Pahalı nitrogliserinli ilaçların yan etkilerinden arındırılmış ve daha ekonomik bir ilaç olması sebebiyle biraz ayrıntı yazayım dedim. Çok sayıda olmasa da önerdiğim her hastadan olumlu geri dönüş görmem sebebiyle ürün incelemesi için bir sayfa ayırdım.
Anuflex Merhem makat çatlağı diğer adıyla anal fissür tedavisi için geliştirilmiş, içeriğinde bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bitkisel aktifler bulunmaktadır. İçerdiği bitkisel özler ve bitkisel yağlar farklı yolla etkili olmaktadır.
Bu etkilerinin nasıl oluştuğu konusunda bir çok bilimsel çalışma yayınlanmıştır. Alternatifi beşeri ürün rectodermde görülen yan etkiler yaşanmadan güvenle kullanılabilir.
Fissür tedavisi için hangi ilacı kullanırsanız kullanın ya da hangi yöntemi (botox, ameliyat vs) seçerseniz seçin kesinlikle kabızlığı engellemelisiniz.

Anuflex Merhem

Yukarda bahsedildiği gibi bitki özleri ve yağlarıyla oluşturulmuş bir ilaçtır. Ağrılıklı olarak makat çatlağı tedavisinde kullanılmakla beraber diğer anüs bölgesi hastalıkları olan hemoroid, tromboze hemoroid, anal hematomda da şikayetleri azaltmak için kullanılabilir. Tabi ki fissür dışındaki sorunların çözümünde kullanmadan önce doktorunuza kesin teşhis koydurmalısınız çünkü erken müdahalenin önemli olduğu apse gibi durumlarla karşı karşıya olabilirsiniz.
Üretici resmi satış sitesi http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem 

Anuflex Merhem Etkileri

Tuvalette Acının Azaltılması

Fissür hastalarının hepsinin “dışkılarken cam çiziyormuş gibi oluyor” şeklinde tanımladığı acıyı azaltır. Karanfil yağı bilinen en etkili bölgesel uyuşturucudur. Sıklıkla lokantalarda kasada tabakta bulundurulan bu bitkiyi ağzınıza aldığınızda bu uyuşturma etkisini hissedebilirsiniz. Anuflex dışkılamadan birkaç dakika önce makatın içine doğru sürülürse bu uyuşturma etkisi sayesinde daha az acı hissedilir.

Makat kaslarında gevşeme ve rahatlama

Bilindiği üzere çatlağın iyileşmemesinin nedeni anal kasların aşırı kasılması sonucu çatlağın olduğu bölgeye yeterli kan gidemez ve iyileşemez. Yine bu kasların kontrolsüz kasılması yani kasa kramp girmesi tuvaletten sonra saatlerce ağrıya neden olur. Aynısafa otunda makat kaslarını gevşeten maddeler kasın gevşemesine, çatlağın iyileşmesinin yolunu açar. Kasların gevşetilmesi dışkılamadan sonra gelen ağrıyı da azaltır. Gerek ameliyatta gerekse botox tedavisinde tek amaç bu kasları gevşetmektir.

Fissürün İyileştirilmesi

İçeriğindeki kantoron yağı bitkisel ürünler arasında en iyi yara iyileştirme etkisine sahiptir. Yarayı iyileştirmesi etkisi yanı sıra çatlağın zemininde tabaka oluşturarak dışkıyla yara arasında bariyer etkisi görür. Dışkıyla az bulaşan yara daha erken iyileşir.

Makattaki Şişliğin Azaltılması

Fissür bir tür yaradır ve yaranın etrafında ödem olur, bu ödem ağrı şikayetinin artmasına neden olur. Herbal kortizon da denilen meyan kökü özü kortizona benzer etkisi ile ödemi yani şişliği azaltır. Meyan kökü özünün mikrop öldürücü etkisi de vardır. Diğer taraftan anal fissür hastalarının % 70 inde görülen kaşıntı şikayetini de iyileştirir.

Hemoroidlere Etkisi
Fissürde sıklıkla hemoroid de hastalığa eşlik eder. Damarları büzüştürücü etkiye sahip at kestanesi özü neredeyse her hemoroid ve varis ilacında bulunmaktadır. Anuflex Merhemdeki at kestanesi özü de bu amaçla eklenmiştir. Memelerin kısmen küçülmesini sağlayabilir. Diğer taraftan karanfil yağının bölgesel uyuşturucu etkisi hemoroidden kaynaklanan ağrının azalmasını sağlar.

Anuflex Merhem Yan Etkileri

Diğer makat çatlağı merhemlerinde ilacı bıraktırmaya neden olacak düzeylerde baş ağrısı, tansiyon düşmesi görülebilirken Anuflexte böyle yan etkiler görülmez. Belirlenmiş bir yan etkisi yoktur. Emziren anneler dahil her yaş insanda güvenle kullanılabilir. Hamilelerde kullanımı konusunda tereddütle yaklaşmak akıllıca olur.

Anuflex Nasıl Kullanılır

Bu tür ürünlerde farklı doktor ve eczacıların önerileri fark edebilmektedir ancak hastalığın oluşturduğu şikayetlerin oluşma nedeni, ilacın etkisi ile birlikte düşünüldüğünde şu şekilde kullanımı en akla yakın gibi görünmektedir.
Dışkılama öncesi anüsün içine serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülüp 3-5 dakika beklemek uyuşturma etkisi sayesinde dışkılarken çekilecek acının miktarını azaltır. Tuvalet ihtiyacı giderilip tahretlendikten sonra yine serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar ilaç anüsün içine sürülmelidir. Uygulama da tuvalet sonrası kaslarda kasılmayı azaltarak hem ağrıyı azaltır hem de iyileşmeyi hızlandırır. İlacı uygulamadan birkaç dakika önce yani tuvaletin girişinde ve bitişinde kısa süreli (3-4 dakika) kadar sıcak su oturma banyosu elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyecektir. Kullanım sıklığı dışkılama sıklığı kadar olmalıdır. Günde bir defa tuvalete gidiliyorsa bir defa, üc defa gidiliyorsa 3 defa kullanılabilir. Kullanım süresi klinik bulgulara bağlıdır, 2 haftada ciddi düzelme olması beklenir. Kısmi düzelme elde edildiyse tedaviye devam edilebilir ancak küçük bir ihtimalle etkisi yetersiz kalabilir bu durumda iki haftadan daha fazla ısrar etmeye gerek yoktur, botox veya ameliyat yaptırılabilir.
İlaç mümkün olduğunca parmak yardımıyla anüsün olabildiğince içine uygulanmalı, gereksiz ürün kaybı olmaması için dışarıya en az uygulanmalıdır. Parmakla içeri uygulamak acı verebilir ama parmağı içeri sokmanın yaptığı dilatasyonun ek faydaları vardır.

 Anuflex Kullananlar

İlk uygulamada bile kısmi rahatlamayı hissederler ancak canı çok tatlı kişiler acı bir süre daha acı duymaya devam edebilirler. Büyük ihtimalle hastalıktan kalıcı olarak kurtulurlar. Çatlak tam iyileştikten sonra kabızlık engellenmelidir, nasıl hiç hasta olmayan kişiler de kabız kaldığında fissüre yakalanabilirse ilaçla iyileşenler için de geçerli bir durumdur. Kabızlığı engellemek için sitede ilgili sayfalara bakabilirsiniz ama özetle şunları yazabilirim; sebze meyve çok tüketin, ekmeği kepekli ekmek olarak tüketin, su tüketimini artırın, akşamları kayısı veya bildiğiniz gıdalardan tüketin. Kabızlık hastalığın oluşmasında, kronikleşmesinde ve tedaviden sonra tekrar ortaya çıkmasında en önemli sebeptir. Tuvaletinize bir alışkanlık geliştirin her gün tercihen kahbaltı sonrası büyük tuvaletinizi yapın.

Anuflex Fiyatı

Satışı eczanelerde 49 TL den yapılmaktadır, eczaneler yanı sıra üretici firma resmi internet satış sitesinde de sartışı yapılmaktadır. Alternatiflerine kıyasla daha ekonomik olması bu güne kadar oluşamayan rekabeti canlandıracak gibi görünüyor. Rectodermi 119 benzeri Anrectayı 102 TL ye almak yerine hastaların Anuflexi tercih etmesi beklenir, yukarıda bahseidldiği gibi muadillerinde olan yan etkilerin olmaması da avantaj sağlamaktadır.

Anuflex Merhem Satış

Türkiyedeki tüm eczaneler yanı sıra utandığı için eczaneden almak istemeyenlere üretici firma http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem  sitesinden alabilirler. Aynı fiyata kapıya teslim şeklinde satışı yapılmaktadır.

Anuflex İçeriği
Aşağıdaki bitkilerin aktif özleri kullanılmıştır
Meyan kökü
Aynısafa
Sarı kantaron
Karanfil
İyileşmede daha önemsiz bitkisel içerikler kutu üzerinden okunabilir.

Makat Çatlağı Tedavisi

İlgili diğer sitelerde çeşitli önerilerim oldu, bu öneriler sayfalarından yeterli bilgi alabilirsiniz ancak burada da kısaca bahsetmek istiyorum.
Makat çatlağı diğer adıyla anal fissür akut (yeni, 1-2 haftadır var) ve kronik (müzminleşmiş, 1-2 haftadır geçmemiş) olarak iki çeşittir.
Akut yani yeni olanlarda kesinlikle 1-2 hafta ilaç kullanılmalı  biraz iyileşme varsa ilaca devam edilmeli, hiçbir değişim yoksa artık kronikleşmi demektir botox veya ameliyat (tercihen botox) tedavisine geçilmelidir. Akut dönemde sadece ilaç kullanılır.
Kronikleştiyse yine ilaç denenmli düzelmezse diğer yöntemlere geçilmelidir. Akut dönemde ilaçların başarı oranı yüksektir ancak kronikleştiğinde başarı düşer yine de denemek akıllıc olur.
Burada ilaç kullanımı derken bu dönemde kesinlikle kabızlık engellenmelidir yoksa yine başarı düşük olur.