Böbreklerin yapısında içinde sıvı bulunan çeşitli büyüklükte tek veya çok sayıda kesler olması halidir.İki guruba ayrılır
1-Basit kist(tek veya birkaç kist vardır)
2-Polikistik böbrek(sayılamayacak kadar kist vardır)

BASİT BÖBREK KİSTİ:
Genellikle böbreğin üst veya alt kesiminde sonradan oluşmuşl birkaç mm ile 5-10 cm büyüklüğünde kistlerdir.Bilinen en sık sebebi böbreğin süzücü kanalının tıkanmasıyla geride idrar birikmesiyle oluşur.
BELİRTİLERİ:
Genellikle tesadüfen USG ile teşhis edilir,çok büyümedikçe belirti vermez,büyümeye bağlı olarak karın yada yan ağrısı yapar.
BÖBREK KİSTİ TEŞHİSİ:
Ultrasaund la kesin teşhis konabilir böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ilaçlı böbrek filmi(İVP) çekilebilir,komşuluk ilişkilerinin değerlendirilmesi için tomografi ve MRİ çekilebilir.
BÖBREK KİSTİ TEDEVİSİ:
Kis klinik bulgu verdiğinde,iltişhaba sebep olduğunda ve 5 cm den daha büyük hale geldiğinde tedavi planlanır.
Kisitin iğne ile boşaltılması halinde sebep ortadan kaldırılmadığı için tekrarlar.Kesin tedavi kistin kapsülüyle birlikte çıkarılmasıdır.Ameliyat karın yan bölgesinden yapılan kesiyle gerçekleştirilebildiği gibi laparaskobik denilen 1 cm lik delikler aracılığıyla kist bölgesine gönderilen kamera ve aletler yardımıylada yapılmaktadır.
POLİKİSTİK BÖBREK(Sayılamayacak kadar çok )
Ailesel bir hastalıktır,anne veya babadan geçer ve çocuklara aktarılabilir.Her iki böbrekte kistler vardır.Kistlerin sayısı ve büyüklerinin artmasına paralel olarak böbreğin sağlam dokusu giderek azalır.Genellikle böbrek yetmezliğiyle sonlanır.
POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞI BELİRTİLERİ:
Kilo kaybı
Böbreğe uyan bölgede ağrı
İdrarda kanama
Hipertansiyon
Baş ağrısı
POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞI TEDAVİSİ:
Net bir tedavisi yoktur gelişen soruna göre tedavi planlanır,iltihap olunca tedavi edilir,üre yükseldiğinde diyet ve gerekirse diyaliz yapılır,yoğun çalışma temposu sınırlanır. Kalıcı tedavi için böbrek nakli planlanır.

Sonuç olarak

Basit böbrek kistleri takip edilmeli ve 5 cm üzerine çıkıacak olursa veya işlev bozukluğuna sebep olursa müdahale edilmeli,polikistik böbrek hastalığı ise sık aralıklarla kontrol şeklinde takip edilmelidir

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Böbrek kisti” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.