Vücutta yüzlerce görevi olan onlarca vitamin vardır ve hepsinin etkileri, yan etkileri, alındığı kaynaklar ve kimyasal yapıları farklıdır. Bu sayfada biyotin ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Biyotin

Biyotin Nedir?
Biotin suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir farklı ülkelerde biotin , biotin, vitamin H ve B7 vitamini olarakta isimlendirilir, Türkiye’de en sık kullanılan adı B7 vitaminidir. Etki alanı sebebiyle saç ve tırnak geliştirici vitamin yada kozmetik vitamini olarak da anılır. Saç ve tırnaktaki kalite artırıcı etkisi sebebiyle biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.
Biyotin Nasıl Kullanılır?
Günlük doz saç veya tırnaktaki sorunun büyüklüğüne göre 1 mg ile 5 mg arasında değişir, 1 mg daha çok sorun olmayan saçta kalite ve uzama hızını artırmak amaçlı daha yükek dozlar kırılma, çatallanma ve dökülme gibi sorunlarda önerşilir. Şeker hastalarında (diabet) etkin doz günde 10 mg dır. Günlük doz bir defada alınabilir aç veya tok alınması önemli değildir gece yatarken alınması daha iyi emilmesini sağlar.
Biyotin Çeşitleri
Tablet formu;0.3 , 0.6, 1 mg , 2, 5 ve 10 mg lık tablet ve kapsülleri vardır. Bazı firmalar 1 mili gram bazıları micro gram olarak yazmaktadır. 1 mg = 1000 mcg dir. Tablet dışında biotinli tırnak solusyonu ve biotinli şampuanlar vardır.
Biyotin Fazlalığı
Suda çözündüğü için aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir. Karaciğer hastaları güvenle kullanılabilir, diyalize giren böbrek hastaları dikkatli olmalıdır.
Biyotin Etkisi
Saç kalitesini artırır,saçın çapı ve uzama hızı % 30 civarında artar. Saçın güneş ışığı, toz, kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar. Saçın döngüsündeki anageni uzatarak saç dökülmesini azaltır.
Biyotin Eksikliği
Sağlıklı saç ve tırnakla ilgili bir vitamin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar eksikliğin işareti olabilir. Tırnakta kırılma yumuşama,beyaz noktalar oluşması eksiklik olabileceği düşündürmelidir. İnsülinden bağımsız diyabet hastaları günlük 10 mg takviye olarak alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir. Eksikliği diğer B vitamini türleriinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetler ortaya çıkarabilir.
Güvenilirlik
B7 vitamini ham maddesi hayvanlar ve insanlar şeklinde üretilmektedir ve kimyasal yapısında değişiklik vardır. Hammaddesi hayvan için olanlar ucuzken insan için olan daha pahalıdır ancak bir tablete konan miktar az olduğundan kutu başına düşen biotin maliyeti azdır buna rağmen saç ürünleri konusunda uzman kuruluşun ürününü almak daha güvenli olacaktır. Pahalı olması güvenilir olduğu anlamına gelmemektedir
Biotin Vücut Kıllarını Kalınlaştırırmı;
En sık akla gelen sorudur. Böyle bir yan etkisi yoktur çünkü biotin kalite kaybetmiş kıllarda kalite artışı sağlar, kalite kaybetmemiş kıllarda herhangi bir etkisi olmaz. Şöyle bir örnek verebiliri, parklarda çimler zayıflarsa gübre verdiğinizde kalitesi artar ama asla olması gerekenden daha fazla büyümez. Uzun yıllar günde 10 mg B7 vitamini kullanan şeker hastalarında böyle bir yan etkiye rastlanmamıştır.
Biyotin Fiyatları
15 TL-65 TL (doza, kutudaki tablet sayısına ve markaya göre değişmektedir, bazı markalar bilinirliliklerine güvenerek olması gerekenden çok pahalı satmaktadır)
Biotin alırken Türkiye’de sadece saç ilaçları üreten Hair Pharma‘nın 100 tabletlik Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Biyotin” Yazısında 2 Yorum

  1. hocam merhabalar iyi çalışmalar biotin veya xpecia tabletin edilmiş saclarida kalinlastirma etkisi olurmu yani geçen sene ektirmistim fena olmadı abi tabiki seyrek duruyor kalitesini yada çapını arttırabilirmi
    Op.Dr.Muharrem Kaya
    xpecia kullanabilirsin.

  2. hocam merhabalar iyi calısmalar biotinin sac kalınlastırma etkisi varmıdır varsa ne kadar süreyle ve kaç mg almalıyız?
    Dr.Muharrem KAYA
    10 mg.en az 3 ay kullanman gerekir

sapi