Basur diyerek onlarca sayfaya baktınız ve kafanız karman çorman oldu,bu sayfa basur adına her tür bilgiyi bulabileceksiniz ve kafanızdaki bir çok bilginin ne kadar yanlış olduğunu göreceksiniz. Basur anüs bölgesinin en sık rastlanan hastalığıdır ve toplumda çok konuşulmasa da erişkin nüfusun neredeyse yarısında görülmektedir.
Basur ; Makatın 2-3 cm iç kısmındaki toplar damarların genişlemesi durumudur. Damarlar genişlemiştir ancak temel sorun damarların genişlemesi değil damarların etrafını saran sağlam bağ dokularının gevşemesidir. Genişleyen damarlar bölgede hacimsel artış olur ve dışarı kadar çıkar. Genellikle makat sarkması birlikte olur.
Basurun Nedenleriacı yemek basur yaparmı
Nedeni ile ilgili çok görüş vardır ve farklı ekoller farklı sebeplerin daha önemli olduğundan söyler. Aşağıdaki sıralama en çok kabul gören sıralamadır.
-Sık kabız kalma
-Kötü dışkılama alışkanlıkları, tuvalette 1-2 dakikadan uzun kalmak ve bu süre zarfında gereksiz yere fazla ıkınmak.
-Genetik yatkınlık ailesinde basur olanların hasta olma ihtimali daha fazladır.
-Anüs kaslarının güçlü olması zor boşaldığı için ıkınması gerekir.
-Kişinin mesleği.
-Normal doğum esnasında çok fazla ıkındırtmak.
-Beslenme alışkanlığı
en iyi basur ilacıBasur Belirtiler Nelerdir ?
-Makatta ele meme gelmesi ; En sık rastlanan belirtidir, dışta ise memeler sürekli ele gelir, içerdekiler ise ıkınırken dışarı çıkar.
-Makattan kanama ; Dışkıyla karışık olabildiği gibi sonunda damlama şeklinde de olabilir. Genellikle pıhtılaşmamış taze kan olarak görülür. Pıhtılaşma varsa kötü huylu tümör akla gelmelidir.
-Makat ağrısı ; Hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır ancak dışarı çıkıp şişerse acil müdahale gerektirecek kadar ciddi ağrı yapabilir.
-Anüs kaşınması ; Sıklıkla deri hastalığından olur ancak dış memeler olması da kaşınmaya neden olabilir. Kaşınma için memeler alınabilir yada ilaç kullanılabilir.
Basur Çeşitleri ?basurun dişi olanı
Aslında çok çeşidi yoktur, üç çeşit basur vardır, ayrıntılı bilgiler sayfanın aşağısında yazılmıştır özet halinde şöyledir;
İç basur ; sorun sadece içerdedir, dışarıdan bakıldığında bir şey fark edilmez ancak kişi ıkındığında memeler dışarı çıkar derecesine göre kendiliğinden yada iterek içeri girer..
Dış basur; Sorun gözle görülecek alandadır yani kişi kendi eliyle dokunabilir, gözle görülebilir durumdadır. Fotoğrafla teşhis edilebilir.
Boğulmuş basur ; Şiddetli ıkınma sonucu memeler anüs dışına çıkar ve anüs kaslarıyla sıkıştırılır.Diğerlerinde ağrı olmazken boğulma durumunda dayanılmaz düzeyde ağrı yapabilir. Ağrının düzeyi şişliğin büyüklüğüyle paraleldir.Genellikle iç ve dış basur beraber olur.
Basur Derecesi ;
Dışarıda olanlar için derecelendirme yapılmamaktadır daha çok büyük, orta veya küçük olarak sınıflandırılır. Hasta kendisi rahatlıkla tanımlayabilir veya fotoğraf gönderilerek teşhis ve derecelendirme yaptırılabilir.
*İç basur (hemoroid) dereceleri;
-Birinci derece iç hemoroid; Genellikle fark edilmez, seyrek olarak kanama yapabilir. İlaçlarla kanama durmazsa lazerle 1-2 dakikada durdurulur ve ek tedavi uygulanmaz. Hastalık olarak değerlendirilmez, hemoroidal durum olarak adlandırılır.
-İkinci derece iç hemoroid; Dışkılarken meme dışarı çıkar ayağa kalkınca memeler kendiliğinden içeri kaçar. İlaçla kısmi rahatlama olabilir ama tam düzelmez ve ek müdahale önerilir. Bu düzeyde lazer, lastikle boğma, THD ve De Longo yöntemleri uygulanabilir. Klasik ameliyat gereksiz yere büyük bir ameliyat olur.
-Üçüncü derece iç hemoroid; Tuvalette memeler çıkar ancak kendiliğinde geri giremez ya elle içeri itilmesi gerekir yada saatlerce yüzüstü beklemek gerekebilir. Elle içeri koyarken yada dışarıda kaldıysa içeri girene kadar ağrı yapabilir ve kanayabilir. Bu düzeyde de klasik ameliyatlar gereksizdir diğer tüm yöntemler uygundur.
-Dördüncü derece iç hemoroid; İç dış birbirine girmiştir, dışarıdakiler içeri girmez. Uzun zamanda dışarı yerleştiği için ağrı azdır daha çok otururken ezilmeye bağlıdır.
Basurdan Korunmak İçin Ne Yapılır ?
Hastalıkların hepsinde olduğu gibi korunmak en iyisidir. Korunarak; basurun oluşumu, var olanların ilerlemesi ve tedavi sonrası tekrarı engellenebilir. Ailesel yatkınlık varsa korunma önlemleri daha önemli hale gelir.
Tuvalet alışkanlığı düzenlenmeli; Dışkı geldiyse asla ertelenmemeli ve en kısa sürede yapılmalıdır.Tuvalette uzun kalınmamalıdır. Fazla ıkınmak en önemlisidir, fazla ıkınılmamalıdır.
Beslenme; Kabız olmayacak şekilde beslenilmelidir.
Acı tüketimi ; Acının direk zararı olmaz, nasıl ağızda basur yapmıyorsa makatta da yapmaz ama acının verdiği yanma hissi sebebiyle çok ıkınmak acının dolaylı sebebidir.
Bitkisel Basur Tedavi İlaçları
Bitkisel tedaviler yan etkileri olmayacağı düşüncesiyle tercih edilen seçenektir. Aslında yukarıdaki tanımlamadan da anlaşılacağı gibi basur diş çürümesinden farklı değildir yani yapısal bir sorundur. Nasıl diş çürüğü fırçalamayla, ilaçla veya sakızla düzelmezse basur da ilaçlarla düzelme. Aynı durum bitkisel ilaçlar gibi beşeri ilaçlar için de geçerlidir. Daha çok rahatlama sağlarlar. Bunu da çürük dişin ağrımasına benzetebiliriz, dürük dişin ağrısı için ağrı kesici alındığında ağrı geçer ama diş hala çürüktür.
Basur İlaçları
Bitkisel ilaçlardan farkı üzerlerine bilimsel çalışmalar yapılmıştır ve rahatlatıcı etkileri net bir şekilde ortaya konmuştur. Hastalığı iyileştirme açısından fark yoktur yani şikayetlerde azalma sağlasa da temelde sorunu çözemez.
basurBasur ameliyatları
Zaman içinde tanımlanmış birçok ameliyat vardır, klasik ameliyatta memeler kesilerek alınır 1-2 hafta ciddi ağrılı bir süreç vardır yaralar açık bırakıldığı için kapanması büyüklüğe göre 1-3 ay sürebilir. De Longo sadece iç basurlara uygulanır ama ameliyat sonrası hasta rahattır. Ancak tek kullanımlık alet sebebiyle en pahalı yöntemdir. THD yönteminde ise kesme yoktur sadece basur memesine gelen atar damar bağlanır ve basur memeleri söner.
Ligasure Tedavisi klasik cerrahinin yakılarak kesme tarzında yapılanıdır, ciddi sorun olan makat daralmasına neden olabilmektedir, makat darlığı tedavisi hemoroid tedavisinden de zor olduğu için bir çok cerrah tercih etmemektedir.
Ameliyatlar ayrı başlıklar halinde ayrıntılı incelenecektir.
Lazerle Basur Tedavisi
Isı taşıyan ışık hemoroid memesine dokundurulur. Işıkla ısınan meme haşlanır ve yok olur. 4.derece haricindekilere kullanılır. Genellikle lastikla boğma yöntemiyle birlikte kullanılır. Ayaktan uygulanır birkaç gün hafif ağrı olur. Hemoroit tedavileri arasında en pratik ve kolay uygulanan iki yöntemden biridir. SGK ve diğer resmi kurumlar lazerle tedaviyi kabul etmektedir ve her proctoloji merkezinde uygulanmaktadır.
Lastik Tedavisi ;
Cihaz memeyi içine çeker ve dibine lastik bir halka atar. Lastik memeyi dibinden boğar, kan gidemediği için çürür ve düşer. 1.-2. ve 3. derece iç basurların tedavisinde uygulanır. Birkaç gün biraz ağrı olabilir ancak hasta işine devam edebilir. Narkoz yada uyuşturma gerekmez.Genellikle boğma ve lazer tedavisi birlikte uygulanır. SGK ve diğer resmi kurumlar ücretini karşılar. En iyi iki seçenekten biridir.
Basur Neden Kanar ?
Anal bölge kanamalarının en sık sebeplerinden biridir ama kanamaların tamamı gibi öncelikle kanamanın nereden ve hangi hastalık sebebiyle olduğundan emin olmak için anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Çünkü makattan olan kanamaların bir çok sebebi vardır ve bunlar arasında geciktirilmesinin çok önem arz ettiği kanser olabilir.Makat kanamasının sebebi araştırıldıktan sonra basurdan kaynaklandığından emin olunduktan sonra tedavi planlanmalıdır.
Kanama Nasıl Durur?
İlaç denenebilir ama çok etkili değildir. Çeşitli hap, krem ve fitiller kullanılabilir tabiî ki önce teşhis konmalıdır.Kanama süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır.Acının direk zararı olmaz ancak yanma hissi ıkınmaya sebep olarak kanamaya sebep olabilir veya arttırabilir.Bunun dışında gereksiz yere suçlanan turşu ekşi istenildiği kadar tüketilebilir.Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavisi yaptırılmalıdır.Kanamanın sebebinden emin olmak için bu konuda birikimli genel cerrahi uzmanınca anoskopi muayenesi yapılmalı ve en doğru yöntem seçilmelidir.
Basur Neden Şişer ?
En önemli sebebi aşırı ıkınmaktır, ıkınınca memelerin için kan dolar ve pıhtılaşır. Basınç arttığı için şiddetli ağrı olur. Genellikle müdahale gerekmeden kendiliğinden düzelir ancak ağrının şiddeti hastanın yaşam kalitesini çok etkiliyorsa basit bir girişimle boşaltılarak rahatlama sağlanır.

basur ağrısı nasıl geçer

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur” Yazısında Yorum Yok

kambing