En iyi basur tedavisi hangisidir;Basur diğer adıyla hemoroid iç ve dış olarak iki tipi 1 den 4 kadar değişen derecesi olan bir hastalıktır.Derecelendirme hastanın anlattıkları ve muayene sırasında tespit edilen klinik bulgulara göre yapılır.İç basurlarda 1.derece hastalığın en erken safhası 4.derece en ileri safhasıdır.

Tedavi seçimi hastalığın tipi ve derecesine göre yapılır.

Dış Basur

Genellikle hiçbir şikayet yapmaz daha çok estetik olarak hastayı rahatsız eder. Eğer ağrı kanama gibi bulgular da varsa bu durumda dış basurla birlikte başka bir hastalık olabileceği akla gelmelidir. Dış basurun tek tedavi şekli keserek almaktır. Bu ameliyat bölge uyuşturularak yada narkozla yapılabilir. Başarısı çok yüksektir tekrar etme ihtimali çok düşüktür.

İç Basur

En İyi Basur Tedavisi
Seçim hastalığın derecesine göre değişmektedir
1.Derece iç basur
Genellikle ciddi şikayet yapmaz,ara sıra kanama ile bulgu verir.Tedavide bitkisel yada beşeri ilaçlar yeterli olmaktdır. Beşeri ilaç olarak daflon veya doxium tablet önerilir. Kortos fitil veya proctoglivenol krem eklenebilir. Kanama varsa ve bu tedavilerle düzelmiyorsa o zaman lazer tedavisi uygundur.

2.Derece iç hemoroid
Hasta tuvaletini yaparken memeler dışarı çıkar ayağa kalktığı anda memeleri geri içeri girer. Tedavisi ilaçla yapılamaz ancak var olan şikayetleri azaltmak amacıyla 1.derece önerilen ilaçlar kullanılabilir. Kalıcı tedavi seçeneklerinden en etkili ve pratik olanı lazer ve boğma yöntemlerinin birlikte uygulanmasıdır. Daha küçüklere lazer büyüklere RBL uygulanır.

3.Derece Basur
Hasta dışkılarken memeler dışarı çıkar ancak kendiliğinden içeri girme ya hastanın el yardımıyla içeri itmesi gerekir yada saatlerce bekleyince girer. Tedavisinde ilk seçenek yine lazer ve boğma yöntemidir ancak ileri vakalarda longo THD ve klasik ameliyatlarda yapılabilir. Klasik ameliyat çok zahmetli olduğu için, longonun orta vadade başarısı düşük olduğu için THD tercih edilebilir.

4.Derece Hemoroid
Memeler her an dışarıdadır,içeri sokulamaz. En doğru tedavi seçeneği klasik cerrahi ameliyatlarıdır. Longo,THD gibi ameliyatlar 4.derece basurun tedavisinde tatmin edici sonuç vermeyebilir. Dışarıdaki memeler rahatsız etmiyorsa daha düşük seviyelere çekmek için lazer ve boğma uygulamaları yapılabilir. Ağrıdan çekiniliyorsa THD tercih edilmelidir çünkü klasik cerrahide 2-4 hafta işgücü kaybı olabilir.

İç ve Dış Basurun Birlikte Olması
Sık rastlanan bir durumdur. Yaklaşım hastanın tercihine göre olmalıdır. Zahmetsiz bir uygulama istiyorsa dışarıdakiler bırakılıp asıl rahatsız eden içeridekiler alınabilir. Her iki tipi de aynı anda alınan klasik cerrahi de uygulanabilir. Bunun yanı sıra zahmeti az olup içeridekileri tedavi ederken dışarıdakileri de büyük oranda gerileten damarı bağlama (THD-HAL) yöntemi uygulanabilir.

Ameliyat Sonrası Tekrar Basur Oluşur mu?
Hastaya ve uygulanacak tedavi yönteminin doğru seçilmemesine bağlıdır. Hasta kabızlık sorununu çözmez ve tuvalette fazla ıkınırsa % 10-15 ihtimalle hastalık tekrar oluşabilir. Bu ihtimal tüm tedavi seçeneklerinde vardır ama hastanın dışkılama alışkanlığıyla yakından ilgilidir. Bu sebeple hangi yöntemle olursa olsun tedaviden sonra dışkılama alışkanlığı mutlaka normale çekilmelidir ve şunlara dikkat edilmelidir;
Tuvalette 1-2 dakikadan fazla kalınmamalıdır
Fazla ıkınılmamalıdır
Kabız kalınmamalıdır
Ikınmaya neden oluyorsa acı tüketilmemelidir

https://www.basur-tedavisi.com

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basurda en iyi tedavi hangisidir” Yazısında 103 Yorum

 1. Sümeyra says:

  Hocam selamun aleykum ben 19 yasindayim. 15 yasimdan beri ara sira basur memesi cikiyor ve iki gune geciyor.Her tuvaletten sonra basur memerleri disari cikiyor ben iceri itiyorum .Bazi zamanlar girmiyor ve acayip bi agri yapiyo kuruyor 4 tane basur memesi var.Ne yatabiliyorum ne uyuyabiliyorum doktora gitmekten de korkuyorum ilerlemiştir diye. Sizce ameliyata mi ihtiyacim var?
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisin,sorununu ameliyatsız yöntemlerlede çözebilirler

 2. Nur says:

  Kabızlık da var ondan mı başlamıstir kanamam
  Dr.Muharrem Kaya
  kabızlık ,dışkının sertliği ve ıkınma şiddetiniz kanamaya neden olabilir.ama he nedenle olursa olsun makat kanamalarında mutlaka hastanın kötü huylu bir oluşum olma ihtimaline karşı anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir.gecikmeden muayene olmalısınız

naga