Tıpta gelişmeler arttıkça bölüm sayısı da artmaktadır, örneğin göz hastalıkları uzmanı eskiden tekti ama son yıllarda teknolojilerin ve buna paralel tedavi yöntemlerinin artması sayesinde küçücük ordan göz hastalıkları kendi içinde yeni uzmanlı alanalrı doğuruştur. Katarakt konusunda, lazer konusunda, retina dekolmanı konusunda faklı uzmanlar söz sahibidir.

Basur tedavisi için

Basur Hangi Branşa Girer

Benzer şekilde basur yani hemoroid genel cerrahi branşına girer ama bu geniş branş artık, mide için ayrı, fıtıklar için ayrı, karaciğer ve safra yolları için ayrı branşlar olmak üzere çok sayıda branşa ayrılmıştır. Bunardan biri de makat hastalıklarına bakan proktoloji bölümüdür. Gerçekte bu branşın alt branş olan proktoloji bölümüne girer ancak genel cerrahların az bir kısmı sadece proktolojik vaka yapar bu sebeple proctoloji gibi çalışan genel cerrahi bölümünün ilgilendiği bir hastalıktır. Basur makat hastalıklarıyla ilgilenen branşa girer, branş olarak ta proktoloji bölümü bakar. Erişkin sindirim sistemi hastalıklarının teşhis ve ilaçla tedavisini daha çok iç hastalıkları (dahiliye) veya gastro enteroloji bölümü yapar ancak sindirim sisteminin bir parçası olan hemoroidin tedavisi konusunda dahiliyecilerin ve gasro enterologların eğitimleri ve birikimleri yoktur.
Bir hastalığın teşhisi kadar benzer hastalıklardan ayırt edilmesi ve diğer hastalıkların teşhisini koymak ta önemlidir. Yani sadece basur teşhisi konurken kanser olmadığından emin olunacak bilgi birikimi olmalıdır.
Anüs hastalıklarının basur (hemoroid), fissür (makat çatlağı ), fistül (akıntı olması), kondilom (makat siğili), anal dermatit (mayasıl) ) teşhis ve tedavisi ile ilgilenen genel cerrahi uzmanı ve bunun alt bölümü olan proctolog yada proktoloji uzmanı tarafından yapılır. Genellikle kıl dönmesi hastalıkları da bu sınıfa sokulur ve yine aynı uzmanlarca yapılır.
Hemoroid hastasının hangi bölüme gideceğini belirleyen teşhis olduğu kadar tedavi seçimidir de, amleiyat, lazer, boğma yöntemi, THD gibi uygulamalar ancak bir cerrah tarafından yapılabilir. Yani gidilecek bölüm veya klinik bunları yapabilecek teknolojilere sahip olmalıdır.
Proctoloji Uzmanının Baktığı Hastalıklar
Aşağıda ilgilendiği az sayıda hastalıklar konusunda teşhis ve tedavi yaptğı için genellikle bu hastalıklar konusunda birikimlidirler.
Basur (hemoroid)
Makat çatlağı (anal fissür – yırtık)
Fistül (makatın yanında delik olamsı)
Kıl dönmesi (pilonidal sinüs)
Mayasıl
Anüs siğili (kondilom)
Polipler (et beni gibi çıkıntılar olması)
Anüs estetiği
Bölgedeki benler
Anismus
Prolapsus

basur hangi bölüme girerDikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta gidilen proktologun nelere sahip olduğudur. Eskiden parmakla muayene yapılıp ilaç veya ameliyat önerilirdi. son yıllarda geliştirilen anoskop muaeyensi ve özellikle makat endoskopisi teşhis konusunda çağ atlanmasını sağlamıştır. Makat endoskopisinde doktorun kendisi gibi hasta da herşeyi görebilmekte ve teşhisten emin olmaktadır. Bunun yanı sıra eğer tedavi yapıldıysa aynı anda tedavinin nasıl yapıldığını ve o anki sonucunu görebilmektedir. Örneğin lastikla boğma yapıldıysa basur memesinin boğulduğu anda nasıl renk değiştirdiğini görebilmektdir. Yine benzer şekilde memeye lazerin dokunulduğu anda nasıl beyazladığını veya kanayan basurun lazer dokunulduğu anda kanamasının o anda durduğunu görebilmektedir. Ayrıntılı bilgi video görüntüsü için https://www.ideaklinik.com/makat-endoskopisi.html

 

 

 

 

basura hangi bölüm bakar

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur hangi branşa girer” Yazısında 25 Yorum

 1. Vatandaş Rıza says:

  Slm Hocam
  Bende birkaç gun once dışkılama esnasinda kanama oldu kanamaya kadar oyle sıkıntı verecek bir durum yoktu. Lakin şuan hem şisme hemde cok ağrı var. Dokumak bile agri veriyor. Oturuken agri yapiyor.Doktora gitmeye utaniyorum ne yapmaliyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  doktora gitmeye utanmak sadece hastalığın ilerlemesini sağlar.mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.ideaklinik makat hastalıklarına spesifik çalışıyor.05426210888 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

 2. mehmet says:

  hocam iyi günler benim iki gün önce makatimda bi sisiklik oldu ceviz büyüklüğünde mor renkli ağrı yapıyor yürürken ve oturup kalkarken acı veriyor hemoraid olabilir mi ama kanama yok dış kısmın bi tarafinda
  Dr.Muharrem Kaya
  daha önce kabızlık vb şikayetiniz yoksa anal apse olabilir.muayene ile değerlendirilmelisiniz.apse ise tedavisi gecikmemeli,fistül oluşma riski çok yükselir.makat hastalıklarına spesifik çalışan bir klinikle görüşmenizi öneriirm.size en yakın kliniği bu linkten seçebilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 3. Özgür says:

  Hocam merhaba,
  Hemoroid ameliyatı olalı 10 gün oldu. Tuvalet sancılarımda azalma var ancak son 4 gündür tuvaletimi yaparken dışkılamamı gerçekleştiriyorum ancak hemen sonrası tuvaletteyken sanki birşeyler tıkıyor yani kapanıyor gibi hissediyorum. Sanki içimde fitil var. Bu da ağrı yapıyor hatta ağrılarım kalçama vuruyor. Karşılaşılan bir sorun mudur? Komplikasyon mu oluştu? Konu hakkında düşünceleriniz nedir hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal spazm yada fissür gelişmiş olabilir.ya doktorunuzz yada makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünün

 4. Onur says:

  Makam bölgesinde aşırı kaşınma oluyor aile hekimine gittim kortos kremi yazdı kullanıyorum ama fayda etmiyor şişlik falan da var ne yapnam gerekir
  Dr.Muharrem Kaya
  proctologa görünmelisiniz

 5. Yakup says:

  Slm hocam ben bi kaç gün önçe fark ettim makatımda tam uç noktasında siyah böyle kıl dönmesi gibi siyah fakat inetbetten baktığımda da dış hemoroid gibi gözüküyor kanama yok acı cok hafif bazen oluyor ne yapmalıyım hocam bunun için?
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahi uzmanına muayene olmalısın

kuda