AYAK VE TER KOKUSUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM

Ayak ve ter kokusu özellikle yaz döneminde insanların en çok şikayet ettikleri sorunlarıdır. Ancak bazı insanlarda ise yaz mevsimi kış mevsimi fark etmeden her dönem her zaman sıcaklıktan bağımsız bir şekilde de ayaklardaki ve ter kokusu sorunu vardır. Hatta öyle ki bazı insanları hem sosyal hem de özel hayatlarını etkileyen sınırlayan durumlar da yaşanabilmektedir. Peki bu kokunun nedeni nedir ?

Ayak kokusu ve ter kokusu neden olur ?

Ayak kokusu neden olur sorusunun cevabı aslında ter kokusu neden olur sorusunun cevabının içinde saklıdır. Çünkü ayaktaki kokunun en önemli ve birincil sebebi terdir, terlemedir. Her bir ayağımızda yaklaşık 250.000 ter bezi bulunur ve dolayısıyla ürettikleri ter miktarı da oldukça yüksektir. Terlemekte sorun yoktur aslında, ancak ne zaman ki, asıl o sorun yaptığımız kötü kokuların asıl tetikleyicisi olan bakteriler, ter ile birleşirler, işte o zaman ortaya bir çeşit gaz çıkar. Kötü kokan ise işte bu gazın ta kendisidir.
Çay ağacı yağı sabunu satın almak için tıklayın https://www.enbipharma.com/cay-agaci-yagli-sabun

Ter bezlerinden salgılanan ter, bir çok insanın düşündüğünün ve bildiğinin aksine kokusuz ve de renksiz bir sıvıdır. Özellikle, ayak, koltukaltı, el gibi vücut bölgelerindeki bakteriler terin kötü kokmasına neden olur. Terlemeyi önlemek hem çok doğru hem de gerekli bir yaklaşım değildir aslında.

Ter ve ayak kokusundan kurtulmak isteyen bir insan ise, terlemeyi değil de, terlemeyle birlikte kötü kokuya neden olan bu bakterileri engellemenin yollarını aramalıdır aslında. Terlemek insan sağlığı için önemli ve de gereklidir.

Kötü kokuya neden olan gazı oluşturan bu bakteriler, nemli ve karanlık ortamlarda ürerler. Yazın diğer vücut bölgelerinde değil de esas olarak ayak bölgesinde bu kokunun ciddi rahatsız edici boyutlara ulaşmasının sebebi de, tüm gün boyunca ayaklarınızın ayakkabıların içinde havasız kalmalıdır. Tam da bakterilerin sevdiği ve ürediği bir ortam yaratılmış olur böylece. Bu ortamda üreyen bakteriler, ayak derinizdeki yağlardan ve de ölü hücrelerden beslenirler. Tam bir yaşam ortamı sağlamış olursunuz böylece ayaklarınızdaki bakterilere. Yaz döneminde çorapsız ayakkabı giymek ise, bakteriler için bulunmaz bir nimettir çünkü yaşam ortamları üremelerine daha da iyi bir olanak sağlar. Daha da kötüsü ise, bu bakteriler bu ortamlarda ayak mantarının oluşmasına da neden olabilmektelerdir.

Eğer kötü kokunun kaynağını biliyorsak, o kaynağı ortadan kaldırmanın yollarını da daha kolay bulabiliriz. İşte asıl mücadele etmemiz gerekenler bu bakterilerdir.

AYAK KOKUSUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM

İçinde çay ağacı yağı (TeaTreeOil) bulunan sabunlar, likid temizleyiciler kullanmak ayak ve ter kokusu sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı nedir ve faydaları nelerdir ?

Bilimsel adı “MelaleucaAlternifolia” olan çay ağacından, yapraklarının damıtılması ile elde edilen uçucu bir yağdır.

Aslında bu bitki her ne kadar son zamanlarda bilinir hale gelse de ve de özellikle ayak kokusu, ayak mantarı, ter kokusu gibi sorunlara yönelik üretilen dermo-kozmetik ürünlerinde kullanılmaya başlansa da, tarihi çok eski zamanlara dayanır. Yeni Zelanda’nın keşfi sırasında gemiciler tarafından yerli halk üzerindeki faydalarını görüldükten sonra keşfedildiği söylenmektedir. O dönem, gemiciler bu bitkinin, demlenip içildikten sonra yaralara iyi geldiğini ve mikropları da öldürdüğünü görmüşlerdir. Bu ağaçtan elde edilen yağ ise çok daha etkili olduğu için günümüzde, yağının kullanımı daha yaygın hale gelmiştir.

Tea tree oil, antiseptik, anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-fungal etkilere sahiptir. Böylece de virüs, bakteri ve mantarları öldürüp yaraların iyileşmesine de destek sağlar. Tea teee oil ile hazırlanan krem, losyon, sprey, jeller ve sabunlar da cilt üzerinde ve de özellikle kötü kokuları gidermede oldukça etkilidir.

Ayak Mantarı ve Çay Ağacı Yağı

İçeriğindeki güçlü antiseptik temizleme ve enfeksiyonları iyileştirici terpenler sayesinde tırnak ve saç mantarı tedavisinde ve parazitlerin iyileştirilmesinde sıkça kullanılır. Saç kıran, virüs mantarı gibi cilt enfeksiyonların yayılmasını önlemede ve tedavisinde de kullanılır.
Çay ağaçlı likit satın almak için tıklayın https://www.enbipharma.com/yosun-cay-agaci-ozlu-cilt-temizleyici-likid

Antiseptik özelliği ile mantar oluşumunu engeller. Ayaklara uygulanan bu yağlı sabun ya da temizleyici likit jeller yardımı ile ayak derisini yumuşatır, yatıştırıcı özelliği ile ayakları da dinlendirir. Bu yağın sakinleştirici bir etkisinin de bulunduğu bilinmektedir.

Tırnak bakımı ve tedavisinde de son derece önemli etkilere sahiptir. Tırnak uzama esnasında deriye istemsizce batık oluşturabilir ve tırnak yanındaki deriyi tahriş edebilir. Burada oluşan deri yaralarının ve enfeksiyonlarının iyileşmesinde de önerilir. Oluşan iltihabı kurutarak yaranın iyileşmesini sağlar.

Doğal bir antiseptik ve anti bakteriyeldir ve bu nedenle de kötü kokudan kurtulmak için kullanabileceğiniz güzel bir doğal bitkisel kaynaktır. Kokusu da oldukça güzel bir kokudur. Güçlü bir yağ olduğu için, direk cilt ile teması tavsiye edilmez, onun yerine içinde tea tree oil olan sabun ya da likit jellerin kullanımı tavsiye edilir.
Ayaklarımızı ve kötü kokan bölgelerimizi oldukça kuru ve temiz tutmalıyız. Günlük temizlik rutinimize eğer tea tree oil ya da Tamanu yağlı (özlü) ürünleri eklersek ve o ürünleri kullanırsak, zamanla bu kokulardan arındığınızı fark edeceksiniz.

KAYNAK : Enbi Pharma

 

 

 

 

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm” Yazısında Yorum Yok

domba