj uygulanabilir.Her ne kadar hastalığı tedavi etmese de şikayetlerde azalma ve hastada rahatlama sağlar.

Varisten kaynaklanan şikayetleri tedavi etmek amaçlı masaj kas ağrısı veya yorgunluk için uygulanandan farklıdır.Temel sorundan biri de damardan sıvı sızması sonucu ortaya çıkan şişliğin azaltılmasına da yardımcı olmalıdır.Buna lenf drenajı da denmektedir.

Varis için uygulanacak masaj bacakların aşağıdan yukarı doğru sıvazlanması şeklinde yapılır.Bu sıvazlama hareketi bacağı hafif kavrar şekilde yapılmalıdır,hareketlerin daha rahat yapılabilmesi için çeşitli yağlı kremler kullanılabilir.Bu kremlerin varis kremi adı altında çıkarılan gereksiz kremlerden olması gerekmez,herhangi bir krem aynı amaçla kullanılabilir.

Flebit denilen genişlemiş damarın iltihaplandığı dönemde ağrı çok şiddetli olsa da masaj asla önerilmez,yine benzer şekilde derin ven trombozu da masaj yapılmasına engel durumdur.Gerek flebitte gerekse derin damarların tıkalı olduğu durumlarda masaj pıhtının kopup akciğere gitmesine sebep olabilir ki bu hayati bir durumdur.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ameliyatsız varis tedavileri” Yazısında 2 Yorum

 1. Erol says:

  8 mm genişliğinde bir varis o bırakmadan geçebilir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  evet ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirse iz bırakmadan geçer.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 2. SEÇİL BEYDİLLİ says:

  31 yaşındayım .Varisilerim var Bacaklarımda zaman zaman acı hissediyorum.
  Tedavi olmayı düşünüyorum;kalıcı kurtulmak istiyorum varislerden lazerle tedavi mi önerir siniz yoksa köpüklü varis tedavisi mi önerirsiniz.
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  yöntem seçimi varisin genişliğine göre seçilir.köpükle tedavi edilmesi gereken lazer kullanılamaz

siput