Basur derecelendirilmesi hastanın anlattıkları ve klinik bulgular göre yapılır. Her hastalığın çeşidi, düzeyi ve derecesi vardır. Bu derecelendirmeler hastalığın tedavi şeklini, hastaya anlatılmak üzere sonraki dönemde neler yaşanabileceği gibi durumların değerlendirilmesinde yol göstericidir.
Basur diğer adıyla hemoroid iç ve dış olmak üzere 2 çeşittir bunlardan iç olan 1-4 arası olarak sınıflanır, dış olanlarsa küçük, orta büyük olarak sınıflandırlır. Bu sayfada sadece iç basur ele alınacaktır.
birinci derece basurBirinci Derece Basur
Dışarıdan bakıldığında herhangi bir bulgu yoktur, anoskop adlı aletle teşhis edilir, parmak muayenesi (tuşe yol gösterici değildir). Makattan 3-4 cm yukarda hafif kabarıklıklar şeklindedir. Yüzeyi tahriş olduğunda kanama olabilir. Genellikle tek bulgusu seyrek görülen kanamadır. Kanama taze kırmızı kan olarak gelir. Ağrı sızı gibi şikayetler olmaz. Ciddi bir belirtisi olmadığı için sıklıkla doktora baş vurulmaz.
Tedavi:
İlaç kullanmak sıklıkla şikayetlerin kaybolmasını sağlar ama hastalığın düzeyi değişmez. Kabızlık engellenirse ve de tuvalette uzun süre kalınmazsa düzeyi değüişmeden bu şekilde kalabilir ancak kötü tuvalet alışkanlığı devam ederse zamanla ilerler ve daha etkili yöntemler kullanmak gerekir. En etkili,kolay ve ekonomik tedavisi lazerle tedavidir. Memeler belirginse ve kanama durmadıysa RBL ile desteklenebilir.
İkinci Derece Basur
Memeler makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde görünmez ama hasta ıkındığında dışarı kadar çıkar kendiliğinden geri girer. Kişi dokunarak ikinci derece basurçıkanları fark edebilir. Olmazsa olmaz bulgusu bu çıkıp kendiliğinden giren memelerdir. Ek olarak kanama olabilir veya olmayabilir. Kanama ıkınırken fışkırır tarzda olabilir. Seyrek olarak çok şiddetli ıkınmaya bağlı olarak makattan dışarı çıkar ve geri içeri giremez bu durumda makat kaslarıyla sıkıştırılır ve şiddetli ağrı olur bu durum tromboze hemoroid denir.
Tedavi;
En ideal dönemdir yine ayaktan uygulanabilen yöntemlerle yüksek oranda başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu düzeyde en pratik yöntemler lazer ve lastikle boğma yöntemleridir. 3-4 dakika içinde uygulanabilir ve kişi sosyal yaşamına ara vermeden kalıcı olarak kurtulmuş olur. Lazer ve boğma yöntemlerine bağlı birkaç gün hafif ağrı ve az miktarda kanama olabilir ama ek müdahale gerekmeden kendiliğinden düzelir. Dışkılama alışkanlığı düzenlenmezse zamanla daha ileri düzeylere ilerler. Bunlar dışında THD ve longo teknikleriyle de tedavisi yapılabilir.
üçüncü derece basurÜçüncü Derece Basur
Basur memeleri daha büyümüştür. Anoskop muayenesiyle teşhis edilebilir ancak hastanın anlattıklarıyla da teşhis konması mümkündür. Hasta “tuvalete gidiyorum memeler dışarı çıkıyor ben elimle içeri itmek zorunda kalıyorum, içeri itmezsem 2-3 saat dışarıda kalıyor ve ağrı yapıyor” şeklinde tarif eder. Kanamaya eğilim vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanama olabilir, kanama dışında ağrı, kaşıntı, ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir. Tromboze olma sorunu bu dönemde daha sıktır.
Tedavi;
Çok ileri değilse lazer ve lastikle boğma yöntemi yeterli olabilir, 2. seans gerekebilir. THD daha etkili bir yöntemdir, longo da uygulanabilir. Klasik ameliyatlardan Milligan Morgan da etkilidir ancak 5 hafta ciddi ağrı olması hastaları korkutmaktadır.
dördüncü derece basurDördüncü Derece Basur
Uzun süre tedavi edilmediğinde bu düzeylere kadar ilerleyebilir. Eskiden daha sık görülürdü ancak artık hastaneye ve hekime ulaşım daha kolay olduğu için sıklıkla bu düzeye ilerlemeden tedavi ettirilmektedir. Memeler artık hem dışarıda hem içerdedir yani birbirine geçmiş durumdadır. Hasta dışarıdakilerin varlığından estetik olarak rahatsız olmuyorsa tercihen THD yapılır ancak tümüyle kurtulmak istiyorsa bu durumda klasik cerrahi Milligan Morgan yapılması daha etkilidir. Lazer ve lastikle boğma yetersiz kalır. İlaçların hiçbir etkisi olmaz.
dış basurDış basur
Memelerin tamamen dışarıda olması durumudur büyük orta ve küçük olarak derecelendirilir. Parmak gibi çıkıntının büyüklüğüne bağlı bir sınıflama yapılır. Genellikle ciddi şikayet yapmaz, kanamaya sebep olmaz daha çok estetik olarak rahatsız eder. Tedavisi klasik cerrahi yöntemle yani ameliyatla yapılır. THD , Longo gibi yöntemlerde kısmen küçülse de tamamen düzelmez.

 

 

basur dereceleri

https://www.basurklinigi.com/hemoroid-cesitleri/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basurun Dereceleri” Yazısında Yorum Yok

kucing