Benlerin takibi
Ben takibi adıyla yıllarca hastayı oyalamak ve boşa zaman ve ekonomik kayba sebep olmak yerine tedavi yaparak beni ve risklerini ortadan kaldırmak en doğru yaklaşımdır.
Ben takibini hangi doktor yapar
Genel ben takibi daha çok dermatologların uyguladığı bir yöntemdir.2-100 kat büyüten mercek yada kameralarla hasta 6 ayda bir kontrol edilir.Hastayı ikna etmek ve yılda 2 defa muayene ücreti almak dışında hiçbir anlamı yoktur.Çünkü bu şekilde bakarak benin genel karakteri veya karakterinde değişim hakkında % 100 emin olunacak fikir edinilemez bu emin olamayış hastayı hiç takip etmemekten farksız bir durum ortaya çıkarır.
Tedavilerde daha radikal düşünen ve böyle yaklaşan cerrahlar bu şekilde ben takibi yapmak yerine sorunun tümüyle çözülmesi yolunu tercih etmekte ve elindeki teknoloji veya yöntemlerden en uygun olanla beni yok etmektedir.Bu yaklaşım hastayı yıllarca tedirgin bir şekilde yaşamaktan korur.
Benleri takip etmek gerekir mi
Ben konusunda halk arasında konuşulan ve hiçbir bilimsel değeri olmayan hatta bilime aykırı bir görüş olan “bene dokunmayın” veya “bene dokunursanız kanserleşir” mantığı tamamen akıl dışıdır çünkü olmayan ben asla sorun çıkaramaz.Ben tedavi edildiğinde kişide artık o ben olmayacağı için sorun çıkarma ihtimali ortadan kaldırılmış olur.Benin kanserleşmesi veya bene benzer şekilde cildin kanserleşmesi güneşin zararlı UV ışığına uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkan bir durumdur bu sebeple benin tedavi edilmesi daha fazla zararlı ışın almasına engel olur ve bir anlamda kanserleşme ihtimalide engellenmiş olur.
Özetle
Ben varsa tedavi edilmelidir takip ediyorum adı altında hastayı oyalayıp zaman kaybettirmek doğru bir yaklaşım değildir.Nerdeyse bütün benler muayene edecek kadar sürede yani 2-3 dakika içinde tedavi edilebilmektedir.Ben tedavisiyle sadece ben yok edilmez benden dolayı hastanın “acaba kanserleşir mi,güneşlenirsem kanser olabilir” gibi tereddütleri de yok edilmiş olur.
Diğer taraftan ben kanserinin çoğu en tehlikesiz kanser gurubudur,bilinenin aksine yine ben gibi basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Ben haritası çıkarma bu harita üzerinden yorumlar yapma sizi oyalamaktan başka işe yaramayacaktır tedavi olun benlerinizden,risklerinden ve tedirginliklerinizden kalıcı olarak kurtulun.
ben takibi nasıl yapılır

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ben takibi” Yazısında 1 Yorum

  1. a.levent dikmen says:

    peki vücutta 100 den fazla ben varsa
    Dr.Muharrem KAYA
    hepsini tek tek aldıracaksın

domba