Anal hematom ( makat bölgesinde pıhtı toplanması );Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.

Anal hematom neden oluşura ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal hematom nasıl anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır.Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur.Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder.Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir.Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz. https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html
http://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal hematom” Yazısında 14 Yorum

 1. Berk says:

  Hocam 2 gün önce kabızlık vardı tovalete çıktım ancak ertesi sabah anüsün etrafında bezelye büyüklüğünde mor büyük bir şişlik çıktı çok ağrı ve sancı yapıyor ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.açtırırsan ağrısı hemen geçer ve iyileşme sürecine girer ama kendi haline iyileşmesi uzun sürebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarına dikkat et.

 2. Emre says:

  Hocam merhaba gecen hafta persembeden beri procto krem kullaniyorum anal hematom var farkettimm ancak ucundaa mavimsii bir doku olusmus agri acı yokk suan da küçük zaten kendiliginden ne zaman geçer sag tarafimda tekk bir tanee iliskidee zarar verebilirmii şişlik geri donüs yaparsaniz sevinirim iyi gunler
  Dr.Muharrem Kaya
  kendiliğinden iyileşme uzun. sürebilir.yinede muayene ile değerlendirilmeli,ağrı olmaması kondilomuda düşündürüyor.ilişkide şikayetlerin artmasına neden olabilir.

 3. Mustafa says:

  Hocam tekrar bi soru daha sorcam . O fasulye büyüklüğündeki şişlik geçti ama şuanda küçük 4 5 tane şişlik okur hafif kaşıntı var 14 martta sorunumu size yazmıştım şuan değişiklik gösterdi.
  Dr.Muharrem Kaya
  muayene olmalısın,kondilom olabilir

 4. Sefa says:

  Hocam external hemoroidim var daflon 500 mg kullandım ve makatta akıntı ve koku oldu neden olur hocam sıkıntı yaratırmı saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  anüsün tam kapanmasını engellediği için akıntı ve kokuya neden olur.tedavi olmalısınız

ikan