Ben kanserleri arasında en kötü huylu olanı malign melanomdur ve tedaviye rağmen bir kısmı ölümle sonuçlanan tek ben çeşididir. Melanom cilde rengini veren melanin adlı maddenin birikip leke yada şişlik yapmasını malign ise huyunun kötü olduğunu yani kanser olduğunu ifade eder. Derideki kötü huylu tümörlerin en az görülenidir ve en tehlikelisidir. Tehlikeli olması sebebiyle erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir bu sebeple bu tarz yani koyu renkli cilt problemlerini bu konuda tecrübeli doktora tedavi ettirilmelidir. Lazerle ben tedavisi yazan güzellik merkezlerine gitmeden önce ne olduğundan emin olunmalıdır.

Ben Kanseri

melanom tedavisi

Tabi her kahverengi lekesi olanın da paniklemesi gerekmez çünkü yukarıda belirtildiği gibi çok seyrek görülen bir urdur.
Temel renk verici olan melanin melanosit denilen hücrelerden salgılanarak birikir.
Melanom daha sık görülür ve iyi huyludur.
Kötü huylu olan güneşin dik geldiği ülkelerde daha sık güneşi az gören kuzey ülkelerinde daha seyrektir.
Seyrekte olsa cilt renginde amelanostik olanlarda görülebilir.
Türkiye de net sıklık konusunda kesin veri yoktur. Bilimsel bir veri olmamakla birlikte 15 yıldır yaptığım 10 000 den fazla ben arasında sadece bir vakamda malign melanom tespit ettim. Bu veri tek kaynaklı olması sebebiyle kesin istatistiksel bir bulgu olmasa da çok seyrek görüldüğü konusunda ciddi bir bulgudur.
Avuç içi ve ayak tabanında ben görülme ihtimali çok düşükken vücudun her yerinde görülebilir.
Amelianostik dışında mikroskobik tanımlamada bir çok tipi vardır.

Malign Melanom Nasıl Teşhis Edilir

Renkli kısmın şekilsiz, kenarları düzensiz, kaşıntı gibi bulgularda şüphe duyulur ve bu bulgulara göre yönlenilir. Şüphe duyulan benden biyopsi alınarak kesin teşhis konur. Lezyon çok büyük değilse biopsi yani inceleme amaçlı alınırken tamamı çıkarılabilir. Bu daha doğru bir yaklaşımdır. Kan tahlili ya da yapılacak başka tahliller teşhiste yol gösterici değildir.

melanom görselleriMalign Melanom Belirtileri

  • Asimetrik yapı (bir tarafı diğer taraftan farklıdır)
  • Kenarları düzensizdir
  • Benin üzerinde kahverengi, siyah, kırmızı alanlar olabilir
  • Uzun süredir iyileşmeyen yara
  • Lekelenme benin dışına taşarak etrafındaki deriye yayılır
  • Kaşıntı, hassasiyet, ağrı.
  • Benin yüzeyinde kabarıklık şeklinde değişim

Malign Melanom Tedavisi

ben kanseri görseli

Lezyonun olduğu alan genişçe çıkarılır, onkoloji uzmanınca takip ve devam tedavisi yapılır. Erken dönemde fark edilmesi durumunda başarı çok yüksektir ancak tedavinin gecikmesi halinde başka yerlere sıçrar ve hayati tehlikesi artar. Bu gurup ben kanseri oldukça seyrektir ve bu insanlık açısından şanstır. İleri yaşlarda ortaya çıkması daha sık rastlanan durumdur, gençlerde görülme ihtimali çok düşüktür.

Ben tedavi yöntemleri ile ilgili ayrıntı için https://www.bentedavisi.com

 

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ben kanseri” Yazısında Yorum Yok

gajah