Bütün hastalıklar gibi ben takip edilebilir ama en doğru yaklaşım beni yıllarca takip edip hastanın ekonomik kaybına sebep olmak yada hastada yıllarca stres yaratmak yerine tedaviyle yok etmektir. Ben hakkında halk arasında konuşulan ve hiçbir bilimsel değeri olmayan hatta bilime aykırı bir görüş olan “bene dokunmayın” veya “bene dokunursanız kanserleşir” mantığı tamamen akıl dışıdır çünkü olmayan ben asla sorun çıkaramaz.Ben tedavi edildiğinde kişide artık o ben olmayacağı için sorun çıkarma ihtimali ortadan kaldırılır.Benin kanserleşmesi veya bene benzer şekilde cildin kanserleşmesi güneşin zararlı UV ışığına uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkan bir durumdur bu sebeple benlerin tedavi edilmesi daha fazla zararlı ışın almasına engeller ve bir anlamda kanserleşme ihtimalide engeller.

Sonuç olarak;

Ben varsa tedavi edilmelidir “takip ediyorum” diyerek hastayı aylarca oyalayıp zaman kaybettirmek, her kontrolde para almak ve bunu sürdürmek için devamlılık katmak doğru bir yaklaşım değildir. Nerdeyse bütün benler muayene edecek kadar sürede tedavi edilebilmektedir. Ben tedavisiyle sadece ben yok edilmez benden dolayı hastanın “acaba kanserleşir mi,güneşlenirsem kanser olabilir” gibi tereddütleri de yok edilir.

Ben takibi hastaya onlarca muayene ücretine mal olacağı göz ardı edilmemelidir.

Benin huyu konusunda bilgi verdiği söylenen dermatoskop cihazı gerçekte bu anlamda bilgi vermez sadece muayenede olduğu gibi şüphe oluşmasını sağlar benin iyimi kötümü huylu olduğunu anlamanın tek yoku patolojik incelemedir ki çok seyrek ihtiyaç duyulan bir incelemedir. Son derece basit bir şekilde dermal punch denilen aletle 30 saniyede parça alınıp benin karakteri hakkında % 100 doğru bilgi edinmek varken hastayı kontrollerle oyalamak son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Ben Takibi Gereklimi
Yukarıda değinildiği gibi takip son derece gereksizdir. Ben alınır ve o anda son nokta konur. Böylece hastanın kafasındaki tüm sorular uzaklaştırılmış olur. Ayrıca benden kaynaklanabilecek tüm riskler sıfırlanır. Yani ben alıdığında kanserleşme riski de ortadan kaldırılır.

 

Benin gözle görünümü

ben gözle muayene

Ben yakın görünüm

ben görünümü

Ben takibinde yakın kayıt

ben yakından görünümü

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Benlerin takibi yapılmalımı” Yazısında Yorum Yok

domba