Anuflex Merhem makat çatlağı diğer adıyla anal fissür tedavisi için geliştirilmiş, içeriğinde bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bitkisel aktifler bulunmaktadır. İçerdiği bitkisel özler ve bitkisel yağlar farklı yolla etkili olmaktadır. Bu etkilerinin nasıl oluştuğu konusunda bir çok bilimsel çalışma yayınlanmıştır. Alternatifi beşeri ürün rectodermde görülen yan etkiler yaşanmadan güvenle kullanılabilir.
Fissür tedavisi için hangi ilacı kullanırsanız kullanın ya da hangi yöntemi (botox, ameliyat vs) seçerseniz seçin kesinlikle kabızlığı engellemelisiniz.

Anuflex Merhem

Yukarda bahsedildiği gibi bitki özleri ve yağlarıyla oluşturulmuş bir ilaçtır. Ağrılıklı olarak makat çatlağı tedavisinde kullanılmakla beraber diğer anüs bölgesi hastalıkları olan hemoroid, tromboze hemoroid, anal hematomda da şikayetleri azaltmak için kullanılabilir. Tabi ki fissür dışındaki sorunların çözümünde kullanmadan önce doktorunuza kesin teşhis koydurmalısınız çünkü erken müdahalenin önemli olduğu apse gibi durumlarla karşı karşıya olabilirsiniz.
Üretici resmi satış sitesi http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem

Anuflex Merhem Etkileri

Makat kaslarında gevşeme ve rahatlama;
Bilindiği üzere çatlağın iyileşmemesinin nedeni anal kasların aşırı kasılması sonucu çatlağın olduğu bölgeye yeterli kan gidemez ve iyileşemez. Yine bu kasların kontrolsüz kasılması yani kasa kramp girmesi tuvaletten sonra saatlerce ağrıya neden olur. Aynısafa otunda makat kaslarını gevşeten maddeler kasın gevşemesine, çatlağın iyileşmesinin yolunu açar. Kasların gevşetilmesi dışkılamadan sonra gelen ağrıyı da azaltır. Gerek ameliyatta gerekse botox tedavisinde tek amaç bu kasları gevşetmektir.

Tuvalette Acının Azaltılması
Fissür hastalarının hepsinin “dışkılarken cam çiziyormuş gibi oluyor” şeklinde tanımladığı acıyı azaltır. Karanfil yağı bilinen en etkili bölgesel uyuşturucudur. Sıklıkla lokantalarda kasada tabakta bulundurulan bu bitkiyi ağzınıza aldığınızda bu uyuşturma etkisini hissedebilirsiniz. Anuflex dışkılamadan birkaç dakika önce makatın içine doğru sürülürse bu uyuşturma etkisi sayesinde daha az acı hissedilir.

Fissürün İyileştirilmesi
İçeriğindeki kantoron yağı bitkisel ürünler arasında en iyi yara iyileştirme etkisine sahiptir. Yarayı iyileştirmesi etkisi yanı sıra çatlağın zemininde tabaka oluşturarak dışkıyla yara arasında bariyer etkisi görür. Dışkıyla az bulaşan yara daha erken iyileşir.

Şişliğin Azaltılması
Fissür bir tür yaradır ve yaranın etrafında ödem olur, bu ödem ağrı şikayetinin artmasına neden olur. Herbal kortizon da denilen meyan kökü özü kortizona benzer etkisi ile ödemi yani şişliği azaltır. Meyan kökü özünün mikrop öldürücü etkisi de vardır. Diğer taraftan anal fissür hastalarının % 70 inde görülen kaşıntı şikayetini de iyileştirir.

Hemoroidlere Etkisi
Fissürde sıklıkla hemoroid de hastalığa eşlik eder. Damarları büzüştürücü etkiye sahip at kestanesi özü neredeyse her hemoroid ve varis ilacında bulunmaktadır. Anuflex Merhemdeki at kestanesi özü de bu amaçla eklenmiştir. Memelerin kısmen küçülmesini sağlayabilir. Diğer taraftan karanfil yağının bölgesel uyuşturucu etkisi hemoroidden kaynaklanan ağrının azalmasını sağlar.

Anuflex Merhem Yan Etkileri
Diğer makat çatlağı merhemlerinde ilacı bıraktırmaya neden olacak düzeylerde baş ağrısı, tansiyon düşmesi görülebilirken Anuflexte böyle yan etkiler görülmez. Belirlenmiş bir yan etkisi yoktur. Emziren anneler dahil her yaş insanda güvenle kullanılabilir. Hamilelerde kullanımı konusunda tereddütle yaklaşmak akıllıca olur.

Anuflex Nasıl Kullanılır
Bu tür ürünlerde farklı doktor ve eczacıların önerileri fark edebilmektedir ancak hastalığın oluşturduğu şikayetlerin oluşma nedeni, ilacın etkisi ile birlikte düşünüldüğünde şu şekilde kullanımı en akla yakın gibi görünmektedir.
Dışkılama öncesi anüsün içine serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülüp 3-5 dakika beklemek uyuşturma etkisi sayesinde dışkılarken çekilecek acının miktarını azaltır. Tuvalet ihtiyacı giderilip tahretlendikten sonra yine serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar ilaç anüsün içine sürülmelidir. Uygulama da tuvalet sonrası kaslarda kasılmayı azaltarak hem ağrıyı azaltır hem de iyileşmeyi hızlandırır. İlacı uygulamadan birkaç dakika önce yani tuvaletin girişinde ve bitişinde kısa süreli (3-4 dakika) kadar sıcak su oturma banyosu elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyecektir. Kullanım sıklığı dışkılama sıklığı kadar olmalıdır. Günde bir defa tuvalete gidiliyorsa bir defa, üc defa gidiliyorsa 3 defa kullanılabilir. Kullanım süresi klinik bulgulara bağlıdır, 2 haftada ciddi düzelme olması beklenir. Kısmi düzelme elde edildiyse tedaviye devam edilebilir ancak küçük bir ihtimalle etkisi yetersiz kalabilir bu durumda iki haftadan daha fazla ısrar etmeye gerek yoktur, botox veya ameliyat yaptırılabilir.

 Anuflex Kullananlar
İlk uygulamada bile kısmi rahatlamayı hissederler ancak canı çok tatlı kişiler acı bir süre daha acı duymaya devam edebilirler. Büyük ihtimalle hastalıktan kalıcı olarak kurtulurlar. Çatlak tam iyileştikten sonra kabızlık engellenmelidir, nasıl hiç hasta olmayan kişiler de kabız kaldığında fissüre yakalanabilirse bu ilaçla iyileşenler için de geçerli bir durumdur. Kabızlığı engellemek için sitede ilgili sayfalara bakabilirsiniz ama özetle şunları yazabilirim; sebze meyve çok tüketin, ekmeği kepekli ekmek olarak tüketin, su tüketimini artırın, akşamları kayısı veya bildiğiniz gıdalardan tüketin. Kabızlık hastalığın oluşmasında, kronikleşmesinde ve tedaviden sonra tekrar ortaya çıkmasında en önemli sebeptir. Tuvaletinize bir alışkanlık geliştirin her gün tercihen kahbaltı sonrası büyük tuvaletinizi yapın.

Anuflex Fiyatı
Halihazırda internette satış fiyatlarını göremediğim için ekleyemedim. Ancak alternatifi olan Rectoderm merheme kıyasla daha ekonomik olması beklenebilir. Böyle düşünmemin sebebi şu; Rectoderm ile aynı içeriği sahip eczanede yapılan ilacın satış fiyatı Rectodermin yarı fiyatına hatta daha uygun fiyatlara satılabiliyor. Rectoderm merhem fiyatları yarısı kadar olursa makul olur. Satışı başlarsa buraya da yazarım.

Anuflex Merhem Satış
Öyle sanıyorum ki klinik çalışmaları tamamlanmamış olduğu için halihazırda satış sitesi ya da eczane göremedim. Satışı başlarsa sayfaya eklerim. Üretici firma http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem

Anuflex İçeriği
Aşağıdaki bitkilerin aktif özleri kullanılmıştır
Meyan kökü
Aynısafa
Sarı kantaron
Karanfil
İyileşmede daha önemsiz bitkisel içerikler kutu üzerinden okunabilir.