Saç dökülmesinin bir çok sebebi vardır bu sebepler arasında başörtüsü ve şapka gibi aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında böyle bir düşünce olsa da bunun bilimsel desteği ve izahı yoktur.

Başı örtmek saçı döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

*Saç hava alamaz

*Gözenekler tıkanır

*Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüşün üçü de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.Saçı dökülmüşlerin taktığı protez bunlardan farklıdır çünkü bazı protezler haftalarca çıkarılmadığı için saçlı deri kirli kalmaktadır,bu durum dökülme yapabilir.Çünkü bu kirlilik der mantarına sebep olabilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Baş örtmek saç dökermi” Yazısında 1 Yorum

  1. Kevser says:

    Ben baş la ilgili bisey soracaktim aknetrent kullanıyorum 5.aya girdim sürekli basım dönüyor bazense kulaklarım dinliyor neden acaba şimdiden teşekkürler
    Dr.Muharrem KAYA
    ilaca bağlı olabilir bir süre yarı doz kullanın sonra da bırakın

sapi