Anal fissür uzun yıllar ameliyatlarla tedavi edilmiş bir hastalıktır, devlet hastanelerinde hala ameliyatlar uygulansa da proktoloji ünitelerinde hasta kabul eden rpoktoloji uzmanlar ameliyatları artık pek yapmamakta yan etkisi olmayan tedavileri tercih etmektedir.

Botoxla Anal Fissür Videosu

İzleyeceğiniz videodan da anlaşılacağı üzere ciddi rahatsızlık veren anal fissür 1 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. Özellikle anal fissür ameliyatı ve yan etkilerinden korkan hastaları ciddi anlamda rahatlatacaktır. Kronikleşmiş fissür tedavisinde uygun dozda yapılan botoxun başarısı % 95 düzeylerindedir. Ekonomik olması için 20+20 ünite (Ü) toplam 40 ünite yapılan hastalarda iyileşme oranı % 60 lar düzeyindeyken 50+50 Ü yani toplam 100 Ü yapılan vakalarda tedavi başarı oranı % 95-98 düzeylerindedir. Botox yaptırmayı düşünen kişi kaç ünite botox yapıldığını sorgulamalıdır çünkü toplam 40 ünite yapıldığında başarısı % 60 lara kadar düşmektedir. 40-50 ünite yapılması tedaviyi yapana ekonomi sağlar çünkü ilaç pahalıdır ama doğru doz yapılması hastaya avantaj sağlar.

Makat Çatlağı Botox Yapan Hastaneler

Hastanede uygulanması gerekmeyecek kadar basit bir işlem olduğu için daha çok makat hastalıklarıyla ilgilenen kliniklerde yapılmaktadır. SGK botoks ücretini karşılamadığı (suistimale açık bir ilaç olduğu için SGK botoks ücretini karşılamaz)için hastaneler istedikleri düzeylerde ücret alamazlar. Botoxun yerine fissür ameliyatı yapmak hastane açısından çok daha ekonomiktir daha dorusu daha kazançlıdır. Devlet hastaneleri ise statükocu yapıları sebebiyle bu tür çağdaş tedavi yöntemlerine çok geç geçebilirler. 10 yıl önce Türkiye’de anal fissür tedavisinde ilk defa botox uygulayan klinik İdea Kliniktir ve 4 büyük şehirdeki 6 şubesinde rutin olarak yapılmaktadır. Bu sayede botoxu en fazla uygulayan ve en tecrübeli sağlık kuruluşu İdea Kliniktir.

anal fissür videosu

Makat Çatlağı Botox Fiyatı

Pahalı bir ilaçtır, ilacın satış fiyatı 460 TL civarıdır. 50 Ü yaparak daha ucuza yapılabilir ama başarısı düşer. Bilimsel çalışmalarda çok değişik miktarlar kullanılmaktadır en başarılı uygulama bir ampulün hepsi olan 100 ünite yapılmasıyla elde edilmektedir. 100 Ü yapılan kliniklerde 1350 TL alınmaktadır. 50 Ü yapılan kliniklerde bu ücret 1000 TL ye kadar düşebilmektedir.

Doktor Önerisi
Botoxu yaptıracağınız kliniği seçerken kaç ünite yapılacağını net bir şekilde sorgulamalı ve bu miktarın yapıldığından emin olmalısınız. Benim önerim işlem sonrası yapılan ilacın kutusunun istenmesidir. Hizmet aldığınız klinik veya doktora karşı güvensizlik hissi veren bu talep rahatsız edici olabilir ama verdiğiniz paranın karşılığını aldığını konusunda şüphe yaşamanız daha rahatsız edici bir duygudur. Bir ampul ilacın iki veya üç kişiye yapılmasının bir diğer sorunu da ilacın etkisinin azalacağıdır.
Botoxun hazırlanmasından sonra uygulanmasına kadar geçen sürenin 4 saatten daha uzun olmaması gerekir. Bir önceki gün hazırlanıp yarısı bir başka hastaya yapılan ilacın geri kalan kısmının etkinliği şüpheli olmaktadır. Bunun size yapılması başarıyı düşürebilir.

Makat Çatlağı Botox Yaptıranlar

Dışkı kaçağıyaşamaz
Gaz kaçırmaz
İşlem sonrası ağrı çekmez
Hastanede olmak zorunbda kalmaz
Kanaması olmaz
Fistül sorunu yaşamaz
Aynı anda işine dönebilir.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi

Anüs çatlağı (Anal fissür) her iki cinste de görülebilen ancak bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Hemoroidden sonra en sık görülen anüs hastalığıdır ve sıklıkla kabızlığı takiben ortaya çıkar.Çatlak müzminleştiğinde ağrı o kadar şiddetlenirki hasta tuvaletten ağlayarak çıkar.

Hastalığın erken döneminde kremlerle % 40- 50 ihtimalle düzelirken kronikleştiğinde ilaçla düzelme şansı kalmaz.

Uzun yıllardır uygulanan ameliyata alternatif olarak geliştirilen botox tedavisi yüksek başarıyla uygulanmaktadır.

Yeni oluşmuş makat çatlağının Anuflex merhem veya benzer ilaçlarla ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanımı hızla artmaktadır. Ameliyatın zorluğu ve kalıcı yan etkilerinin olması sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde botox yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri botoksla tedavi bedelini öderken Türkiye’de ödememekltedir bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olmaktadır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ızdırap olmaz.

Botox nasıl uygulanır

Çok ince iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen sol kasın içine 0.5 ml, sağ taraftaki kasın içine 0.5 mml yapılır. Uygulama uyuşturucu gerektirmeden 1 dakikada yapılabilir. Enjeksiyon ağrısı kadar ağrı olur.

Botoxla anal fissür tedavisinin üstünlükleri

Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlar ameliyatı ertelemekte ve yaşam kalitesi düşmektedir. Bu gurup hastalar için ideal  bir tedavi seçeneğidir.
Narkoz riski taşıdığı  (yüksek tansiyon,kalp hastalığı,şeker gibi nedenlerle) için ameliyat olamayan hastalara çözüm üretilir. yanlara risk yaşatılmaz.
– Çok pratiktirtir ;1 dakika içinde zahmetsiz bir şekilde uygulanabilir.
– Hiçbir hazırlık (lavman, musil, traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden ayaktan uygulanır.
– Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama çok az ağrılıdır.
– Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun dozda ilaç verildiğinde % 95-98 dir)
– Hasta tedaviden hemen sonra işe gidebilir.
– Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
– Ameliyatta görülebilen iltihap, kanama, dikiş açılması gibi riskler yaşanmaz.
– Ameliyat sonrası ortaya çıkan makatta yamuk görünüm makat kesilmediği için bu tedavi sonrası görülmez,makatın şekli aynen eskisi gibi kalır.
– Ameliyattan sonra % 0.1-0.2 oranında görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma botoxda asla görülmez.

Botoxla anal fissür tedavisinin dezavantajları:
– Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz, bedeli hasta kendi ödemek durumundadır.
– Kullanılan ilaç pahalıdır.
– Ameliyatta var olan memeler alınabilirken botoks ameliyat olmadığından memeler küçülür ama estetik olarak rahatsız edebilir.
– İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için her an el altında bulundurulamayabilir (makat hastalıklarının sık yapılmadığı kliniklerde ilaç olmadığı için genellikle randevulu çalışılır).
– Düşük doz yapıldığında başarısı düşer, 100 ünite yapılması gerekir. (bazı uygulacılar 100 ünite içeren şişeyi 2 kişiye uygulayarak tasarruf sağlar)

Gelişmiş ülkelerde sigorta şirketlei karşıladığı için ameliyatla tedavi uygulamaları giderek azalmaktadır.Burda en önemli etken vücutta kalıcı hasar oluşturulmamasıdır.

Anal Fissür Botox Tedavisi Yapılan Hastaneler ve Doktorlar

Op Dr Seher Şirin Bakırköy: 0212 572 72 65 – 0542 621 0888

Op Dr Demet Ağras İzmir: 0542 295 52 54 – 0232 4221006

Op Dr Adil Altınsoy Ankara: 0505 119 3690 – 0312 431 75 47

Op Dr Ali Rıza Barlas Kadıköy: 0542 231 2823 – 0216 357 00 02

Op Dr Nizam Kurtdere Şişli: 0532 463 9682 – 0212 246 10 04

Op Dr Ergun Aygören Bursa: 0532 152 26 75 – 0224 2491006

Anal fissür hakkında ayrıntılı bilgiyi analfissur.com dan alabilirsiniz

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.makatcatlagi.net/botoksla-makat-catlagi-tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Botoxla anal fissür videosu” Yazısında 8 Yorum

 1. Eyüp says:

  Hocam hemoroid ameliyat oldum 11 gün oldu büyük abdes yaparken götüm dışarı çıkıyor bu Da bnim canımı yakıyor çok kanamalar da oluyor napmamı önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  kabız kalıp tuvalette çok ıkınmayın.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bunun çin şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

 2. Murat says:

  Mrh hocam ben samsundan yaziyorum bende anal fiskur var disarda meme cikdi 2 seneye yakin bazi ozel cinsel hallerim var o yuzden normal iyilesemedim kremlerle falan bu botox su olsam acaba bi muddet sona kendini yenilermi ve botoxdan sonra normal hallerime yani calismaya ne zaman donebilirim ssk var ucret ne oluyor tesekkur ederim
  Dr Muharrem Kaya
  botoxla tedavi olabilirsin.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlersen makat hastalıklarından korunursun.botoxla tedavi olunca çalışmaya ara vermene gerek yok.işine devam edebilirsin.ana sayfadaki sponsor klinkle görüşebilirsin.

 3. Olcay says:

  Hocam 16 gün oldu anal fissur ameliyat olalı h alan ağrım var bu normal mi doktorum normal diyor geceleri ağırdan duramiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  21 günde düzelmesi beklenir.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz

 4. ENGİN says:

  mERHABA,
  Ağustos ayında şişlik ve ağrıyla hastaneye gittim,ilk olarak şişliğe kesik atıp iltihapı akıttılar.Cipro ve flagy kullandım.Geçmeyince başka bir hastaneye gittim orda fistül olduğumu söylediler,gerekli film -emar çekildikten sonra ameliyat oldum.Seton taktılar 2 ay kadar seton kaldı,bu sürede zinnat-flagy-cipro kullanmaya devam ettim.İltihapta kuruma olmadı,sürekli akıntı şeklinde devam etti.Tekrar aynı Dr.a gittim bu sefer prof.bir dr.un kendi keşfettiği bir makine ile o bölgedeki iltihabı temizleyeceklerini söylediler.Yine Ameliyat oldum ,üzerinden 1 ay geçti tam bitti çok şükür derken yataktan ağrıyla uyandım o an ameliyat bölgemde bir şey olduğunu hissettim ve sonrasında iltihap yine gelmeye başladı.2 kez ameliyat olmama rağmen kurtulamadım.Rektoderm krem hiç kullanmadım,bu aşamada kullansam işe yararmı ?yada botox la tedavi bu aşamada bu hastalıktan beni kurtarırmı 😕 yardımcı olursanız sevinirim
  Dr Muharrem KAYA
  Sizin hastalığınız fistül, fistülde botox ve rectoderm kullanılmaz

 5. merhaba says:

  degerli arkadasım yasım 23 adımı hatırladıgımdan beri genelcerrahi ve dahiliyede geçti hayatım. İleri derece kabızlık ve makat kısmında anlam veremediğim hassasiyet var ve makatta sürekli kanama oluşuyo küçük bir kesik şeklinde acı veriyor lokal anestezide yapıldı fakat geçmiyor kabızlık içinde birsürü şurup vs kullandm kolonoskopi oldm ama degişen bişey yok ne olacak böyle
  Dr.Muharrem KAYA
  aslında şikayetleriniz anal fissüre benziyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediğiniz sürece bu şikayetleriniz olacaktır.makat hastalıklarına özel çalışan proktoloji merkezleri ile görüşün .bu tür merkezler makat hastalıklarının tedavisine yönelik teknolojiye sahip oldukları için ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi gerçekleştiebilirler

 6. melek says:

  çok zor iki doğum yaptım.çocuklarımın ikiside beş kl.ya yakın doğdu. Normal doğum.büyük çocuğum 18 yşında ve ben 18 senedir kabızlık çekiyorum.gitmediğim dr.hast.kalmadı.psikiyatrik ilaçlar verdiler,kullandım.iki Sene önce rektosel teşhisi kondu.vajenden ameliyat yapıldı. Ama hiç değişiklik olmdı.yine aynı devam. Dışkı makata kadar geliyor ama kuyruk sokumuna doğru torba gibi.orda toplanıyor,çıkmıyor.elimle çıkarmaya çalışıyorum.sonra da bağırsağım kanıyor.döngü böyle deam ediyor. Çok zor durumdayım. Doktorlara da güvenim kalmadı.çok ilaç kullandım çok.lütfen birileri sesimi duysun bana doğru bir tedavi uygulasın.lütfen yalvarırım.
  Dr.Muharrem KAYA
  makat hastalıkları uzmanı genel cerrahların çalıştığı proktoloji klinikleriyle görüşün

 7. sm says:

  Botox tedavisinde çıkmış memelerden kurtulabilirmiyiz.
  Dr.Muharrem KAYA
  küçülür

 8. tuncay says:

  makat kenarında et benine benzeyen börülce kadar ama hiç kaşınma yada ağrısı olmayan bir parça oluştu bu beni tedirgin ediyor nedir sizce ve tedavisi nasıl olur hangi bölüme gitmem gerekir.bu arada bazende kan geliyor pembemsi bir kan kabızlık sorunu yaşadığım zamanlar da çok oluyor
  Dr.Muharrem KAYA
  genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

kodok