Biotin adlı maddenin sadece tablet formları vardı yeni form şurup ta piyasaya verildi. Özellikle biotidinaz enzim eksikliği olan bebeklerde tedavinin tabletle yapılması zorluklara neden oluyordu diğer taraftan hap yutamayan erişkinler için de aynı sorun yaşanıyordu, çözüm artık eczane raflarında.

Biotin Şurup
Biyotin literatürde biyotin, B7 ve H vitamini olarak ta bilinmektedir. Yetişkin insanlar saçlarla ilgili çok daha fazla problem yaşadığı için, kullanımı oldukça fazladır. Çocuklarda ise biotidinaz eksikliği görülebilir ve uygulanacak H vitamini ile tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Biotidinaz eksikliğinde saç, tırnak ve deride kalite problemleri meydana çıkmaktadır. Enzim eksikliği çok belirginse tedavi edilmemesi ölümle sonuçlanabilir.
Biotin Şurup 1 mili litresinde (1 cc) 1 mg B7 vitamini içerir, tatlandırıcı olarak doğal pancar şekeri, aroma olarak portakal aroması kullanılmıştır.

Biotin Şurup Kullanımı
Hangi Durumlarda Kullanılır;
Yukarıda bahsedildiği üzere biyotin tüm saç, tırnak ve deri kalitesi problemleri için kullanılmaktadır. Kullanımı düzensiz ve rastgele olmamalı, ilk olarak problem için bir doktora muayene olunmalı daha sonrasında doktor önerisiyle gereken miktarda ve düzeyde kullanılması gerekmektedir.
biotin şurupDoktorun tespit edebileceği ve biyotin kullanılmasını gerektiren sorunlar şunlardır;
– B7 (H vitamini)vitamin eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Biotidinaz enzim eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Saç kalite kaybı ve beklenmeyen düzeyde dökülme.
– Tırnak kalite kaybı ve kırılması.
– Ciltte incelme ve diğer kalite sorunları.
Eksikliğin düzeyine göre doz çok değişir biotidinaz enzimi çok düşük bebeklerde günlük 10-20 mg biyotin gerekebilmektedir. Burada ilaç alımına başladıktan sonraki günlerde yapılan kan tahlilleri yol göstericidir. Tahlillerde düşüklük devam ediyorsa doz giderek artırılır.

Biotin Dozu Ne Kadardır
Eriş kullanımı sorunun şiddetine göre değişmektedir. Bebek ve çocuklarda doz kan tahlilleriyle belirlenir. Günde çeyrek ölçek kullanılabileceği gibi 5 ölçek kullanmak ta gerekebilir.

Biotin Şurup Satış
Türkiyedeki tüm eczaneerde bunun yanı sıra Hair Pharma resmi internet satış sitesinde satışı yapılmaktadır.