Anüsten kanamaların önemli bir kısmını basurlardan kaynaklanır ancak sebebim ne olduğundan emin oluncaya kadar tetikte olunamalı, uygun yöntemlerle teşhis edildikten sonra planlanmalıdır.

Basur kanaması kaç gün sürer ? bu tamamen neden olduğuna, alınacak önlemlere ve başlanacak tedavi seçeneklerine bağlı bir durumdur.

Temel sorun hemoroid ise ve çok şiddetli değilse tuvalette kısa kalınarak ve fazla ıkınmayarak önlenebilir, ek olarak dışkı yumuşatıcı ve hemoroid ilaçları kullanmak bu süreci daha da hızlandırır.

Kanama fark edildiğinde öncelikle anoskop muayenesi yapılmalı çıkan sonuca göre planlama yapılmalıdır. Kanser veya başka bir sebep yoksa hemoroid ile ilgilenilmelidir.

Basur Kanaması Tedavisi
Basurun derecesine göre şu şekillerde yaklaşılabilir;

1. Derece Basur
Hastalığın en erken safhasıdır, yüzeylerinin tahriş olmasından kaynaklanır. Kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınılmazsa çok büyük ihtimalle ilaca ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelir. Kanama durmuyorsa o zaman 1-2 dakikada uygulanan lazer tedavisi yapılır. Lazer memeye dokundurulduğu anda sorun biter.

2. Derece Basur
Burada memeler dışarı çıkacak kadar ilerlemiştir, bir öncekilerde uygulananlar burada da uygulanır ancak ek olarak doxium tablet, kortos fitil ve proctolog krem gibi ilaçların eklenmesi başarıyı artırır. Bu uygulamalarla durabilir ama durmayabilir de . Her iki durumda da temel sorunu çözmek için daha etkin tedavi yöntemleri de uygulamak gerekir. Bunlar lazere ek olarak lastikle boğma yöntemi veya tek başına THD yöntemi olabilir. Klasik cerrahi bu düeyler için gereksiz agresif bir yöntemdir.

3. Derece İç Basur
Burada dışarı çıkan memeler içeri rahatça giremediği için kanamanın şiddeti daha abartılı düzeylerde olur ve sıklıkla hasta kansızlık bulgularıyla gelir. Korkak veya duyarsız hastalar genellikle bu düzeye kadar bekler. Hastanın anemisi varsa kalıcı tedaviler düşünülmeli öneriler veya ilaçla vakit kaybedilmemelidir. Lastikle boğma yöntemi veya THD en etkili seçeneklerdir.

4. Derece Basur
Bu kadar ilerlemiş hemoroidlerde genellikle kanamanın artık olmadığı görülür, seyrek olarak karşımıza çıkar. Tedavide yine beslenme ve dışkılama önerileri yada çeşitli ilaçlar kullanarak vakit kaybetmek yerine direk etkin yöntemler uygulanmalıdır. 4.derecede lazer ve lastikle boğma yöntemleri tamamen etkisiz kalır bunlarda tercihen THD yöntemi veya klasik ameliyatlardan biri yapılmalıdır.

basur kanaması kaç gün sürerSonuç olarak;

Kanamanın ne kadar süreceğinin önemi yoktur, sebep netleştirilip tedavi başlanmalıdır, sıklıkla hayati önemi olmasa da ciddiye alınmalıdır sonuçta kaybedilen değerli bir şeydir. Kirli kanı akıtarak rahatlamaya çalışmak yanlış bir yaklaşımdır. Soruna adet görmek gibi yaklaşmanın anlamı yoktur. Kanserin de benzer şekilde kamaya neden olduğu unutulmamalı konu komşu önerisiyle hareket edilmemelidir.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur kanaması kaç gün sürer” Yazısında 7 Yorum

 1. Hidin.akan says:

  Merhaba hocam kolay gelsin benimde bir sikayetim olacak 1 seneye yakin be dede hemoroid var tabi kendimce koydugum tani son zamanlarda o kadr siddetli agrim oluyoku makatimda yanma gibi sizlama seklinde kanama devamlı oluyudu bi ara cok siddetli bir kanamam oldu cesme gibi akti durmuyack diye korktum ve doktora gitmeye karar verdim genel cerraha gittim anlattm derdimi hic bakmadan parmagni makatima soktu cikardi ilac yazdi ilaclarin isimlerini yazicam ( daflon 500g hap. Kortos fitil. Procto-glyvenol krem ) bunlari bir haftadr kullaniyorum ama hic bir gelisme yok sikayetm devam ediyoo aynadan makatima baktgmda 4 5 tane misket seklinde sislik var birtanesi digerlerine nazaran buyuk ve kenarlarinda hafif siyah leke var korkmaya basladm kanser falan olsa nasl anlaslr nasl anlarm
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına gidin.kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.muayene ile ne olduğu anlaşılır.tedaviniz planlanır

 2. Abdullah usta says:

  Gitara gizli kanamam da var basurum da var muayene oldum kansermiyim kararsızım daha önce yazmadım
  Dr.Muharrem Kaya
  bu konuda şüpheniz varsa daha ileri tetkikler yapılmalı.muayenede böyle bir bulguya rastlansaydı uyarılırdınız.yada daha üst tetkikler için yönlendirilirdiniz

 3. erkan ertek says:

  Sayın hocam ben basur hastalığını bir kaç yılda bir yaşıyorum fakat kanama olmuyor fakat malum bölgede meme veriyor ağrı yapıyor bazı sebepler yüzünden doktora çıkamadığım için alternatif tıp yöntemlerini ve evde uygulayabilecegim yöntemleri uyguluyorum yaptığım araştırmaya göre ( ılık suyun için de oturmak yediklerime dikkat etme sıvı tüketmek gibi ) birde eczacımın verdiği ilaç var buna rağmen iki gündür ağrılarım devam ediyor ve aksine bu tedavileri uyguladığım an bir süre rahatlıyorum ama bir kaç saat için de yine şişme oluyor
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmalısın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 4. Dinç mermerci says:

  Hocam5 ayda bir bu rahatsızlığı çekiyorum ağrım yok sadece silindigim zaman oan kırmızı renkli kan görünüyor ikinci dilimlere yok biraz etmeliyim tedevisi ve korkma tehlikesi varmi tsk ler hocam
  Dr Muharrem Kaya
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir oluşum olabilir

 5. Ayşe says:

  Merhaba ocam ben 2 aydir cekiyom kanaman yok ama agrilarim cok orurup kalkmaktan zorlaniyom amelyatanda korkiyom evde nasil tedavi olabilirim artik korkmaya başladim resmen bacaklarim agriyor sicak soguk farkediyormu lütfen yardimci olun şimdiden teşekürler
  Dr.Muharrem Kaya
  basurun evde tedavisi ile ilgili yapılabilecek tek şey kabızlığı önlemektir.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 6. abdullah says:

  hocam ben 10 gündür aşırı derecede kan kaybediyorum ve ağrısından duramıyorum ne yapmam gerekiyor
  Dr.Muharrem KAYA
  Tabiki en kısa sürede bir proctoloji uzmanıyla görüşmelisiniz.

 7. ramin says:

  selam ben 18 yasindayim. 5 kez anal seks yasadim,bi gayim.lakin sonuncu defa seks yaparken hic bi agrim yoktu.lakin bittikten 40 daaka sora buyuk tuvalete gittim.. temizlenmeye gittim.lakin bakinca anuste azacik kan gordum.nerden geldigin gormedim..kotu oldum.bu bi kez oldu sonra hic gelmedi gormedim..ne ola bilir?
  Dr.Muharrem KAYA
  anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

kecoa