Biotin saç dökülmesi tedavisi üzerine çok sayıda yazılmıştır. Bu yazı Cleveland Clinic resmi internet sitesinden aynen çeviri olarak alınmıştır. Okumaya değer bulduğum için çevirttim. Orijinal içeriğin İngilizcesi sayfanın sonundadır.

Biotin Gerçekten Saç Dökülmesini Önler mi?

B vitamini saçlarınızı,cildinizi ve tırnaklarınızı nasıl etkiler?

Dermatologlar B vitaminin saç dökülmesine etkisini gösteren bilimsel çalışmaların azlığına rağmen yıllardır B vitamini (biotin) reçete ettiler.

Neden? Çünkü gerçekten işe yarıyor.

Dermatoloji uzmanı WilmaBergfeld, MD saç kayıplarında biotin kullanımının işe yaradığını bulduklarını ve yüksek dozda bile olsa biotin kullanımının zararsız olduğunu söylüyor. Ayrıca biotin tırnaklarında güçlenip, kalınlaşmasını sağlıyor.

Dr. Bergfeldê göre ‘Biotinin öncelikli olarak alopecia hastalığı için kadın ve erkeklerde kullanılır. Biotin saç kalitesini arttırır ve iltihaplanmayı önler.Saç folikülü, deri ve tırnakların hepsine fayda sağlar’

Saç Neden Dökülür?

Saçların dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Bunlardan bazıları sistematik nedenlerdir. Dr. Bergfeldê göre saçlarınız köklerinden koparak dökülüyorsa ya vücudunuzda ya da hayatınızda bi sorun var demektir. Aşırı stres saç kayıplarına neden olabilir. Fakat saç dökülmelerinin en büyük sebebi oldukça şaşırtıcı bir durumdur. Diyet. Günümüzde uygulanan diyetlerin büyük kısmı oldukça kısıtlı. Sağlıklı olarak kabul edilen diyetlerle bu diyetler arasındaki fark oldukça fazla.

Dr. Bergfeldêhastalarının beslenme alışkanlıklarını kontrol ettiklerinde proteinler ve temel vitaminler bakımından düşük olduğunu tespit ettiklerini söylüyor. Ayrıca hormon yapımı ve beyin gelişimi için az miktarda karbonhidrat alınması gerektiğini belirtiyor.

İpuçları

Dr. Bergfeld, dermatologların saç kayıplarının nedenini ararken tıpkı birer dedektif gibi olduğunu söylüyor. Dedektiflik ilk olarak fiziksel bir muayene ile başlar ardından ise hastanın ve ailesinin tıbbi geçmişine bakılır. Bunun için yalnızca kişinin beslenmesine değil yaptığı egzersizlere de bakılır. Ayrıca kullanılan ilaçlarda gözden geçirilir. Bunun nedeni ise bazı ilaçların saç dökülmesine neden olabilmesidir.

Saç dökülmesinin tıbbi nedenlerinden en sık karşılaşılanı endokrin bozukluklarıdır. Bu hipofiz, paratiroid veya adrenal bezleri veya yumurtalıklar veya testislerile ilgili bir problem olabilir. Örneğin kan kaybına neden olan menopoz dönemi demir eksikliğine neden olarak kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Anemi de tıpkı menopoz gibi saç kayıplarına neden olabilir.

Bariastikmüdahalelerde ( obezite ameliyatlarında)  midenin küçülmesi daha az besin alınması ve daha az besin emilimi anlamına gelmektedir. Bu durumda saç kayıplarına neden olabilir.

En İyi Biotin Kombinasyonu

Biyotin takviyesi için Cleveland Clinic dermatologları aşağıdakileri içeren bir mega-B vitamin kombinasyonundan yararlanır:

3 miligram biyotin

30 miligram çinko

200 miligram C vitamini

<1 miligram folik asit

Bazı kişilerde mega B-vitamin kombinasyonu mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Bu durumlarda mega B-vitamin kombinasyonunu biotine çevirmek sorunun ortadan kalkması için yeterlidir.

Mega B-vitamin kombinasyonubulanamayan durumlarda;biyotin, çinko ve C vitamini ayrı ayrı satın alınabilir.

Kaynak:https://health.clevelandclinic.org/is-biotin-as-good-as-advertised-for-your-hair-loss/?utm_campaign=cc%20posts&utm_medium=social&utm_source=twitter&utm_content=101017%20biotin&cvosrc=social%20network.twitter.cc%20posts&cvo_creative=101017%20biotin

Çeviren: Sevde Kapu

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Biotin Saç Dökülmesini Durdurur mu?” Yazısında Yorum Yok

kucing