Anal fissür (makat çatlağı) de iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.

1-Makat kaslarında kasılma (spazm-kramp girmesi)

2-Kısmen çatlaktan daha çok kas spazmından kaynaklanan ağrı

Gerek ameliyatta,gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır.Bitkisel tedavilerde de amaç bu olmalıdır.Oluşan kas spazmının ağrısı ağrı kesicilere cevap vermeyen bir ağrıdır.

Anal fissür (Makat yırtığı) de önerilen bitkisel tedaviler

-Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir.Bunun için bol sebze meyve yenmeli,ekmek kepekli olandan tüketilmeli,kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.Kabızlık engellenmeden fisssür tedavisi neredeyse mümkün değildir,diğer taraftan fissür düzeldikten sonra kabızlık yine engellenmelidir çünkü iyileştikten sonra kabız kalınması halinde hastalık % 85 ihtimalle yeniden olur.

-Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur.Papatya çayı hazırlayıp oturlacak suyun içine 1-2 fincan koymak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

   Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir

 Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.

Bu şekilde bitkisel anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 30 civarı olabilmektedir ki bu oldukça yüksek bir başarıdır,müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı daha düşüktür.

Makat çatlağı kronikleştiyse bu uygulamalarla zaman kaybetmeden ameliyat veya botox yaptırılmalıdır.Bir çok avantajı sebebiyle kapalı makat çatlağı ameliyatı tercih edilmelidir.

.

Makattaki çatlağın görünümü (şematik)

makat çatlağı bitkisel tedavisi

.

anal fissür bitkisel tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal fissür bitkisel tedavisi” Yazısında 7 Yorum

 1. Murat g says:

  Doktor bey bende anal fissur var doktora gittim rectoderm krem verdi gunde 2 kez suruyorum 6 gun oldu tedavi edermi bilmiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetleriniz yeni başladı ise beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz tedavi eder

 2. Hakan says:

  Merhaba hocam bende çatlak var 6/8 ay arası dr kontrolünde ilaç tedavisi gördüm eğer büyük abdesti mi yapmassam sorun olmuyor yaptıktan sonrası ise kaşıntı yanma içerde şişkinlik bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  Yan etkisi rahatsız etmezse rectoderm merhem kullanın

 3. Yasemin says:

  Benim 2-3 aydan beri var ve hiç doktora gitmedim.Ağrı ve kanama çok fazla.Bitkisel yollarla geçer mi yoksa doktora mı gitmeliyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  kanama varsa en azından geciktirmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.altında yatan kötü bir nedende olabilir

 4. Yaralı aslan says:

  Zeytinyağı kullanın. İlaçlar fasa fiso. Makatiniza mümkün olacak şekilde içe doğru sürün. Yağsız kalmasın. Gunde 2 -3 sefer tekrarlayın. Hem yumuşatır hem de çıkışta kolaylık sağlar. Ayrıca sabahları aç karna yarım çay bardağı için. Birazda sıcak su banyosu yaparsanız geçer. Hee birde KABİZ KALMAYIN!

 5. Ege says:

  3 yasinda ki oglum da makat catlagi var ilaç kullaniyoruz suan ama canı aciyacak diye tuvaletini yapmiyor fİTO diye bi krem kullaniyoruz onerebilecexiniz başka bişey var mı çok zor Allah bu durumda olanlara yardım etsin
  Dr Muharrem Kaya
  Rectoderm ve anestol gibi daha etkili ilaçlar var hatta botox enjeksiyonu çok daha etkilidir ama bunu çocuk cerrahi uzmanıyla görüşmelisiniz.

 6. Gulseher says:

  Bende makat çatlaklik olmuş ve doktara gittim ilaç aldım kullandım biraz iyi oldu yine çıktı ve çok kötüyüm ne yapabilirim
  Dr Muharrem Kaya
  botoxla tedavi olabilir,beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz.

 7. mehmet says:

  benim götümde apse büyügüüü ne yap kerikeyorr yardımcı olurmusuznuz
  Dr.Muharrem KAYA
  bir an önce boşalttırmalısınız

kambing