Oje veya tırnak cilası gibi tırnakta tabaka oluşturan maddeler farklıda olsa kimyasal maddelerdir.Çıkarılmak istendiğinde yine kimyasal maddeler olan çözücüler kullanılır.Kimyasal çözücüler tırnak cilalarını çözer ve tırnaktan kolayca uzaklaştırırlar. İki grupta incelenirler, aseton bazlılar ve aseton bazlı olmayanlar. Her iki grup çözücüde aynı etkiyi gösterirler.

Aseton; Tırnak cilalarını etkin bir şekilde çıkartan kimyasal çözücüdür. Tırnakları ve tırnak köklerini etkiler. Tırnaklar daha kolay kırılabilir hale gelebilir.Ciltte tahriş yapabilir.

Asetonlar, yumuşatıcı koruyucu maddeler ve çözücü maddeler içerir.Bu maddeler oje veya parlatıcıyı çıkarırken tırnak kalitesinide olumsuz etkileyebilir.

Yumuşatıcı ve koruyucu maddeler :Bu maddelerin amacı tırnak içi nem seviyesini korumak ve tırnak üzerinde su sızdırmaz bir katman yaratmaktır. Bu maddeler aynı zamanda tırnağa doğal bir parlaklık verir. Tırnak ölü hücrelerden oluştuğundan bu maddeler tırnağa kuvvet veremezler.

Reklamlardaki iddialara rağmen çoğu tırnak cilaları kimyasal olarak birbirinin aynıdır. Bunların tırnakları güçlendirmesi sadece cilanın tırnağı örterek koruması şeklinde olur. Eğer tırnaklarınızı cilalıyorsanız bir kalın kat sürmektense, birkaç ince kat sürün. Aseton kullanımını asgariye indirin. Tırnaklarınızı zayıf düşürebilir ve kurutabilir. Açılan yerlere cilayla rötuş yapın ve eskisinin üzerine yenisini sürerek aseton kullanımından mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

Asetonla temizlik yapılırken en az asetonla temizliği gerçekleştirmeye çalışmanız tırnak kalitenizi korumaya yardımcı olur.

Sıkça oje değiştirme alışkanlığınız varsa genel olarak tırnak kalitesinde ve uzama hızında ciddi artış sağlayan H vitamini kullanabilirsiniz.Günlük 2 mg olarak alınan H vitamini tırnak kalitesinin sürekli yüksek olmasını sağlar.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Asetonun zararları” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.