Benin zararları varmıdır sorusunun cevabı evettir ama öyle korkulduğu kadar çok ta zararlı değildir. İnsanlarda görülen en sık sorun bendir ve neredeyse herkeste küçük veya büyük vardır ama buna karşın ciddi sağlık sorununa en az sebep olan durumdur.
Şöyle izah edebiliriz ;
kıllı ben zararlımıdırÇevrenizdeki insanları düşünün bir çok hastalıktan kaybedilmiş yakınlarınız vardır ama beni olduğu için yada tedavisini yaptırdığı için sorun yaşayan kimse neredeyse göremezsiniz. Bunun en önemli sebebi çok çok seyrek görülen malign melianom dışındaki ben kanserlerinin tedavisi % 100 başarıyla tedavi edilebilmesidir ve de bunun da çok seyrek rastlanmasıdır. Ama anlaşılmaz bir şekilde sigara içen kişiler bile “benimi alırsam bir şey olurmu, bu ben kanserleşir mi” gibi sorular sorar. Oysa sigara içen birinin akciğer kanseri olup bu hastalıktan ölme ihtimali benlerinin kanserleşip bundan ölme ihtimalinden binlerce kat daha fazladır. İşte bunun sebebi toplumdaki yaygın doğru olmauan bilgilerdir.

Ben tedavisi için

 

Benin Zararları Varmıdır ?
Çok ciddi bir zararı yoktur ancak şunlar sayılabilir;
melanom nasıl görünür– EstetiGösel kirlilik oluşturur
– Zamanla büyüyebilir
Et benleri saplıdır sapından kopup kanayabilir.
– Damar beni de denilen hemanjiom çok ciddi kanamalara sebep olabilir.
– Kemer veya eklem bölgesindeyse ezildiği için ağrı yapabilir,
– Tahriş olabilir
– Dibinden iltihap kapabilir
– Koyu renkli benler kansere dönüşebilir ( bu şekilde kanserleşip kişiyi öldürme ihtimali yıldırım düşmesi sonucu ölme ihtimalinden daha düşüktür, düşükte olsa kanserleşme riski koyu renklilerde ve güneş gören bölgelerde daha fazladır)
Zaralı Benler Nasıl Teşhis Edilir
zararlı ben görseliYukarda bahsedildiği gibi koyu renkli olanlar daha risklidir. Kenarlarında düzensizleşme, şekil değişikliği, yüzeyinde iyileşmeyen yara oluşması, sıkça kanayacak kadar hassaslaşması kötü huyluya dönüşebildiğini düşündürür, bu durumda uzman muayenesi yaptırmak akıllıca olur. Muayenede eğer ihtiyaç varsa biopsi alınıp incelenebilir ve biopsi alındığı anda ameliyatsız yöntemlerle % 100 başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Benin üzerinde iyileşmeyen yara varsa kötü huylu olma ihtimali yüksektir ve en kısa sürede biopsi alınıp patolojide inceletilmelidir. Ben üzerinde iyileşmeyen yara kanserleşme ihtimalinin yükseldiğini gösterir. Bunlar daha çok güneş ışınlarını yoğun alan yüz bölgesindekilerde görülür.

Hangi Benler Kanserleşir
Aslında bu sorunun cevabı “hepsi” şeklindedir çünkü ben olmadan normal deri de kanserleşebilir. Ancak normal yani aşağıdaki özellikleri içeremeyen benlerin kanserleşme riski çok düşük, normal derinin kanserleşmesi kadardır. Aşağıdaki özellikleri taşıyanlarda bu risk biraz daha fazladır.
benin zararları varmıdırKoyu renkli olanlar
Etrafı düzensiz olanlar
Renklenmede düzensizlik
Yüzeyinde yara çıkanlar
Hızlı büyüyenler
Çabuk tahriş olanlar

Hangi Benler Alınmalıdır
Aslında bu sorunun cevabı da “hepsi” olmalıdır. Çünkü benin kendiliğinde, ilaçlarla veya bitkisel ürünlerle kaybolma ihtimali yoktur. Ben vücutta kaldığı sürece yukarıdaki riskleri taşımaya devam eder. Oysa benler tedavi edildiği andan itibaren tüm bu riskler ortadan kaldırılmış olur.
Halk arasında konuşulan “bene dokunursan kanserleşir” sözünün tam tersine beni alırsanız kanserleşme riskini sonsuza kadar yok edersiniz. Olmayan dişin ağrıyamayacağı ya da rahmi alınan kadının rahim kanseri olamayacağı gibi olmayan ben de kanserleşemez.

En Tehlikeli Ben Hangisidir
Tükçe karşılığı olmayan malign melanom adıyla bilinen bir tür deri kanseridir. Aslında tam ben yapısında değildir ama bene benzetilebilir. Kahverengi, düzensiz kenarlı, ayak tabanı dahil vücudun her yerinde görülebilen türdür. Tüm kanserler arasında en çabuk yayılanlardandır. Neyse ki insanlık olarak şansımız çok çok seyrek görülmesidir. Bin ben kanserinden ancak bir tanesi malign melanomdur. Malign melanoma halk arasında melanom denir ama melanom gerçekte kötü huylu değildir. Malign Latince’de kötü huylu anlamına gelir, Türkçedeki bir diğer adı habis tümördür.
Ben sildirme ücretleri için ben sildirme fiyatları

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Benin zararları varmıdır” Yazısında Yorum Yok

ular