Damar beni (Hemanjiom) doğuştan olan bir yapıdır ve doğumdan hemen sonra bebekte fark edilir. İleri yaşlarda gördüğümüz küçük damar benleri benzer şekilde damardan kaynaklanır ama bunlar daha çok chery, spider anjioma gibi isimlerle anılır bunların seyri ve tedavisi de fark edebilir

Bebeklerde Hemanjiom

bebekte damar beniBebeklerde görülenler genellikle daha geniş yapıdadır hatta bazen yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyük olabilir bu şekilde büyük olanlar ailede ciddi sıkıntıya sebep olabilmektedir ama unutulmamalıdır ki bunların çoğu teknolojiler sayesinde tedavi edilebilir.

Bebeklerdeki hemanjiomun seyri çok farklı olabilmektedir,kendi haline giderek küçülüp 7-10 yaşlarında kaybolabilir veya tam tersi giderek büyüyebilir. Hangi damar benin büyüyüp hangisinin küçüleceğini tahmin etmek veya bir cihaz yardımıyla tespit etmek mümkün değildir. Yapılacak en doğru davranış ailenin yakından takip etmesi ve mümkünse kaliteli resim alıp seyrini gözlenmesidir.

Hemanjiiom Takibi
Hemanjiomun hemen yanına cetvel veya benzer mili metrik ölçümü olan bir cihaz konup fotoğraflar çekilmelir, fotoğraflar mümkün olduğunda aynı ışık altında, aynı mesafeden aynı makine veya yakın kalitede makine ile çekilmelidir. Doğru takip bu şekilde yapılabilir. Bu şekilde takip edilirken büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

Uygulanacak tedavi bir çok faktöre bağlı olarak lazer, skleroterapi, köpükle tedavi seçeneklerinin birine karar verilir. Yöntem seçimi hasta yakınlarınca belirlenir ve en uygun yöntemler seçilir.

bebekte hemanjiomÇok az da olsa büyüdüğü fark edildi ise en kısa sürede konu uzmanıyla görüşülmeli nasıl bir yol izleneceğine birlikte karar verilmelidir. İlk bir yaşında dideral denilen içinde propranolol adlı madde bulunan ilaçla yapılır, diderale rağmen büyümeye devam ediyorsa daha etkili yöntemlere geçilmelidir. Dideral dozu çok dikkatli belirlenmesi gereken bir ilaç olduğu için komşudan bakarak ya da eczacıya danışarak başlanamaz. Hastanede yatarak tedavi dozu başlanması gerekir.
Hemanjiom tedavisinde en dikkat edilmesi gereken husus ise hasta ebeveynlerini korkutarak abartılı tedavi ücretleri isteyen şarlatan doktorlara yakayı kaptırmamaktır. İleri yaşının ikna etmekteki etkisini bilerek sizi yüksek bedellere razı etmeye çalışan doktorlara karşı dikkatli olmalı mutlaka başka doktorların da görüşünü almalısınız.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bebeklerde hemanjiom” Yazısında Yorum Yok

burung