Bacak sızlaması dendiğinde akla ilk romatizma gelir doğal olarak ta yaşlı insanlar ve özellikle kadınlarda olduğu düşünülür.Halbuki bacak sızlamalarının en sık görülen sebebi toplar damar hastalıkları yani varislerdir.

Bacak Sızlaması Neden Olur
Varis hastalığında damarların genişlemesi sebebiyle damar içinde kan göllenir ve dolaşım yavaşlar buna bağlı olarak damarlardan doku içini az miktarda sıvı sızar bu sıvı sızması hastada bacaklarda sızlama ve ödem yani şişliğe sebep olur. Sızlamalara ek olarak akşamları özellikle yatakta kramp şeklinde ağrı ve bacaklarda huzursuzlukta sık görülür.
En sık sebep toplar damar hastalıkları olsa da bazı kas hastalıkları ve bazı romatizma türlerinde de görülebilmektedir.
Yağmurdan önce olan ise izahı zor bir durumdur. İzahı zordur ancak özellikle 50 li yaşlardan sonra oldukça sık rastlanan bir durumdur.
Varislerden kaynaklanan bacak sızlamasının teşhisi ve tedavisi son derece basittir. Tecrübeli bir damar cerrahı birkaç dakikalık muayene sonucu hastalığın teşhisini doğru bir şekilde koyabilir.

Bacak Sızlaması Nasıl Geçer
Tabi ki ilk yapılması gereken şey tespit edildiyse temel sorunun tedavisidir. Eklem, kas veya kemik kaynaklı sorunlar araştırılmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Varisin teşhisini genellikle hastalar kendileri koyarlar ancak uzman tarafından doppler yapılarak nasıl bir yol izleneceği belirlenir ve ona göre tedavi edilir. Yine varis tedavi seçenekleri konusunda tecrübe ve teknolojiye sahip bir uzman tüm varisleri ameliyatsız bir şekilde iş gücü kaybına sebep olmadan tedavi edebilir. Varisin tedavisi yapıldığında sızlamalar da kendiliğinden kaybolur.

Bacak Sızlamasını Geçirmek İçin Evde Yapılabilecekler
Varislerden kaynaklanıyorsa istirahat edilebilecek saatlerde ve uygun ortam olduğunda bacaklar kalp seviyesinin üstüne kadar yukarıda tutularak oluşan sıvı sızmasının geri çekilmesi sağlanır. 15- 20 dakika bu şekilde istirahat edilmesi halinde ciddi rahatlama olur.
Masaj yapılabilir, bu konuda yetkin kişiler tarafından ya da evde herhangi bir kişi tarafından bacalar aşağıdan yukarıya doğru ezici hareketle sıvazlanarak masaj yapılırsa rahatlatır.
Soğuk su banyosu; Leğene konan soğuk suyun içinde masaj yapılabilir, soğuğun uyuşturucu etkisiyle şikayetler azalır.
Sıcak su banyosu; Yine leğen veya kovaya konan hafif can yakacak ısıdaki suda bacakları bekletmek kasları gevşeterek rahatlama sağlanabilir.
İlaç kullanımı; Varislerden kaynaklanıyorsa daflon tablet, doxium tablet, venoruton tablet gibi toplar damarlarda daralma sağlayan ilaçlar, romatizmal kaynaklıysa aprol tablet gibi ağrı kesiciler veya bengay, voltaren gibi merhemler kullanılabilir.
Bacaklarınızda sızlama varsa varis yönünden kendi kendinizi değerlendirmeli genişlemiş damarlar varsa damar cerrahıyla görüşmelisiniz.
Sızlama İçin Bitkisel İlaçlar
İçeriğinde at kestanesi özü bulunan ilaçlar kısmi rahatlama sağlar.
Bacak sızlaması ayrıntılı bilgi için tıklayınız http://www.ideaklinik.com/bacak-sizlamasi-kilcal-varis-belirtisi-olabilir.html

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bacak sızlaması” Yazısında 120 Yorum

 1. Erhan emir says:

  Hocam yaklaşık bir aydır diz altından sonra bacaklarımda müthiş sızlama var yürüyemez duruma geliyorum biber sürmüşler sanki görünürde bir şey yok ama çok perişanım
  Dr.Muharrem Kaya
  Paylaştığınız bilgiler varisleriniz olduğunu düşündürüyor. Görünür varisleriniz olmasa da iç varisleriniz olabilir. Varis alanında tecrübeli bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

 2. seda says:

  Merhaba hocam benim kenfimi bildim bileli bacaklarım sızlıyor 14 yaşındayken hastaneye gitmiştim kalp kapakçığımda romatizma çıktı bir süre penidilin kulllandım sonra doktor kullanma dedi ama hala bacaklarım ağrıyor son zamanlarda da her gün ağrıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  fizik tedavi yada romatoloji ile görüşmelisin

 3. Selamun Aleykum hocam benim 3 günden beri kalcamdan asagi dogru bacaklarima kadar sizlama var ne olabilir suzce hangi bolume gitmem gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  varis yada bel fıtığı nedeniyle olabilir

 4. İbrahim says:

  Hocam benim iki bacagimda sızlama var yorgunluk ve halsizlik oluyor bu yüzden. Bu sızlama hiç geçmiyor kan tahlili yaptırdım herşey normal ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  Varis açısından değerlendirmesi için fleboloji uzmanıyla görüşebilirsiniz.

 5. Demet says:

  Hocam merhabalar benim bacağım ve ayaklarım hiç isinmiyor çok kasılıyor çoğu zaman yürümekte o kadar güçlük çekiyorum ki daha 27 yaşındayım 50 kiloDayim sebebi ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  damar cerrahına görünün.dolaşım bozukluğu olabilir

 6. Busenur Argama says:

  Hocam ben henüz 18 yaşındayım . Bazen bacağım buz gibi soğuk oluyor ve sızlıyor . O kadar sızlıyor ki ağlamaktan bi hal oluyorum . Ayagimi ısıtmaya çalışıyorum. Bacağımin sizlamadigi zamanlar ise kollarım sızlıyor ve kalbime ağrı yapıyor. Dayanamıyorum artık . Sizce ne yapmalıyım. Ya da ne tür bi hastalığım olabilir ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  fizik tedavi ile görüşmeni öneririm

 7. Anonim says:

  hocam benim iki dizimde de sızlamalar ve bazen ağrılar oluyor ama sızlama hiç geçmiyor şimdi bile yerimde zor duruyorum bacaklarımı kesip atsam hissetmem lütfen yardımcı olur musunuz
  Dr.Muharrem Kaya
  Nedenini bulmak için araştırma yapmalısınız buradan ancak kaplıca vs önerilebilir.

 8. Safire says:

  Merhaba benim sol bacagimda diz kapagimdan ayağima kadar sizliyor. ayagim fazlalikmis gibi geliyor sizidan. Acaba ne yapmam lazim. Hangi bolume gitmem gerekiyor.Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  fizik tedaviye gidebilirsin

 9. Mujdat says:

  Hocam bacaklarimda bazen parmaklarimda bazende kolumda beni ah dedirtecek kadar sizlama ve agri oluyor cok rahatsiz edici bakteriyel menenjit ve nöŕöburecella tedavisi gordum 5 ay kadar kandaki ace oranim104.7 cikmisti bu yapabilirmi acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  pek çok nedeni olabilir,araştırılmalı

 10. Meraba hcm.bi kac aydir geceleri ortaya cikan bacak agrilarim var.cogunlukla sol bacakta bazen herikisindede oluyor.cogunlukla uykuya daldiktan sonra agrisi ile uyaniyorum.sanki dogru pozisyonu bulunca geccekmis gibi bir agri ama gecmiyo tabi.yataktan kalkiyorum yuruyorum biraz rahatliyorum ama yinede gecmiyor.hangi bolume .gitmelitim tesekkurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  huzursuz bacak sendromu gibi duruyor.fizik tedaviye görünebilirsin.varis varsa ondan kaynaklanıyor olabilir

kuda