Aşırı terleme (hiperhidroz – hyperhidrosis ) normal seviyelerde olduğu zaman vücudun ısı düzenlenmesini sağlayan tamamen normal bir durumdur. Ancak tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıkların bir belirtisi olabildiği gibi; tek başına varlığıyla da cilt tahrişi, depresyon, özgüven kaybı ve en basit haliyle uygun kıyafet bulamama gibi sorunlara neden olabilmektedir.
Aşırı terleme, bilimsel adıyla “hiperhidrozis” veya “polihidrozis” iki ana sınıfa ayrılmaktadır. Bunlardan ilki “fokal hiperhidrozis” yani koltuk altı, el ve ayaklar, kafa gibi belirli bir alana lokalize olan; ikincisiyse “generalize hiperhidrozis” yani tüm vücudun terlemesi durumudur.

Aşırı Terleme Neden Olur
Aşırı terleme birçok sistemik, sinirsel hastalıklar veya enfeksiyonlar nedeniyle olabilmekle birlikte; özellikle fokal hiperhidrozis en sık idiyopatik yani nedeni bilinmeyen şekilde ortaya çıkmaktadır. Bilinen nedenleri maddeler halinde sıralayacak olursak
• Obezite:
• Gut:
• Menopoz:
• Tümörler:
• Civa zehirlenmesi
• Diyabet:
• Hipertiroidi:
Yukarıda anlatılan sistemik sağlık durumlarındaki terlemenin öncelikli tedavisi sebebe yönelik olmalıdır. Bunların dışında kalan primer yani idiyopatik terlemedeyse sebep bulunamadığı için terlemeyi azaltmak veya tamamen durdurmak için günümüzde birçok tıbbi çözüm sunulmaktadır.

Aşırı Terleme Tedavisi
Tedavi sadece bölgeye uygulanan topikal ürünlerle sağlanabileceği gibi, ameliyat dahi gerektirebilmektedir. Bu nedenle hiperhidrozis tedavisinde terlemenin yoğun olduğu bölgeye uygun basamak tedavisi tercih edilmelidir. Bu yazımda terlemenin tedavilerini en zahmetsiz olandan en girişimsel olana doğru sıralayacağım.
1. Antiperspirantlar: marketlerde bulunabilecek sprey ve roll-onların yanı sıra dermokozmetik ürünler satan eczanelerde bulunan OTC (off-the-counter) ürünler tercih edilebilir.
2. Alüminyum klorid: yukarıda belirttiğim ürünlerin yeterli olmadığı durumlarda ve koltuk altı dışı bölgelerde tercih edilmektedir. Etkili bir tedavi olmasına rağmen meme kanserine neden olduğu tartışılmaktadır.
3. İyontoforez: 1940’lardan beri uygulanmaktadır. Uygulama yöntemi nedeniyle el, ayaklardaki terleme için tercih edilen bir yöntemdir. İlk uygulamayı doktorunuzun kullanım metodunu anlatmasıyla evde tedaviye devam edebilirsiniz. İyontoforez kabına konulan musluk suyuna eklenen antikolinerjik ilacın (terlemeyi azaltan, ağızdan alınarak da kullanılabilen ilaçlar) 15-25 miliamperlik elektrik akımlarıyla ciltteki terlemenin olduğu kanallarını tıkayarak etki etmesi amaçlanır. Eğer su yeterince sert değilse iletkenliği azalır, tuz veya karbonat eklenmesi gerekebilir. Etkisi görülene kadar haftada birkaç kere tekrarlanan, sonrasında haftada bir olmak üzere 15-40 dakika seanslarla terleme kontrol altına alınabilir. Etkili bir tedavidir ancak süreklilik gerektirdiği, hasta uyumuyla doğrudan ilişkili olduğu için diğer yöntemler kadar sık tercih edilmemektedir.


4. Miradry: Cihazın markasıdır. Mikrodalga enerjisiyle ter bezlerini ısıtarak harap etmek amaçlanır. Kalıcı bir yöntemdir. Cilt altına lokal anestezik enjeksiyonu yapıldıktan sonra 40 dakika ve tek seans uygulanır. Uygulama sonrasında 1 haftaya kadar ciltte kızarma, hassasiyet, yanma, ağrı olabilir. Sadece koltuk altına uygulanabilmektedir.
5. Botulinum toksin enjeksiyonu: Ağrısız, zahmetsiz, uzun süre etkili, ucuz olması nedeniyle en sık önerilen ve tercih edilen yöntemdir. Uygulama basit enjeksiyon şeklinde yapılır. 100 ünite botox yapılır. Yapıldıktan sonraki 6-8 ay boyunca sorun yaşanmaz. İdea Klinik şubelerinde yapılmaktadır.
6. Cerrahi yöntemler: Tek başlarına etkinliği diğer yöntemler gibi kanıtlanmadığı için tercih edilmemektedir. Eksizyon (çıkarma), küretaj (kazıma), lazer, liposuction yöntemleri uygulanmaktadır. Etkinliklerini artırılması için kombine tedaviler uygulanır.
Eksizyon/küretaj: Ter bezlerinin kesilerek/kazınarak çıkarılması işlemidir. Ter bezleri özellikle el, ayaklarda çok küçük olduğu için yeterli etkinlik çoğu zaman sağlanamamakta, kesiler sonrası kalan izler nedeniyle tercih edilmemektedir.
Lazer: Küçük kesilerden aparatlar koyularak ter bezlerini etkisiz hale getirmek amaçlanmaktadır. 1 saatten kısa süren bir prosedürdür.
Liposuction: Yine küçük kesilerden yağ emme aparatlarıyla ter bezlerinin çıkarılması amaçlanır.

Terleme İçin Ameliyat
Terlemenin nedeni olan sempatik sinirler omur ilkten çıktıktan sonra koltk altı ve ellere doğru ilerler. Bu sinirler omur ilekten çıktığı yerlerden kesilirse sempatik aktivite azalır ve terlemenin azalmasına hatta neredeyse bitmesine neden olur. Tedavi kalıcıdır. Eskiden göğüs boşluğu yarılarak yapılırdı ancak endoskopik cerrahide göğüs yarılmadan 1 cm lik deliklerden sokulan kamera ve uzun cerrahi aletlerle yapılabilmektedir. Bu uygulamaya torakoskopik sempatektomi denir.

Aşırı Terleme Hangi bölüme Gider
Genellikle cildiye bölümüne gidilir ancak cildiyede daha çok günlük kullanılan ürünler önerilir, bunun yerine botox konusunda tecrübeli cerraha botox yaptırmaktır. Hastanelerde uygulanan tedaviler olmadığı için daha çok bu konuda tecrübeli kliniklerde uygulanır.

Botoxla Terleme Tedavi Fiyatları
İlaç dahil 1450 TL dir. Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Aşırı Terleme Neden Olur” Yazısında Yorum Yok

kodok