Gün geçmiyor ki insan sağlığı için yeni bir teknoloji icat edilmesin. Eskiden anüs bölgesi hastalıkları rektal tuşe denilen parmak muayenesiyle yapılırdı ama muayene hep eksik kalırdı çünkü parmağın hissedemediği sorunlar tespit edilemezdi. Zaman içerisinde basit bir teknoloji eklendi ve bölge hastalıklarının teşhisinde rutin kullanıma giren anoskop muayenesi devreye girdi. Anoskpi sayesinde parmakla hissedilemeyen sorunlar da görünebilir hale geldi.
Makat bölgesi hastalıklarının teşhisinde devrim niteliğinde olan kamerayla görüntüleme teknolojisi gelişti.

Anal Endoskopi

İzmir anal endoskopi yapan yer olarak Op.Dr.Demet Ağras tarafından yapılmaktadır. Bölge hastalıklarının daha doğru tespitine yarayan yüksek çözünülürlüklü kamera aracılığıyla 30 kata kadar büyüterek gözle görmeyi sağlayan video görüntüsü elde etmeyi ve fotoğraf almayı sağlayan kamera, ışık kaynağı ve monitörden oluşan bir teşhis aracıdır. Bölge hastalıklarının tespiti için olmazsa olmaz bir uygulamadır. Proctoloji uzmanının sağ kolu denilebilecek kadar gereklidir ve hastaların internetten bilgilenmesi sayesinde daha çok sorgulaması sayesinde giderek yaygınlaşmaktadır.
anal-endoskopiAnal Video Endoskopi Nasıl Yapılır
Hiçbir hazırlığa gerek duyulmadan, uyutma ya da uyuşturma yapmadan 1-3 dakikada kolaylıkla yapılabilir. Ağrı acı olması beklenmez. Hastanın uygulama öncesi tuvalete gitmesi sağlanır, rektumda dışkı varsa basitçe libalax kullanarak temizlenir ve sonra uygulanır. İşlem hastanın en rahat ettiği pozisyonda yapılabilir. her ne kadar yaygın bir şekilde secdeye varır pozisyonda yapılsa da ( tercihin asıl sebebi bu pozisyonda görüntünün en iyi elde edilebilmesidir) hasta yan yatarken de yapılabilir. Zorluğu sebebiyle özellikle erkek cerrah muayene olmaya utanan hastalar için bu işe özel yapılmış kullan at şortlar kullanılabilse de çok pratik değildir yine az veya çok bölgenin açılması gerekir.
Anal Endoskop Ne İşe Yarar
Yukarıda bahsedildiği gibi doktorun teşhisine yarar ancak bunun yanı sıra;
Hastanın kendi hastalığını gözüyle görmesini
Bu görüntüyü saklayabilmeyi
Doktorun yanılması ihtimaline karşı kullanabilmeyi
Olmayan hastalığın varmış gibi ifade edilmesini engellemeyi
Tedavi sonrası durumun öncesiyle kıyaslanabilmesini sağlar
Anüs Endoskopisi İle Teşhis Edilen Hastalıklar;
Bu hastalıkların teşhisi konduğu gibi derecelendirmesi de yapılır
Dış hemoroidler (dış basur)
İç hemoroidler (iç basur)
Fissür (makat çatlağı – yırtığı)
Polip (o alanda ve bağırsağın sonunda et beni gibi çıkıntılar)
Fistül (özellikle komplike fistüllerin iç ağzının görüntülenmesi çok önemlidir)
Kondilom diğer adıyla siğil (sadece dışarıda değil bağırsakta da varsa mutlaka görüntülenmeli ve tedavisi yapılmalıdır yoksa içerdekiler ilerlemeye devam eder)
Soliter rektal ülser (bağırsağın sonunda yüzeysel yara olması)
Rektal apse
Kolitis ülseroza (ülseratif kolit)
Proktit
Mayasıl (dermatit)
Makatta pıhtı toplanması (hematom)
Anal Endoskopi Nerede Yaptırılır
Bölge hastalıkları konusunda uzmanlaşmış proctoloji uzmanlarının yaygın olarak kullandığı bir cihazdır. Proctoloji genel cerrahi uzmanlık alanının bir üst dalıdır ve spesifik olarak sadece makat bölgesi hastalıklarının (kıl dönmesi, hemodoir,fissür, fistül, polip, kondilom vs) tanı ve tedavileriyle ilgilenmektedir.
Anüs bölgenizde herhangi bir rahatsızlığınız varsa basit bir parmak muayenesi ile konulan teşhisi teknoloji kullanan bir uzmana onaylattıktan sonra size önerilen tedaviye razı olun. Çünkü bu bölgenin hastalıklarını hastanın kendisi göremez ve yakınlarından da hizmet alamaz. Buna bağlı olarak doktorun her söylediğini kabul etmek gibi bir durumla karşı karşıya kalır. Kendinize bir iyilik yapın hastalığınızı kendiniz de görerek emin olduktan sonra tedavinizi planlayın.
Anal Endoskopi Fiyatı
Benzer uygulamalar olan kolonoskopi, rektoskopi veya sigmoidoskopi gibi görüntüleme aletlerine kıyasla çok daha ekonomik ücretlere yapılmaktadır. Eğer sizden daha fazla istendi ise o sayıları 100 TL gibi makul bir ücret karşılığı yaptırabilmeniz beklenir.

Anal Endoskopi Yapılan hastaneler

Genellikle bölge hastalıklarına özel çalışan uzmanların muayene odalarında bulunur ama internette tespit edebildiğim adresleri zamanla ekleyeceğim

Makat Endoskopisi

Yarı Türkçe yarı ingilizce de olsa alışıldık kelime olduğu için Türkçeye bu şekilde yerleşmiştir, aynı teknolojiyi ifade eden tanımlamadır. Farkı markalar farklı isimler kullanbilmektedir.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal Endoskopi” Yazısında Yorum Yok

badak