Anal fissür bir tür iyileşmeyen yaradır ancak burada sorun yaranın iyileşme yeteneğinin veya yara bakımının yetersiz yapılması değil, bölge kaslarının çok kasılması sebebiyle yara bölgesine yeterli kan gidememesi ve iyi beslenememesidir. Yani iyileşmeyi engelleyen şey kasın fazla kasılmasıdır. Durum böyle olunca direk yara bakımı yapmak sorunun çözümü için yetersiz kalır.
Gerek eczanede satılan ilaçlar, gerek çok daha etkili botoxla ve gerekse ameliyatta yapılmaya çalışılan tek şey kasılan bu kası gevşetmektir. Bölgesel olarak kullanılan rectomer yarayı iyileştirici değil kası gevşetici bir pomaddır. Yine benzer şekilde her hastaya önerilen sıcak su oturma banyosu gibi uygulamalar da yine anüsün rahatlaması ve ağrının azaltılması içindir.
Anal Fissür Bitkisel Tedavi
Ciddi düzeyde etkili bir bitkisel ilaç yoktur, hazırlanmış paket olarak sunulan bitkisel ilaçların hepsi piyasayı vurmak için üretilmiş ve hiçbir olumlu etkisi olmayan ürünlerdir. Daha çok evde hastanın kendisinin hazırlayabileceği ve uygulayabileceği ürünler tercih edilir çünkü bunlar daha etkilidir. Adı fissür çağrıştıran tablet veye bölgesel ürünlere boşa para harcamak yerine daha etkili ev içi hazırlanan ürünler tercih edilir.
Karanfil;
Karanfilin kas gevşetici ve rahatlatıcı etkisinden yararlanılır. Bölgesel uyuşturucu etkisi olsa da çok etkili değildir. Bitkisel uygulamalar içinde en iyisidir. Karanfil çay gibi demlikte demlenir, 3 litre kadar hafif can yakacak kadar sıcak suya bir fincan konur, tuvalete girmeden hemen önce ve tuvaletten çıkacakken suyun içine oturma şeklinde yeniden uygulanır. Karanfil çayı karıştırılmış sıcak suya 4-5 dakika oturmak yeterlidir. Bu şekilde hem dışkılarken çekline acı azalır hem de dışkılamadan sonra devam eden ağrı azalır. Şikayetlerde azalma sağlaması etkili olabileceğini gösterir, devam edilmelidir. Özellikle dışkılama sonrası ağrı azalıyorsa bu iyileşeceğine işaret eder.
Zeytinyağı
Yumuşatma etkisi vardır,yemekte kullanılan formu dışkılamadan önce ve hemen sonra anüs etrafına ve özellikle içine parmak yardımıyla bolca sürülür. Kasları gevşetmez, çatlağın havayla temasını azaltarak acıyı azaltır, diğer taraftan dışkıyla yaranın karşılaşma miktarını azalarak iyileşmenin önünü açabilir. Günde bir fincan zeytin yağı kabızlığı engelleyerek te etki eder.
Kantaron Yağı Sürmek
Yara iyileşmesini hızlandırıcı etkisi olduğu yönünde bilgiler vardır. Yine yaranın yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturması da etkili olmasını sağlar.
Tüm bu bitkisel ürülerin biri veya birden fazlası aynı dönemde uygulanabilir ancak kesinlikle kabızlığın önüne geçilmelidir. Hatta iyileşme olursa sonraki dönemde de kabız kalınmamalıdır yoksa ilk kabızlıkta fissür yeniden oluşur.
Sinameki Otu
Direk etkili değildir, kabızlığı engelleyerek iyileşmeye katkı sağlar. Dozu iyi ayarlanmalıdır çünkü fazla alınırsa yoğun ishale neden olarak hastalığın iyileşmesini geciktirir. Sinameki otunun tablet şeklinde hasırlanmış ilaç formları da (bekunis tablet) vardır.
Fissür tedavisi için önerdiğimiz bu tedaviler başarısı düşük uygulamalardır ancak 5-10 gün denemekte yarar vardır, düşük bir ihtimal de olsa önemli bir avantaj sağlanmış olur. Özellikle ameliyatta bir kasın kesilerek feda edildiği düşünülürse avantaj daha anlamlı hale gelmektedir. Fissür tedavisini bu kadar süre geciktirmenin bir önemi yoktur.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal Fissür Bitkisel Tedavi” Yazısında Yorum Yok

banteng