Makat çatlağı (Anal fissür) her iki cinste de görülebilen ancak bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir.Hemoroidden sonra en sık görülen anüs hastalığıdır ve sıklıkla kabızlığı takiben ortaya çıkar.Çatlak müzminleştiğinde ağrı o kadar şiddetlenirki hasta tuvaletten ağlayarak çıkar.

Hastalığın erken döneminde kremlerle % 40- 50 ihtimalle düzelirken kronikleştiğinde ilaçla düzelme şansı kalmaz.

Uzun yıllardır uygulanan ameliyata alternatif olarak geliştirilen botox tedavisi yüksek başarıyla uygulanmaktadır.

Botoxla makat çatlağı tedavisi :Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanımı hızla artmaktadır.Ameliyatın zorluğu ve kalıcı yan etkilerinin olması sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde botox yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri botoxla tedavi bedelini öderken Türkiyede ödememekltedir bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olmaktadır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ızdırap olmaz.
Botox nasıl uygulanır

Çok ince iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen sol kasın içine 0.5 ml,sağ taraftaki kasın içine 0.5 mml yapılır.Uygulama uyuşturucu gerektirmeden 1 dakikada yapılabilir.Enjeksiyon ağrısı kadar ağrı olur.

Botoxla anal fissür tedavisinin üstünlükleri:
Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlar ameliyatı ertelemekte ve yaşam kalitesi düşmektedir.Bu gurup hastalar için ideal  bir tedavi seçeneğidir. ANAL FİSSÜR ÜCRET

Narkoz riski taşıdığı  (yüksek tansiyon,kalp hastalığı,şeker gibi nedenlerle) için ameliyat olamayan hastalara çözüm üretilir.yanlara risk yaşatılmaz.

-Çok pratiktirtir ;1 dakika içinde zahmetsiz bir şekilde uygulanabilir.
-Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden ayaktan uygulanır.
-Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama çok az ağrılıdır.
-Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun dozda ilaç verildiğinde % 95-98 dir)
-Hasta tedaviden hemen sonra işe gidebilir.
-Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
-Ameliyatta görülebilen iltihap,kanama,dikiş açılması gibi riskler yaşanmaz.

-Ameliyat sonrası ortaya çıkan makatta yamuk görünüm makat kesilmediği için bu tedavi sonrası görülmez,makatın şekli aynen eskisi gibi kalır.
-Ameliyattan sonra % 0.1-0.2 oranında görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma botoxda asla görülmez.
Botoxla anal fissür tedavisinin dezavantajları:
-Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz,bedeli hasta kendi ödemek durumundadır.
-Kullanılan ilaç pahalıdır.

-Ameliyatta var olan memeler alınabilirken botox ameliyat olmadığından memeler küçülür ama estetik olarak rahatsız edebilir.
-İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için her an el altında bulundurulamayabilir (makat hastalıklarının sık yapılmadığı kliniklerde ilaç olmadığı için genellikle randevulu çalışılır).

-Düşük doz yapıldığında başarısı düşer, 100 ünite yapılması gerekir. (bazı uygulacılar 100 ünite içeren şişeyi 2 kişiye uygulayarak tasarruf sağlar)

Gelişmiş ülkelerde sigorta şirketlei karşıladığı için ameliyatla tedavi uygulamaları giderek azalmaktadır.Burda en önemli etken vücutta kalıcı hasar oluşturulmamasıdır.

Anal fissür hakkında ayrıntılı bilgiyi analfissur.com dan alabilirsiniz

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.makatcatlagi.net/botoksla-makat-catlagi-tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Botoxla makat çatlağı tedavisi” Yazısında 1 Yorum

  1. devran says:

    hocam iyi günler sat 12 makat çatlağı var dedi botoxsu ararştırdım bundan 1 ay evel oldum faydasını görmedim bu sizin bas edilen Lis ameliyatı riskleri nelerdir aynı gun taburcu oluyormu amelyatan sonra iyleşme suresi ne kadardır amelyatan sonra yolculuk yapılabilirmı ben bu ileten kurtulmak istiyorum şimdiden çok tşk
    Dr.Muharrem Kaya
    açık kapalı oluşuna göre değişir,kapalıda birkaç günde açıkta 10 gün kadar sürebilir.

kudanil