Vücuttaki her kılın kaç yaşında çıkacağı, kalınlığının ne kadar olacağı ve kaç santimetre uzayacağı o kılın genetik kodlarında belirlenmiştir yani doğuştan bellidir.Çeşitli sebeplerle kalite kaybı olduğunda o sebep ortadan kaldırılınca eski kalitesini alır ama asla farklı bir kıl yapınsa bürünemez.

Saç veya tırnak kalite kayıplarının tedavisi için alınan biotin (B7 vitamini) vücudun diğer bölgelerindeki kılların kalitesini değiştirmez.Bu durum şu örnekle izah edilebilir; parklardaki çimler vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak yıllar içinde zayıflar rengi ve yaprak kalitesi bozulur.Bu çimleri geliştirmek için gübre verilirse rengi güzelleşir, yaprakları kalınlaşır, büyüme hızı artar yani eski hali gibi davranır ama asla ağaçlar gibi büyümez yani genetik kodunda ne varsa o gerçekleşir.

Biotinin vücuttaki kıl kalitesini artırmadığının en tipik göstergesi şeker hastalarıdır.Şeker hastalığına bağlı yan etkileri azaltmak ve şeker dengesini normal sınırlarda tutmak için tedaviye ek olarak yıllarca günde 10 mg biotin alınmasına rağmen vücuttaki kıl kalitesi artmaz yani vücut kıllanması olmaz.

10 mg b7 vitamini

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Biotin kıllanma yaparmı” Yazısında 1 Yorum

  1. ozan91 says:

    hocam merhabalar iyi çalışmalar hocam 5mg biotin hapını 3 aydır günde 1 defa kullanıyorum. . gerçekten saçlarıma oldukça faydası oldu fakat sanki kaslariminda daha koyulastigini farkettim böyle birşey mümkünmüş hocam başka yerde kıllanma yapması yoksa psikolojikmidir
    Dr.Muharrem KAYA
    çok nadirde olsa kıllarda canlanma görülebiliyor

kecoa