Makat siğili diğer adıyla kondiloma akümünata mikrobik bir hastalıktır,HPV (human papillom virüsü) ile oluşur.Mikrop sebebiyle olması hastalığı daha ciddi hale getirmektedir çünkü tedavi edilmezse kişi kendi kendine yani vücudunun diğer bölgelerine ve yakın çevresindeki diğer insanlara bulaştırabilir.

Makat siğili bulaşma yoluyla ortaya çıktığı için teşhis konduğunda ilk akla gelen anal sex yaptığıdır ancak klozetten yada kondilomlu kişiyle tokalaşma ile bulaşabilir.Tedavide hastalığın kaynağının da kurutulması gerekir.Şöyle ki hastalık olan kişinin cinsel partnerinin de tedavi olması gerekir yoksa hastalık tekrar bulaşır.

Bu hastalıkta en ciddi sorun makattan bağırsağa ilerleyerek kalın barsağın son kısmına bulaşmasıdır.Bu durumda tedavi daha zor olmaktadır.Bu alana bulaşmışsa tedavinin geciktirilmesi halinde barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.Tedaviye başlamadan bu ihtimal mutlaka değerlendirilmeli ve bağırsağın son kısmı görüntülenmelidir yoksa sadece dışarıdakiler tedavi edilir içerdekiler ilerlemeye devam eder.

Gerek makatın içindekiler gerekse dışındakiler mercimek kadar olabildiği gibi karnabahar kadar devasa boyutlara ulaşabilir.Siğil ne kadar büyür ve ne kadar geniş alana yayılırsa tedavisi de o kadar zorlaşır.

Kondiloma genel yaklaşım tespit edildiği anda seviyesinin (bağırsakta olup olmadığının) tespiti sonrasında tedavi edilmelidir.Tedavide kullanılacak ilaçlar anüs içindeki ve bağırsağın son kısımlarındaki kondiloma etki etmeyeceğinden hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.Anüs siğilleri bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır.

Bayanlarda anal bölgede siğil varsa vajina bölgesi ve özellikle rahim ağzı HPV açısından jinekolog tarafından incelenmeli ve varsa aynı dönemde tedavi edilmelidir.

Anal siğil teşhis ve tedavisi genel cerrahi uzmanınca yapılmalıdır,cildiye bölümünün yazdığı ilacın kullanılması bağırsakta olanların ilerlemesine sebep olur.

anüste siğiller

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/anuste-cikan-sigiller-kondilom
http://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anüs siğili” Yazısında 4 Yorum

 1. senem says:

  ben makat etrafında kondilom tedavisi oldum bundan 6 ay once kadar, 3 ay sonraki kontrolde içeride 2 tane bi şey elime geldi diyerek tekrar opere edildim özel bir hastanede. büyük ihtimalle hemoroiddi dedi doktor dışarıda bir şey yok şu an dedi ve gittim. bundan 3 ay sonraki kontrolde de (1-2 gün önce gittim) dışarıda bir şey yok içeride hemen anüs girişinde saat 3 ve 9 yönünde elime bir şeyler geliyor bence yakalım dedi. anoskopla bakılmasını istedim hemoroid mi değil mi diye ve bakmayacağını söyledi. operasyona karar verirsem bakacağını söyledi. istemiyorsan 3 ay sonra gel yine kontrol edelim dedi. hiç anal muhasebetim olmadı şimdiye kadar. kronik kabızlığımı 3 ay önce düzenleyebilmiş ve hala arada zorlanan biriyim. sizce ne yapmalıyım hangi uzmana görünmeliyim, muayenede dikkat etmeden anal kanalı konrol ediyordu doktor sizce kontaminasyon yaratmış olabilir mi? hemoroid olabilir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  kondilom kirli tuvaletlerdende bulaşabilir.bu nedenle tuvalet hijyenine dikkat etmelisiniz.tedavisi tek seansla bitmeyebilir.yayılımın hızlı yada yavaş olmasına bağlı tedavi 1-2 yıl bile sürebilir.o yüzden hekiminize çamur atmayın.makat hastalıklarına spesifik çalışan (proctolog) genel cerrahi uzmanı ile görüşmelisiniz

 2. ugur says:

  Merhaba hocam
  Bende anus sigil mi var bilmiyorum ama

  Tam diskinin ciktigi niktada sarkiyormus gidi duran Kucuk Nohut tanesi kadar buyuklukte
  2 tane sivilcemsi gibi bisi var dokununca aciyor ama , cinsel iliskiyede girmedim , kanamada olmadi
  Muayene olun diceksiniz ama gittigimde buyuk sorun olursa diye korkuyorum ,
  Tam buyuk idrarin ciktigi yerde 2 tane nohut tanesi kadar buyuklukte yumusak sivilce gibi topçuklar var dokununca hafiften aciyor
  Kanama yok , iliskiye girmedim yas 19
  Dr.Muharrem KAYA
  neden her ne olursa olsun en kısa sürede muayene olmalısın.neden eğer anal fissüre bağlı pili yada hemoroide bağlı ise sorun değil siğil ise çok hızlı ilerler ve bulaşır.tuvaletlerdende bulaşabilen bir hastalık çünkü

 3. veysel says:

  Hocam vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ediyorum. Fakat siğil olup
  olmadığınıda bilmiyorum İnterneten araştırdım siğil çıktı. Bendeki problem ufak
  nohuttan çok ufak gibi birşey tek birtane ve kaşınıyor arada birde kanama oluyor
  bende bu hangi hastalıktır ve siğilmidir acaba hocam ben araştırdım. Genelikle
  cinsel yoldan bulaşıyor ben hiç öyle bir cinsel ilişkiye girmedim. Sadece kızlarla
  girdim. Anlamadığım niye anüs bölgesinde çıkmış hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman muayene olmalısınız.kanama kaşırken tahriş etmenizden kaynaklanabilir.cinsel temasla bulaşır

 4. veysel says:

  Mrb hocam bende anüs sigil var kaşıntı oluyor kanama oluyor ben şuan askerdeyim revire gidersem bu pembe teskereye mani olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  tezkereye mani olmaz ama hastalığınız ilerleyebilir daha önemlisi tedavi olmazsanız etrafınızdaki insanlara bulaştırırsınız

kudanil