Aşırı kepek koyu renk giyilen kış aylarında omuzlarda kirli görünüme sebep olarak ciddi sıkıntı yapabilir.Hafif düzeydeki kepek sıradan şampuanlarla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.
Yoğun kepeklenmede asıl sorun mantar olmasıdır, malesezia furfur ve pytrosporum ovale adlı mantarlar aşırı kepeklenme yapar ve tedavide mutlaka bu mantarları öldüren şampuan kullanılmalıdır.
Bu mantararda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol,itrako nazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.
Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantrlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.
Diğer taraftan dikkat edilmesi gereken bir başka husus ta seboreik dermatitin başlangıç dönemlerinde keperme şikayete ön plandadır, climbazol içeren şampuanlara rağmen şikayet devam ediyorsa seboreik dermatit açısından dermatologun fikri alınmalı seboreik dermatit ise ek ürünler kullanılmalıdır.
Sonuç olarak; Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz, çözseniz bile kısa sürede yeniden eskisi gibi olur.Kalıcı olarak kurtulmak için etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış üzerinde yeterli deneysel çalışma yapılmış şampuanlar tercih etmelisiniz.
yoğun kepekte en etkili şampuan Yoğun kepekte en etkili şampuanlar

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“aşırı kepeklenme” Yazısında 2 Yorum

  1. Hocam yaşım 16 kepeğim var ve clear men kepek şampuanı aldım kaç günde bir kullanmalıyım ve kaç kere kullanmalıyım?
    Dr.Muharrem Kaya
    günlük her yıkamada kullanabilirsin

  2. 3 seneden beri bu kep sorunu bende var ama fazla rahatsız etmiyodu ama üniversiteye başlayınca arkadaş ortamlarına girdikce beni aşı rahatsız etmeye başladı bu kepek sorunu. ne yapsamda sunuç alamadım kepek sorunuyla ilgili ve kepek problemim artmaya başladı. kendi kendime aklıma geldikçe sinirleniyorum kafamı kaşıyom busefer de kafamda yara oluşuyo buna bir care bulabilinirmi varsa hemen cewap yazarsanız sevinirim. şimdikten teşekkür ederim. bu sorun benim için kedi-köpek kavgası gibi oldu
    Dr.Muharrem KAYA
    climbazol içeren şampuanlardan birini kullanın

gajah