Başta görülen bit saçın dip kısmına tutunup deriden beslenerek olduğu alanda hızla üreyerek çoğalan küçük, kanatsız, kan emerek yaşayan bir parazittir. Latince adı pedikulozis kapitistir. Beslenirken sırasında hastada kaşınmaya neden olur, kaşınma hissi bazen o kadar şiddetli olur kihasta kafasını kanatacak kadar tahriş edebilir. Yavşak denilen yumurtalar bırakır ve yumurtadan çıkışı 10-12 gün kadardır. Yakın ilişki kişiler arası taşınma ve bulaşmada direk bit olarak bulaşması şeklidedir. Canlı bit gibi yarıüularının geçmesiyle de bulaşabilir. Tedavi uygulanırken bu durum göz önünde bulundurulmalı, ya evdeki herkes beraber tedavi olmalı veya şikayeti olmayan kişilerinde saçlı derisi dikkatli incelenmeli var olanlar da tedaviye alınmalıdır. Bbit kafa dışında etek bölgesi (pubis), kaş, kirpik ve elbisede yaşayan (gövde) biti tipleri de vardır.

Baş Biti Nasıl Anlaşılır?
baş biti nasıl anlaşılırSıklıkla kafa kaşıntısı şikayeti ile doktora veya eczaneye gidilir. Doktor teşhis koyar ancak eczacılar da bit teşhisini son derece kolay ve doğru bir şekilde koyabilir. Kaşıntı şikayeti ile birlikte özellikle kulak arkalarında daha fazla olmak üzre ense ve diğer kafa alanlarında saçların dibine tutunmuş bit, yavruları ve yumurtaları görülmesi ile doğru teşhis konuur. Evde teşhis her zaman şüphe götürür ama saç diplerinde bitler gözle görülebilir, bitin özelliği çok yavaş ta olsa hareket eder. Yumurtaları ve yavruları gözle zor tanımlanacak kadar küçüktür ancak bunlar saça tutunmuş olduğu için kafa dersine yakın yani kılın dibinde beyaz toz gibi ypılar görüldüğünde bit düşünülmelidir. Tabiki bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi profesyonel destek alınmalıdır.

Baş Biti Neden Olur?

Tek nedeni bir başka insandan yumurtasını, yavrusunu veya bitin canlı halini almaktır yani insandan insana bulaşması nedeniyle olur. Temizlikle çok ilişkisi yoktur. Özellikle çocuklar arası yakın ilişkini arttığı okulların açıldığı dönemler en sık karşılaşıldığı dönemlerdir.

Baş Biti Nasıl Bulaşır ?
Genellikle kafasında bit olan bir kişinin saçlarından direk temasla bulaşır. Daha çok kızlarda olmak üzere 13 yaş altı çocuklarda sık görülmektedir. Kirllik çok suçlansa da kirli saçta olduğu kadar temiz saçlarda da görülür. Bulaşma oyun sırasında, sarılmayla veya birlikte yakın bir şekilde çalışırken bulaşabileceği gibi ortak kullanılan şapka, başörtüsü, yastık benzeri eşyalar yolu ile de geçiş olabilir. Uzun saçta daha geç teşhis edilir ancak kısa saçta da olur.

Bit Vücudun Neresinde Görülür?
Kafa, kaş, gövdei kirpik, etek bölgesi, koltuk altı gibi kıllı yerlerde olduğu söylenebilir ancak vücutta, kıyafetlerde de olabilir. Bu sayfanın içeriği kafada daha doğrusu saç diplerinde olan bitle ilgilidir. Diğerlerinin tedavileri farklıdır.

Baş Biti Tedavisi ?
Böcek zehiri içerenler ve tablet olarak kullanılan ilaçlar başarısızlıkları ve ciddi yan etkileri sebebiyle büyük oranda terk edilen tedavi yöntemidir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda zehir içeren ilaçaların kullanımı kaldırılmıştır. Son 5-6 senedir kesin başarılı olan, hiçbir yan etki yapmayan dimetikon gurubu ilaçlar tm dermatologlar tarafından tercih edilir olmuştur. Dimetikon adlı maddenin başarılı olmasının nedeni fiziki olarak yani parazitin solunum borusunu tıkaması, yan etki yapmamasının nedeni ise içilebilecek kadar basit bir yapısının olmasıdır. Silikon yapısındadır. Dimetikon spreylede ve şampuanlarda vardır. Tedavi kadar paraziti tekrar almamak ta önemlidir. Bu konuda tek yatırım Türkiye’nin saç ilaçları konusında çalışan tek ilaç sanayi Hair Pharma İlaç Şirketi tarafından yapılmıştır. Saç biti temizlik seti adıyla ürettiği setle tedavi etmenin yanı sıra 1 sene boyunca tekrar bulaşmasını önlemektedir.

Baş Biti Nasıl temizlenir?
Saç spreyle tamamı ıslatılacak kadar ıslatılır. 15 dakika sonra şampuanıyla iyice yıkandıktan sonra saç hafif ıslakken bit tarağı yardımıyla saçlar diplerinden ucunua doğru taranarak temizlenir. Saç kırılsa da yeniden çıkacağı için önemsenmeden ve tarama işlemi tamamen temizleninceye kadar sürdürülmeldir. Temizlik saçları tutam tutam ayrılırsa temizlikten daha emin olunabilir. Bitlerin ölümü kadar vücuttan uzaklaştırılması da önemlidir. Bitin temizlenmesi kadar yeniden bulaşmasının önlenmesi de önemlidir. Bunun için tarak, saç fırçası gibi kişisel eşyaların, giysilerin ve çarşafların dökülmüş olabilecek yumurta ve parazitlerden arındırılmalıdır. Halı ve koltuk gibi büyük eşyalar amme özelliği ve filtresi iyi süpürgeyle temizlenmelidir. Yıkanabilen çarşaf, iç çamaşırı gibi eşyalar çamaşır makinesi ile yüksek ısıda yıkanmalıdır. Fırça ve tarak gibi kişisel eşyaların sıcak suda yarım saat bekletilirse yavru ve yumurtalar ölür.

Metal Bit Tarağı

Yaygın olarak plastik tarak ilaçla birlikte verilmektedir. Ucuz olması nedeniyle satıcının tercihi plastik tarak olsa da kesinlikle metal tarak olanlar tercih edilmelidir. Çünkü metal tarak pürüzsüzdür saç kırıklarına neden olmaz ve çok daha pratik bir şekilde temizlik sağlar. Plastik tarakların dişleri pürüzlü olduğu için  için vede saçı çeker ve çocuğun canının yanmasına neden olur, ayrıca daha fazla saç teli kırılır. Mutlaka metal tarak tercih edilmelidir.

Baş Biti İlacı;

Pedikap Saç Biti Temizlik Seti biti ve yavrularını % 100 öldüren ve sonraki bir yıl boyunca çocuğun yeniden bitlenmesini engelleyen Türkiye’deki tek settir. Çok sayıda bit şampaun ve spreyi olmasına rağmen sonrası koruma özelliği olan tek ilaç pedikap settir. %4 Dimetikon içeren Pedikap Sprey ve Şampuan bir arada set olarak satılmaktadır, sprey ve şampuana ek olarak taraklar da içermektedir.

Bit İlaçları;

En bilineni pedikap saç biti temizlik setidir, bunun dışında paranit, bitrin, duranit, bitiron, parametrin ve kwell adıyla satışı yapılan ürünler de vardır. Bunların bir kısmı sadece internetten satılmaktadır, pedikap ve paranit gibi popüler olanlar eczanelerde de satılmaktadır. Hangi kaynaktan alınırsa alınsın güvenilir üretici tarafından üretiliyorsa hepsi güvenle kullanılsbilir.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Baş Biti” Yazısında Yorum Yok

monyet