Damar beni doğuştan olan bir yapıdır ve doğumdan hemen sonra bebekte fark edilir.İleri yaşlarda gördüğümüz küçük damar benleri benzer şekilde damardan kaynaklanır ama bunlar daha çok chery,spider anjioma gibi isimlerle anılır bunların seyri ve tedavisi de fark edebilir
Bebeklerde görülenler genellikle daha geniş yapıdadır hatta bazen yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyük olabilir bu şekilde büyük olanlar ailede ciddi sıkıntıya sebep olabilmektedir ama unutulmamalıdır ki bunların çoğu teknolojiler sayesinde tedavi edilebilir.
Bebeklerdeki hemanjiomun seyri çok farklı olabilmektedir,kendi haline giderek küçülüp 7-10 yaşlarında kaybolabilir veya tam tersi giderek büyüyebilir.Hangi damar benin büyüyüp hangisinin küçüleceğini tahmin etmek veya bir cihaz yardımıyla tespit etmek mümkün değildir.Yapılacak en doğru davranış ailenin yakından takip etmesi ve mümkünse kaliteli resim alıp seyrini gözlemesidir.
Büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.İlerleme fark edilenler çok dikkatli takip edilmelidir çünkü atar damar basıncında olduğu için var olan damar beni onlarca kat büyüyebilir. Ve büyüdükçe tedavisi de güçleşecektir.
Uygulanacak tedavide bir çok faktöre bağlı olarak lazer, skleroterapi, köpükle tedavi seçeneklerinin birine karar verilir.
İlerleme fark edilenler çok dikkatli takip edilmelidir çünkü atar damar basıncında olduğu için var olan damar beni onlarca kat büyüyebilir. Ve büyüdükçe tedavisi de güçleşecektir.
Tedavi olunacak klinik seçilirken hemanjiom konusunda birikimli ve özellikle ameliyatsız tedavileri yapabilecek düzeyde teknolojilere sahip olunduğuna dikkat edilmelidir.Teknolojiye sahip olunmayan kliniğe gidildiğinde “şimdilik daha küçük büyüyünce gelin” veya “tek çaresi ameliyat” gibi cevaplarla karşılaşılabilir.
Unutmayın damar beni tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedaviye başlama zamanı önemlidir.
bebekte damar beni

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bebekte hemanjiom” Yazısında 1 Yorum

  1. Anonim says:

    8 aylık torunumun yanağında doğduğunda toplu iğne büyüklüğünde olan fakat sürekli büyüyen kılcal damar çatlaması var bunun tedavisi için belli bir yaşı beklemek gerekirmi?
    Dr.Muharrem Kaya
    hayır hemen büyümeden yapılabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir ve bu konuda ideaklinikden yardım alabilirsiniz

tikus