İlk bakışta Burger King Hastalığı gibi algılansa da ciddi bir hastalığın adıdır.Burger hastalığı genç ve orta yaş erkeklerde daha sık görülen tedavi edilmemesi halinde ilerleyici bir tıkanma şeklinde seyreden damar hastalığıdır. Önlemlerin alınmaması ve tedavinin yapılmaması bacağın kesilmesine kadar gidebilmektedir. Bilimsel adı tromboanjeitis obliterans tır. Damar hastalıkları ile ilgili ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN O
Burger hastalığı:
Bacakta ağrı; Ağrı yürürken ortaya çıkar ve başlama mesafesi giderek kısalır ve bu durum tıkanmanın giderek arttığını gösterir. Koşma sırasındaysa ağrı çok kısa sürede belirginleşir.
İstirahat halinde de ağrı; Damar tıkanmasının arttığını yani hastalığın ilerlediğinin önemli bulgularındandır bacağa gelen kan miktarının istirahat halinde bile yetersiz kaldığını gösterir. Hasta gece ayak ağrısı sebebiyle kan akımını artırmak için yataktan aşağı sarkıtır.
Ayakta soğuma ; Hastalığın seviyesine göre ayak buz gibi diye tarif edilir.
Ayakta soluklaşma ; Daha az kan gelmesine bağlı olarak ayak soluk görünür.
İyileşmeyen yaralar; Yaralanma sonucu oluşan yaralar beslenemediği için aylarca iyileşemez.
Parmaklarda morarma ve çürümeler; Kanlanmanın tam durduğu alanlarda doku çürümeleri başlar.
Burger hastalığı neden olur:
Bilinen tek suçlu tütün ve tütün mamülleri tüketimidir. Tütünün içindeki nikotin atar damar dokusuna karşı gelişen iltihabi reaksiyonu tetikleyici rol oynamaktadır. Burger hastalarının tamamı tütün tüketmektedir. Damar dokusuna karşı başlayan bu reaksiyon ince damarların yapısını bozar bu yapısal bozulma damar içinde trombüs ( pıhtı ) oluşmasına ve damarın tıkanmasına sebep olmaktadır.Genellikle kalın damarlarda tıkanma tespit edilemez.
Teşhis ;
Genel olarak klinik muayene ve hastanın anlattıkları yeterli olmaktadır.İleri tetkik olarak damar dokusuna karşı oluşan antikorların tespiti için kan tahlilleri, biyopsi alınıp incelenmesi, damara ilaç verilerek çekilen filmle tıkanmanın derecesi tespit edilebilir.
Burger tedavisi ;
Sigara tüketimi ve tüketildiği yerde bulunmak kesinlikle yasaklanır. Ayak ve tırnak bakımına özen gösterilir. Sigaranın bırakılmasıyla hastalığın ilerlemesi durur hatta klinik bulgularda gerileme sağlanır.
İlaçla tedavi
Prostoglandinler
Yüksek basınçlı oksijen (hiper barik oksijen) tedavileri uygulanır.
Yara bakımı yapılır. burger hastalığı
Cerrahi tedavi;
Stent kalın damarlarda tıkanma varsa konur
Sempatektomi; Omur ilikten çıkıp bacak damarlarını gerektiğinde kasan sempatik sinirlerin kesilmesidir. Olumlu sonuçlar alınıyor ve hala yapılıyor olsa da sonuçları tartışmalı bir tedavi yöntemidir.
Amputasyon; Beslenmesi tamamen durmuş bölgenin kesilmesi şeklinde yapılır.Ölü dokunu vücuda vereceği zararlar bertaraf edilir.
Burger hastalığına bağlı damar tıkanması sigaranın net suçlu olduğu hastalıkların başında gelir.

burger hastalığı görselleri

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Burger hastalığı” Yazısında 3 Yorum

 1. Nagehan Taşçı says:

  Merhaba kardeşimde bu hastak var ve bacagindlki damar kasıktan bilege kadar tıkli mis sen soluklugu və ağrı var ne tedavi onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  bu kalp damar uzmanlarının alanına girer onlara danışmalısınız

 2. Yasin says:

  Hocam merhabalar ben buerger hastasiyim 5 ay oldu sigarayi biraktim herhangi biryerimde yara yok fakat sag ayakta solukluk var agri yürüyünce oluyor 700 800 metre yürüyünce hocam bu hastaliga yakalanan kesin bacak veya kol kesiliyormu sigarayi bırakmış bile olsa
  Dr Muharrem Kaya
  Sigara içmez ve içilen odada bulunmazsanız hastalık olduğu düzeyde kalabilir, yani kesilmeyebilir

  • zekeriya akagündüz says:

   hocam 49 yaşındayım buerger hastalığından ayak sağ baş parmağım kesildi diğer sol baş parmağımda yara hiç sigara kullanmadı şeker,tansiyon,ve kollesrolüm var bulardan olabilirmi tıbbı tedavi dışında ne yapmalıyım
   Dr.Muharrem Kaya
   şeker,kolesterol ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı,beslenmenizi düzenlemelisiniz

bebek