Anüste ağrı genellikle hastanın yanlış teşhisiyle yönlendirilir. Doğru teşhis için proctoloji uzmanına yoksa genel cerrahi uzamanına muayene olunarak kesin teşhis konulmalıdır.
Anüste Neden Ağrır
Anal hematom diğer adıyla makatta pıhtı toplanması
Tromboze hemoroid yani basurun boğulması
Makatta apse, iltihap olması
Anal fissür (makat çatlağı, yırtık)
Kondilom (makat siğili)
Ülser
Ragad
Kan Toplanmasına Bağlı Makat Şişliği (anal hematom);
makatta ağrıAnüste ağrı yapan en sık sebeptir ve sıklıkla hemoroidle karıştırılır. Makat hastalıkları (proctoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.
Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Boğulmuş Basur (Tromboze hemoroid) ;
Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde basur vardır ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Anal bölgedeki ağrıların en şiddetlisi boğulmuş basurda görülür.
Anal Apse
Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.
Anal Fissür
Yine en sık sebep kabızlıktır ve kanalda yırtık oluşur, önceleri daha çok cam çiziyormuş hissi olur 1-2 hafta içinde ağrı eklenir. Ağrının eklenmesi çatlağın müzminleştiğini gösterir.
Kondilom
Başlangıçta ağrıdan pek söz edilmez, ilerledikçe derideki hasara arttığı için ilerlediği dönemlerde ağrıma yapar. Bağırsağa girip orada büyürse ağrıya ek olarak sebepsiz dışkılama hissi ortaya çıkar.
Ülser
Bir tür yaradır, yara gibi acı yanma yapar. Daha çok soliter rektal üser dediğimiz bağırsağın son kısmında görülen tiptedir.
Ragad
Yüzeyel sıyrılmadı hastaya acı verir.

Anüste ağrı tedavisi için anüs ağrısı tedavisi

anüste ağrı

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anüste ağrı” Yazısında Yorum Yok

banteng