Vücudun her yerinde görülebilen bir sorundur ancak etek giyen kadınlarda ve yüz bölgesinde olduğunda estetik sorun oluşturur. Ağrı gibi şikayet oluşturmasıu beklenmez.
Kılcal damar ; Türkçede bir çok yerde kullanılan alışılagelmiş bir terimdir, genellikle çatlama kelimesiyle birlikte kullanılır ama kelimelerin ifade ettiği anlamla çok uyumlu değildir çünkü aslında çatlayan bir şey yoktur. Asıl adı telenjektazidir.

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Nedenleri

Bacakta görülemeyecek kadar ince olanların 1-2 mm ye kadar genişlemesidir. Oluşuma sebebi ilgili bir çok şey söylense de hiçbirisi için kesin sebep denilememektedir ama şunlar suçlanmaktadır
– Kadın olmak; kadınlık hormonu östrojen etkilidir.
– Ailesel yatkınlık; Annesinde hastalık olan birinde olma ihtimali normalden daha yüksektir.
– Ayakta durmak; Basınç sürekli yüksek olduğu için genişlemeler olur.
– Beyaz tenli olmak; beyaz tenlilerde daha sık görülür, aslında burada sıklığın sebebi kişinin beyaz teninden dolayı daha görünür olmasıdır.
Bacaktaki kılcal damarlar çatlaması nasıl yok edilir ?
İki teknolojik tedavi iki de enjeksiyon uygulamaları vardır.

Kılcal Damar Tedavi Fiyatları için tıklayın https://www.ideaklinik.com.tr/tedavi-fiyatlari/

Bacaklarda Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Ameliyatla tedavisi yoktur, teknoloji ve çağdaş yöntemlerin uygulandığı kliniklerde bunlarla yapılır, teknoloji ve yeni yöntemlerin uygulanmadığı kliniklerde ise hastaya “bunların tedavisi yok böyle yaşamak zorundasın” denilir ve gönderilir. Bu sözde kısmen haklılık vardır çünkü o klinikte tedavileri yoktur bu doğru ama hasta o iğrenç görünümle yaşamak zorunda değil. Gidip bu işe odaklanmış kliniklerde yaptırabilir. Gelelim uygulamalara;
Lazer
Radyo frekans
Köpük veya skleroterapi
Mikroskleroterapi
Tüm bu yöntemlerle tecrübeli ellerde hiç iz bırakmadan hepsi tedavi edilebilir. Bacaklarda çirkin görünüme sebep olması sebebiyle özellikle etek giymek zorunda olan kadınlar tarafından daha çok talep görmektedir. Bu sayede yazın bile çorap giyme derdinden kurtulurlar. Bu tür damarsal sorunlar denize, havuza, saunaya girenlerde de estetik sorun olarak rahatsızlık verebilmektedir.

Varis tedavisi randevusu için

Lazerle Kılcal Varis Tedavisi
Sorunun olduğu bölgeye yüksek ısı enerjisi taşıyan ışık verilir ve içindeki kanın pıhtılaşması sağlanır. Seanslar halinde uygulanır 5-10 seans sürebilir. Sadece varisle ilgilenen klinikler genellikle bir defa ücret alır ve bitene kadar devam eder.
kılcal damar tedavisi olanlarRadyo Frekansla Kılcal Varis Tedavisi
Saç telinin dörtte biri kalınlığı kadar ince bir iğne yardımıyla içine girilir radyo dalgaları verilerek yok edilir. Genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Radyo frekans sadece varis ile ilgilenen kliniklerde bulunabilmektedir.
Köpük Kılcal Danar Çatlaması Tedavisi
Skleroterapi de denir, içine girebilecek kadar ince bir iğne ile yok edici ilaç verilir ancak biraz daha kalınlarda yapılabilir. Sadece damar cerrahları tarafından uygulanan bir yöntemdir.
Aynı yöntemler yüz ve özellikle burun civarındaki kılcallarda da kullanılır. Yüz bölgesindeki çatlamalar yaşa bağlı olarak ortaya çıktığı gibi fazla alkol tüketimi,karaciğer hastalıkları ve fırın gibi ateş karşısında çalışmak gibi durumlarda da sık görülür. Yok edilmesi kişiyi daha genç gösterir. Burun içindekiler sıklıkla burun kanaması olarak karşımıza çıkar ve kulak burun boğaz branşına girmektedir.Basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Mikroskleroterapi İle Varis Tedavisi
Enjeksiyonun çok küçük iğne ile çok ince kılcallara uygulandığını ifade eder. Mikroskleroterapi uygulamasının yaygınlaşması ile lazer ve radyo frekansları giderek azalmıştır. Mikroskleroterapi konusunda tecrübeli doktor gözle ancak görülebilen damarları bile kolaylıkla yok edebilir. Tedavinize karar verdiğinizde mutlaka mikroskleroterapiyi araştırmalısınız.

Tüm bu yöntemlerin SGK lı hastalar için de uygulanmaktadır ve % 50 olarak ücretlendirilmektedir. İdea Klinik resmi sitesi https://www.ideaklinik.com/

Kılcal Damar Oluşumu Nasıl Engellenir
Aslında engellemek mümkün değildir yeterli bilimsel çalışma yapılmış olmasa da aspirinin ilerlemeyi yavaşlattığı yenilerinin daha az çıkmasına neden olduğu yönünde bilgiler vardır. Ancak kesinlikle ilerlemeyi durduran yada yenilerinin çıkmasını engelleyen bir ilaç yada uygulama yoktur. Diğer taraftan uygun basınçlı çorap giymenin de yenilerinin çıkışını engellediği yönünde bilgiler vardır. İlerlemeden tedavi edilmesi doğru bir yaklaşım olur.

Kılcal Damar Çatlaması Fiyatları

Sorun yaygınlık düzeyi çok değişkendir yani bir hastada 5 düzeyinde olabildiği gibi başka bir hastada 55 olabilmektedir, diğer taraftan genellikle bereberinde farklı teknoloji ve yöntemlerle tedavi edilebilecek kalın varisler de olabilmektedir. Bu sebeple tedavi, ücret 400-4000 TL arasında değişebilmektedir.

Kılcal damar tedavisi net ücret alabileceğiniz telefonlar; Bu telefonlara whatsapp veya mesajla fotoğraflar gönderip ücret öğrenebilirsiniz.

Bakırköy: 0542 621 0888

Kadıköy: 0542 231 2823

Şişli: 0532 463 9682

Bursa: 0532 152 26 75

Ankara: 0505 119 3690

İzmir: 0542 295 52 54

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bacakta kılcal damar çatlaması” Yazısında 12 Yorum

 1. hasibe says:

  merhaba hocam damar catlamasi ile varis ayni sey mi yurumekte zorlaniyorum sebebi varis veya damar catlamsi olabilir mi ilacla tedavisi var mi tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  ameliyatsız tedavi yöntemleri var.

 2. alev says:

  merhabalar hocam bende beyincik sapinda kilcal damar tikanikligi var yaklasik 9 sene once pihti atti sukur ki bi eser birakmadi simdi bacaklarimda kilcal damar catlamalari var benim baba tarafimdan genetik gelen bi rahatsizlik benim sormak istedigim bu tedavilerden birini yaptirabilirmiyim tekrar pihti atma riski olusurmu bu tedavilerden dolayi cevabiniz icin simdiden tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  kalp-damar cerrahına görünmelisiniz

tikus